Форум за любителите на Стара електроника
Общ раздел => Общи приказки => Темата е започната от: малкия в 05 Януари, 2024, 07:33:29
-
Да, някой с насмешка коментират тази тема, но нека да говорят професионалистите с факти и доказателства:
/>
Затвърдих един отдавнашен мой извод, че няма нищо по-добро за кабел от чиста мед. Това е и една от причините старата техника да звучи по-естествено. В съвременната медта я заменят или в най-добрия случай я икономисват.
-
Казака се е взел на сериозно, да купува от Киров хай-енд. Честито!
https://kirov-high-end.bg/product/audioquest-dragon-72v-dbs
-
Розетку контакта сети на стене тоже по звуку ли выбрать :rofl:
-
Грешката е моя. Темата е "Аудио кабелите звучат различно". :hi:
-
Грешката е моя. Темата е "Аудио кабелите звучат различно". :hi:
Ами тогава разгледай аудиокабелите в същия сайт! :)
-
Да, има много хора от Монтана. Едните от град Монтана, другите от щата Монтана...
В магазина ще ти продадат каквото си измислят - това е друга тема.
Ако някой има непретенциозна система, или просто не му е до това, то тази тема не е за него. Разбира се, че е смешно на старо жигули златен металик. Всичко добро.
-
А посоките, посоките на кабелите как можахте да забравите ???
-
Може да се майтапите, но имаше период обиколих цяла България да търся двужилни медни кабели (от тия червено-черните) за едни термодатчици и все ми даваха помеднени алуминиеви. Сега не знам какво е положението, може и да е по-зле... :bad:
-
Ами предлагат се и двата варианта и медни и алуминиеви помеднени. Дори и лентовите кабели вече ги има в двата варианта. Съвсем друг е въпросът медните доколко чиста мед ползват.
-
А посоките, посоките на кабелите как можахте да забравите ???
Щом задавате такъв въпрос, значи не сте гледали видеото до края. Поздрави.
-
Ще си позволя да изкажа едно еретично мнение. Качеството на кабелите, използвани в енергетиката, радиотехниката, измервателната техника, е много по-важно от качеството на кабелите в аудиотехниката. При аудиокабелите е най-лесно - там няма нито високи честоти, нито високи напрежения, нито огромни токове.
Въпрос: с колко процента ще подобрим "общата звукова картина", ако вместо един обикновен кабел от 10-12 лева, сложим свръхскъп кабел, от вида на тези, които предлага гореспоменатата "хай-ендска фирма" и които имат цена десетки хиляди лева?
-
Чувал съм/някои твърдят че земята е плоска. :)
Не вярвам да е от метала. От други неща са тези разлики които е констатирал.
-
И стигаме до старата максима че парите отпушват ушите ! Аз работя в енергетиката, за аудио ползвам само ток от АЕЦ, от другите централи не струва. Аксиалните вибрации в роторите на генераторите шумят. Шегувам се разбира се. Нека всеки ползва каквито си иска кабели щом вярва в тях.
-
Покъртително!!! :D
По USB се предават нули и единици...с този тест на края ме загуби окончателно...който иска да вярва в баба Яга и дядо Коледа
ПП някъде бях писал за един колега /лека му пръст/ който бе предложил сляп тест за кабели с парична награда.
НИКОЙ от аудио форума не се отзова да спечели лесни пари...защо ли?!?!?
А там се подвизаваха мастити аудио специалисти.
-
Кабелите звучат различно? :morning1:
По-скоро не самите кабели, а транзисторните усилватели с различни кабели на изхода си към високоговорителите. Защо? Най-вероятно от интермодулацията между наводки от висши нечетни хармоници, така характерни за транзисторните стъпала, в и през същите тези кабели, самите им индуктивни и капацитетивни свойства и дълбоките обратни връзки между изхода и входа, характерни и неминуеми за аудио усилвателите изградени с транзистори - независимо от какъв вид. Същото се отнася и за тези усилватели имащи големи аналогови интегрални схеми. :-[
Така, че колеги, слушайте си с най-голямо удоволствие, старите си български и съветски "сандъци", работещи в най-добрия лампов "клас-А", и това за почти всички модели, или поне при повечето от по-разпространените, и оставте да прашасват по-мощните западни "аналози", работещи в съскащия "клас-АБ", и отгоре на това с така характерното за тях пуш-пул (на български - противотактно) крайно стъпало, произвеждащи грозните нечетни хармоници - особено третия хармоник.
:D
-
Сега разбирам защо почти навсякъде преустановиха жичното радиоразпръскване - радиоточките. Ми те, аудиофилите се навъдиха и го забраниха. Как по желязна тел да слушат... :o
-
А посоките, посоките на кабелите как можахте да забравите ???
Освен посоките, забравихме и куплунгите.
Например с позлатен куплунг кабела звучи доста по-меко, отколкото с обикновен.
По USB се предават нули и единици...
Да ама нулите на 10-боновия кабел са повече от единиците и затова звученето на 10-левовия е различно.
-
Освен посоките, забравихме и куплунгите.
Например с позлатен куплунг кабела звучи доста по-меко, отколкото с обикновен.
Да ама нулите на 10-боновия кабел са повече от единиците и затова звученето на 10-левовия е различно.
Особено ако слушаш тишина през такъв кабел :) както "специалиста" на видеото.Има всякакви велики мислители,по аудиофорумите може да прочетеш всякакви изцепки.БГ Мама газ пикае :) Лошото е че обикновено такива мнения дават корифеи които имат почти никакви познания по електроника.Написал някой някаква глупост,друг че прочел и повторил,за третия тя станала аксиома,за четвъртия религия :) обикновено от такива зарибявки печелят продавачи на аудиотехника.Така е като куцо и сакато стана аудиофил с претенции :) Не че няма реални специалисти,има :) само че работят за огромни пари и по правило такива акъли не дават като тоя на видеото.
-
По USB се предават пакети от данни и разбира се, ако има грешка, при задължителната проверката за грешност за този тип, а и за всеки цифров интерфейс, се подава обратно команден сигнал за обратна транслация на даден пакет, от това се получава, а и от други особености на "синхронния интерфейс", така нар. jitter, т.е. синхронизиращият сигнал и съответните данни са далеко от реалността във фазово отношение, което е равносилно на различен от оригиналния аудио сигнал. Колкото по лошокачествен кабел, толкова повече грешки, ретранслации на пакети и така до безкрай. Цифрови технологии. Те това са те. :D
-
това ми е една от любимите теми. Как прекрасно звучи 2 метра кабел за тонколони като в тях има за 20 цента кабел до филтъра който е 2 метра евтин проводник за бобинаж на ел двигатели, кондензатоеи от 1 лев и после още толкова намотка на говорителя със съмнителни х-ки. Как да сложа междублоков кабел за 15 хил лева, а сигнала вътре в усилвателя или плеъра идва по лентов кабел за 10 стотинки. Всичко е змийско олио с тези кабелаци за един куп пари. Най-идеален е захранващ кабел за един куп пари, а ел. мрежата двупроводна от 1995 помеднен алуминий.
От всичко според мен е идейно да се преокабели системата в източника и усилвателя, да се свържат с добре направен междублоков кабел /мед като материал и прилични RCA/, меден кабел до тонколонатам която е със ревизирани филтри с добри кондензатори и това е. Всичко е мое мнение :)
-
За центовете и доларите разбрах, но не ми стана ясно с какви електрически параметри тези "супер" проводници са по-добри от "2 метра евтин проводник за бобинаж на ел двигатели" - по-добро специфично съпротивление ли, индуктивност или капацитет, или по някой друг технически параметър? Защото всичко останало е: "Лай, лай кучка". :boredom:
-
Забравихте ли историята - нали са продавали индулгенции през средновековието, горе долу на същите цени! Както е казал Айнщаин... :o
-
За центовете и доларите разбрах, но не ми стана ясно с какви електрически параметри тези "супер" проводници са по-добри от "2 метра евтин проводник за бобинаж на ел двигатели" - по-добро специфично съпротивление ли, индуктивност или капацитет, или по някой друг технически параметър? Защото всичко останало е: "Лай, лай кучка". :boredom:
На едно мнение сме, ама не си хванал иронията.
-
съответните данни са далеко от реалността
Бъркаш аналогово-цифровото преобразуване и обратно, което няма връзка с темата за кабелите.
Пусни си отделна тема, ако искаш да коментираме неговите предимства и недостатъци:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D1%81%D0%BA%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F
Колкото по лошокачествен кабел, толкова повече грешки
Цифровия сигнал може да отиде до Щатите и да се върне през Австралия без нито една грешка.
Бедна ти е фантазията през какви кабели минават данните.
Хващаш ли се на бас, че 10 метра ще минат без нито една грешка, независимо от кабела дали е чиста мед или бодлива тел?
И независимо от цената дали е 10 или 10 000 лева?
-
Пакети от цифрови данни в "цифров сигнал" и непрекъснат аналогов аудио сигнал са съвсем различни неща. Предполагам вероятно заради това, цифровите USB микрофони са за широка употреба, както и цифровото "клас-D" крайно стъпало на съвременен и "висококачествен" аудио усилвател. :D
-
Момчета за много години. Чудя ви се на акъла защо изобщо си губите времето да обсъждате подобни глупости. Явно има нужда от отдушник човек от време на време да си почеше клавиатурата. Бъдете здрави и си слушайте усилвателите с кеф и без кабели с 4 нули в цената :hi:
-
Явно има нужда от отдушник човек от време на време да си почеше клавиатурата. Бъдете здрави и си слушайте усилвателите с кеф и без кабели с 4 нули в цената :hi:
Напълно съм съгласен. Няма нужда от мухата да се прави слон. Още повече да не се придържаме към добрия тон. Бъдете здрави.
-
Пакети от цифрови данни в "цифров сигнал" и непрекъснат аналогов аудио сигнал са съвсем различни неща.
Разликата между двете е, че при стрийминга не се повтарят пакети и няма фазово изместване, за което писа че зависело от кабела в предишния пост.
For isochronous devices like audio streams, the bandwidth is constant and reserved exclusively for a given device. The bus bandwidth therefore only has an effect on the number of channels that can be sent at a time, not the speed or latency of the transmission
-
Религии, Аксиоми, пара, четири цифрени суми... :rofl: :rofl: :rofl:
Най-лесния тест който и глух ще чуе е : Сменяте евтините кабели от усилвателя до колоните- многожични със Едножични- мостов меден проводник ,2-4квадрата(Тия посока нямат-гарантирано 8) иначе Proel обикновеено я означават ама тука да не се отплесваме, нека ни е лесно ) примерно и слушате. Разлика веднага ще чуете: Високите ще са по-хуави, средите по-ясни и баса ще се смачка...
ХА сега , защо?
И 2ри въпрос с повишена трудност. Ако мостовия проводник, който ползвате не е чисто нов а извваден от стена и е ползван толкова дълго, че е корозирал под изолацията по цялата си дължина в зелена патина(някой каза ли OFC) :D, как ще се промени звука от това? :master:
Предполагам, няма нужда да уточнявам- Източника в Клас А, ОТ широколентови без филтри. И само класическа музика или джаз за сравнение. Рок по изключение ако познавате парчето много добре.
-
Ако сравняваме един аудио кабел купен от елимекс (представлява три успоредни жички две сигнални и една маса), с един нормален ширмован кабел, то разликата ще е от Земята до небето, но за тези скъпи кабели...
Ето описанието на този скъпия захранващ кабел от Киров:
[attach=1]
Който иска може лесно да си го преведе.
Повечето неща не могат да бъдат проверени и са просто твърдения.
Цитиран е един патент, който касае американската двуфазна битова мрежа.
Както се вижда и посоката е важна!
Изобщо да се хванеш за главата!!!
-
Китайските кабели също звучат по различен начин може би?! :D
-
...Както се вижда и посоката е важна!
Изобщо да се хванеш за главата!!!
???
-
Китайските кабели също звучат по различен начин може би?! :D
Нормално,китайския език мандарин има 4 интонации,а кантона пък всичките осем :) не знам за японския ама и той е тая група езици,така че нормално да звучат с различни интонации :lol: Особено ако е правен в някоя оризова нива :)
-
Ако сравняваме един аудио кабел купен от елимекс (представлява три успоредни жички две сигнални и една маса), с един нормален ширмован кабел, то разликата ще е от Земята до небето, но за тези скъпи кабели...
Ето описанието на този скъпия захранващ кабел от Киров:
(Връзка към прикаченият файл)
Който иска може лесно да си го преведе.
Повечето неща не могат да бъдат проверени и са просто твърдения.
Цитиран е един патент, който касае американската двуфазна битова мрежа.
Както се вижда и посоката е важна!
Изобщо да се хванеш за главата!!!
Захранващия кабел има Критично занчение- какъв е, колко е дебел, колко е дълъг, от къде минава, намотан ли е или разпънат, сечението достатъчно ли е з амощността или е прекалено дебел. ЩЕпсела и контакта от какъв материал са , нагорели ли са итн.. Когато УСтройството ползващо кабела е Електрожен. 8) 8) 8) 8) 8)
С масовото разпространение на Клас Д устройства очаквам, масово да почнат да се ползват удиофилски ззахранващи кабели по електрожените. ???
-
Най-лесния тест който и глух ще чуе е : Сменяте евтините кабели от усилвателя до колоните- многожични със Едножични- мостов меден проводник ,2-4квадрата примерно и слушате. Разлика веднага ще чуете: Високите ще са по-хуави, средите по-ясни и баса ще се смачка...
ХА сега , защо?
С обикновен едножичен мостов меден проводник (не знам дали има посоки) свързах колоните (двулентови) към усилватела (Телефункен висок клас) и прослушах песни които много добре познавам (които почти всеки ден слушам).
Резултата:
Високите честоти станаха отчетливи, много ясни като кристални, дори вече се чуват по-високи регистри.
Средните по-детаилни и чисти.
Ниските честоти по-дълбоки и в същото време по-ясни, отчетливи, изчезна предишната размазаност (която преди не се усещаше), чуват се по-ниски регистри.
Като цяло голяма детаилност, бистър и ясен звук. В песните които познавам се чуват богатство от звуци и тонове които преди това просто нямаше. Преди като застанеш между колоните звука идваше от центъра, ако отидеш пред едната колона звука се чуваше главно от нея. Сега като си в средата звука идва по целия фронт от лявата до дясната, по цялата линия. Когато си в страни пред едната звука идва и от другата по целия този фронт. Този кабел ще си оставя.
Разбира се, че всичко това е субективно, но то просто се чува.
Сърдечно Ви моля коментирайте горните редове след като повторите теста.
Цялата тази тема не я пуснах да обсъждаме кабели с еди-колко си нули и "посоките".
Сайта мисля е създаден да търсим и намерим нещо полезно. Пчелата каца само на цвете и събира само мед. Мухата знаем къде каца и какво яде.
Ценя Ви като колеги по хоби и знаещи и можещи които са отзивчиви.
Сърдечни поздрави.
-
https://uch.bg/%D0%B1%D0%BE%D1%80%D1%81%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B8-%D1%81%D1%8A%D0%BE%D0%B1%D1%89%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%B8-%D0%B0/
Тук има писано за кабелите. Освен метал има и други неща в кабела и някои парамери зависят от конструкцията изглежда. В последствие и от съгласуването със товара. Ако товарът е нискоомен може би ще се усети омическото съпротивление на жицата.
При високо импедансни линии не вижам причината да е метала.
-
Използвам колони Heco 4-8 Ома двулентови с филтри, усилватела е с изходи 4-16 Ома.
-
Моментът е че във видеото се говори за китарни кабели. Там металът не от значение а конструкцията на кабела и диелектрика евентуално. При кабели за тонколони е различно. Да омическото съпротивление може да повлияе на работата на разделителните филтри при положение че съпротивлението е голямо при по голяма дължина и най вече зависи какви са филтрите. Не че метала звучи различно.
При кабели за тонколони е важно също да не объркате поляритета на тонколоните защото басите отслабват. Най добре да се прави на слух.
-
Двата кабела които съм сложил ПВВ-МБ1 е с дължина по 3,2 м. Незнам какво може да се разбере за филтрите от снимката. Мерил съм ел. кондензаторите имат идеални стойности фаради и ESR (ако е от значение). И съпротивлениата са идеални (оригинално е керамично). Произведени 1989-90.
-
Бобините не трябва да имат сърцевина за да не кривят сигнала.
Навиват се въздушни с голям диаметър и проводник 1.5-2 мм за да имат ниско активно съпротивление.
Примерно:
-
Не знам дали ще се реша да доработвам и влагам пари.
Все пак ако може обясни как да се изчислят бобините: размери, дължина (не разбирам), и схемата със стойностите на кондензаторите и съпротивленията остават ли същите?
-
Бобините не трябва да имат сърцевина за да не кривят сигнала.
Не разбирам как сърцевината ще криви сигна?
-
Така го пишеше в литературата от преди 50 години.Основни положения.
Няма да преоткриваме отново известни неща.
Бобини със сърцевини се правят за да се намали разхода на материали може би от търговска гледна точка но е компромис.
-
Така го пишеше в литературата от преди 50 години.Основни положения.
Няма да преоткриваме отново известни неща.
Бобини със сърцевини се правят за да се намали разхода на материали може би от търговска гледна точка но е компромис.
Не казвам че не е вярно, но как?
-
Формули имаше си спомням. Имаше го и в книгите и в списанията. Нелинейност.
-
Хистерезис :)
-
Хистерезис :)
Преди години (20-30) в техникума Попов имахме практика и точно с филтри се занимавахме.
Измервахме им разни характеристики.
Запомнил съм, че ако видя филтър които е изграден с бобина в която има някаква сърцевина (различна от фързух) да го подмина!
-
С обикновен едножичен мостов меден проводник (не знам дали има посоки) свързах колоните (двулентови) към усилватела
Резултата:
Високите честоти станаха отчетливи, много ясни като кристални, дори вече се чуват по-високи регистри.
Средните по-детаилни и чисти.
Ниските честоти по-дълбоки и в същото време по-ясни, отчетливи, чуват се по-ниски регистри.
Сърдечно Ви моля коментирайте горните редове след като повторите теста.
От мазето извадих четири квадрата мостов кабел, за да го сравня с моя най-обикновен около квадрат многожилен кабел.
При пробите използвах този онлайн генератор:
https://www.szynalski.com/tone-generator/
Резултата се вижда на осцилограмите:
Няма никаква разлика между двата кабела при ниски, средни и високи честоти.
Накрая реших да измеря "звученето" на самите кабели, като закачих осцилоскопа в единия и в другия край.
Звученето се оказа права линия, демек нула миливолта и на двата кабела.
Изводите са, че добрия аудио кабел не трябва звучи.
И че почне ли да звучи (независимо от цената), значи 100% е за гюма :drinks:
-
При вас е натоварен с чисто активно съпротивление това на осцилоскопа и е над 1 мегаом. Ако действително се оспорва дали има или няма разлика вероятно кабела е прекалено дълъг и има резистивно съпротивление няколко ома което се отразява на филтъра в тонколоната. Друго не се сещам няма причина.
-
При вас е натоварен с чисто активно съпротивление това на осцилоскопа и е над 1 мегаом
Осцилограмите са снимани при тонколоните, които са 8 ома.
-
От мазето извадих четири квадрата мостов кабел, за да го сравня с моя най-обикновен около квадрат многожилен кабел.
...
Изводите са, че добрия аудио кабел не трябва звучи.
И че почне ли да звучи (независимо от цената), значи 100% е за гюма :drinks:
На снимката се вижда, че кабела новия който ползвате изглежда не е мостов. Дали мостов ще промени резултата не знам, не съм учил електроника.
Прави сте като уточнявате че кабалите не "звучат", те не са струни, може да допринасят по някакъв начин при самото си свързване към аудио техниката.
Преди да отсъдите дали са за гюма повторете теста с усилвател и ОТ.
-
Горе е новата редакция на отговора.
-
Осцилограмите са снимани при тонколоните, които са 8 ома.
Замери на клемите на високоговорителите със и без 10 ома резистор последоватено на жицата да видим разликите след филтъра.
-
Осцилоскопа не е уред, който може да покаже разлика в качеството! Разлика ще се забележи от 5% нагоре, а тук колегите говорят за "слънчев вятър" :D
-
Нещата са много комплесни изглежда. На калпавия говорител и кабела може да пречи :rofl:.
Нещо полезно: