Форум за любителите на Стара електроника

Общ раздел => Технологии и джаджи => Темата е започната от: малкия в 21 Септември, 2024, 21:03:37

Титла: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: малкия в 21 Септември, 2024, 21:03:37
В Русия започва модерно производство на грамофонни плочи:
https://dzen.ru/video/watch/66e8e0e78aa00302f3fd26ac

П.П.
Май за да имаме производство и нас трябва да ни "накажат" сас санкции   ;)
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: pansim в 21 Септември, 2024, 21:09:05
Цитат от един от отговорите под видеото. Няма да коментирам, да не засегна някоя чувствителна душа :rofl: :rofl: :rofl:

При производстве ПВХ пластинки с цифры от музыкального материала практически не остается и следа 1. динамический диапазон с 140 дб уменьшается до 60 дб 2. записать пластинку не возможно не изменив по кривой RIAA AЧХ на +20дб ВЧ сигнал и -20дб НЧ сигнал, а при воспроизведении нужно все возвратить на свои места конечно не без потерь.3. Любой кто хоть раз сталкивался с ПВХ проигрывателем не мог ощутить фон и шум от устройства, так как звукосниматель очень чувствителен 2-7 мВ я уже не говорю про шум от физический износа ПВХ
пластинки. 4. Любой звукосниматель и RIAA корректор будет воспроизводить, то что осталось от цифрового сигнала по своему и ОЧЕНЬ далеко от оригинала. Вопрос кому и зачем все это нужно?

Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: малкия в 21 Септември, 2024, 22:59:43
Немалко от съвременните звукозаписни студиа съхраняват аналогов мастър запис на професионални магнетофонни ленти, дори предлагат на звукозаписния пазар стерео копия от тях с ненадминато качество.
Поради това швейцарската фирма Ревокс предлага ремонт на своите флагмански ролкови магнетофони с оригинални части и гаранция като нов. Само се свързваш с техни представители, пращаш си магнетофона и го получаваш чисто нов с гаранция.
Та въз основа на тези нови и стари професионални запазени студийни записи се произвеждат и грамофонни плочи от Грамофонни компании които не е задължително да са големи, но е факт. Скоро ми попадаха такива примери с постоянни техни клиенти и напълно аналогов звук - от студийния запис до производството на плочи.
Има и добри примери при желание.
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: mbg в 22 Септември, 2024, 17:05:08
Грамофонни плочи не са спирали да произвеждат, най-големите производители на аналогови от-до са MFSL и Blue Note, цените са си соленички. Последните години не остана голяма метъл или рок група, която да не издава албумите си и на винил (от цифрови записи в 99,9% от случаите). В момента няма производствена линия, която да е оцеляла и да не работи на пълна пара. А за малки серии много групи и изпълнители "режат" прочи, даже Дюкян Меломан в София предлага такава услуга - https://meloman-bg.com/shop/record-cut/
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: lager в 22 Септември, 2024, 17:20:29
Май че на г-жа карадочева трябва да благодарим за закриването на Балкантон. Чел съм някъде че МЕТАЛИКА са пуснали линия за производство на плочи- не само техни, просто бизнес.
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: muneson в 24 Септември, 2024, 11:34:29
Грамофонните плочи за миналата година са надминали продажбите на CD-та с 6 милиона броя - 43 милиона срещу 37 милиона бройки, за първи път от 1988 г насам.  Прдали са се и 500 хиляди компакт касети за така популярните на времето японски касетофони от Кореком.

Общо пазарът на физически носители според Върайъти се определя на 11 процента, а на платения цифров стрийминг над 80 процента.
Титла: ЕН
Публикувано от: Грет в 25 Септември, 2024, 00:42:15
Немалко от съвременните звукозаписни студиа съхраняват аналогов мастър запис на професионални магнетофонни ленти, дори предлагат на звукозаписния пазар стерео копия от тях с ненадминато качество. ...
За разлика от магнитните ленти, плочите са признати за ВЕЧЕН носител на информация! При правилно съхранение няма ограничение във времето за запазване на записа! Последният не се модулира и не се влияе от електро-магнитни въздействия, а с качествена техника звукът е просто невероятен. Плочите също имат своите особености, но с най-новите само възстановяващи се винилови смеси са практически вечни. 
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: Грет в 25 Септември, 2024, 00:53:42
Грамофонните плочи за миналата година са надминали продажбите на CD-та ...
Дисковете "забравят". Спомням си на времето каква еуфория беше да имаш CD-уредба. Накрая излезе, че е много шум за нищо. След 10 години дори и качествени матрични дискове хващаха "шарка". Имам запазени плочи на 50+ години, които не са "мръднали", а повечето ЦД-та трябваше или да подменя, или просто да изхвърля! Да не говорим, че от прекомерна употреба лазерът на CD-то се "изпари" :о)
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: Грет в 25 Септември, 2024, 01:03:38
Май че на г-жа карадочева трябва да благодарим за закриването на Балкантон...
Не съм сигурен, дали колегата споделя горното със сарказъм или не, но за да не наруша правилата на форума, няма да го коментирам.
Мога само да кажа, че Балкантон е била една много добре развита индустрия! Който се интересува, може да потърси спомените на Александър Йосифов за времето, когато е бил начело на компанията и ще научи много интересни неща...
Титла: Re: ЕН
Публикувано от: muneson в 25 Септември, 2024, 05:55:03
Плочите също имат своите особености, но с най-новите само възстановяващи се винилови смеси са практически вечни.
И какви да са тия смеси?

На времето западните плочи бяха по-тънки и от по-мек винил от нашите, затова изискваха грамофони с анти-RIAA корекция за динамичните дози, които както знаем не трият толкова винила, но дават и по-ниско ниво на сигнала. Нашите грамофони бяха с кристални дози, съответно с равномерна АЧХ, т.е. не изискваха никаква корекция нито при запис, нито при възпроизвеждане, имаха високо ниво на изходния сигнал, съотв. не изискваха огромно ниво на усилване и не вкарваха излишен шум. Единсвено силата на натиск на иглата беше по-голямо, съотв. изискваха плочи с по-твъд винил, и съотв. изхабяваха матриците за пресоването им при по-малки тиражи, но затова пък звучаха много по-добре, особено на SE лампа, вместо на западния "стандарт" с противотакно PP крайно стъпало.

И да, ние слушахме същия тоя най-добър аудиофилки звук, че и по добър, на какъвто японските аудиофили научиха калифорнийските чак към края на милениума.
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: cvasilev в 25 Септември, 2024, 07:29:46
Един странен въпрос. Може ли на плоча да се запише някаква програма и тя да се изпълни на компютър.
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: lager в 25 Септември, 2024, 09:26:05
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%BE%D0%BD
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: shri в 25 Септември, 2024, 10:11:18
Може, едно време към правец8 имаше касетофон именно за тази цел.
Титла: Re: ЕН
Публикувано от: NKK в 25 Септември, 2024, 11:38:08
На времето западните плочи бяха по-тънки и от по-мек винил от нашите, затова изискваха грамофони с анти-RIAA корекция

БрЯх да му се невиди, ноу съм тъп начи. Как да не съм знаел до сега, че RIAA корекцията се налагала от дебелината и твърдостта на плочите.
Титла: Re: ЕН
Публикувано от: Грет в 25 Септември, 2024, 11:50:38
И какви да са тия смеси?
...
Не съм запознат с детайлите, понеже няма публично достъпни спецификации, а и надали ще излязат наяве. Но най-общо казано и от гледна точка на потребителя, сместа има известна еластичност, така че "драскотините" в браздата на записа се възстановяват от деформациите, които предизвиква преминаването на иглата. За целта плочата не трябва да се просвирва отново и отново, а трябва да си "почине" малко след всеки тур :о). Това по принцип е добра практика, така че всеки любител би следвало така или иначе да я следва. Независимо, дали просвирва нова скъпа (с нови смеси) плоча или някоя на 50+ години. Разбира се не трябва да забравяме, че и иглата има определен ресурс, и следва да се подменя според спецификациите на производителя. Изхабената игла нанася много по-големи щети на плочата от времето.
Титла: Re: ЕН
Публикувано от: muneson в 26 Септември, 2024, 01:33:21
БрЯх да му се невиди, ноу съм тъп начи. Как да не съм знаел до сега, че RIAA корекцията се налагала от дебелината и твърдостта на плочите.

Прочети поне до края едното изречение, дето ми го цитираш и тогава би могло евентуално да те осени още някоя истина.
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: Pichaga933 в 26 Септември, 2024, 03:43:10
Един странен въпрос. Може ли на плоча да се запише някаква програма и тя да се изпълни на компютър.

Не само можеш ами има и готово устройство за записа.

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2380057.m570.l1313&_nkw=gakken+record+maker&_sacat=0 (https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2380057.m570.l1313&_nkw=gakken+record+maker&_sacat=0)

Виж дължината на програмата ще е ограничена.  8)
 
През 70те  и 80те имаше  Commodore, които работят от касета като сторидж, та и работа от плоча не е изключена, стига носителя да запише  и да може да еъзпроизведе звука.

https://bazar.bg/obiava-47255255/commodore-vic-20 (https://bazar.bg/obiava-47255255/commodore-vic-20)





Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: cvasilev в 26 Септември, 2024, 07:30:24
Много благодаря :)
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: ikarlo в 26 Септември, 2024, 16:05:53
По въпроса за стандарта RIAA - този стандарт не е измислен за грамофонните предусилватели, а за самия запис върху плочата:
http://www.33oborota.com/phono/standart.html (http://www.33oborota.com/phono/standart.html)
Този стандарт е съобразен с честотната х-ка на рекордера. По стечение на обстоятелствата честотната х-ка на кристалните дози има приблизително обратна х-ка и затова не е необходимо допълнително корегиране при възпроизвеждане. Но не трябва да се забравя, че не кристалните дози са първите - преди тях са електромагнитните.
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: mbg в 29 Септември, 2024, 23:14:32
Един странен въпрос. Може ли на плоча да се запише някаква програма и тя да се изпълни на компютър.


Даже някой го беше направил, сигурно в дюкян Меломан могат да ти направят записа :D
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: NKK в 04 Октомври, 2024, 22:00:37
Един странен въпрос. Може ли на плоча да се запише някаква програма и тя да се изпълни на компютър.

Ето, хората са го правели преди много време (1977г.)  8)
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: cvasilev в 04 Октомври, 2024, 22:03:02
А снимка на четящото устройство дали има ?
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: Грет в 04 Октомври, 2024, 23:32:29
А снимка на четящото устройство дали има ?
Няма нужда от снимка, защото според написаното в статията на въпросното списание (Interface Age) от Май 1977, всеки грамофон ще свърши работа. Единственото сериозно изискване е изходът му да е галванично развързан от захранването. В публикацията са описани необходимото ниво на сигнала и евентуални честотни корекции, но нищо особено. Сигналът се подава на специален демодулатор, чиято схема е приложена. И може би най-важното! Препоръчва се записът да се прехвърли на касета още при първото прослушване, защото очакваният живот на носителя е 20-30 "просвирвания" :о).
Прилагам извадка от списанието на въпросната статия. На последната страница са описани основните етапи за реализация на тази идея.
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: cvasilev в 05 Октомври, 2024, 00:15:39
Колко грубо от тяхна страна, а уж плочите бяха вечни :D
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: mbg в 05 Октомври, 2024, 01:10:16
Колко грубо от тяхна страна, а уж плочите бяха вечни :D

могат да бъдат вечни, ако се прослушват на поне среден клас изправен грамофон, чиято доза работи с нисък натиск - под 2 грама. Ония години масово са с кристални дози с по 5-8 грама натиск... а и всяка пуканка ще ти обърне някой друг бит :D
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: ikarlo в 05 Октомври, 2024, 10:40:08
могат да бъдат вечни, ако се прослушват на поне среден клас изправен грамофон, чиято доза работи с нисък натиск - под 2 грама. Ония години масово са с кристални дози с по 5-8 грама натиск... а и всяка пуканка ще ти обърне някой друг бит :D
Пукнатините не трява да оказват влияние при възпроизвеждане, защото запис на плоча (както и на касета) се прави с модем, т.е. "0" и "1" се записват като различни честоти. Големият проблем в случая е ниската плътност на записа, тъй като за демодулирането на филтрите им е необходимо определено време за да реагират на съответната честота.
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: cvasilev в 05 Октомври, 2024, 14:13:53
Много благодаря, доста изчерпателно ми се обясни защо не става и не се използва масово, но все пак можело. Бих си намерил нещо подобно за да мога само да показвам.
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: Грет в 05 Октомври, 2024, 19:47:40
Колко грубо от тяхна страна, а уж плочите бяха вечни :D
Носителят, приложен в списанието, е от полиетилен (PE), а не от твърд поливинилхлорид (PVC)! Без коментар. ;)
Отделно, описаното там е по-скоро за показване, че е осъществимо (proof of concept). В края на краищата, идеята не е намерила широко практическо приложение.
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: cvasilev в 06 Октомври, 2024, 00:23:45
Ако плочата е устойчива на радиация например и други такива магнитни бедствия и температура - например да е от някакъв много готин метал. Може найстина да съхрани нещо много важно и за след апокалипсис. :)
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: малкия в 06 Октомври, 2024, 01:34:26
Има такава направена плоча със записана българска песен.
Златната плоча на Вояджър е грамофонна плоча, поставена на борда на двата космически апарата, изстреляни през 1977 г. по програма Вояджър. Плочата съдържа записи на звуци и снимки. Информацията е записана на медна грамофонна плоча със златно покритие. Плочата има диаметър 30 cm. Плочите на двата апарата са защитени с алуминиева обложка, заедно с грамофонна игла. Плочата се просвирва като обикновена грамофонна плоча, със скорост 16⅔ оборота в минута. Ние българите, сме едни от малкото с музикално послание „Излел е Делю хайдутин“, изпълнена от Валя Балканска, 4:59 минути.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D1%87%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D0%92%D0%BE%D1%8F%D0%B4%D0%B6%D1%8A%D1%80

П.П.
Който се интересува как се произвеждат грамофонни плочи, да изгледа филмчето в заглавния пост.
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: Грет в 06 Октомври, 2024, 01:46:59
Има такава направена плоча със записана българска песен.
Златната плоча на Вояджър е грамофонна плоча, поставена на борда на двата космически апарата, изстреляни през 1977 г. по програма Вояджър. Плочата съдържа записи на звуци и снимки. Информацията е записана на медна грамофонна плоча със златно покритие. Плочата има диаметър 30 cm. Плочите на двата апарата са защитени с алуминиева обложка, заедно с грамофонна игла. Плочата се просвирва като обикновена грамофонна плоча, със скорост 16⅔ оборота в минута. Ние българите, сме едни от малкото с музикално послание „Излел е Делю хайдутин“, изпълнена от Валя Балканска, 4:59 минути.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D1%87%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D0%92%D0%BE%D1%8F%D0%B4%D0%B6%D1%8A%D1%80
Факт, достоен за гордост от постиженията на нашия древен народ! Макар че, в днешно време никой не ни бръсне за слива.
Не си спомням годината, в която обявиха, че сондите са напуснали пределите на Слънчевата система. Или поне тези, които са приети за такива.
Дано извънземните са открили грамофона и се насладят на тези звуци, та дойдат и от неземно възхищение ни оправят бакиите...
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: малкия в 06 Октомври, 2024, 01:57:52
Малко се отплесваме, ама... Каквато попара сме си надробили пред нашия Създател, такава и ще сърбаме. И никакви въображаеми зелени човечета няма да ни спасят от нашата безотговорност.
Има надежда. Вярвам в несломимия български дух който е жив и във нас...

Как ли звучи всъщност Златната плоча, и каква е иглата.
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: Грет в 06 Октомври, 2024, 10:00:30
Да, наистина.
Но да се върнем на основната тема, за съвременното производство.
Някой може ли да сподели впечатления от нови винили, произведени през последните 5 години?
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: mbg в 06 Октомври, 2024, 11:56:54
Като цяло е тото, преизданията лично за мен не са по-добре от оригиналните, но има съвременни записи най-вече на джаз и класика, които са с първоизточник DSD с висока резолюция и звучат наистина добре. Ама все пак, ако искам да слушам цифров запис, предпочитам да си купя диск или да сваля файл...
Титла: Re: Съвременно производство на Грамофонни Плочи
Публикувано от: малкия в 06 Октомври, 2024, 13:21:19
Що се отнася до дълговечността на Златната плоча, то намерих любопитно допълнение в английската версия на Уикипедия, като се споменава първо за никелово покритие което говори много.
"Записът е меден диск с диаметър 12 инча (30 см), покрит първо с никел и след това със злато. Капакът на плочата е алуминиев и върху него е галванично нанесена свръхчиста проба от изотопа уран-238. Уран-238 има период на полуразпад от 4,468 милиарда години. Възможно е (напр. чрез масова спектрометрия ) цивилизация, която се сблъска с записа, да може да използва съотношението на оставащия уран към другите елементи, за да определи възрастта на записа."

Едно нещо ме смущаваше със Златните плочи на двата Вояджъра които се реят в безвъздушното пространство. Та дори и някой космонавт (човек), да пусне добрия стар грамофон, то какво ще чуе във вакуум?
И на това има отговор:
/>
Извод:
Аудиофилията е не само заразна, но и се разпостранява в Космоса... дано да е за добро.