Форум за любителите на Стара електроника
Общ раздел => Общи приказки => Темата е започната от: малкия в 25 Октомври, 2024, 23:27:32
-
Привет, Колеги.
Кой е най-безопасния начин за продължително съхранение на високоговорител относно окачващата му система. При продължително стоене в изправено положение (изправена мембрана), гънките и трептилката се деформират леко и изкривяват положението на хартиената мембрана. Тогава кое положение е по-щадящо, надолу с мембраната, или нагоре?
Естествено стайна температура и влажност, защитени от слънце, прах и мишки.
-
С мембраната надолу и след това нагоре. Ако ги обръщаш през определен период от време, всяка деформация би трябвало да се канцелира.
-
Абсолютно вярно, проверено с годините!
-
В тонколоните стоят в "работно" положение и дефекти се виждат само преди да се разпадне самото окачване, всички сме виждали много стари устройства с говорители в тях, които все още са здрави.
-
Окачването не би трябвало да е толкова чувствително към теглото на подвижната част. Все пак то е оразмерено да понася многократно по-големи усилия в работен режим. Ако се стигне до там, че бобината да се разцентрова, то това се дължи най-вече на остаряване на материяла, а от такъв говорител не може да се очаква да работи добре. Хартиената мембрана "сдава багажа" и по-рано... Има съвети мембраната и гънките да се обработват с подходящи разствори, но нямам личен опит.
-
Когато ми попадне стар радиоапарат, магнетофон, тонколони или друго, първата ми задача е - обръщам говорителите на 180 градуса, мисля че сте наясно защо?!
-
Когато ми попадне стар радиоапарат, магнетофон, тонколони или друго, първата ми задача е - обръщам говорителите на 180 градуса, мисля че сте наясно защо?!
Това се препоръчва при работещ и хъркащ говорител за идване на място на мембраната и е много ефективно. Интересно е за превенция да се има в предвид.
Относно съхранението с последователно обръщане надолу и нагоре на мембраната е явно най-ефективен и сигурен начин. Препоъчва се и магнитите на различни говорители да не са допрени тъй като магнитите се отслабват. Относно аудиофилските молци, те могат да се избегнат като високоговоритела се увие добре в найлонова кесия която ефективно го защитава и от прах.
-
50 години надолу, 50 години нагоре, 50 години надолу ... до безкрайността :).
Съхранявайте ги "както дойде", по възможност в оригиналните опаковки. И без това след хх време устройството само си стои на работната маса/под леглото/в шкафа/на тавана. По-добре използвайте високоговорителите (заедно с устройствана към тях) до края на работния им цикъл. Нямам много високоговорители за съхранение, но са няколко. От тях няма ни един "хъркаш", нищо че са купувани от средата на 90-те до към 2000.
-
Твоите са модерни...
Най-новите ми говорители са произведени 1989 г. и сега не ги ползвам, малко модерно и не естествено ми звучат.
-
Интересна тема :) :) :) :good: Следващата вероятно ще е вертикални ли да съхраняваме лампите или хоризонтални :)
-
Асене, трябва да ги завъртаме и тях, за да не провисват решетките :rofl: , може и електролитните кондензатори да разклащаме от време на време.
-
Аха,да не се утаява електролита :) че утайката им е като на старото вино :) може да направи ликаж :) :drinks: