Форум за любителите на Стара електроника

Нови технологии => Микроелектроника, инструменти, Направи сам => Темата е започната от: max_pg в 05 Декември, 2024, 19:57:12

Титла: помощ за захранване
Публикувано от: max_pg в 05 Декември, 2024, 19:57:12
Здравейте,опитвам се да изградя собствено захранване за поялна станция,която е с мощност 70W.
Изчетох доста литература , но някои неща остават неясни,затова пиша тук с надежда някой да помогне.Изискванията към това захранване са следните:
Входно напрежение 180VAC-265VAC ,
изходно напрежение 24VDC и ток от 0А до 4А , станцията ще черпи динамично ток от захранването ,поради факта че си има собствен ШИМ регулатор в нея(тоест от захранването ще се черпи ток 4А след това почива малко и пак някакъв ток се черпи ).
1. Чудя се каква топология да използвам за захранване.Спрял съм се на няколко,поради определени причини.
а.) Forward convertor с 2 транзистора-----този вариант е добър според мен защото ще издържа на пикове от мрежата по-добре и стресът върху транзисторите ще е по-малък.Тук има недостатъци ,че този тип изисква минимален товар ,за да работи добре и не се държи добре при промени на входното напрежение в широки граници.
б.) Flyback convertor------по-лесен е за изпълнение,но има повече стрес върху диода във вторичната част и обикновено работи в current mode control.
2.Чудя се кой метод на контрол би бил по добър за моите условия(промени на входното напрежение и промени на товара от 0А до 4А).
Някой може ли да обясни кога е добре да се използва контрол на напрежение и кога контрол на ток,тоест при какви условия е по-удачно единият метод и другият съответно?
Благодаря.
Титла: Re: помощ за захранване
Публикувано от: pansim в 06 Декември, 2024, 08:01:43
За подобна малка мощност, препоръчвам флайбек
Взимаш един ТОР249 или ТОР250 от Комет и си ти.

Имам два поялника Т12 работещи доста време вече с изработени от мен захранвания с IR2153 /полумост/ и траф от компютърно захранване. Никакъв проблем! Естествено няма стабилизация на изходното напрежение, но пък и не виждам смисъл. Все пак Т12 работи отлично в доста широк диапазон на захранването.

Говориш за някакъв стрес...това не го разбирам. Стрес има върху живи същества. На диод какъв стрес и защо да му пука за него, ако е подбран правилно за съответното приложение.
Титла: Re: помощ за захранване
Публикувано от: max_pg в 06 Декември, 2024, 22:40:07
Моят поялник също е HAKKO Т12 и искам да си направя захранване което да не изгаря при първият пик по мрежата и да не ми се налага да го отварям често да го ремонтирам(не че не мога).По мрежата често има пренапрежения от комутации и други.Запознарт сън с варисторите и съм предвидил на входа на захранването ,но и това понякога не достатъчно ,ако захранването работи по лоша топология и отделя повече топлина от необходимото.Малко хора според мен отделят внимание на захранването да е читаво,от което зависи правилната работа за устройствата след него.Особено фирмите производители бълват на пазара евтини захранвания за да са конкурентно-способни,но качеството къде остава.МИгне тока и хоп пук и хайде на магазина.Аз искам да постигна надеждно захранване.То все някога може да изгори нали ,но да не е често.
Титла: Re: помощ за захранване
Публикувано от: hris в 07 Декември, 2024, 09:00:44
Да ви предложа класическо Трансформаторно захранване с https://unitraf.com/bg/ Маломощен Мрежов Трансформатор 24 Волта 4 А вторична намотка първична на 230+-10% волта изчислена. След трансформатора Изправител схема Гретц и след това кондензатор 10 000 микрофарада 63 волта голям филтриращ капацитет. На изхода стопяем предпазител 4А за защита от късо съединение на изхода. и на Входа въстановяем предпазител след него варистора паралелно на първичната на трансформатора за защита от пренапрежение и пикове във мрежата при задействане на защитата въстановяемия предпазител прекъсва веригата на първичната намотка след като се изключи от захранващия кабел за някакво време въстановяемия предпазител се въстановява паралелно свързан на него червен светодиод с токоограничаващия му резистор за 220 волта показва кога се активира защитата с варистора тип 391, свети при прекъснат самовъстановяващ се предпазител.
Титла: Re: помощ за захранване
Публикувано от: didov в 07 Декември, 2024, 10:13:27
Друго предложение. Вземи си готово импулсно захранване, но от добрите китайски фирми. Напр. тайванските Meanwell, са читави.  Като това;
https://www.tme.eu/bg/details/mdr-100-24/zakhranv-ustrois-za-montazh-na-shina-din/mean-well/
Има си всички защити, които са необходими. Има вариант и в друг корпус, да не е за DIN. Има и западни, но цената им и по висока. Полските също са добри, за по ниска цена. Времето, което ще отделиш за проектиране, платка, събиране на части, настройка и тн. ще е много.
Титла: Re: помощ за захранване
Публикувано от: pansim в 08 Декември, 2024, 10:00:36
Моят поялник също е HAKKO Т12 и искам да си направя захранване което да не изгаря при първият пик по мрежата и да не ми се налага да го отварям често да го ремонтирам

Всяко захранване, проектирано и изпълнено правилно, е надеждно.
Вече писах какво използвам от години напълно безпроблемно.
Титла: Re: помощ за захранване
Публикувано от: max_pg в 10 Декември, 2024, 18:04:42
Благодаря за тези отговори.
Все пак държа, ако някой може да ми отговори на конкретните въпроси,които съм описал?
Титла: Re: помощ за захранване
Публикувано от: pansim в 11 Декември, 2024, 08:28:37
   Стрес - обясни ми какво точно се има предвид

   По въпрос 1 - еднотактен правоходов двутранзисторен инвертор НЕ изисква минимален товар за да работи.

   по въпрос 2 - обратноходов инвертор изисква минимален товар за правилна работа. Може да работи в много широк диапазон на захранващото напрежение. Изисква по-високоволтов МОСФЕТ в сравнение с правоходовия двутранзисторен

   по въпрос 3 - Ако има конкретика...ще опитам. На разсъждения в свободен стил, съжалявам ама не мога да съм полезен :drinks:

Титла: Re: помощ за захранване
Публикувано от: hris в 11 Декември, 2024, 11:38:24
За подобна малка мощност, препоръчвам флайбек
Взимаш един ТОР249 или ТОР250 от Комет и си ти.


От Comet.bg (https://store.comet.bg/Catalogue/Product/7128/) които са дистрибутори на Фарнел (https://bg.farnell.com/power-integrations/top250yn/ac-dc-converter-flyback-to-220/dp/2475427?&CMP=KNC-GBG-GEN-SKU-MDC-Semiconductors&mckv=s_dc|pcrid|568097817501|kword|top250yn|match|p|plid||slid||product||pgrid|130915442157|ptaid|kwd-307273945565|&gad_source=1)

[attach=1] В прикачения datasheet има примерни схеми за 70Вт захранване с тоя малък 6 краков чип в TO-220 корпус от транзистор

Титла: Re: помощ за захранване
Публикувано от: Узунов в 11 Декември, 2024, 21:02:07
По-горе дадоха добра идея....
Трансформатор, да това дето тежи и е направено от едни ламаринки и навита тел около тях  :crazy:

Маитапа настрана ама като се замисля всичките ми поялни станции са по тоя начин, траф...
Титла: Re: помощ за захранване
Публикувано от: max_pg в 11 Декември, 2024, 23:22:24
Обмислям да правя активно PFC + Half Bridge конвертор,защото по този начин цялото захранване ще работи в много облекчен режим и количеството отделена топлина в кутията на устройството ще доста малко.
По сметки като гледам мога да мина и без радиатори на ключовите елементи.
При другите типове конвертери не е така.Имат повече загуби и стрес върху елементите.
Какво мислите за това?


Стрес се казва ,когато даден елемент е изложен на критичен ток или напрежение ,които са близки до зоната на безопасна работа (SOA).Например във FLYBACK преобразувател ,след като MOSFET се запуши ,пъвичната намотка създава едн с обратен знак (отразено напрежение) и се добавя към захранващото и същото въздеиства на прехода дрейн-сорс на MOSFET.Колкото е по-голямо това напрежение ,толкова е по-голям стресът за транзистора в общи линии казано.
Титла: Re: помощ за захранване
Публикувано от: shri в 12 Декември, 2024, 07:42:01
Meanwel е решението. По-хубаво и компактно няма да го направиш. Писано е вече. Или траф както посочи колегата.  :drinks:
Титла: Re: помощ за захранване
Публикувано от: pansim в 12 Декември, 2024, 08:35:39
Обмислям да правя активно PFC + Half Bridge конвертор,защото по този начин цялото захранване ще работи в много облекчен режим и количеството отделена топлина в кутията на устройството ще доста малко.
По сметки като гледам мога да мина и без радиатори на ключовите елементи.
При другите типове конвертери не е така.Имат повече загуби и стрес върху елементите.
Какво мислите за това?

Мисля че ни гъбаркаш :D Или нямаш представа какво искаш да правиш. Това мисля!
Дай ми конкретни сметки от където става ясно че може полумост без радиатори, а правоходов двутранзисторен не може.
Освен това,никак не се връзва идеята за липса на радиатори, с намерението да се създаде изключително надеждно захранване. И в крайна сметка, за да не се доближаваш до границите на безопасна работа на елементите, просто избираш ПОДХОДЯЩИ елементи за конкретното приложение. Ама това вече го писах.

ПП за пореден път...или флайбек с ТОП250, или ИР2153 без никакви опити за обратна връзка, защото не е предназначена за такъв тип работа. Надеждно и просто като чук без дръжка. Само трябва добро изпълнение...ама то за всеки тип важи
Активен коректор + полумост, дали ще бъде с по ниски загуби от полумост без активен коректор на фактора мощност?
И ако да защо, и ако не пак защо. Обаче с математиката...не само писане

И още един жокер - ниски загуби имаме при резонансните преобразуватели, съчетани със синхронен изправител на изхода. Помисли и в тази посока. Ще потърся един образ украински ...в тубата. Имаше страхотни изпълнения на тази тема. Не че си струва труда...

Намерих го - ето един от многото му проекти. Ако имаш интерес, виж му и другите неща.Има доста добри познания и резултати.

Титла: Re: помощ за захранване
Публикувано от: Узунов в 12 Декември, 2024, 09:01:48
За конкретната цел, едно най-нормално трафче няма ли да е най-удачно!?
Трафче добре подбрано, грец и един кондензатор. Просто и според мен по-надеждно от всичко електронно...

По въпроса със "стреса" на елементите  няма такова нещо, има кофти подбор просто... Едно време съм запомнил че като абсолютен минимум са ми казвали да презапасявам с 30% ...
Титла: Re: помощ за захранване
Публикувано от: pansim в 12 Декември, 2024, 09:16:21
За конкретната цел, едно най-нормално трафче няма ли да е най-удачно!?
Трафче добре подбрано, грец и един кондензатор. Просто и според мен по-надеждно от всичко електронно...

Автора на темата пита за друго, не за обикновен траф.Иначе може кой както му хареса.
Титла: Re: помощ за захранване
Публикувано от: Узунов в 12 Декември, 2024, 09:32:47
Автора на темата пита за друго, не за обикновен траф.Иначе може кой както му хареса.

Така де, иска да си направи захранване за поялна станция. Предлагах да ползва нормален траф като най-просто и лесно решение.
 
Титла: Re: помощ за захранване
Публикувано от: max_pg в 12 Декември, 2024, 10:16:04
http://schmidt-walter-schaltnetzteile.de/smps_e/hgw_smps_e.html

Този линк е за симулация на полумостов преобразувател,като данните в полетата могат да се изменят и съответно ще се промени изходната графика.Вижда се ,че токът през транзисторите е малук 0.5А и токът през диода е с малка пулсация. Малки загуби.По-долу слагам и за FLYBACK.

http://schmidt-walter-schaltnetzteile.de/smps_e/spw_smps_e.html







Титла: Re: помощ за захранване
Публикувано от: max_pg в 12 Декември, 2024, 10:24:44
flyback
half bridge
Титла: Re: помощ за захранване
Публикувано от: HAL2000 в 12 Декември, 2024, 10:44:52
Имам два T12 клонинга  (много китайски и по-малко китайски), единият е с захранване 24в 5а от лед ленти, другият е с китайски флайбек 24в 4а от алиекспрес. Въпреки многократните ми опити да ги унищожа /и захранванията и станцийките / си работят вече години. Често ги забравям за по месец включени, захранванията не са мръднали. Имам горчив опит с едно жило -  не пасна добре в дръжката и нагревателя го нагря до червено за секунди - след като се охлади всичко си работеше, но беше прегорял върха и не държи припой. Така че според мен няма смисъл от изработка на захранване за тези устройства. Ако ще се изработва флайбек е решението.
Титла: Re: помощ за захранване
Публикувано от: pansim в 12 Декември, 2024, 11:12:25
По-долу слагам и за FLYBACK.

Бях написал правоходов двутранзисторен, а не флайбек. И - виж не само максималния ток а и времето през което протича т.е. коефициент на запълване.  :rtfm:
 Дай със и без активен коректор да видим...ама е редно това симулаторче да дава и загуби директно във ватове.Или аз не съм го разгледал добре...може и да има тази опция.Ако не - безполезен е.
ГледА ли клипа на украинеца?

Като обобщение - правоходовия и полумоста /то и двата са правоходови/ са рамо до рамо по КПД.Флайбека отстъпва но пък има други предимства, които първите два нямат - изключително широк диапазон на входно напрежение.