Форум за любителите на Стара електроника
Телевизионни приемници => Ремонт, схеми, документация, литература => Темата е започната от: emoned в 30 Юни, 2025, 20:48:21
-
Наскоро реших да възстановя един стар Електрон Ц380Д. Съответно стигнах до настройка и центровка на линейност, размери яркост и т.н. Има и други начини освен този който предпочетох, един от тях е с андроид ТВ бокс - те също имат изход за композитен ТВ изход.
Намерих проект с отворен код, в момента е реализиран за PAL и NTSC и има възможност за 4 тестови изображения които мисля са напълно достатъчни. Ако на някой му трябва модулатор, може да се ползва такъв от видеорекордер.
Въпросния проект е реализиран с готов модул LOLIN D32 board. Намира се и в Алито за около 20лв (има и по-евтини копия). Предимството е, че е преносим и може да се захранва от батерия (18650 примерно).
Има два бутона - с единия се смянят изображенията, а с другия системата за цветност. LOLIN D32 board. Това https://github.com/nmur/ESP32-TestPatternGenerator (https://github.com/nmur/ESP32-TestPatternGenerator) е линк към проекта
Ето и самите тестови изображения:
-
Опита ми дотук с компютърно генерирано видео и/или произволен модулатор от нета е, че винаги, ама винаги е имало разминаване със сигнала от ефирната телевизия. Твърде вероятно ако закачиш друга версия на андроид ТВ бокс или композитен изход от видеокарта, настройката да избяга, както и ако ползваш друг модулатор или друго устройство с RF изход. Така че, преди да затвориш телевизора, по възможност провери картината с каквото имаш у вас под ръка, обикновено бягат размера и/или позицията. И за да работи продължително въпросния телевизор, ако е сглобяван в СССР, бива да смениш всичките К50 електролитни кондензатори, както и на няколко места има червени лъскави керамики - те са причините да спира да работи и да се поврежда. Сглабяните в БГ телевизори са с КЕАII кондензатори с шлаух, на който пише К50, приличат на българските, СССР-ските са голи с напечатан надпис.
-
Здравей колега. Телевизорът го имам от около 1991. През 1994 му сменях кинескопа пак с руски за съжаление (помня годината, защото тогава завършвах техникума). Тогава му направих и постоянно отопление. Кондензаторите си бяха руски (ТВ си е руска сглобка изцяло) , но бяха подменени толкова отдавна, че пак е възможно да искат подмяна :D. Някъде тогава му направих и видео вход. По-късни години ТВ се сдоби с дистанционно и хипербанд тунер. Аз не помня да се е повреждал някога. Скоро реших да го върна към живот, а и му намерих западен кинескоп в много добро здраве, от ТВ ВТ-85.
Вчера след настройката беше проверен с домашното видео, на касети с музика от 80 и 90 години. Оказа се, че размера и позицията са точно каквито трябва да бъдат. Някъде по касетите имах и записана българската ТИТ, но нещо не успях да я намеря. Препоръчвам го генератора. Мисля, че може да се разчита на него, нищо че е компютърно генерирано изображения. Не съм му правил допълнителна платка, както е описано в проекта. При положение, че външно имам да закача два бутона и един конектор, някакси ми се стори излишно. Ползвах универсална.