Форум за любителите на Стара електроника
Телевизионни приемници => Ремонт, схеми, документация, литература => Темата е започната от: shyyyy в 09 Май, 2026, 00:17:01
-
Здравейте отново! Та наскоро време ми дойде мерака да се занимавам със стария ПИРИН след успехите ми със Софията 31.
Ето сега какъв е проблема, пускам го през 200вт лампа и високо нямаме и аз почнах да се ориентирам в посока високото напрежение. Според книгата на г-н. Серафимов бостерното напрежение на Пирина е 900В или по схема 800В не съм сигурен кое е по вярно но както и да е, при замерване на 56нф кондензатора там вместо да имаме нещо в рамките на тея напрежения имаме 100В някъде ??? Та колко хубаво! Почнах да меря по токоизправитела и реших да видя дали присъстват 243-те волта. При първоначалното включване на телевизора тези 243 волта стигат до 220 някъде и просто падат до 138. Реших, че най-вероятно телевизора се товари някъде и почнах систематично едно по едно да вадя съпротивленията на захранването като откачам единия край в посока дросела на захранването и замервам напрежението 243 волта, но то остана непроменено пада пак по същия начин. В този момент се замислих дали няма селеновия изправител да създава проблем? В моя опит с ламповите радиа не би трябвало това да са симптомите на селеновия изправител свикнал съм, че като селена се откаже създава се високо вътрешно съпротивление и си пада изходното напрежение МНОГО а и се появява характерната му миризма от прегарянето която няма как да сбърка човек. Откачих третото краче на селена (което минава през 200мкФ кондензатора) от веригата с резисторите и реално там са 246 волта, айде не са много стабилни и леко падат но сигурно 200вт крушката го създава тоя пад. Не знам дали не са филтърните кондензатори, тука би трябвало всички да са за смяна но няма да хуквам на това всеоще.
Та ако някой е срещал подобен проблем може да напише сведение тук, старая се вече да не консултирам форума чак толкова и да търся сам проблемите но всепак. Ако го намеря проблема до утре ще изпиша подробно как го открих за следващия човек ако трябва. Лека вечер!
-
Подробно за "Пирин"
-
ІІ част
-
Включи го директно в мрежата, през лампата го пускаш на доста ниско мрежово напрежение. Възможно е селеновия изправител също да прави загуби, но това ще стане ясно като го захраниш с нормално мрежово напрежение.
-
В този момент се замислих дали няма селеновия изправител да създава проблем? В моя опит с ламповите радиа не би трябвало това да са симптомите на селеновия изправител свикнал съм, че като селена се откаже създава се високо вътрешно съпротивление и си пада изходното напрежение МНОГО а и се появява характерната му миризма от прегарянето която няма как да сбърка човек. Откачих третото краче на селена (което минава през 200мкФ кондензатора) от веригата с резисторите и реално там са 246 волта, айде не са много стабилни и леко падат но сигурно 200вт крушката го създава тоя пад.
Извинявам се за объркването! Селена има две крачета аз просто не съм се загледал, та става въпрос от този от страната на дросела.
Ето сега новостите, реших да го пусна без лампата и напрежението не е стабилно и си пада и 'ич не го интересува!
Намерих из бокулците диоди КД2014 (500В 5А) и вързах един от тях на мястото на селена и откачих кабела от 200мкф кондензатора който ходи към резисторите. Пуснах го без лампа и оп 310В, трябва сега да издирвам съпротивление да му сложа. Границата на тези съпротивления е 0-100Ом и зависи от диода използван и са поне с мощност до 25Вт.
-
Вчера рових из боклуците и намерих два резистора 10 ома по 50Вт мисля, че бяха. Пробвах с тях да видя захранването как ще е и с товар 75Вт крушка захранена директно от С415 успях да го докарам до 264В! Диода бе заменен с КД2014 и дотук добре! Прецених, че някъде 30 ома резистор ще ми свърши работа и след училище отидох и купих един. Директно го вързах на захранването и възстанових всички нарушени връзки и след 2 минути някъде чакане (ах тези стари електролитни кондензатори) ТРЪГНА!! :drinks:
Да да растера не е перфектен, то не е перфектен като цяло целя телевизор но айде засега е добро начало и мисля, че ще се справя с ремонта! :D
-
Замених всичките хартиени кондензатори с нови, почистих с контактен спрей потенциометрите и работи!
Остава му още малко, да закрепя резистора и диода на захранването, да измажа ПТК с технически вазелин и смяна на 6И1П тъй като е леко захабен и е готов :drinks:
-
Браво, добре се справяш! :)