Форум за любителите на Стара електроника

Телевизионни приемници => Ремонт, схеми, документация, литература => Темата е започната от: Fisher в 31 Юли, 2013, 20:01:27

Титла: Логопериодична антена - свързване
Публикувано от: Fisher в 31 Юли, 2013, 20:01:27
Колеги днес купих логопериодична антена за бабалъка , за прием на ефирна ТВ ,модел Пако Стар
/Paco Star AP1125/ 
(http://shop.pacostar.com/userfiles/productlargeimages/product_155.jpg)
сравнително евтина и здрава ,продадоха ми я сглобена ,преди да я сложа на терасата на тъщата я поразгледах ,оказа се че се състои от две рамена/алуминиеви/ със занитени хоризонтални елементи /тънки пръчки/,като горното рамо е свързано към ширмовката на коаксиалния кабел , а долното рамо към жилото на коаксиала , свързването е скрито и изолирано под пластмасова тапа скрепваща двете рамена в предната част на антената - снимка по долу
(http://radko.at.tut.by/antenna/antenna5/cable.jpg)
дотук добре рамената са изолирани с пластмасовата тапа , оообаче в задния край на антената има фиксираща скоба - метална скрепваща двете рамена имаща ухо за закрепване на стойка/прът/ ,тази метална фиксираща скоба и алуминиевите рамена са един вид накъсо ,тоест свързани са без изолаторна подложка !??
Въпроса ми е не е ли грешка при сглобката на антената  ,как ще се формира ВЧ сигнал ,като ширмовката и жилото са окъсени от скобата отзад ?
Дали не е добре да изолирам скобата от двете  хоризонтални рамена ?
Титла: Re: Логопериодична антена - свързване
Публикувано от: Безжичен в 31 Юли, 2013, 21:43:27
Здравейте. Не се притеснявайте. Няма никаква грешка. И "късото" не е никакво късо, поради начина на действие на този вид антени. Обикновено този дипол (в показаната конфигурация), който има резонансна честота най-близка до приеманата, започва да изпълнява ролята на активния елемент, по-дългият след него - на рефлектор, а по-късият пред него - на директор, ако направим една приблизителна аналогия с антените "вълнов канал". Останалите елементи имат значение само по отношение на постиганата по-широка честотна лента, отколкото антените Уда-Яги например. Нещо повече - "късото" от задната страна има дори положителен ефект практически. Но тук трябват много по-пространни думи за изясняване. С две думи чрез него може да се постигне още по-широка лента. Но това е за сметка на намаляването на усилването на антената, в сравнение с антените Уда-Яги. Заб.: Сравнимите по размери  логопериодични антени имат по-малко усилване от Яги антените при равни други условия, но като знаем, че чрез този термин всъщност опосредствано говорим за ширината на диаграмата на насочено действие, то е логично да е така. И освен това имат много по-широка честотна лента. Така че, да! За логопериодичните антени.  Безжичен.
 
Титла: Re: Логопериодична антена - свързване
Публикувано от: Fisher в 31 Юли, 2013, 23:17:15
Благодаря за отговора ,прочетох го няколко пъти - звучи убедително ,явно за сметка на усилването печеля по  широка лента ,което в градски условия е добър въриант,щот сигнала е по-силен, гледах снимки по гуглето - там имаше и подобни антени с изолиране на двете рамена ,в некакъв руски сайт бяха за руските села явно сигнала иска усилване :hi:
(http://www.ua.all.biz/img/ua/catalog/895543.jpeg?rrr=1)
Титла: Re: Логопериодична антена - свързване
Публикувано от: gruyo в 01 Август, 2013, 08:31:08
Да не блести с някакво  грандиозно усилване  ,но за "цифровизацията" май ще е нужно да се  обърне на 90 градуса спрямо  предаватела .Май е  по добре антена само за ДМ обхват че  метровия   го спират сега с  цифровизацията и  медната тава на баба да сложиш май  ще стане   :unknown: :master2: