Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Fisher в 05 Ноември, 2013, 21:10:43
-
Колеги, бих искал да попитам има ли някакъв лесен начин за проверка на годността и състоянието на електролитен кондензатор в старо лампово радио ?
Имам впредвид без да го свалям от шасито ,примерно в режим на работа да меря пада на напрежение върху него, примерно да го разпоя и да го премеря с капацитомер,или ... дайте идея -- знам че най лесния начин е тоталната подмяна щот не са скъпи ,ала мързела дето има една приказка - учи ?
По принцип въпроса ми касае елекролитите със стойности 20,30 и 50 мкф ,високоволтови в захранването или НЧ блок :hi:
-
Откачаш му единия край и го мериш с мултицет за утечка или късо.Ако нямаш в мултицета функция за измерване на капацитет може да определиш на омметър как се зарежда и да сравниш със изправен кондензатор със същия капацитет.Грубо казано как се отклонява стрелката на омметър при измервания и този който си взел за еталонен. :) Примитивно обаче върши работа :)
-
и после ... пак по темата , как може да възстановя потенциометър за звука/или корекция на звука/ дето е заразен от пуканица ,тоест при завъртане е непостоянен като променлив резистор, естествено има нови със същите параметри, не са скъпи ала ... не са с тези размери и ако ги сменя става проблем как да поставя копчетата и врътките , купих си скъп аерозол за възстановяване на и почистване на контактни повърхности ала няма особен ефект ,въпреки обилното пръскане , е някъде има ефект ала требе да има повече от един начин да убиеш кучето ;-)
-
lz2xl - eстествено имам универсален честото-капацито-ом-волт-ампер метър, хубав модел е - Волткрафт, но изпитвам известни съмнения дали кондензатора не променя стойностите си при високи напрежения , а при ниски - при замервания да си е ОК, иначе варианта за замерване ,който предлагаш е удачен , лесен и го практикувам ... :hi:
-
Пусни му 220в, изправени с диод или грец през едно съпротивление 50-100 ком в продължение на 1-2 часа, докато се зареди поне до 300-320в. (До 50-100в трябва да се зареди за няколко минути.) След зареждането му изключваш от мрежата и гледаш дали си държи напрежението, т.е. дали има саморазряд. Включваш стрелкови уред на обхват съпротивление, (след разреждането на кондензатора от високото напрежение) към кондензатора и засичаш максималните отклонения на стрелката при право и обратно включване. При спазен поляритет, стрелката трябва да се върне до нула. Сравняваш отклоненията на стрелката на изпитвания кондензатор и нов и от това съдиш за промени в капацитета.
-
Любо Божков ... благодаря за съвета :hi: