Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: vangelis в 11 Август, 2014, 09:48:20
-
По молба на колеги от форума -една проверена схема!Елементната база и лампи са добре познати и популярни.Лично аз съм я правил няколко пъти с повторяем успех! На когото не му трябват корекции,спокойно може да игнорира преампа с 6Н3П !Сигнала от CD плеър подаден на EF80 е пределно достатъчен за "клатене" на ГУ50! При посочените захранващи напрежения и начален ток Гу-гутката ще ви изненада с певческите си възможности.Аз лично не обичам обратните връзки и в случая не съм я използвал/С14,R13/ A ,C12,R14 са за субуфър,който аз също не ползвам.Много добър резултат се получи и модификацията с драйвер 6Н9С,вместо EF80. За моя изненада,по добре от 6Н8С,любимката ми!Разбира се излишно е да се споменава значението на изх.траф.В моите конструкции са си мое производство, и по мое субективно мнение най-добрият вариант за тази лампа е съотношение 5к/8ом.
-
А още по изразено триодно звучене се получава като се върже и 3 та решетка към анод.В моите случаи анодното е 370-390 волта при 100ма начален ток. Захранването е с кенотрон-EZ81, по-добре свири от силициев или шотки диод.Разбира се въпрос на предпочитание!Една от версиите ми,с идея да завърша "фацата" :D За финал- тази лампа си заслужава уважение,няма да ви разочарова с истинските си 10 вата!
-
А за какво ползваш шотки диода?
-
А за какво ползваш шотки диода?
То си пише, за изправител, не е ли ясно ?!
-
Само сивите врътки ако ги замениш с такива в китарен стил черни и винтовете с оксидирани с имбусни глави от евроболт фацата ще стане трепач като си тича на трафовите капаци.
Моноблоковете са забележителни, изходните трансформатори какви са?
-
:) Врътките ги бях сложил за "пробата" :D, впоследствие ги смених с черни, със супер фаца.За съжаление не мога да кача нови снимки ,тъй като си го ползва заявителя! Болтовете също са сменени и над тях има декоративна капачка за мебели.В общи линии тази снимка е в незавършен външен вид, за да се получи представа как изглеждат моноблоковете!Трафовете са мое производство,а капаците на трафовете ми ги прави един "метал виртуоз", на лазерна технология,но за съжаление е претоварен с работа и се чака поне месец!
-
Добре изглежда :) Естествено е че кенотрончето свири по-добре от каквито и да било полупроводникови диоди, аз отдавна го разправям, ама на колегите им се пести от прозорец на мрежовия траф. Но EZ81 не е ли слабичка за това усилвателче?
-
Не,не е слабичка Митко!Общата консумация е 120ма и ламбето си ги стиска юнашки! Много корав кенотрон е EZ81,един от любимите ми! За сравнение ЕYY13 и EZ81, разликата в изправеното напрежението е 10 V!!! По каталог ЕYY13 е 250 ма, EZ81 е 150 ма ,така че има още за натоварване! ;)
-
Вангелис, така щот се загледах в захранването за да докарам 375волта изправено и филтрирано на анодите на крайните , колко променливо трябва да изкарам на рамената на трафа ако е двупътно - 2х 275 волта ли /375:1.4/ не са достатъчни , има някакъв пад на кенотрона който не мога да сметна, а вероятно и върху дросела?
-
Фишер , що не изправиш с 4 диода или 4 триода грец да си направиш лампов?
-
Пичага ... с 4 диода - лампов грец ?.... мнее много ток за отопление ш иде , по-модерно е с един двоен кенотрон, аудиогурутата тъй казват, , в унисон е концептуално, даже се спори кой кенотрон е по-добър ... засега 5Ц4М вадел най мазно напрежение за копринен звук :hi:
Въпреки , че се замислям и за хибрид , на снимката по-долу
-
ако ще е хибрид направо минавай на диоди.... пясчъни и толкоз
-
Хибрида с диоди и кенотрон е добра алтернатива пред изцяло полупроводникови диоди. Просто по всякакъв начин избягвай да слагаш грец от диоди.
-
Абе хора в какви филми се вкарахте? Човека питаше колко да е напрежението от трафа!!! Който го знае да му каже пък той ще си избере какво да ползва.
-
Да, стършела уместно напомни,че въпроса ми бе - за да получа филтрирано 375 волта на анода , колко да бъда напрежението на намотките на вторичната на трафа при двупътно изпрявяне с кенотрон , явно е от копираната схема по-долу ,че ще стойността е по висока от 275волта , ако някой знае просто обяснение , да каже :hi:
-
Обяснението е много просто,ако изправитела е с диоди и напрежението е синусоидално след кондензатора ще е вдигнато с около 1.4.Ако е с кенотрон положението е малко по различно,диодната лампа има по голямо съпротивление в права посока.Освен това е и нелинеен елемент,при различен ток през нея съпротивлението е различно.За всеки тип изправителна лампа тия неща ги има под вид на графика и са индивидуално за всеки тип лампи.Нататък е аритметика.
[attach=1]
Това например е за EZ81,може да видиш по подробно тук
http://html.alldatasheet.com/html-pdf/229251/PHILIPS/EZ81/291/1/EZ81.html
или тук
http://www.drtube.com/datasheets/ez81-jj2005.pdf
-
ЛЗ2ХЛ, аз съм строителен инженер, ако ти ме попиташ какъв е максималния товар който може да понесе греда с определен профил /примерно ИПЕ200/ подпряна в две точки на разстояние /примерно 4м/ , мога да те пратя да четеш съпромата и да смяташ по един лист формули , след малко мъки може и да намериш максималния огъващ момент, абе все прости неща и сигурен съм че ще намериш отговора - проста аритметика е.Но мога и веднага да ти го кажа на разбираем език - 2 тона на лм.
Това което ми подаде като линкове ми набута един гаден скрипт, дето ми отне 20 мин да го изчистя, картинката въпреки ,че не бе за кенотрона дет питах и с очила не я разчетох, рових 15 мин в нета ама за 5Ц4М не намерих диаграма за RVtr параметри и като резултат , стигнах до кривата круша, и пак не разбрах колко да е напрежението на трафа за да изкарам след кеноторона изправено 375 волта ? :unknown:
....От друга страна от елементарната картинка по долу ,дето руснака е дал за такива кат мен, е видно че ако изправим с двеон кенотрон 5Ц4М двупътно 275 волта получаваме 320волта , а не 380в както би било с полупроводникови диоди, значи се губят 50 волта , тоест по пътя на логиката близко до ума е ,че трябва да изправя 275+50=325 волта за да компенсирам дефицита от 50 волтов пад връз кенотрона, естествено тази сметка има вероятност да е така , но не съм 100% сигурен, затова попитах за да сравня теорията с логиката ...
-
Въобще има резон в това което пишеш понеже това е теория и инженерни изчисления за проектант :)
За скрипт не знам,при мен се отварят нормално.Дадох като пример EZ81 понеже за нея се говореше :)
То колко точно ще падне божа работа и на товара също ;) гледай сега там в описанието на лампата дават за дросел след нея препоръчителна стойност 1Хенри.Е да ама него може да го навиеш и с проводник един милиметър и с 0.2 мм и пада ще е различен :) 50 волта е долу горе оптималното за натоварен с номинален ток.
5Ц4М е функционален аналог на 5Ц4С,Конкретно тая лампа не е добър избор да захранваш нещо мощно.Конструктивно иска малък кондензатор след нея.Не може да слагаш голям кондензатор след нея.
Въртешното съпротивление е много голямо 3.3к за 5Ц4М и 4.7к за 5Ц4С
[attach=1]
[attach=2]
Цитат от тук http://forum.vegalab.ru/showthread.php?t=54823
"Re: Блок питания лампового однотактника 5Ц4С
Кены типа 5Ц4С имеют недоброе свойство делать фейерверк при прогреве, когда ёмкость банок берётся по принципу чем больше тем лучше.
В этом плане 5AR4 куда крепче, или 5Y3GT, красавицы лампочки. 5Ц3С тоже гут, но лошадиные размеры смущают. "
В
-
Виждам че темата е станала интересна.Венци,с 5ц4м пробвах,при 120 ма,каталожният и максимум,напрежението падаше с около 60 V,а с EZ81-30-35 V..Другата причина - 5Ц4М прави ефект бенгалски огън при претоварване,не "трае" електролит примерно 100uf.Иначе и тя си е харно ламбе с доказани качества.Относно разликата в свирнята,не намирам разлика между 5Ц4М/С/ и EZ81! Разлика усетих примерно с AZ12,AZ4,5Ц3С,от тези с директен катод,гласеца на усилвателя става изразено кадифе. ;) Та по темата-за кенотрон 50-60 V повече на вторичната ,което е достатъчно и за пада в дросела! :hi: