Форум за любителите на Стара електроника
Общ раздел => Анкети и разузнаване => Темата е започната от: styrshel в 22 Август, 2014, 16:46:05
-
Здравейте Колеги. Изрових от един забравен шкаф тези кондензатори. Руски са МБМ. Не можах да намеря сериозни отзиви за качествата им. Въпросът ми е стават ли за прехвърлящи в лампови усилватели и за замяна на дефектни кондензатори в ламповите приемници.
Благодаря предварително!
-
Горния го ползвай смело,долния не :)
-
Горния с черните гумени тапи го хвърляй в кофите, такива ядове съм брал с тия че като ги видя и ме побиват тръпки, долния го ползвай смело, ако е нов е залят със смола не трябва да има промени в съдържанието :D
Реално и 2-та са за кофите,
Ходи си купи WIMA за прехвърлящ, стотинки са и качеството е добро.
-
Lz2xl, горния какво толкова го харесваш, не знам? Гърмят като пушка, особено тези от 70-те години, с гумените тапи. Води се, металлизированный Бумажный Малогабаритный. Не е маслен. От долния тип, има много ликажни. Иначе руснаците имат такъв тип кондензатори, предназначени за военната промишленост. Различават се от тези. Ето и двата, за гражданско и военно предназначение. Ако намериш от този тип К42У-2, можеш да пробваш за прехвърлящ.
-
Питам защото като ги открих, измерих 10тина, всички са в "+" между 30-100%. Реших че имат утечка и ги включих в мрежата през лампа 60Вт и диод, меря тока - части от микроампера при 300В върху конд. според мен няма утечка, но капацитетите са силно завишени??? ???
-
От кой тип кондензатори ти показаха повишение на капацитета? Малко ти е грешен подходът на измерване през 60W лампа.
-
Всички са завишени:
0,01мкФ /1500В- от 13нФ до 20нФ
0,01мкФ /1000В - от 12нФ до 18нФ
0,25мкФ/160В - от 270 до 350нФ
-
За утечката, пробвай да ги измериш с цифров мултицет, влючен на обхват R, с диапазон 2к. Или им пусни да премине през тях 10-15 ма ток. Ползвай ограничителен резистор. Следи този ток как се променя. Като цяло от първия тип ли са по вече с завишен капацитет, или втория?
-
втория модел е с по-големия капацитет(0,25мкФ)
абе мултицетите мерят съпротивление с ниско напрежение, по-малко от 1В, аз ти казвам че на 300В не тече никакъв ток!!!
като го пусна на променлив ток какво ще видя???
-
Точно тия за военната промишленост има предвид.Аз имам само от тях.Ползвани са,свалям ги от разни бракувани техники и до сега не са ме подвели.МБМ които са херметизирани със споксидна смола са кофти.Освен това ги правят предимно за 160 волта работно което е нисичко.Това че са със завишен капацитет 5-10% не е болка.Това че ги мериш обаче през някакъв изправител не е добре,може да те излъже.
Пример за кондензатор с лошо качество тип МБМ
[attach=1]
Кондензатор БМТ с добро качество,надежден но с изводи които могат да се искубят.Не го бъркайте с некачественния му събрат МБТ или МБМ в същия корпус :)
[attach=2]
Пример за некачественни кондензатори тип БМ и ПМ
[attach=3]
Пример за надежден кондензатор за военпрома
К53-14
[attach=4]
Кондензаторите преминали тест за военпрома се маркират с ромб както тия.
[attach=5]
[attach=6]
Пример за клеймо стар тип на ВП.
[attach=7]
Да ти кажа измерването на ликаж на кондензатор за сравнително високо работно напрежение 250-400 волта с цифров мултицет или какъвто и да е друг уред който има между щеките 5-10 волта е неточно.Това са по често микро пробиви които при ниско напрежение въобще не се отчитат.
Ако твоя кондензатор показва почти в пъти по голям капацитет не е наред тоя кондензатор :)
-
абе как 5-10%
писал съм вместо 250 показва 350нФ!!!
-
или са ги правили едно към....
или с времето хартията е изтъняла и се е дигнал капацитета
-
Не е наред тоя кондензатор,чак пък толкова да са се оляли с капацитета не ми се вярва :) Всъщност може,едно време LZ1TA ми беше дал от Айтоския завод съпротивления със сбъркана стойност.В смисъл десетична запетая.Пише 1к а може да е 10к или 100 ома или 1 ом :D Педупреди ме да ги давам само на отбрани "приятели" ;)
-
Всички са така, имам няколко кутии, нови. Явно нещо им се случва от годините но не е утечка, нали писах че на 300В меря тока през конд. и е нула! Проявих интерес само заради аксиалните изводи, иначе предполагах че са боклуци!
Ще пробвам да сложа някъде и ще видя как ще се чувстват. Благодаря за инфото!
-
Някой ден ще ти донеса от тия с ВП да ги пробваш :)
-
Руснаците са го коментирали и в техните форуми. С времето, особено 45 г от производството на този тип кондензатори. Метализирането и хартията се променя. Няма какво да им подобриш.
Lz2xl, за военните, даже и технологията е променена вътрешно за един тип кондензатор, спрямо масовото производство. Бяха го писали руснаците, с ромбовете, ги натоварват за тестове почти два пъти по напрежение, температура, тръскат ги на вибрираща маса с честота до 100 Hz. Опъват им изводите и тн.
-
Аз съм си патил от горните.
Ако е пропукана гумата пиши го бегал прониква влага от въздуха вероятно и започва да дава утечка.
-
Въобще кондензаторите им са кофти,тия Ереванските са върха на ниското качество :)
На тия МБМ със ромб или без него вяра да нямаш,големи боклуци.БМТ които има са с картонени дискове на изводите и вътре са заляти с парафин.Няма гума,горните на снимката на styrshel ги обърках с тях.Поне тия който съм виждал.
Тия на НПО Сапфир биват.
-
Иване тия кондери са боклуци отвсякъде за "широката ширпотреба" Като студент имах "щастието" на живо да наблюдавам производственият процес!!Тогава един от главните инженери на производството ги коментираше така:" Тези кондензатори ми изучиха синовете-нали трябва сервизната индустрия да се храни!Минат ли 1-2 години,ТВ или радио трябва да посети сервиза" :D
-
То това се говори винаги и за всички кондензатори, и не е така. Попринцип естествено след тия години за нищо не стават. Но стига бе Оги с тая Wima отдавна има аксиални кондензатори бол във Фарнел, айде стига всички знаят че колекционерството и реставрирането на стара техника е скъпо удоволствие, и си иска своето за да бъде реставрирана правилно. Отдайте й дължимото, не слагайте Wim-и с радиални къси изводи дето ги удължавате, просто не го причинявайте на вида на уреда. Ако си проектирате печатни платки за лампов усилвател ок, може там да ги слагате даже е препоръчително, ама на обемен монтаж не дейте.
-
От прочетеното дотук за руските кондензатори и личните ми патила (утечки, прекъсвания и гърмежи), ще кажа: не ги употребявайте. То не важи само за ламповата техника където напреженията са по-високи, ами и за транзисторите. В радиоприемниците "Селена Б216, Б215" например, кръговете за УКВ-то са изградени с едни миниатюрни кондензаторчета които често дават утечка или прекъсват, затова УКВ-тата на Селените не работят. Пък да не говорим за електролитите в същите радиа :negative: .
-
@ Origo
Като има всичко налично, пусни сърч във фарнел за 100нано 400в, да видиш какъв избор имаш - САМО Един. Всичко друго е с доставка от щатите за 50лв на поръчка... Малко налудничава история нали ?
Нямам нищо против аксиалните и с удоволствие скачам на тях, след като се появи бг търговец, който да ги предлага в пълна гама с добро качество на нормална цена, абе на всякаква цена.
И на мене не ми е приятно да удължавам крака, да чегъртам старите, за да хванат итн, гадости по монтажа, най-малкото, това е излишна занимавка.
-
Е, имало един вид, ти колко различни вида искаш да има ето този бих поръчал аз ако ми трябва например такъв кондензатор: http://bg.farnell.com/vishay-roederstein/mkt1813410405g/cap-film-pet-100nf-400v-axial/dp/1166856 (http://bg.farnell.com/vishay-roederstein/mkt1813410405g/cap-film-pet-100nf-400v-axial/dp/1166856) Цената е повече от прилична и не виждам какъв му е проблема, има иш на 630 волта, не е проблем да се сложи такъв в случай че няма точно на 400 така или иначе са по-малки по габарити от оригиналните. С такива съм ремонтирал руски военен осцилоскоп и съм много доволен, е отидоха към 70 лева за кондери, ама това са в целия осцилоскоп кондерите. Относно Валери. Не знам от къде я имаш тая информация че на Селени-те не им работело УКВ-то. УКВ блоковете на Селена си работят отлично но са по стария стандарт 64 - 73 мегахерца. Ако им сложиш приставка ще се убедиш че си работят. По огледална честота също можеш да хванеш някои по-силни станции с добра антена ако не вярваш, също да се убедиш че работят. Аз Селена с неработещ УКВ блок не съм видял до сега. Сега преработих УКВ блока на една Вега, добре стана покрива си целия обхват от 87.5 - 108 мега. Като завърша цялата реставрация на Вега-та ще пусна една тема (вероятно след 15ти септември) където ще опиша всички дейности и най-вече преработката на блока. То не че има нещо секретно и тайно в тая пренастройка, но все пак ще споделя личния си опит. После ще правя и преработка на двутранзисторния блок на Селена, и ще видим как ще стане. И така или иначе не разбрах кои кондензатори в УКВ блоковете на Селените ти дават утечка...
-
Валери вероятно има предвид не УКВ блока, а ФМ частта на МЧУ, където се използват малки квадратни тъмночервени кондензаторчета в МЧ контурите, и те почти без изключение са с утечка, и оттам чувствителността на приемника намалява, или направо престава да работи на УКВ обхват.
-
Тези макар да са на същите години, са добри като ги меря. За съжаление повечето са на 100В, само 2 номинала има на 250В.
PHILIPS HQ
-
Валери вероятно има предвид не УКВ блока, а ФМ частта на МЧУ, където се използват малки квадратни тъмночервени кондензаторчета в МЧ контурите, и те почти без изключение са с утечка, и оттам чувствителността на приемника намалява, или направо престава да работи на УКВ обхват.
Точно там, в ФМ частта на платката, не в УКВ-блока. Иначе в Селените Б211, там тези кондензаторчета са от типа "тръбичка" и никога не съм срещал проблем с тях.
-
@ origo,
моля приеми извиненията ми, гледал съм друг сайт на фарнел. В линка, който си го дал има нормални предложения наистина, грешката е моя . :blush:
Относно руските кондензатори, Бях попаднал на НОС сини хапчета, всичките се предадоха като разделителни с утечки и то доста под работното им напрежение, явно годинките си кзват думата при производствената технология на руснаците за масовия случай.
-
Слагам по възможност само български кондензатори - електролитни и неполярни, като ги слагам в корпуса на старите. Проблем са електролитните на 400V и нагоре.
-
Най-после намерих добри руски (съветски) кондензатори - К42У-2. На 160В са, ама днес ги надух на 350В и нищо не се случи докато ми свърши работния ден. Утре пак ще ги тренирам. Утечката е нула!!! Тези 33мкА дето ги показва големия уред са консумацията на волтметъра (малкия уред).
-
Еми то за това се свързва волтметъра преди амперметъра при малки токове, и след амперметъра при големи токове. Истината е там че няма какво да им тренираш на тия кондери, ще ги пробиеш най-накрая. Тренират се електролитите, там има смисъл, тук няма, само ги амортизираш. Виж ако правиш тестове дали и кога ще пробият, за да си правиш сметка за това колко са качествени, вече е друг въпрос.
-
Е за това става дума де! :D :D :D
-
Аз до колкото зная тези зелените са военно производство и са добри.
Спокойно носват повече напрежение от записаното на тях.