Форум за любителите на Стара електроника

Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: kolev в 08 Октомври, 2014, 19:04:07

Титла: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: kolev в 08 Октомври, 2014, 19:04:07
Привет съфорумци,
Донесоха ми въпросното творение на съветската инженерна мисъл. Всъщност радиото лично за мен си е доста добро, стабилно и с хубав тембър, но разбира се е съобразявано със едновремешните идеологии и поради тази причина е леко поотрязано откъм някои техничеки характеристики, което го прави съвсем неконкурентноспособно и доста старомодно в съвременния динамичен свят.

[attach=1][attach=2]

Състоянието на приемника е видно от снимките - лошо. Но само външно - вътре се оказа доста запазено като изключим че липсва алуминиевия капак на УКВ блока(за него ще стане въпрос след малко).

 [attach=3]

Естествено при включване в мрежата ни вопъл ни стон.
Каква ми е идеята? Понеже вече ми се понамират други 3 "Селени" съм решил тази да я жертвам в полза на науката и моето собствено познание и да я модифицирам, реставрирам и модернизирам. Естествено първо трябва да разбера защо не тръгва, но това е дребен проблем. Ще ми се на първо време да направя УКВ обхвата да работи в FM. Изчетох известни теми по въпроса като например:
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=1435.0
До колкото успях да разбера моята е с блок тип УКВ-2-2-Е-02:

[attach=4]

Разбрах, че пренастройката не е толкова сложна работа, и може да се извърши и без някакви специални измервателни инструменти и знания. Обаче продължих да се ровя и се заинтригувах повече от следната разработка в сайта на силистренските раиолюбители:
http://kn34pc.com/construct/v_terziev_ukw.html
На практика нов ФМ блок изграден на базата на интегрална схема  TA7358. Реших че това ще е моят вариант и ще е по-добър спрямо пренастройката на старият блок. Променливият кондензатор естествено ще е от старият блок. Днес пообиколих магазините за електронни компоненти. Трудно се оказа намирането на някои части. Интегралната схема успях да намеря, но това са някакви залежали количества, които чакат да се продадат.

[attach=5]

Попитах и за тела за навиване на бобини, но разбира се не намерих. Добре че има скрап  :D . Другото нещо което търсих и ме гледаха като ненормален са керамичните филтри на 10,7 мегахерца. За щастие в кутията с части с надпис "разни" намерих следните:

[attach=6]

Мисля, че ще свършат работа. Та така какво бихте казали вие по въпроса за моята идея? Другото което си мисля е да се опитам да пренастроя някои от "празните" късовълнови обхвати, за да влезнат в по използваеми такива, радиолюбителски или единият от тях да се направи да хваща авиационните честоти (за последното не съм сигурен че ще стане). Намерих разни теми из руските сайтове, но всичко с времето си :). Темата ще се развива бавно и ще работя по радиото при наличие на свободно време. Благодаря на всички които се включват в темата с подкрепа и съвети :)
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: radio-hobi в 08 Октомври, 2014, 19:38:38
Аз бих пренастроил оригиналния УКВ блок и за да работи коректно му трябва и алуминиевата капачка , предполагам знаеш че трябва да смениш и всичките електролити .
Може да почистиш с гумичка пъпките на барабана и перцата .
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: origo в 08 Октомври, 2014, 22:44:43
И аз съм на мнение че е по-добре да пренастроиш УКВ блока. В последните два месеца пренастроих 3 такива блока един като твоя с два транзистора и два други с по 3 транзистора, така че с удоволствие ще ти помагам със съвети. Но както казаха колегите трябва алуминиевото капаче да е налично, макар и да работи попринцип и без него. При пренастройката на тунерите използвам интегрално МЧУ с ПКФ на входа от някакво японско (китайско) или неизвестно по произход радио. И това което мога да ти кажа е че тунера на Селената, по основните субективни параметри се представя дори по-добре от тунерите със ИС. Докато не може да се каже същото за МЧУ. Разликата като сложа тунера от интегралното МЧУ със ПКФ на МЧУ на Селената е осезаема в полза на интегралния МЧУ. Така че според мен е абсолютно безсмислено да правиш друг тунер. Захвани да пренастроиш този, хем е автентичен.
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: kolev в 09 Октомври, 2014, 06:23:10
Благодаря за съветите. Аз не искам да гоня автентичност, а параметри в случая. Все пак не изключвам и пренастройка на блока както сте казали, но капачето липсва и ако искам да е с този блок трябва да правя ръчно някакъв капак, което ще стане грозно. Имам и готовност да правя платката на новия блок. А какво ще кажете за кондензаторите които съм купил. Стават ли за радиочестотни устройства? Исках от кръглите керамични, но ми се опулиха и казаха че не са виждали такива от 20 години  :D. На някои от тях и стойностите им се разминават с по 2 - 3 пикофарада от дадените по схема. То е ясно че пак ще се търси в "резервите"  :)
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: Валери в 09 Октомври, 2014, 07:59:03
Имам десетина Селени  :blush: , на едната също и липсваше капачено на УКВ-блока. Направих си такова от алуминиева ламарина, като кутийка, разчертавах, рязах и огъвах  :) , но винаги когато съм пренастройвал обхвата съм сменял необходимите елементи в блока.
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: kolev в 09 Октомври, 2014, 09:58:56
Една интересна тема за пренастройка на радиоприемник "Океан". Както знаем "Селена" е експортната марка на "Океан".
http://www.6p3s.ru/forum/index.php?showtopic=766
Надявам се че като продължа да търся ще изскочат още подобни теми. :)
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: Radio208 в 09 Октомври, 2014, 11:15:35
Аз не искам да гоня автентичност, а параметри в случая.
При това положение е за предпочитане да се сменят УКВ блока и МЧУ.
В сайта на силистренските радиолюбители е описана подобна модернизация на ВЕФ.
От Селената ще останат УВЧ, превключвателят за обхватите, тройният променлив кондензатор и променливият кондензатор за УКВ.


 
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: origo в 09 Октомври, 2014, 11:53:05
Кондензаторите които си купил са многослойни керамични. Според мен ти трябват дискови керамични кондензатори NP0. При тях е използван специален диелектрик с който се осъщестява най-малкото изменение на капацитета в зависимост от температурата. Такива кондензатори има в Комет, с доста добър избор от стойности: http://store.comet.bg/Catalogue/CAP/Capacitors/KKRD/Capacitors+Ceramic+Disc/#eyJjIjpbIjg3NzA0Il0sImlwcCI6IjEwIn0%3D (http://store.comet.bg/Catalogue/CAP/Capacitors/KKRD/Capacitors+Ceramic+Disc/#eyJjIjpbIjg3NzA0Il0sImlwcCI6IjEwIn0%3D)
Винаги използвам такива при пренастройката. В УКВ блока има доста стойности които се преместват от едно място на друго, останалите са такива от Комет. Когато трябва да се донагоди нещо капацитета слагам паралелно по два. Имай предвид че след като ги смениш по табличката е твърде вероятно да трябва стойностите на някои да се донагодят допълнително. До сега от 3 блока, нито един не е станал без промяна на някои стойности леко в някоя посока. Това което неминуемо ти трябва според мен за пренастройката или направата на нов блок, като минимум е честотомер с LB3500 на входа, ето една схема: http://www.kn34pc.com/construct/orbb_freq_count_pic.html (http://www.kn34pc.com/construct/orbb_freq_count_pic.html)
Или ако нямаш опит с ПИК, може да направиш това: http://vitsserg.livejournal.com/18434.html (http://vitsserg.livejournal.com/18434.html)
Важното е да е с LB3500 защото въпросният делител на честота има много чувствителен вход и спокойно прихваща сигнала на хетеродина от рязтояние 1-2 сантиметра, с което не е необходимо да се свързваш директно към схемата с което да измениш честотата спрямо реалната. Надявам се знаеш че за УКВ блока ако ще правиш ти трябва печатна платка, да не тръгнеш на експериментална с дупчици, че няма да се получи :). И щом гониш параметри задължително се насочи към направата на ново МЧУ. В Селената МЧУ има най-голяма отговорност за по-лошите параметри, не тунера.
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: kolev в 09 Октомври, 2014, 16:02:42
Благодаря за съветите origo. Реших да направя нов блок, да го тествам и ако се представи добре след това да го заменя със оригиналния. Ако не стане ще пробвам с пренастройка. Относно платката колегата предоставил статията е дал печатен оригинал на платка. След малко мисля да отрежа едно парче текстолит и да пробвам метода с лазерния принтер и ютията - за първи път ще ми е. Ако не стане ще чертая на ръка, с индиго и с перманентен маркер отгоре.
Имам напредък по ремонта. Преди малко успях да я пусна. Причината да не работи беше......отрязани кабели на високоговорителя. Винаги съм се чудел как на някой му идват такива идеи - да я отвори, да отреже кабелите и пак да я затвори. Преди време на един Веф от по-новите пък бях видял как от променливото напрежение след трансформатора през мощен резистор се подава на входа на НЧУ  :D Сами можете да се досетите освен звука какво друго се чува.
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: origo в 09 Октомври, 2014, 16:56:19
 :D Еми има и шегаджии, а отрязаните кабели може да не е нарочно, а да я е разглобявал, да са му пречели и да ги е отрязал и така :). Късмет ти желая с разработването на лазерно ютийната технология защото ще ти е необходим :) Относно УКВ блока, ще помагаме с каквото може в оживяването му.
P.S. На схемата на блока за Селена който ще правиш, внимавай да не му объркаш захранването че чипчето може и да не ти прости. Най-вероятно ще се наложи да си изолираш блока от корпуса на радиото. Освен това не виждам да е оставена възможност за свързване на напрежението за АДЧ.
Редакция модератор:
Добавено мнение при разделяне на темите, трабва да е по-надолу в темата  ама тук можах да го сложа :
 :D Е, тази модификация може да се спори дали е с положителен ефект, и как свири като телефункен, защото да ти кажа ВГ на Селената е по-качествен от всеки ВГ до който ще имаш честта да се докоснеш в тоя живот. Приема по-добре от пренастроен УКВ блок защото МЧУ е друго, вече споменах че МЧУ на Селената ограничава възможностите на приемника а не тунера в случая. То има много начини да се използва кутията от Селената за да се направи радиоприемник, поне отдай дължимото на кутията да направиш нещо свесно вътре а не смешни модули със съмнителни параметри. Пренебрежението ти към конструкцията на приемника и елементната база също не прави добро впечатление.
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: lz2xl в 09 Октомври, 2014, 18:09:16
Реших да направя нов блок, да го тествам и ако се представи добре след това да го заменя със оригиналния.

Аз правих това преди време серийно :) Тръгва от веднага,настройва се лесно,държи се прилично :) ако има интерес мога да дам платката и схемата.Трябва да са се запазили в компа.Излиза директно ниска честота,захранва се от в вътрешния стабилизатор на приемника.
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: kolev в 09 Октомври, 2014, 18:53:13
Пробвах преди малко, но нещо не ми се получи номера. И двата пъти тонера залепва, но не добре. Може би е от хартията или от самия тонер. Принтерът който използвах е най-обикновен лазерен. Няма значение, ще обърна графичният оригинал огледално и ще пробвам на ръка. Благодаря lz2xl за предложението, но вече съм подготвил друга елементна база. ТДА-то съм го търсил из нашите магазини и го няма. Пренастройката почва да поема предвес в своя полза  :D За тази вечер мисля да приключа с опитите, а утре понеже утрото е по-мъдро ще реша дали да направя пренастройка или да продължа с платката. :)
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: Radio208 в 09 Октомври, 2014, 21:16:00
Най - лесната "модернизация" става с готова платка например с интеграл СХА-20111 (ВЧ +МЧУ с FM и АМ). Маха се променливия кондензатор от платката и се включва към променливия кондензатор на УКВ от Селената. След малка донастройка Селената е готова за обхват 87. 5 - 108 МHz и работи по-добре от пренастроен УКВ-блок.
Смених НЧУ с MBA810, защото не ми се занимаваше с ремонти на НЧУ на Селената. За компенсация на затихването от ВЧ и НЧ корекциите, добавих едно транзисторно стъпало.
Превключването от AМ на FM го прехвърлих на бутона за "включване на батерии" за да не слагам допълнителен ключ. Така се освободи една позиция от FM на барабана, където сложих допълнителен КВ обхват на 22 метра. Първоначално обхвата беше на 13 метра, но там имаше малко станции.

Предстои да пробвам и МЧУ на АМ на интеграла като запазя ВЧУ, осцилатора и смесителя на Селената. Селективността може  да стане по-лоша, но няма да има проблеми с руски кондензатори, лоши спойки и други подобни.
Сложих по-добър високоговорител и Селената звучи като Телефункен.

Това е моя опит за сега, а всеки модернизира както знае.  :)
Успех на всички ! :drinks:
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: lz2xl в 09 Октомври, 2014, 21:44:49
Мчу то на Селената е куцо,самата идея да се ползва схема на дискриминатор от 60-те в приемник от 80 те е нонсенс.Самата изработка на мч филтрите на за ЧМ диапазона е под всяка критика.Кръговите контензатори са с много ниско качество.Ако е за колекционерска реставрация си струва труда да се ползват оригинални.Фабрично приемниците на 4 метровия OIRT диапазон са с понижена чувствителност около 50 мкв,това не важи за експотните на CCIR диапазона 10-15 мкв.Това при една и съща схема :D да не говорим че тия за вътрешния пазар са с били с орязани КВ диапазони.
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: Radio208 в 09 Октомври, 2014, 22:43:12
Селената има добър високоговорител, но вискоговорителят на Телефункен със същите размери е значително по-добър. MBA810 с внимателно подбрани корекции звучи без забележки, дори и от фенове на лампови усилватели.
Червените квадратни кондензаторчета и руските електролити са известни със своите "качества" за да ги хвалим само от уважение към елементната база. Интегралната схема CХА-20111 на Sony е добър вариант за радиоприемник с по-добри параметри от Селената на FM.
Кутията на Селената не е с много добра акустика, но на мен ми харесва външния вид. Съгласен съм, че в тази кутия винаги може да се монтира нещо по-добро , но и това ще стане някой ден.
По-добре да обменяме идеи и съвети - от заяждания няма полза ! :drinks:
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: Pichaga933 в 10 Октомври, 2014, 22:41:17
Спора  за Ютиения  метод на печатане на платки и ефикасността му са преместени в следната тема, за да не цапат тази:

http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=4979.0

Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: kolev в 10 Октомври, 2014, 22:47:10
Аз да се похваля - от 20 часа до сега съм "пренастройвал". Отказах се да правя нов блок поне за сега. Използвах темата:
http://www.rt20.mybb2.ru/viewtopic.php?t=3288
Смених кондензаторите и две съпротивления. Получи се като за начало, само че обхватът е изместен надолу. Даже си помислих че ще хвана самолетите  :D. Настройки не съм правил тъй като погледът ми вече почна да се премрежва. Как да накарам обхватът да влезе в скалата на приемника? Има и две неща които не са ми ясни. Дали са единия кондензатор да е 0пф и едното съпротивление да е 0 ома. На мястото на съпротивлението сложих мостче, но на кондензатора трябва ли да има? Пише също така че на L4 - тази от която се маха една навивка трябва да няма сърцевина. Развих я но нищо не се промени кой знае колко. Утре ще пробвам да регулирам L3 и L1-2.
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: origo в 11 Октомври, 2014, 18:47:02
Кондензатора 0 пикофарада не е мостче а е отворена верига, т.е. не слагаш нищо на негово място. Мостче на мястото на кондензатор е безкрайност фаради - за цял живот не можеш да го заредиш и на 1 миливолт :). Резистора от 12 ома който си сменил с мостче, можеше да не го махаш. При мен след махането на този резистор ВЧУ започна да се самовъзбужда и да бълва боклуци по обхвата, след връщането му на мястото нещата се оправиха почти, но пак се възбуждаше от време на време без антена, и се наложи даже да го увелича на 47 ома. Но както и да е, засега нека стои така.
Преди да правиш каквото и да е нататък се увери че си подменил всички кондензатори съгласно табличката:
[attach=2]
Относно изместването на обхвата ряботата се коригира с L4 чрез въртене на сърцевината и от нея НЕ СЕ МАХАТ навивки при УКВ блока с два транзистора, навивки се махат само при тритранзисторния блок. При двутранзисторния само леко се отдалечава една навивка от долния край на L4 все едно „разтягаш“ бобината. Това че си махнал навивка е лошо, сега може и да не успееш да го вкараш в диапазон само чрез сърцевината и да се наложи да пренавиеш цялата L4. Но за целта виж в какви граници се регулира обхвата със сърцевината. Тъй като нямаш честотомер съди по положението на променливия кондензатор може би не знам, кажи поне дали е отместен на повече от половината ход или по-малко също по честотите на станциите може да оцениш колко и на къде е изместен. След като горе-долу вкараш обхвата в граници обърни внимание като понижаваш честотата затваряйки променливия кондензатор дали в даден момент шума не се изменя рязко, или да се чува някакво изквичаване или нещо такова след което вече да не се приемат адекватно станциите от ефира. Ако се случва нещо такова значи хетеродина гасне под тая честота и трябва да увеличиш малко стойността на C13 по тази схема:
[attach=1]
Ти сигурно си сложил 4.3 пикофарада, но ако имаш проблеми и гасне може да го увеличиш на 4.7 или 5.6пико. Но не прекалявай с увеличаването защото ще се получат други проблеми. Чак след като вече си вкарал хетеродина в необходимия обхват и покриваш целия 20 мегахерцов банд, можеш да пристъпиш към настройката на L1-L2 и L3. За целта системката на Селената показваща силата на сигнала (стрелката на предния панел) трябва да работи адекватно. Настройваш приемника на средна по сила станция в средата на УКВ обхвата и започваш да въртиш сърцевината на L3. Следиш визуално как се изменя силата на сигнала по стрелката. Ако сигнала продължава да се покачва а си стигнал до някое от крайните положения на сърцевината и не можеш да хванеш максимума след който при въртене в същата посока сигнала започва да спада, значи ще се наложи да се развие една навивка от L3 (при мен се наложи). След като хванеш максимума на сигнала L3 ще считаме за настроена. Следва сърцевината на L1-L2. Там ефекта от въртенето е сравнително по-малък от този при L3 но отново същата работа - на станция в центъра на обхвата, въртиш сърцевината и следиш силата на сигнала. Когато получиш максимален сигнал си готов. Това е общо взето процедурата по настройка. Нищо повече не пипаш освен споменатите бобини. Всички процедури се извършват при завинтена платка към металното дъно на УКВ блока и евентуално при сложено капаче, щом при теб отсъства карай така на отворено, като направиш ще го донастроиш съвсем бързо и лесно вече на затворен капак. И най-важното, когато срещнеш затруднение, пиши за съвет във форума, не се впускай в развиване на бобини и други действия които не сме съгласували, с цел да не скапеш блока. Успех!
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: kolev в 11 Октомври, 2014, 22:17:51
Кондензаторите по спомен са същите. Братушките в тяхния форум са дали че и от двутранзисторния блок се маха навивка и аз за това махнах. Залях около Л4 с парафин да не се мърда тъй като се разхлаби малко намотката при срязването. Дали са също така че се маха сърцевината на Л4 но аз я оставих. На кондензатора 0 пико не съм сложил нищо. Относно обхвата той е изместен съвсем малко - първата станция която хващам е на 90.5 мегахерца. Интересното е че след като реално свърши обхвата аз имам още място на скалата и продължавайки нагоре се хваща weather report  :D на самолетите. Не е болка за умиране. Повечето станции се хващат. Направих и едно капаче от ламарината на дезодорант (алуминиев). Общо взето си е мъка да се правят подобни работи без прибори, но аз още в началото писах че съм решил да я жертвам и всъщност се получи криво ляво.  :D Въртял съм бобините Л4, Л3 и Л1-2. Другите две не съм ги пипал. С Л4 не постигам голямо изместване на обхвата. Утре ще пробвам по слух и по съветите на origo  да я настроя с капачето и спирам да бърникам блока, че както казах си е мъка без уреди. Нивоиндикаторът прави някакви движения, но те са съвсем спорадични и не може да се разчита на него. Другото което разбрах че е за смяна е потенциометърът на усилването - в началото съпротивителния слой е изтрит и имам чувството че звукът хърка и гъгне и за това утре преди да правя настройката ще го сменя.
Точно в долните честоти се случва според мен това "гаснене на хетеродина". В ниските честоти не се приемат задоволително станциите, настройват се но някак си не е така както в горните честоти.  Ще пробвам да вдигна леко С13. Това е за сега. Благодаря за съветите!  :)
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: origo в 11 Октомври, 2014, 22:59:47
Ако няма рязка промяна в приемането, съпроводена с някакъв звук при преминаването по-надолу от тази точка значи проблема не е в гаснене на хетеродина, а просто лошо спрягане на хетеродинния кръг и кръга в колектора на ВЧУ. Не докарваш по-ниско от 90 мегахерца защото си махнал навивка от L4 не е трябвало, пробвай да донавиеш една навивка и да регулираш със сърцевината. Не се доверявай сляпо на руския форум, не знам с каква достоверност е информацията там. Аз и други колеги тук сме преработили успешно доста такива блокове, така че се довери на нас.
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: Валери в 12 Октомври, 2014, 08:33:25
С моите скромни познания, съм преработил десетина Селени, главно "Б-216" и "Б-211". Никога не съм развивал навивки, само съм донастройвал със сърцевините. Употребявал съм кондензатори тип "тръбичка", като и с такива съм подменял дефектиралите кондензатори на "Б-216" на основната платка в УКВ-частта.
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: Radio208 в 12 Октомври, 2014, 19:54:44
През миналата година със съдействието на lz2хl и Радко от този форум пренастроих две Селени без
уреди. На едната се наложи да свалям навивки, но не си спомням на кой модел беше.
lz2xl има богат опит в пренастройките и може да ти каже доста тънкости.
 
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: kolev в 13 Октомври, 2014, 21:46:38
Показах я на човека и много я хареса  :D Каза нищо да не я правя повече, искал да си я вземе на работа да си я слуша. Поне научих нови неща. Мислех си и други обхвати да променя, да я постегна малко външно, но нищо. Сега като че ли се ентусиазирах да направя една от моите  :D
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: bojitchko в 16 Октомври, 2014, 20:54:58
Попаднах на проста схема за УКВ приемник 64 - 108 мхц.
На страницата долу, има още приемници.

http://kazus.ru/shemes/showpage/0/208/1.html
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: origo в 16 Октомври, 2014, 22:08:11
Така е, варианти всякакви, въпроса е какъв е смисъла. Тази интеграла от линка е хубава и подобна на TDA7000 и останалите от тази фамилия, с ниска междинна, наистина най-доброто представяне за броя елементи, и аз имам проекти базирани на нея, и съм доволен. Но си е капризна от към опроводяването, и изискванията към стабилността на НЧУ са железни.
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: lz2xl в 16 Октомври, 2014, 22:50:50
TDA7000 и клонингите и са за приемници с не високо качество.Там междинната честота е много ниска и за що годе нормална работа ползват корелация на сигнала и въпреки това лентата и е тясна.Така наречената схема за свиване на девиацията.Подносещата на стерео канала със сигурност не пропуска.Правих преди време такова за проба,после го харизах :) Шуми като водопад и ако няма много качествен входен филтър приемането е много некачествено.Работещ наблизо компютър срива приемането.TDA7088 е по често срещана,има я в почти всички приемници с два бутона Scan и Reset :) тия по пазарите за по няколко лева.Има система за сканиране която може да се изключи.Иначе TDA7000 се намира по трудно и струва два пъти повече китайско радио със слушалки :)
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: Radio208 в 17 Октомври, 2014, 08:49:27
Темата за приемници с ниска междинна беше подробно обсъдена при приставките за FM към лампови приемници.
Какви са предимствата и недостатъците на приемниците с ниска междинна в сравнение със Селена с пренастроен УКВ блок ?
Моля за конкретни мнения, без нетактични изхвърляния от "специалисти" и "шегаджии" !  :D 
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: origo в 17 Октомври, 2014, 13:24:54
Имам няколко реализирани радиа с TDA7088 без системата за авто скен. Може да видиш тук как работи един от тях:
/>Тези неща които е споменал колегата са вярни само при неправилно изпълнено опроводяване около интегралата и недостатъчно стабилно НЧУ. При моята конструкция която е плод на неколкократни разработки, и подобряване на опроводяването около ИС както и схемата на захранването и НЧУ тези проблеми които са описани отсъстват. Да, интегралата е много капризна към захранващото напрежение, всякакви смущения и най-вече поради ниската междинна е предразположена към получаване на самовъзбуждане по контура МЧУ НЧУ и през изхода отново към входа на МЧУ. Така че според мен предимствата на ниската междинна честота са  - осъществяване на селективност по съседен канал с активни RC филтри. Все пак 200к честотна лента например е по-лесно да се постигне на 70 килохерца, от колкото на 10.7 мегахерца. Предимствата от това са че имаш радио само с две бобини, и малко пасивни компоненти а останалото е в ИС. И параметрите никак не са лоши, бие всички китайски класически суперхетеродини по чувствителност, селективност и т.н. Да не забравяме най-важното - нямаш огледален канал, това е прекрасно.
Недостатъците на ниската междинна са необходимостта от корелация за да се свие девиацията в рамките на 70 килохерца, което от своя страна води до проблеми при малък сигнал, когато системата за корелация не може да „захапе“ и се чува един изкривен звук с пращене. Т.е. не можеш да слушаш станция идваща от Перник с ниво малко над нивото на шума. Т.е. можеш ама не е приятно за ухото. Третия недостатък е това че при ниска междинна много по-трудно е да филтрираш МЧ сигнала от звуковия сигнал. Това води и до много по-лесно възбуждане на системата, особено ако НЧУ не е безусловно стабилен. Всички тези недостатъци правят интегралата трудна за вграждане в произволен проект от любители, защото трябва да имаш доста познания по ВЧ техника, опроводяване на платки и т.н. но пък в този случай получаваш перфектни резултати за този клас приемник. Но на пръв поглед елементарната за изпълнение схема, е непрепоръчителна за любители защото добри резултати се постигат трудно. Забравете за експериментални платки с дупчици, разхвърляни конструкции летящи във въздуха и т.н. То като се замисля няма радиоприемник за УКВ който да е лесно изпълним от любител и с високи параметри. Та погледнато, пред качествения суперхетеродин на 10.7 тези ИС нямат предимства, но за евтини конструкции са за предпочитане. За вграждане на такава в Селена, абсурд, гавра с кутията. По-добре да си стои оригиналния тунер с МЧУ.
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: lz2xl в 17 Октомври, 2014, 14:35:50
За вграждане на такава в Селена, абсурд, гавра с кутията. По-добре да си стои оригиналния тунер с МЧУ.

Това имах предвид.
Титла: Re: "Селена" В211 - модернизация и реставрация
Публикувано от: Radio208 в 04 Ноември, 2014, 14:55:28
.... да ти кажа ВГ на Селената е по-качествен от всеки ВГ до който ще имаш честта да се докоснеш в тоя живот...
То има много начини да се използва кутията от Селената за да се направи радиоприемник, поне отдай дължимото на кутията да направиш нещо свесно вътре а не смешни модули със съмнителни параметри. Пренебрежението ти към конструкцията на приемника и елементната база също не прави добро впечатление.

Без да има информация, момчето с "високото ниво" отново се опитва да обижда !