Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: lager в 08 Декември, 2014, 22:57:33
-
Направени са не за разкрасяване, а по-скоро за съживяване.
-
Хм, интересна темичка, може да бъде продължавана :good: .
-
Сподели технологията :)
-
На мен също ми е интересна технологията на възтановяване на липсващ бакелит.
-
Темата вече беше започната от колегата Ангел Симеонов "Кутия от неизвесно радио реставрация " - http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=2721.msg18464#msg18464 . Дано сега да получи и ново развите.
-
На мен също ми е интересна технологията на възтановяване на липсващ бакелит.
В стария форум съм писал подробно как възтановявах отчупени и липсващи бакетитени парчета на кутии. Ще го напиша пак: използвам епоксидна смола към която добавям бакелитов пълнеж на стърготини от съответния цвят. На липсващите места, правя като кофраж и наливам смолата. После се шкури с два-три вида шкурки и водна накрая. Доста бакелит съм възтановил, мой и на колеги :blush:
-
Ако може по подробно да опишеш, как се изработва кофража?
-
За това радио съм използвал алуминиева ламарина която огънах по здравия край на кутията. Залепих я с хартиено тиксо и налях смолата. На други съм свалял отпечатък с пластелин, отливал съм липсващи детайли и съм ги оформял с пила и шкурка. В зависимост от ситуацията вземам решение как да бъде 8) .
-
Още пластики:
-
И аз имам едно "Маестро" с липсваща страна , трябва да се пробвам . :D
-
Материалът може да бъде различен-епоксидна смола, дентакрил или автокит. Последният всъщност е смола плюс пълнител, който може да бъде с различен състав- по-твърд или гъвкав - и с различен цвят. Независимо от това какъв е материала е задължително използване на основа, която придава необходимата якост на изработваната част. Аз използвам стъклена мрежа или платно в зависимост от това колко голяма е липсващата част. На една от снимките саксията не служи за украшение, а просто онагледява получения резултат. Друг важен момент е закрепването на мрежата към бакелита- в най-простия случай той, бакелита се изпилява, по-сигурен резултат дава разпробиване на бакелита със свредло около 1мм и изработване на мрежа от меден проводник, която да поддържа стъклената мрежа или самата да служи за основа. Шлайфането е най продължителния етап- започва със шкурка 80 или 100 и завършва с водна 2000. Във всеки случай се налага боядисване, даже и при черния бакелит, боята също се шлйфа до изравняване с основната част.