Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: rkounev в 11 Януари, 2013, 21:36:10
-
В стария сайт имаше една тема ,много обстойно обяснена от колегата Ориго относно сваляне
на напрежение ,когато се сменя селен със грец.Дали е запазена?
-
И на мен ми е интересно освен закона на Ом какво ли друго е измислил Ориго за да свали тези напрежения,които за някои са много страшни.
-
Да, свързване на последователен резистор, то друго няма. При телевизорите е около 15 ома, препоръчително да е с висока мощност над 25 вата за да разсейва топлината и да не достига много високи температури. При радиоприемниците със селенов пакет, се изваждат отделните селенови клетки и всяка селенова клетка се заменя с диод 1n4007 и последователно свързан резистор 2вата (стойнотта на съпротивлението трябва да се уточни), като пространството се запълва с термопаста за по-добро охлаждане, така не си личи че нещо е правено и пакета изглежда непокътнат. Разбира се резисторите не е нужно да са 4 а може да е един с 4 пъти по-голяма мощност и 2 пъти по-голямо съпротивление от мощността и съпротивлението на всеки от 4те отделни резистора. Проблема естествено е че този както се разбра голям резистор няма как да се събере вътре в пакета и трябва да се монтира външно, а това е нежелателно за визията на монтажа.
-
И с колко трябва да се свали напрежението?
-
В момента анодното е 300 волта-трябвя дя влезе в рамките на 285-290 волта.
-
Демек 5%! :o :D Я не се занимавай с глупости.
-
И какво променя това увеличение,което е по малко от разрешеното в мрежата?И при колко волта мрежово сте го премерили?
-
Абе нещо съм си втълпил ,че трябва да е примерно 287.5 волта. ???
-
Демек 5%! :o :D Я не се занимавай с глупости.
Точно! Затова ми беше и въпроса. Няма никаква полза от това сваляне на напрежението с 10тина волта.