Форум за любителите на Стара електроника
Общ раздел => Технологии и джаджи => Темата е започната от: lz2nk в 13 Януари, 2013, 15:00:21
-
Интересно ми е как на Emerson Model 20BM са пресовали дървото за да се получи това:
(http://img407.imageshack.us/img407/6218/emersonmodel20bm.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/407/emersonmodel20bm.jpg/)
(http://imageshack.us)
Сетих се да поставя тоя въпрос когато качвах приемника в "Интересни дизайни".
-
Това е популярното в Щатите "радио на Снежанка" на Емерсън от 1939 г. Предният панел наистина е пресован с цел да имитира дърворезба. Но, разбира се, не е възможно да се пресова дърво с такива детайли. Панелът представлява смола с пълнител дървени стърготини, обилно намазан с байц и лак. Американците наричат този материал repwood. Филипс например още пред 20-те години са използвали изкустен материал, имитиращ дърво, с търговската марка арболит.
-
Аз се чудих когато прочетох, че е пресовано. Пресоването е възможно, но изработката на матрица би било страшно трудна работа. А изливането от смес с дървени опилки е безкрайно лесно. Явно нещо в понятието пресоване е било непонятно на преводача. :writer:
-
В днешно време не е трудно, комп управлявана 3D фреза я пускаш да фрезова, матрица- желязо. Него го закаляваш да не се износва. Набиваш Водачи итн. Монтираш на хидравлична или ексцентър преса, не знам коя ще епо подходяща за дървото и почваш да набиваш...
В днешно време е възножно да се направи както виждате...
Но по лесно - 3-д фрезата, си прави директно лицевите панели, без да се знаимавате с преси и простотии...
-
Сега да, но това е 1939 година.
-
Според мен си е имало метална матрица (в две части) и материала предполагам шперплат се е нагрявал с пара и е омеквал. Тогава е поставян във формата (матрицата) и е пресован, не е било толкова сложно. Чрез пара, може да се придава форма на дървото, да се огъва и т.н., е може да е било малко по-скъпо, но това не са масови модели радиа.
-
Валери, струва ми се, че грешиш. Шперплатът може да се огъва и да му се придава извита форма, но в ограничени параметри, извивките са обикновено в едно направление. Никога не съм чувал за технология, позволяваща шперплат или масивно дърво да се размекне като пластилин, за да запълни такава дълбока форма, каквато е необходима за радиото на Снежанка. Подробности за този модел може да се видят на тази страничка: http://www.antiqueradio.org/EmersonSnowWhite247.htm на прекрасния сайт на Фил Нелсън.
-
Вероятно е така Владиславе, но аз като гледам снимките в сайта на Фил, повреденият панел на радиото сякаш не е от дърво. Липсващото парче до "стъпалата" разкрива сякаш някакъв пълнеж, първо е излята някаква смола за да запълни формите, я след това пълнежа, т.е. не е дърво или шперплат а някаква изкуствена материя. А сайта е Фил е много добър :) .
-
В сайта на Фил Нелсън оригиналният материал е описан - дървени стърготини и лепило, пресовани с релефна матрица.
-
В България се правеше подобен материал-дърволит.Може да се реже, да се рендосва, виждал съм само плоскости.