Форум за любителите на Стара електроника

НЧ усилватели, грамофони, магнетофони, касетофони и др. възпроизвеждащи устройства => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: BalkAnton в 01 Август, 2015, 16:33:40

Титла: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: BalkAnton в 01 Август, 2015, 16:33:40
Здравейте! Преди 2 дни завърших изработката на въпросния усилвател, в който, както личи от заглавието, са използвани предимно елементи с изтекъл срок на работоспособност и поради това силно занижено качество  :D  Това ми е първият усилвател, който бях замислил още преди 4-5 години, но поради една или друга причина не успях да направя досега, защото все се чудех какво всъщност искам, дали да свири хубаво, дали да свири силно, или и двете, но съответно за повече средства. Всъщност сериозно се захванах с него още миналата година по това време, когато разкомплектовах едно счупено и ненужно вече никому шаси от радио Комсомолец, което някой човек дал на дядо ми. Пак дядо ми беше срещнал на село случайно наши роднини да носят една Мелодия 2 да я изхвърлят. Спомнил си за мене, че може да ми потрябва за части, и ги спрял на няколко метра от контейнера и го взел. И тъй като той не изхвърля нищо, двете бяха залежали в "свещения радиотехнически фонд" (бараката до къщата на баба ми и дядо ми)  :)  Когато разглеждах какви стари неща има там, се оказа, че има здрав изходен трансформатор от Акорд, и с този от Мелодията станаха 2 еднакви. Самата Мелодия бяха я пипали поне двама "майстори" и като видях какво са сътворили, реших, че е по-добре да използвам това, което беше останало здраво от нея за нещо друго, отколкото да се мъча да я възстановявам. Затова реших целта да е да направя лампов усилвател, за направата на който да използвам по възможност стари части и да не дам и един лев.
След като разбрах какво ще правя, трябваше да събера частите, тъй като не всичко беше налично. И така цяла година до сега. Няма да описвам процеса, тъй като той беше бавен отчасти поради това, че по време на учебната година не мога да се занимавам почти с нищо друго, освен с училището. Малкото свободно време, което ми оставаше, използвах, за да проектирам схемата на усилвателя и да проверя дали захранващият трансформатор от Мелодия 2 ще може да захрани 2 предусилвателни, 2 крайни лампи и 1 кенотрон. Затова и схемата е съобразена главно със захранването, а не за постигането на най-добрия звук. И така от февруари месец, когато започнах да проектирам схемата, до началото на юли, когато започна реализацията.
Първоначално взех захранващия трансформатор, който беше в много лошо състояние. Ламарината, която го държеше за кутията на радиото, беше безобразно изкривена и пред скъсване, някои ламели също, защото единият от тези "майстори" не се е сетил, че за да свали трансформатора от кутията, трябва да извие крачетата на тази ламарина от долната страна. Но с помощта на чук и менгеме успях да върна всичко на мястото, и дори се учудих, че при включване, а дори и при номинално натоварване трансформаторът въобще не бръмчи! Бях изчислил колко ток ще тече през усилвателя и бях купил няколко мощни резистора от Комет (тук се наложи да купя нещо, така че не спазих докрай условието) и направих проба, като го оставих включен за час и половина. След това, като го пипнах, не беше по-горещ от такъв, монтиран оригинално на радиото. След като се уверих, че ще имам надеждно захранване, пристъпих към реализирането/сковаването на кутията  :)  Използвах дъска, стояла няколко десетилетия на слънцето и дъжда, поради което е малко изкривена и разваля външния вид, но при такива материали - толкова. Най-голямата част от времето за реализация беше отделено на кутията, поради което няма да разказвам производствения процес. За шаси използвах алуминиева ламарина, цоклите са от Комсомолеца и Мелодията, свързани са от долната страна с дебел меден едножичен проводник за маса. При шаси с такива размери се получи много сбит и неудобен монтаж, но елементите на всяка лампа са запоени към маса в 1 обща точка.
Извинете за прекалено дългото, но непълно описание, и благодаря на всички, които го прочетоха! Ето и снимки:
[attach=1]
[attach=2]
[attach=3]
[attach=4]
Ето го с тонколоните, с които се използва. 8 омови са, при настройката бях включил 8 омови мощни резистори. Знам, че тези изходни трансформатори не е добре да работят с 8 омови говорители, но нямам други.
[attach=5]
Ако някой се интересува, ето и схемата му:
[attach=6]
Надявам се да ви е харесало!
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: ONZI в 01 Август, 2015, 16:55:21
Харесвам пентодното включване на крайната лампа.
Поздравления за труда.
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: radio-hobi в 01 Август, 2015, 17:18:12
Браво ! Много добре изглежда.   8)
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: Лъчо Минков в 01 Август, 2015, 17:54:45
                    Много ми харесва, но аз бих сложил на лицевия панел една шарена радио скала с осветление и може би УКВ модул.
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: bxd в 01 Август, 2015, 19:26:32
Човече, станало е супер! Съхранил си усещането за ретро техника. Браво на теб! Корпусът е от колонка Акорд, нали?

Относно тестовите колони - доста прилични ОТ са това. Обаче, не мисля че са подходящи за товар на лампово стъпало, не само заради по-големия импеданс.
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: Pichaga933 в 01 Август, 2015, 19:53:35
Боклуци, друг път.  Направил си Лампов амп с невероянтно Ретро излъчване, бъди горд с продукта си, много ми хареса  :hi:
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: Валери в 01 Август, 2015, 20:30:56
И на мен ми харесва, браво. И аз имам такова виждане: колкото се може по-евтино да е, изполване на "трофейни" части и минимални покупки.
А между другото, няколко пъти пишеш за шаси и части от "Комсомолец", да не би да ти е останала кутията му  :) ?
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: BalkAnton в 01 Август, 2015, 20:41:33
Благодаря за хубавите отговори! Понеже виждам, че съм направил доста дълго обяснение, пък май нищо не съм обяснил както трябва. Усилвателят действително е изграден от боклуци, тъй като почти всички от съставните му части по един или друг начин не са стигнали кофата или са излезли оттам. Което ми напомня интересната история на копчето за вкл/изкл. Всъщност това е галетен превключвател от ВА Тонмайстор, който намерих в един дъждовен февруарски ден до един контейнер няколко метра преди Петте кьошета заедно с една касетка на Дженезис  :D  И ако това не е боклук... Ама нали казват, че боклукът за едни е съкровище за други. Кутията съм я правил аз от една дъска, която имаше щастието да не стигне печката. За съжаление не съм снимал нищо от времето, когато я разкроих, разрязах и залепих. Все пак ми остана едно парче:
[attach=1]
[attach=2]
Дъската съм я рязал с ръчно с трион, отне ми доста време, защото е невероятно твърда. Това я е и запазило да не изгние. Можеше и със зеге, но със сигурност щях да я изкривя. Ето и снимка на влакната, не се вижда много хубаво:
[attach=3]
Много преди да започна реализацията, когато усилвателят беше още само в главата ми, се чудех какъв дизайн да измисля и пред мене беше точно колонка Акорд, така че познахте!  :)  Иначе никога не бих съсипал нещо работещо, за да направя каквото и да е. Просто двете радиа, които съм използвал за части, за нищо друго не ставаха. По въпроса за скалата, и аз съм си мислел разни варианти за неща отпред, ама няма място, тъй като там са галетният превключвател от Тонмайстора и дроселът, който всъщност представлява голям трансформатор (по-голям от захранващия) с 4 намотки, свързани последователно. Сега се сещам, че не съм дал никакви параметри. Захранващото напрежение е 260 Волта, общият ток е 85-90 мА. Почти не се наложи настройка, тъй като аз старателно бях сметнал резисторите по захранването, и още при първото включване напреженията бяха точно толкова, колкото трябва. Напрежението на анода на горния триод на 6Н23П е 200 В, на долния - 100 В. Изходната мощност, при която сигналът още е със синусоидална форма, я сметнах на 1,7 Вт. Входната чувствителност е доста голяма поради липсата на ООВ. Не зная дали заради това, но и динамиката е доста голяма - на слух по-голяма от усилвател Студио 2 със същите тонколони. Средните честоти се чуват също много по-добре от Студио 2. Признавам, че не разбирам много от тонколони, затова ми стана интересно защо не са подходящи за такъв усилвател. Бихте ли разяснили?

П.П. Валери, тъй като си писал, докато писах и аз, сега ти отговарям. Единствената покупка е двоен потенциометър 100 кОма, защото нямах такъв, за 1.18  :D  Кутия от Комсомолеца нямам, само шаси, което беше в много лошо състояние, иначе не бих го развалил за части. Имам променлив кондензатор, бобинки, МЧ филтри и изходен трансформатор, но не знам в какво състояние са. А, и големия жичен резистор.
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: Валери в 01 Август, 2015, 20:45:30
 :drinks:
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: styrshel в 01 Август, 2015, 22:12:51
 :good: :bravo: :bravo: :bravo: Все по рядко някой показва нещо ново сътворено,  така че адмирации.
По въпроса за боклуците наистина тази крайна лампа е боклук. Имам десетина български шасита донори и само едно беше с такава лампа в отчайващо състояние, докато EL84 почти всички са запазени.
За пентодното крайно стъпало е необходима малка амплитуда за разколебаване, така че това сложно предусилвателно стъпало е излишно според мен.
Има и други забележки, но всеки си прави нещата по свой вкус, Така че още веднъж  :good:
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: origo в 01 Август, 2015, 23:41:20
Поздравления за дизайна първо! Много добре си се спрявил като се има предвид какви са частите които си използвал. Щеше да е интересно да видим и снимка на монтажа. Относно схемата, интересно ми е кой ти помага при оразмеряването и избора на схемни решения, дали Милен от Хасково има пръст? Харесва ми че за предусилвател използваш SRPP осигурява ниско изходно съпротивление, голям размах на напрежението и ниски нелинейни изкривявания, ниското изходно води до безбрумна конструкция. Но искам да те попитам защо е анодния резистор на горната лампа от SRPP -то, замисълът на това стъпало е там да няма резистор, и неговото наличие не мисля че допринася положително за работата му, ще е интересно да споделиш съображенията си. Този траф който ползваш за дросел ако е мрежов а не изходен трябва да му се пренареди магнитопровода като всички Е ламели са един върху друг и всички I от другата страна и помежду им да се постави въздушна междина. Иначе рискуваш дросела да се насища и да не си върши работата, макар че може би това че е голям те спасява от насищане при такива малки анодни токове. В тази връзка мерил ли си колко му е индуктивността? Интересно ми е и защо ползваш крайната лампа в пентодно включване - защото търсиш по-голяма мощност ли, или защото захранването не ти е филтрирано достатъчно добре и в триодно включване брума ти идва в повече? И защо се наложи да симетрираш отоплението, в повечето случаи е достатъчно да се заземи единия край просто, това симетриране е крайна мярка, брум ли имаше при заземен единия край на отоплението или просто така си реши да го направиш? И същата тази техника приложена на отоплението на кенотрона вече е абсолютно безсмислена! Харесва ми че си заложил за кенотронно изправяне, така нямаш никакъв „пясък“ в усилвателя, което е добре!
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: Валери в 02 Август, 2015, 07:56:00
Аз искам да попитам (тъй като и други пъти съм се чудил) дали като се използва трипроводна линия при захранването, като "нулата" се дава на маса, не се вкарват паразитни смущения от мрежата  :unknown: ?
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: styrshel в 02 Август, 2015, 08:05:34
Аз искам да попитам (тъй като и други пъти съм се чудил) дали като се използва трипроводна линия при захранването, като "нулата" се дава на маса, не се вкарват паразитни смущения от мрежата  :unknown: ?
Най доброто е намотката за отопление да е навита с 2 успоредни проводника за половината напрежение, след което да се направи средна точка и да се заземи. Когато вече е навита с един проводник се прави това с резисторите, а за кенотрона наистина е безсмислено.
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: Валери в 02 Август, 2015, 08:22:20
Да, имах в предвид самото захранване от мрежата 220 Волта, на първичната намотка на захранващият траф, дали да се ползва "нулата" като се свързвана "маса".
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: styrshel в 02 Август, 2015, 08:55:14
Да, имах в предвид самото захранване от мрежата 220 Волта, на първичната намотка на захранващият траф, дали да се ползва "нулата" като се свързвана "маса".
Ааааааа, извинявай, не съм разбрал. Аз също занулявам шасито на моите усилватели - помага за брума!
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: Валери в 02 Август, 2015, 08:55:59
 :drinks:
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: Pichaga933 в 02 Август, 2015, 09:35:56
Така наречената "дъска" е многолистов шепрплат, което си е  подвиг да го претриеш на ръка толкова точно. Такова ако няма под ръка електрически трион не помирисвам.  :bravo:

Тоз хубав амп иска Широколентови говорители. Това, с което си го оборудвал за сега малко му е над възможностите.

За тия ламбета лично предпочитам по малък катоден резистор, гарантирано ще се свирне по добре със 135-160 ома по-чиаво. Аз лично слагам 86 ома на ел84/6п14п , но я претоварва и скъсява живота, за с/ка, на което звука е доооста по читав  :D
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: BalkAnton в 02 Август, 2015, 12:03:31
Здравейте! Благодаря още веднъж за хубавите отзиви, не предполагах, че темата ще предизвика такъв интерес! Сега, понеже възникнаха още въпроси, се надявам да разясня по-подробно. Схемата е мое творение, Милен дори не подозира за нея, освен ако не влиза в този форум  :)  Корпусът и съответно масата са свързани не със земята повече от съображения за сигурност, тъй като за сигнален кабел ползвам такъв направен от мен от двужилен ширмован проводник от термосонда Платина 100. Това, разбира се, е добре да се направи само в случай, че нулата е свързана със земята в самия контакт, както е у нас. При оразмеряването на схемата съм взел предвид главно захранването, тъй като изчислих, че с този трансформатор и при това отопление, за да не превишавам тока в първичната намотка, трябва от вторичната за високото напрежение да черпя ток не по-голям от 100 мА. Резисторите 2,7 кОм образуват с предусилвателя, за който сметнах, че еквивалентното му съпротивление е 20 кОм, делител на напрежение, така че да консумира само 10 мА. В противен случай превишавам максималния ток, който захранващият трансформатор може да даде. Пентодното включване го избрах поради няколко причини: изходните трансформатори са предвидени за него, по-висока изходна мощност, защита от брум и конкретно това включване, в което екраниращата решетка получава по-ниско напрежение от анода, увеличава вътрешното съпротивление на лампата, и тъй като трансформаторите са с по-висок импеданс, понеже работят с 8 омови а не с 4 омови тонколони, реших, че така съгласуването на импедансите е по-добро. Катодните резистори също съм ги избрал такива, така че токът на покой да не е много голям. Знам, че е по-лошо за звука, но с този захранващ трансформатор нямам възможност за повече. Това ми е първият усилвател изобщо (не първият лампов, а въобще първият, транзисторни не съм правил  :) ) и затова съм нямал и кой знае какви очаквания. Всъщност звучи доста добре, по-добре, отколкото мислех, и е най-доброто нещо, което съм слушал. Понеже виждам, че има интерес и за снимки отвътре, пускам няколко снимки, като предупреждавам, че разположението на елементите съм го измислил също аз, като начертах шасито на лист хартия и размествах елементите върху нея. При това положение магнитните полета на захранващия и изходните трансформатори се срещат и при включване се чува съвсем тих брум, само ако си допреш ухото до тонколоната, но нямаше повече място.
[attach=1]
[attach=2]
[attach=3]
Шасито отдолу:
[attach=4]
Общата точка за масата при кенотрона:
[attach=5]
Превключвателя от Тонмайстора:
[attach=6]
Дроселът:
[attach=7]
И потенциометърът за сила на звука (единствената "нова" част) със старите кондензатори с битум в двата края:
[attach=8]
Замасяването на отоплението го направих за защита от брум, не съм пробвал как е със замасяване направо на единия край на отоплителната намотка. А за кенотрона и аз се чудих има ли смисъл изобщо, пък накрая взех, че сложи 2 резистора  :)  В заключение мога да кажа, че звукът е доста добър, и като се има предвид всичко казано дотук, не смятам, че при тези елементи може да се постигне нещо по-добро.

П.П. Дросела нямам с какво да го измеря, знам само, че съпротивлението му по постоянен ток е 47 ома. EL84 имам само една, и тя е повредена, защото като я включа, свири известно време, а след това звукът постепенно затихва. Нямам представа защо, тъй като не съм мерил режимите ѝ.
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: gruyo в 02 Август, 2015, 12:24:07
 :drinks: :drinks: :hi: :hi:   Браво  много  добре  направен засилител   в някои  по "изискани" форуми  биха  те  "освиркали" че се  занимаваш със " скрапна  техника "  и щяха да ти  препоръчат  "Лаундали"  "Вими"  и темподобни  Хай–Ендски  неща  ..... И да  те  нахапят че  "Похабяваш лампите " но  да  не ти  пука  щом  ти  харесва  и  си  го  направил с кеф  това е  положението   .Както  е  видно  харесва  и  на други  вкл. и на мен   !!!!
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: BalkAnton в 02 Август, 2015, 12:33:38
Благодаря! Като казваш за другите форуми, надали биха ми се скарали, че похабявам лампите, тъй като на много места съм чел по принцип лоши мнения за 6П14П, че била много "креслива". Не знам какво имат предвид, аз на осцилоскопа като гледах АЧХ беше доста равна, като се има предвид, че няма обща ООВ. Действително средните честоти се чуват по-силно от други усилватели (транзисторни), може би това имат предвид, като казват "креслива". Само че при моите двулентови ОТ това е даже хубаво, защото компенсира спада на средни честоти в тях. Освен това крайните лампи и кенотронът са достатъчно използвани  :D , тъй че и без това са си похабени.
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: origo в 02 Август, 2015, 15:18:19
Добре изглежда. Само отново ще те попитам от къде ти дойде идеята предусилвателя да бъде в схема SRPP не ми казвай че една сутрин си се събудил и в главата ти е било това схемно решение без изобщо да имаш дори представа че така се нарича :) Май аз съм ти пращал няколко схеми на лампови и хибридни усилватели с SRPP предусилвател та от там си се сетил. Относно тока на предусилвателя, не е коректно да го намаляваш като сваляш анодното напрежение чрез резистор в анода, тая схема трябва да има твърд постоянен потенциал в анода на горната лампа. За по-малък ток трябваше да увеличиш стойностите на резисторите които в момента са по 220 ома, а не да правиш тая дивотия. Ако ти се занимава отвори го изчисли си стойностите, тествай и ги замени и разкараяй тоз резистор от анода, или най-малко му сложи по един 47 микро електролит направо от анода към маса та да има полза а не вреда от тоз аноден резистор. Добре ще бъде когато те попитам схемата от къде се е взела просто да кажеш от къде си черпил идеи и какви модификации си въвел, а не да твърдиш че е изцяло твое дело, защото просто това не е така. И е нормално като си още ученик, и това което си направил е похвално. Входния разделителен кондензатор също е изцяло излишен, макар че някой под предлога че може да спаси източника при дефект в лампата го слагат, аз лично мисля че е по-добре да не го слагаш. И в тази схема, почти гарантирано отоплението не е необходимо да се симетрира, само едната точка се заземява, или за да се облекчи изолацията отопление - катод на горния триод от предусилвателя може да се повдигне по постоянен ток на около 60 волта и по променлив пак единия край на маса, това е достатъчно. Симетрирането е много крайна мярка при лампи с висок импеданс в катода, или директно отопляеми. Бифилярното навиване също в тия случаи има смисъл.
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: BalkAnton в 02 Август, 2015, 17:12:28
Схемата като казах, че е моя, имах предвид, че никой не ми я е предлагал наготово в този си вид. Схемата на предусилвателя съм я виждал на много места, включително и ти си я качвал, но навсякъде беше с катодни резистори 220 Ома. Единствено в един руски сайт беше изграден такъв усилвател за включване на нискоомни слушалки и там резисторите на двата триода бяха с различни стойности, но по-малки от 220 Ома. Така че реших, че задължително трябва да бъдат с тази стойност. Също така в характеристиките пише, че номиналното анодно напрежение е 100 В. Не знам какво влияние ще окаже по-високото напрежение. И аз се чудех дали не е добре да сложа кондензатор от горния анод към маса, но електролитните кондензатори за високо напрежение свършиха. Крайното стъпало е като това в почти всички български радиоприемници. Някъде четох, че като напрежението на екранната решетка е по-ниско от анодното, лампата работи по-стабилно и се увеличава животът ѝ. Резисторите 10 кОма в решетъчните вериги предпазват схемата от самовъзбуждане (не знам как е без тях). Решетъчните резистори 1 МОм в предусилвателя са с такава стойност, защото в една книга пишеше, че обикновено се слагат такива. За крайната лампа са 470 кОм, защото там не бива да са по-големи от 1 МОм и най-вече защото такива имаше  :)  Първоначално мислех за решетъчен резистор да ползвам потенциометъра, но някъде четох, че това не било добре. Разделителния кондензатор го сложих да внася изкривявания (смятам, че като има стари елементи на пътя на сигнала, това ще допринесе за ретро звученето :D ) Симетрирането също съм виждал да го правят в много схеми, затова реших, че така се прави. Просто като видя нещо, което ми е направило силно впечатление, го запомням и не мога да си го избия от главата. Точно поради тази причина не обичам обикновените предусилватели с резистивен товар, а и освен това при тях за 1 канал работи само един триод, и някак си не мога да си представя 1 лампа да усилва 2 канала - едната половина левия, а другата - десния. А като махна резисторите 2,7 кОма, трябва да свържа анодите на предусилвателя към пониженото от 2,2-кОмовите резистори напрежение, нали? Защото в противен случай трябва да ги пресмятам и тях наново, пък нямам други, близки по стойност на тези, с такава мощност. Действително не знам като е дадено, че номиналното анодно напрежение на лампата е 100 В, дали не работи най-добре при тази стойност.

П.П. Сметнах резисторите - излязоха 300 Ома, ама като се сетя как трудно съм го направил достъпа до тях, няма да е днес смяната. Все пак благодаря за съветите!

П.П.П. След проверка се оказа, че нямам 2 еднакви резистора около 300 Ома. Като ги премерих, всички даваха твърде големи отклонения. Май ще си остане така, още повече, че научих принципа на автоматиката, че нещо като си работи не трябва да се пипа, но занапред ще знам. Сега се сещам да питам, какво ще стане, като оставя резисторите 2,7 кОма, имам предвид как те влияят на звука? Да не би да внасят някакъв вид обратна връзка?
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: gruyo в 02 Август, 2015, 18:00:44
Чудесно  се  представяш  ,кофтито е  че аз   немога да  намеря  вторият  говорител   имам 2  Филипса  фулрейндж  ( е не  онези   ръбестите) но  са   хубави за да си  направиш и 2  колони   ще  продължавам търсенето и ако  го  намеря  и другият са  ти  подарък !! :drinks: :drinks: :drinks: :drinks:
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: mark b в 02 Август, 2015, 18:14:10
На мен ми хареса като първи усилвател и то на лампи! Похвално е това,че четеш и прилагаш това
в практиката. Правилни са забележките на "Supraphon"-опаа...тук е "origo".
Моите предложения:
1.На анода на триода електролит, да речем 10 мф на 350 волта.
2.Резисторът 2,7к да се увеличи, докато на анода стане около 130 волта.
3.Катодните-около 500 ома.
4.Резисторът в първа решетка на триода-1к,към масата-100к, но щом мямаш брумове може да остане така.
5.Добре е да пробваш пентодите в триоден режим, може с ключе.
Ще се намали мощността, но нелинейните изкривявания ще спаднат драстично.
Вярно е, че се нуждаеш от широколентови ОТ с по-висока чувствителност, но всичко с времето си.
Браво, за положения труд!
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: origo в 02 Август, 2015, 18:39:54
Това вече е друго нещо! Ами виждал си ги винаги с резистори 220 ома защото тази лампа най-добре и най-линейно свири в SRPP с общо анодно 240 - 260 волта и ток 12 милиампера, при това се получават 220 ома. Но в случай че ти искаш по-малък аноден ток трябва именно тези резистори да подмениш а не да сваляш анодното. Това 100 волта анодно си е примерна стойност, в тази схема се работи със 130 волта анодно което може да се приеме че е много близо до 100 волта. А тези данни в дейташийта изобщо не са давани за аудио така че не можеш да им вярваш че са защото така е най-добре. Просто така е стандартно в тунерите като ВЧУ. Поне като сваляш анодното напрежение с резистор както сега, задължително сложи електролит към маса. Не се внася ООВ по този начин но се нарушава идеята на схемата. Горната лампа трябва да работи като катоден повторител, т.е. анода й трябва да е на маса по променлив ток, при теб това не е така и не се очаква схемата да работи добре, може да се очакват нелинейни изкривявания повече от колкото трябва, друг коефициент на усилване и изобщо, така че сложи един електролит към маса, може пък и да закупиш от комет някоя друга част, не е престъпление и не е скъпо, в момента сайта на комет е недостъпен, както винаги :) обаче тоя електролит 47 микро на 400 волта и 105 градуса струваше под лев, две такива ще са лев вероятно вземи ги и ги сложи, това е като минимум според мен. Друг въпрос е че е по-добре да свържеш анода на лампата направо към напрежението на втора решетка на крайния пентод и да си преизчислиш неговия резистор за получаване на 230 - 240 волта. Но ти си решаваш, и без това ти е първия усилвател, добре е като за първи, има още много да се учиш радвай му се на този, а колкото по-бързо разбереш какви грешки си допуснал и кое как може да се направи по-добре толкова по-добре ще говори за теб - значи се развиваш и научаваш нови неща. Аз като направя някой усилвател, и половин година след това си казвам - леле какви глупости съм правил тука :) когато такива неща се случват, това е добър знак.
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: BalkAnton в 02 Август, 2015, 19:49:23
Ами сега, като каза, че токът бил 12 мА при 240 В, се сетих, че има запас от няколко милиампера още, и, съответно, мога изобщо да махна резисторите 2,7 кОма, без да променям друго по схемата, или пък да ги махна и да сменя 2,2 кОма с 1,5 кОма... Трябваше да се сетя сам. Изчислих, че ако не сменя 2,2-кОмовите резистори, напрежението след тях ще бъде около 220-230 В, съответно ток 11-11,5 мА. Мисля, че това е най-лесното решение, защото в противен случай и анодният ток на крайните лампи ще се вдигне и ще трябва да слагам катодни резистори с по-голямо съпротивление, а заради това ще трябва да сменям и кондензаторите 47 мкФ с по-големи, за да свири по-добре ниските честоти. Утре ще пробвам. А за триодното свързване, не съм сигурен дали анодният ток е достатъчен, сега трябва да е под 30 мА. То предусилвателят разсейва мощност наполовина на мощността на крайното стъпало  :D
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: origo в 02 Август, 2015, 19:54:36
Като увеличаваш катодното съпротивление, честотата на срез се понижава при същия електролитен кондензатор, така че няма какво да му сменяш на кондензатора. При триодно свързване ще е достатъчен анодния ток защо да не е достатъчен, може да се наложи да се преизчисли катодното съпротивление за да получиш искания от теб ток при който не се претоварва мрежовия траф.
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: mark b в 02 Август, 2015, 21:00:45
Можеш да не пипаш нищо по режима на триодите, ако имаш 2-2.2 волта на резистора 220 ома,
значи токът е от порядъка на 10 ма. Всеки триод работи на 100 волта с 10 ма ток-приемлив режим е.
Само трябва да сложиш един кондер 10-47мф на 350-400 волта на анода на горния триод.
Приятно слушане!
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: Eltehno в 03 Август, 2015, 01:50:19
Браво и от мен, поне за външния вид.
Аз ще ти критикувам само вътрешното оформление. Този траф, който ползваш за дросел, е мрежов и не става за дросел. Няма междина между челата на магнитопровода, тъй като е с вити ламели, трябва да се разглоби и да се постави между челата хартия. Тънка, обикновена хартия.
Учудвам се, че нямаш брумове и шумове с тоя кадаиф в кутията. Ако ти се занимава, вземи и го преокабели целия усилвател. Вземи първо на един лист и си нарисувай разположението на лампите, трафовете, другите елементи. След това обмисляй как и от къде ще минават проводниците, ползвай едножилни проводници. С тях монтажа става  освен лесен и много красив. Сигурен съм, че ще ти хареса и на теб, след като го преправиш. Предполагам си гледам снимки на ламповите усилватели на Румен Суванджиев - Ручо , и по специално как изглеждат от вътре. Или погледни моя последен лампов. Не искам да се хваля, просто погледни твоя амп от вътре, после моя, после пак твоя. И после кажи кой ти доставя по-голямо удоволствие.  ;)

[attach=1]

Желая ти успех и все по -хубави да ги правиш, защото бъди сигурен, този няма да ти е последния.
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: origo в 03 Август, 2015, 11:50:49
Елтехно аз пък веднага ще те зачеша че на твоя усилвател не виждам блокиращи кондензатори паралелно на диодите в изправителите за анодното, това е предпоставка за не добро звучене. Защо си ги спестил по икономически причини ли или имаш друго виждане по въпроса?  :D Иначе монтажа ти е супер. Относно монтажа на БалкАнтон може и да е безбрумен, макар че има и различни критерии за безбрумност, за мен безбрумност за Hi-Fi усилвател означава като завреш ухо в чувствителна тонколона в тиха стая да не се чува нищо освен лек бял шум. Относително слаб брум е когато се чуват по равно бял шум и брум, и вече брумящ е ако си се чува брум а белия шум остава на заден план. Предполагам че в случая брума е от третия вид - чува се предимно той върху белия шум. Не знам и до колко са чувствителни колоните с които го тества БалкАнтон и дали има PVC или друга шумоизолираща догама която да затваря докато слухти за брума.
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: Eltehno в 03 Август, 2015, 12:49:31
Споко, имам сложени блокиращи кондери на диодите. Просто са от долната страна на платката и не се виждат. Монтирах ги така, че отгоре не стояха естетически издържано.  ;)
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: BalkAnton в 03 Август, 2015, 12:50:38
Ами махнах двата резистора 2,7 кОма и включих анодите на лампите направо след 2,2-кОмовите резистори. Напрежението там е 230 В. Токът през предусилвателя и втората решетка на крайната лампа при даден накъсо вход е 12,5-12,7 мА. Брум има, писал съм по-нагоре, но не идва по захранването, а се индуктира в изходните трансформатори от захранващия трансформатор. Познава се по това, че се чува веднага след включване, преди лампите да са се загрели, и остава непроменен след това. Освен това този брум не е характерният брум, който се поражда от импулсите, дозареждащи електролитните кондензатори, а представлява синусоидални 50 Хц (отсъстват висши хармоници). Не е много силен, по-слаб е дори от вентилатора на компютъра и двигателя на CD-то. "Истинският" брум, съпроводен със свистене, се чува, когато не съм включил сигналния кабел към източника на звук и поставя потенциометъра на положение най-силно. Мислил съм да завъртя изходните трансформатори по някоя от хоризонталните оси, но не знам, този брум се чува, само ако си в стаята в момента на включване и го хванеш, после трябва много да се напрягаш, за да го чуеш.
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: Валери в 03 Август, 2015, 13:30:38
Споко, имам сложени блокиращи кондери на диодите. Просто са от долната страна на платката и не се виждат. Монтирах ги така, че отгоре не стояха естетически издържано.  ;)
И аз да попитам Елтехно, това са диодите на два Грец-а, т.е. всеки канал си има собствено изправяне, така ли  ::) ? И, захранващият траф един ли е или два, а тези блокиращи кондензатори са 4 бр. на Грец ли са, колко им е капацитета (10-20 нано)?
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: styrshel в 03 Август, 2015, 14:07:44
Понеже стана дума за монтажа на усилвателите, реших и аз да кажа няколко думи. Естетиката разбира се е много важна но не е определяща за оптималния монтаж. Подредени, успоредни елементи, проводници обикалящи с чупки под прав ъгъл, изглеждат добре но не са най-доброто за звуковите честоти. И накрая дълга обикаляща цялата кутия маса...
Добре е всичко елементи които са към маса да са запоени в една точка, евентуално да са разделени сигналната и силова маса и отново да се съберат върху извода на електролита. Връзките между елементите, трябва да са максимално къси, най-добре без допълнителни проводници.
Мрежовия и изходните трафове да са ориентирани така че магнитните полета да са перпендикулярни, а ако има желязно шаси да са от различни страни на шасито.
Добро екраниране на проводниците пренасящи звука, като в екран може да се постави и прехвърлящия кондензатор...
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: Eltehno в 03 Август, 2015, 14:22:13
Валери, да, това са грецовете на двата канала. Всеки канал си е с отделен захранващ траф и грец. Кондерчетата са по 10 нано.
Ама стига сме писали тук в темата на човека за моя амп. Не е коректно спрямо него.
За монтажа, е хайде да е всичко наринато като с лопатата вътре и после ми кажете, че е заради заради оптималното опроводяване. Абсурд.
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: origo в 03 Август, 2015, 14:57:51
То при наличие на дросел и мружовия брум също е синусоидален без висши хармоници. Но щом се появява в началото очевидно не е мрежов. Но както ми го описваш това е ужасно силен брум ако искаш да кажеш че в помещението се чува а не само докато си заврян в колоната. Добре е да се стараеш да правиш безбрумни конструкциите, това е една от малкото разлики между ламповия усилвател направен с части от радио, и самото радио от което са частите.
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: BalkAnton в 03 Август, 2015, 15:20:05
Всъщност не съм ви обяснил защо окабеляването е в такъв вид  :)  След като пробвах трансформатора и се оказа че работи, запоих всички елементи на шасито, прочетох в една книга, че електролитните кондензатори с времето намаляват съпротивлението на диелектрика си и им се увеличава утечката. Според уреда бяха здрави, но не знаех какво ще стане, като ги включа към високото напрежение. Затова набързо сглобих цялото захранване, като включих последователно амперметър и мощни резистори, за да ограничават тока на заряд на кондензаторите. Включих го и за кратко време (след като кондензаторите се заредиха, т.е. напрежението стигна номиналната си стойност) токът беше сравнително голям - 10-20 мА, след няколко минути спадна до 3 мА и го спрях. Така повторих няколко пъти, като следих остатъчното напрежение на кондензаторите след изключване на захранването, и всеки път спадаше все по-бавно, а токът на утечка беше все по-малък. В книгата пишеше, че така се възстановява диелектричният слой от алуминиев диоксид. След като се зарадвах, че са здрави, просто свързах захранването с останалата част на схемата и проработи  :)  И тъй като се зарадвах още повече, въобще забравих за пробния монтаж и така временното остана за постоянно  :)  Надявам се, сещате се, че половин година го мислих този усилвател, и че до последно не знаех дали частите, с които го изработвам, са здрави (което не говори в полза на конструктора  :D ), така че не ми се занимаваше да меря всяка жица колко трябва да е дълга и откъде ще е най-добре да мине, при положение, че можеше въобще да не заработи. Разбира се, старал съм се проводниците да са най-къси, но трябваше шасито да може да работи и в отвесно положение, за да меря напреженията на цоклите на лампите, затова се наложи да ги оставя малко по-дълги. Не ме съдете толкова строго, все пак досега почти не ми се е случвало да опроводявам нещо. Наистина е малко неудобен монтажът, но пък успях да впечатля майка ми и баба ми, как се оправям из толкова много жици  :D

П.П. Ориго, просто трансформаторите са много близо, това го знаех още докато го проектирах, ама не можах да измисля по-добро подреждане.

Как се чува брумът: при затворени прозорци и всички други издаващи звуци устройства изключени, на 1 метър от тонколоната, трябва да спра да дишам, за да го чуя. Като пусна хубав запис, примерно Пинк Флойд или Диана Експрес, при такава сила на звука, че човешкият глас да е с нормална сила, все едно, че певецът е в стаята, на местата точно преди и точно след песента шумът от записа покрива напълно брума. По-ясно не знам как да го обясня.
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: origo в 03 Август, 2015, 18:54:10
Да ясно имаш силен брум по моите критерии обаче като за първи лампов усилвател е добре, радвай му се и се замисляй за по-сериозна конструкция не с отпадъчни материали, ако имаш желание де.
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: ian в 03 Август, 2015, 22:43:31
Браво, колега! Екстра е станал, още повече като за първи амп!  :good:
Поздравления!!!!  :drinks:
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: Валери в 04 Август, 2015, 08:32:09
Брума твърде вероятно е да е от алуминиевите електролити, особено филтриращият, сигурно му е намалял капацитета (и на другите). Ако имаш възможмост, само за опит, запои един съвременен електролит 22 микро 400 волта паралелно на него и виж как е   :hi: .
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: origo в 04 Август, 2015, 10:07:56
Не, каза че се чува преди още да са загрели лампите, т.е. наистина най-вероятно е от близостта на изходните трафове с мрежовия, напълно възможно е да е от там, особено ако не са разположени правилно един спрямо друг магнитопроводите и макарите им. Възможно е вън от това да има и брум от пулсации в захранването, но явно повечето брум е от полетата. Не ги отписвай тези електролити Валери. Понякога са с отлични параметри. Едно измерване на ESR ще покаже на какъв хал са, трябва БалкАнтон да си направи едно полезно уредче за измерване на ESR препоръчвам, много полезно за реставраторската, ремонтна и конструкторска дейност: http://www.kn34pc.com/construct/lz2wsg_esr_tester.html (http://www.kn34pc.com/construct/lz2wsg_esr_tester.html)
А ето и оригиналния източник: http://www.qsl.net/iz7ath/web/02_brew/15_lab/06_esr/ (http://www.qsl.net/iz7ath/web/02_brew/15_lab/06_esr/)
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: Валери в 04 Август, 2015, 13:12:00
Може и от разположението на трафовете да е, не обърнах внимание, че брума се появява веднага с включването. Аз правя така: закрепвам захранващият траф, на изходните трафове слагам (на вторичната им намотка) слушалки. Местя трафчетата докато спре да се чува брум през слушалките, после (след монтажа на елементите) ако се появи пак някакъв брум, ще си е от електрониката.
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: origo в 04 Август, 2015, 13:51:01
Да, само че аз не го тествам със слушалки, прави ми впечатление че поради по-високия импеданс на някои слушалки мощността която се отдава в тях при ниски напрежения е много малка и не се чува това което например чувам при долепено ухо до голяма широколентова 4 омова елипса. Та за брум ги тествам с високоговорители а не със слушалки.
Титла: Re: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци
Публикувано от: BalkAnton в 04 Август, 2015, 18:14:19
Днес разглобих усилвателя и завъртях захранващия трансформатор и брумът значително намаля  :) Също така пренастроих режимите на крайните лампи и сега свири малко по-слабо, но по-хубаво. Благодаря на всички още веднъж за хубавите оценки и за помощта, смятам, че вече постигнах всичко, което мога в този усилвател  :drinks: