Форум за любителите на Стара електроника
Общ раздел => Технологии и джаджи => Темата е започната от: styrshel в 30 Септември, 2015, 22:37:30
-
Здравейте! Поставям темата в този раздел, тъй като съм започнал усилвател с Г-807 който ще е с различен външен вид и това е по-важното за него. Въпреки че има доста до неговото завършване започвам да пиша, за да не ми се събере прекалено много писане накрая.
Схемата е съвсем проста: входно стъпало с ECF82, триода -усилвател, пентода - динамичен товар. Избрах тази лампа заради големите допустими анодни токове на двете части (10 mA) и високото допустимо напрежение отопление - катод, което е определящо в тази схема на свързване. Крайно стъпало с Г-807 в пентодно свързване, автоматично преднапрежение, за да получа по-голяма мощност. Захранването с един тр-ор, ТС-180, пренавит от мен специално за проекта, изправяне с 10А грец шунтиран с 10nF керамични кондензатори, C-L-C филтър, като дросела е от 18W луминесцентна лампа. Анодното напрежение - 405V. Отоплението за двата канала е разделено, намотките са навити с двоен проводник (със средна точка) и средата е заземена. Напрежението за втората решетка на 807 и предусилвателя се получава от параметричен стабилизатор с резистор и мощни ценери със сумарно напрежение на стабилизация 280V. Аноден ток през 807 - 70mA, на предусилвателното стъпало - 8mA.
Изходния трансформатор ми създаде много грижи. Наложи се да пренавивам няколко пъти, накрая се спрях на един полски траф с вита сърцевина и сечение около 10 кв. см. Първична 4000нав. в 3 секции, вторична 100нав. в 2 секции между първичната. Голямото отношение се налага, заради високото анодно напрежение и високото товарно съпротивление ( 7kOm).
Показвам няколко картинки на този етап от проекта. Осцилограмите са правени при различни честоти и входни сигнали. Стойностите се виждат на екрана, товар в изхода омически 3,9 ома.
-
Поздравления за проекта, изглежда много добре и като замисъл и като параметри, би ли споделил схема, ако не е конфиденциална разбира се, или ако не схема то поне подробности има ли обща отрицателна обратна връзка? Какви са параметрите като честотна лента на -3dB и стойностите на нелинейните изкривявания. За последните обаче ще трябва да ги измериш със звуковата карта на компютъра защото цифровите осцилоскопи имат твърде малък динамичен диапазон (8 бита ацп) за да служат за използваемо определяне на THD. Относно предусилвателя, защо например не избра ECC88 / PCC88 / E88CC / 6Н23П. Отговаря на характеристиките поставени от теб много добра нискоомна лампа с 15 милиампера допустим аноден ток, 1.8 вата анодна мощност, утрепала се е за схема SRPP с 12 милиампера аноден ток и анодно напрежение на предусилвателя 240 - 260 волта. В тази схема изкарва изходно съпротивление някъде около 1 килоом което е отлично за управление дори на тежки капацитивни товари. Усилване по напрежение по спомен изкарваше някъде към 20 пъти със шунтиран по променлив ток катоден резистор на долната лампа. Отоплението разбира се е добре да се повдигне на 50 - 70 волта за да се облекчи работата на изолацията катод-отопление. Също трябва да спомена като преимущество ниските нелинейни изкривявания на схемата SRPP дори при силно натоварване в изхода.
-
Ето я секретната схема. Пак казвам не търся супер звук, работя върху външния вид. :) :) :)
-
Схемата е класика, виждам че в предусилвателя ползваш точно схема SRPP :good: мисля че директното сменяне на лампата която си ползвал с ECC88 или аналог ще даде по-добри резултати, най-малкото ще имаш по-добър баланс на напрежението в изхода с еднакви катодни резистори. Ако имаш желание за експерименти пробвай.
Очаквам с нетърпение да видя проекта в окончателния му завършен вид. И съответните характеристики, поне честотна лента, нелинейни изкривявания и максимална неизкривена мощност.
-
Г807 иска малко повече напрежение 600 анодно и 300 на 2ра решетка.
Ако имаш възможност можеш да пробваш.
Ще извади още мощ.
-
+1 за еднакви катодни резистори и P/Еcc88, Въпреки че с ЕCF-a е инересна- не е масова схемата :D
Катодния електролит на преампа 1000uf му е доста много- води до една мъгла в звука бясна. 47-100uf са му предостатъчни.
-
И ценерите на 2-ра решетка вредят на звука,защото при мръдване на общото захранване на 2-ра решетка остава не-променено за сметка на анодното.
Това е според мен.
-
Възможно е. Защо не докара напрежението на втора решетка с делител, така че втора решетка да се променя също с анодното? Макар че не съм сигурен че промяната в съотношението анодно, към втора решека ще вреди много на звука, ще изменя до известна степен режима на лампата, но нали така или иначе има обратна връзка по постоянен ток с катодния резистор, не би трябвало да има драстично лошо влияние. Относно капацитета на електролита в катода на предусилвателя - дали ше има мъгла в звука или не зависи по-скоро от качеството на конкретния електролит а не от неговата стойност. Ако все пак приемем че електролитните кондензатори с по-голям капацитет имат по-ниска резонансна честота може и да е вярно твърдението че не трябва да се прекалява със стойността излишно. 10 херца долна гранична на -3децибела е напълно достатъчно за предусилвателя.
-
И ценерите на 2-ра решетка вредят на звука,защото при мръдване на общото захранване на 2-ра решетка остава не-променено за сметка на анодното.
Това е според мен.
Възможно е да има влияние, но погледни характеристиките - промяна на анодното с 300В изисква промяна на напрежението върху първа решетка с 2В. Не мисля че анодното би мръднало с повече от 10-15В, това прави 0,1В приведено към първа решетка, при амплитуда почти 15В, едва ли ще се отрази кой знае колко.
[attach=1]
Избрах ЕCF82, защото имам много от тях, 6Н23П нямам, а ECC88 е с ниско напрежение отопление -катод и ще трябва да се повдига отоплението.
Анодно 400В съм избрал заради разумните стойности на напрежението на електролитите.
-
Катод-отопление на ECC88 е точно на границата за тази схема ако се захранва с 260 волта анодно. Но не знам представлява ли проблем повдигането на отоплението на 70 волта че го споменаваш като пречка. Просто според мен е по-подходяща лампа за приложението, ама щом имаш много от другата ок.
-
Ценеросването нa 2ра решетка не го виждам като проблем, тя така или иначе не свири. Защото не е закачена към анода или към трафа в пентодно или ултралинейно, а е и отделена от изходния траф с 3к съпротивление. Единствената и функция там я виждам като издърпване на облака електрони в балона нагоре и колкото по-малко танцува толкова по-добре.
-
Дървената част е готова. Следва металната ( ама не Хеви). :D :D :D
-
Оги, попрочети малко повече каква е функцията на втората решетка и как се отразява на изходните характеристики на лампата. Това че е с ценерови диоди стабилизирано напрежението й не означава че лампата не е в пентоден режим - именно в такъв е. И да, ценеровите диоди не пречат с нищо, просто може и да не помагат, но със сигурност не пречат. И в един усилвател всичко свири, дори захранването, та нали от там идва цялото напрежение което лампите модулират за да се получи изходния сигнал, практически изходния сигнал „минава“ през електролитите на захранването.
-
Днес оставих усилвателя да работи малко повече от час. В последствие забелязах че анода на 807 свети!!! Веднага измерих режима и...тока се увеличил от 70 на 90 мА и преднапрежението също от -13 на -16В!!! Невизможна комбинация. Лампите са много стари но неработили, 1956г. Възможно ли е да се "разработват"? Някой има ли такива наблюдения?
-
Премери какво се случва с напрежението на втора решетка, дали ценеровите диоди не правят проблем да се повишава напрежението и от там да бяга режима. Относно разработване теоретично звучи като да е възможно, практически дали е трябва да каже някой колега с повече опит в лампите.
-
Разсвирват се и още как. Който не вярва да пита инж. Георги Георгиев (Гошо Мрака). ;)
Относно проекта, добре върви, харесва ми. :good:
-
Пусни ги с по малък ток за няколко дни до седмица.
Гетера ще си свърши работа-случвало ми се такава ситуация.
-
Първо трябваше да ги гетерираш с вч за 3-4 мин или денонощие под отопление.Тая лампа е доста стара.Тия ценери и модерни дрънкалки не са били познати когато тая лампа е била на мода :) отделен минус от изправителя ще ти свърши работа.Иване първия ми предавател беше с тая лампа......преди 30-35 години :D
-
Благодаря за съветите! Наистина не знаех за тази особеност. Заблуди ме факта че измежду Г807 имаше и 2бр. истински 807 и те се държаха по същия начин, затова го приех за нормално. Ще ги оставя да поработят по-продължително време, за ВЧ нямам условия.
-
Дойде време да представя усилвателчето! Има няма - 10тина килограма!!! По схемата няма нищо променено, освен катодните резистори на 807ците, заради тренирането им. От 180 Ома на 300 Ома, при аноден ток 65-68 мА. Приятно ме изненада тази лампа, харесва ми повече от всички усилватели досега. Може да е и от входното стъпало, което пробвам за първи път. Брум - нула, поне с моите уши! :)
Ето малко снимки:
-
оше, а последните са наградата ми! :D :D :D :drinks: :drinks: :drinks:
-
Поздравления за дизайна.
Перка и крила ще има ли? :bravo:
Данеби да имаш дотъп до ЦНЦ фреза?
-
Лелее, нямам думи, браво, браво :bravo: . Направи една снимка в тъмното, да видим как светят лампите и се отразява в алуминия.
-
Браво колега, изби рибата с този дизайн!!! :good: :good: :good:
Веригата върти ли се с потенциометъра?
Поздравления!!! :hi:
-
Има достъп до сливова 53 градуса отлежала една година :alko: :bravo:
-
:hi: :hi: :hi: Това е произведение на изкуството ... друго не мога да кажа. :drinks:
-
Явно трябва да се въведе нов термин ДВУЦИЛИНДРОВ УСИЛВАТЕЛ . :drinks: - няколко пъти!
-
Вах....................Шейтан машина! Поздравления за положения труд :good:
-
:good: EEEE супер пусни го в някой моторджийски сайт :drinks:
-
Стършеле, ти си гоУем, както казват в Перник. :hi: Лулите от свещи са велика хрумка, както и всичко останало :bravo:
-
Поздравления за сполучливия дизайн :drinks: :drinks: :drinks:
-
Красив, оригинален, различен - ВЕЛИКОЛЕПЕН! :drinks: :drinks: :master2:
Една наумка, въпреки всичко - тоя конектор за говорителите...тури нещо по-контактно! Тия клипсове са много зле. Две такива как ти изглежда:
[attach=1]
:hi:
-
Останах без думи при прегледа на снимките на това произведение на изкуството!!!
Личи си не само майсторлъка, но и голямото желание да се направи нещо красиво!
Прекрасно!!!
-
Браво! ... на батко Стръшил му пишем с учителката ми три шестици - за дизайн, схемно решение и изпълнение :hi:
-
Благодаря на всички за положителните оценки и суперлативите!!!
До 2-3 дни ще направя измервания за АЧХ и хармоници. Намерил съм място с професионална апаратура.
Ползвал съм машини при изработката но не и такива с ЦПУ. Струг С8, колонна пробивна машина, Фреза ФУ321, абрихт и останалото са ръчни инструменти. Корпуса е от профил който се използва за корпуси на ел. мотори. Вътре е цялата усилвателна част, а в дървената кутия са трафовете и захранващите филтри.
Много бачкане беше...
-
...
Много бачкане беше...
- но си струваше! :bravo:
-
Така светят Г807 в синьо:
[attach=1]
Итака се държат ECF82 при първоначално включване:
/>Честно казано всички лампи ме притесняват!!! :(
-
Сиянието в синьо когато е по стъклото на балона (струва ми се че тук е така) е нормално и даже е признак за добре работеща лампа с добра емисия:
http://www.rru.com/~meo/Guitar/Tubes/blue_glow.html (http://www.rru.com/~meo/Guitar/Tubes/blue_glow.html)
http://www.jacmusic.com/techcorner/ARTICLES/English-neu/blueglow/blueglow.htm (http://www.jacmusic.com/techcorner/ARTICLES/English-neu/blueglow/blueglow.htm)
Относно яркото присветване на отоплението на ECF тази лампа е с последователно свързани отоплителни нишки на триода и пентода, което води до това че нишката която първа се стопли, повишава съпротивлението си и поема по-голяма част от отоплителното напрежение разсейвайки по-голяма мощност, и това се забелязва като ярко светене. После се стопля и втория катод и нещата си идват на мястото. Това попринцип е недостатък на конкретния производител явно, двата катода трябва да имат горе-долу една и съща времеконстанта и да се стоплят практически едновременно и да не се получават такива неща. Имал съм същия ефект с PCL86 на TELAM докато тези на TUNGSRAM POLAM(P) не проявяват такъв ефект, което ме навежда ма мисълта че е до производител. Но един термистор с отрицателен температурен коефициент (NTC) във веригата на отоплението на триодите мисля ще реши проблема. Всичко си е ОК около усилвателя и лампите му, не се притеснявай. :)