Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Колекции => Темата е започната от: Ангел Симеонов в 20 Октомври, 2015, 19:00:15
-
Korting Honoris 40 wk Новата ми придобивка.Видими липси говорителя.Имам подобен и ще го присадя.Днес започнах подлепването на шперплата на кутията.Туткава работа но ще стане.Вероятно ще се наложи подмяна на фурнира отгоре защото има липсващи парчета.11 серия-любимите ми...На първо четене ми се струва ECL11 е глътнала въздух но ще измеря лампите на лампомера.Много апарати реставрирам в момента и затова не се вижда готова продукция но почнах и този...Ще ми е необходима схемата.Има я в Радиомузея но нямам регистрация.Ако някой може да я изтегли ще съм му задължен.И накрая снимки....
-
Тези стават ли,понеже системата "подстригва" големината съм ти ги качил и тук.
radio_korting_honoris_40wk.gif:
http://dox.bg/files/dw?a=e9d473b9e9
1.jpg:
http://dox.bg/files/dw?a=ea931310bc
-
Схемите мисля да ми свършат работа.Днес нямах много време да го разгадавам но има някакъв индикатор може би като тръбичка зад скалата.На какъв принцип работи и какво трябва да се вижда при работа?
-
Тази тръбичка е линеен газоразряден индикатор. Наследник на механичните индикатори и предшественик на зеленото око. При работа се появява една оранжева линийка, която се удължава според силата на сигнала.
-
Индикатор на настройката :)
-
Апарата има много добър звук и невероятна селективност - баба ми имаше такъв. Прекарвал съм сума ти вечери пред това радио. Страхотно ме кефеше розовата лента на индикатора, индикатора за вълните -бяло, червено,зелено и Р - патефон, а скалата -а да не говорим. Та същата тая скала я поизмих с вода и късно се усетих, че освен прахоляка падат и надписите, но това беше през 72 или 73 година. Между другото, когато намалее емисията на лампите, лентата почти не излиза. Сега се сещам, че като смених кенотрона с нов, лентата излизаше почти до край.
На скоро купих такава индикаторна лампа, заедно с още куп чаркаляци, свалени от такива апарати. Имам идея да я използвам в някаква реплика.
На втората схема се вижда, че радиото има LA-лихтантена, т.е. може да използва мрежата за антена. В нашия случай обаче антената беше вързана за пружината на моя креват и добре, че цялата къща беше гредоред с дюшеме, та никой не пострада от 220 -те волта, които излизаха от антената.
-
Че защо ще излизат 220 волта от антената? Свързана е към масата на радиоприемника по постоянен ток, която маса пък е разделена от мрежата посредством мрежовия трансформатор. При поставяне на мостчето в другото положение пък антената се свързва през кондензатор към единия проводник на ел мрежата. При старите въздушни ел мрежи с почти нулеви смущения е било голяма оферта, в днешно време е като да се опитваш да запишеш тиктакане на ръчен часовник с микрофон в градския транспорт :) Все още обаче на места извън града с хубава антена може да се осъществи брилянтен прием в АМ обхватите.
-
А какво става когато кондензатора даде на кратко?
-
Ако кондензатора пробие и моста е в положение „изключена лихт антена“ ще офази шасито на радиото, като ако то не е заземено ще бие ток от шаси. Ако е заземено или ще изпуши и ще се запали окъсилия кондензатор, или ще изгори предпазителя или всичко на куп. Ако пък моста е в положение „включена лихт антена“ пак ще се офази шасито и ще бие ток от него ако не е заземено, но ако е заземено кръга ще се затвори през бобините на входните филтри и вероятно някоя от тях ще прекъсне. Туй то :) Значи да разбирам че в твоя случай кондензатора е бил пробил, шасито не е било заземено и е ползвана пружината на леглото за антена. Тогава наистина е било опасно.
-
Това значи, че филтрите са са били проектирани и направени глупакоустойчиви, защото радиото си работеше и хващаше всичко, което бе написано на скалата. През 70 -те години, вече в София, добре хващаше радио Люксембург на СВ и чак тогава му беше махнат онзи кондензатор.
-
Имам напредък в реставрацията на радиото:поправен потенциометър който е двоен и с ключ,изработена челна дъска за говорителя,присаден електромагнитен говорител от друг апарат,събрани читави лампи,плат пред говорителя,поправка и лакиране на кутията.Фурнира отгоре беше доста зле и го разлепих и залепих от отделни ленти фурнир-не стана много добре и не се гордея с фурнироването.Както ще видите от снимката причината да върви бавно реставрацията,но трябва да побързам защото ме чака един Лоренц.