Форум за любителите на Стара електроника
Общ раздел => Общи приказки => Темата е започната от: shri в 28 Декември, 2015, 19:02:06
-
Тия дни разглеждах клипчета в тубата как се правят лампи ръчно. И докато гледах се запитах каква е конструктивната разлика между НЧ и ВЧ лампите, освен малките вътрешни капацитети? Визирам лампи до 200Мхц. За транзисторите ми е ясно. Но например една EL нискочестотна и една BF89 МЧУ например или ЕСС88 за УКВ, изглеждат еднакво като "желязо" от вътре. Интересно ми стана от вакума ли зависи, специфичен газ ли има вътре? Или геометричните размери на конструкцията само.
-
Разликите са минимални поне докато не става въпрос за СВЧ лампи които са съвсем различни конструктивно даже и корпуса им е различен. Иначе няма никакъв проблем една нискочестотна лампа EL84 да използваш като предавателна на няколко десетки мегахерца, както и ECC88 служи прекрасно за НЧУ. За по-тънки разлики очакваме включване от колегите които са по-навътре в лампите но до колкото знам геометрията е различна, от което зависят междуелектродните капацитети, както и имат специални покрития по аноди и решетки за подобряване на проводимостта им.
-
Освен междуелектродните капацитети с повишаване на честотата силно пада и входното съпротивление на лампата и кофициента на усилване.Става дума разбира се разлика между 10 кхц и 100 мхц.Примерно за лампа като QQE03/12 за звукови честоти усилването по мощност може да бъде между 50 до 200 пъти докато за 100-150 мхц се колебае примерно 3-10 пъти.Това също е приблизотелно даже за един и същ вид лампи но на различни производители.
-
Доста са нещата от който зависи свойствата на лампата.
Разстояние между катод и 1-ва решетка до 40микрона ако не ме лъже паметта,метод на навиване на решетката"разстояние между навивките,гъстота на навивките".
Например за вч пентодите е характерно малък пороходен капацитет,голямо вътрешно съпротивление,но без проблем усилват и нч.
Пентодите с удължена характеристика-при тях 1-ва решетка се прави в средата по-рядка а в крайщата се сгъстява.Технологични трикове с който се цели постигане на малки вътрешни капацитети.
Горе долу това знам аз.
-
Разстоянието , между катод и управляваща решетка. При СВЧ , по - голямо ., срещу по малка стръмност. НЧУ - по малко отстояние . И другите технологични хватки , дето по - горе , колегата ги е споменал . Поне така пише в учебниците . А е и логично да е така .
ГУ- 32 са ВЧ , ама имам амп , с два противотактни - и свири чудесно .