Форум за любителите на Стара електроника
Измервателна и тестова апаратура => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: lz2xl в 30 Януари, 2016, 18:16:28
-
Търся монтажна схема на мултицет Ц20 в бакелитов корпус.Тази в пласмасовия не ми върши работа.До колкото разбрах са няколко вида по конкретното изпълнение на монтажа вътре.Имам едно ракова приборче което освен че не работи е ровено много и нищо не е на мястото си.
[attach=1]
Става дума за този по стария.Различават се от пластмасовия,по монтаж.Някой съпротивления не са по местата си.Вместо макарички са сложени обикновенни съпротивления.
-
http://www.docme.ru/doc/161570/ampervol._tommetr-c20
Тая схема дали ще ти помогне с нещо?
http://msevm.com/oldradio/c20/
-
Трябва ми монтажната схема,не електрическата.Моят е от най старите с медноокисни вентили.Не е с диоди.За това се хванах да го реставрирам,иначе е доста зле вътре.Имам Ц-20 нов с острите ръбове от пластмаса,имам такъв заоблен светлосив със зелена метална плочка на надписите но вътре монтажа е различен и не става за сравнение.Тия първите са по друг начин,и макаричките са на различни места и някой съпротивления са с друга номерация и на други места.
-
Асене, я виж това:
[attach=1]
-
Снимки на оригиналният монтаж:
-
Утре ще го видя понеже остана на работа.Много силно прилича на този който е качил колегата ftest.Съппппротивленията R6 до R11 не са по картинката която даде Yassen.Монтирани са на плата и не са макарички.Прибора дойде при мен в много лошо състояние със счупена ос на измервателната система.Имам такава работеща и се хванах да го възстановя.Ще се наложи да коригирам подборните R1,R2 и вероятно R3.Благодаря за съдействието и помощта.Утре ща пиша какво съм направил :)
-
Те това е мултицета.Разположението на елементите е друго,не по рисунката в справочника и стойностите на съпротивленият са други.
[attach=1]
[attach=2]
Освен това съм се хванал с ремонта на един много стар прибор UNIVO.За него ако някой има схема ще съм благодарен.
[attach=3]
[attach=4]
-
Каква е била целта да боядисват спойките на елементите? Виждал съм и в други съветски уреди как всички спойки са боядисани. На по-нови уреди пък целите платки са обляти в лак, заедно с елементите. При последното се повишава механичната устойчивост. Или пък в телевизорите и радиоапаратите как всяко едно болченце и всяка една гайка са мацнати отново с боя. Сигурно някой стандарт по който са се произвеждали го е изисквал.
-
Боята по винтове и гайки я слагат против саморазвиване,Спойките ги лакират с някакъв лак който пречи на припоя да се окислява.Възможно е и да е някакво защитно средство против "пипандери" хора който много пипат :) когато изделието е гаранционно.Имам още два Ц20,един в бялата кутия с остри ръбове и правоъгълна измервателна система,модела от края на 80-те години и един пак такъв със заоблени ръбове сиво бял със зелена металическа плочка и кръгла измервателна система и монтаж като този на картинката която качи Yassen.Модела от края на 70-те години,на тях стойностите на съпротивленията съвпада с монтираните и местата им.На този черния няма катушки и рейката с резисторите е друга,някой резистори са с друга стойност.
-
Асене това успях да намеря, дано ти свърши работа за УНИВО-то.
-
Иванчо благодаря голяма работа си,явно немския гугъл е по добър от българския :drinks:
Като се прибереш ще черпя.
-
С най-голямо удоволствие ще пием кафе, и аз също ще почерпя нещо. :drinks:
-
Асене я виж и това за Ц20 върши ли някаква работа. На последната страница на инструкцията има монтажна схема, но дали е твоята не знам.
-
Не е това,тоя прибор няма макарички.Виж фотото което съм качил.
-
Началото на производство на Ц-20 е 1955г.
Произвеждан е над 30 (тридесет) години от
различни руски заводи.
Съвсем нормално е да има известни разлики
в стойностите на елементите и монтажа при
различните серии и заводи.
-
Асене я виж и това за Ц20 върши ли някаква работа. На последната страница на инструкцията има монтажна схема, но дали е твоята не знам.
Ето още снимки на оригиналният монтаж на една
от първите серии, произвеждани с медноокисни вентили:
-
И няколко принципни схеми:
-
Не знам има ли разлика в измервателните системи на тези с кръгла система.На този който съм качил системата беше повредена,сложих друга която имах за резерва.На външен вид същата.Утре може да го мъча още малко :)
-
Измервателните системи на различните
модификации Ц20 практически са с
еднакви параметри:
- тип М494-12;
- ток на пълно отклонение - 85 µА;
- вътрешно съпротивление - ~720 ома.
-
Явно ще трябва да търся система :) Ще я премеря утре.Унгарския имаше по голям успех,UNIWO го оправих.Тръгна като ампер волтметър.Омметъра му е отделно като допълнителен уред.Утре ще се занимавам с него.
-
Не е от системата,намерих една резервна.Показва половината от измереното напрежение на всички диапазони........мисля си дали тия медноокисни вентили не ми правят лоша шега.
-
Щом не е от системата то друго няма. Предполагам съпротивленията си ги проверил. То съпротивленията трудно се повреждат. Жалко ако е от диодите. Няма да може да се възтанови с оригиналните части. Ще трябва заместители диоди.
-
Само на променливо напрежение ли прави проблема?
-
Да, аз имам същият въпрос и още -
ако омметърът вече е готов дали
се нулира нормално на всички обхвати?
-
При измерване на постоянно напрежение във веригата участват добавачните съпротивления на обхватите системата и съпротивлението вързано последователно с нея.Ако показва наполовина значи е системата.Имаш друг С20,закачи въпросната система на изправния уред и виж какво показва.Аз имам един мегер който показва наполвина и е от системата.
-
Проблема е на всички обхвати.показва половината от реалното напрежение.Системата е точна.Освен това в КИЛ лабораторията има възможност да ремонтирам старата система,пренавиване на рамката...центриране.....баланс.... нови спирали....въобще цял ден игра обаче стана.Ако някои е виждал как изглежда проводник ПЕЛ 0.001 ще ме разбере.Обаче ми се взе и здравето и очите.Отдавна не бях страдал от мазохизъм :) обаче се получи и това хем ме радва хем нямам желание да се занимавам пак.Ама кеф цена няма.Двете системи,резервната и ремонтираната ги пробвах на друг Ц20 и грешката съответства на класа на уреда.Разбира се преди това коригирах съпротивлението R1 което се подбира според конкретната система.После се оказа че всичко съм го правил напразно защото системата на един от моделите на руския мултицет АВО има точно такава система,но с малко по дълга стрелка и освен да режа стрелката се наложи да коригирам и баланса в противоложната посока.На омметър също не се нулира.Съпротивленията като ги гледам са здрави,поне ги мерих.Някой се отличават от стойностите по схемата обаче съответсват на номинала написан на тях.Проблема е че разположението на елементите не съответства монтажната схема която намирам в нета.Не съм сигурен дали меря точно това което трябва ??? Ще го продължавам в понеделник.Сега ще видя какво иска омметърната приставка на UNIVO,на напрежение и ток на постоянно и променливо го подкарах и сега мери точно.
-
Привет. Да не отварям нова тема изкопах тази:-). На някого намира ли му се схемата заедно с разположението на монтажа на пластмасовата бяла Ц20ка с бяла система? Прекъснати са ми двете съпротивления навити на стъклотекстолитови планки и не съм сигурен каква е стойността им. По схемите на стария тип авометър би трябвало да са от 0 до 500 ома едното и 0-до 300 ома другото. Монтажната схема обаче не съвпада на 100 процента, както и означенията на резисторите.