Форум за любителите на Стара електроника
Измервателна и тестова апаратура => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Fisher в 18 Март, 2016, 11:18:10
-
Колеги, тия дни намерих няколко селенови стълбови и бих искал да попитам как се проверяват дали са здрави, как се ползват и как се разчитат данните им, като за начало искам да попитам за един 20-сантиметров селен марка Сименс&Халске с надпис DB100/120-3,3 показан на снимките отдолу , питах чичко гугъл и намерих някакво инфо за него на долния сайт , ала не се ориентирам:
http://www.herrmann-gleichrichter.de/selen/pdf/se-gl-1-2.pdf (http://www.herrmann-gleichrichter.de/selen/pdf/se-gl-1-2.pdf)
въпросите които имам са :
какво е номиналното работно напрежение и ток на селеновия стълб - 6 секции по 4 елемента
как се включва и как се мери , примерно в режим Ом-метър на уреда ми излизат стойности в килооми, в режим измерване на диоди ми дава пад около 0.8волта на секция от 4 елемента /меря между 1извод син и 2 жълт на снимката /
прилагам и снимки с описание , ще бъда благодарен ако ми помогнете и със съвет какви са предимствата и недостатъците на ползването на селенови стълбове в изправителните схеми за лампова техника в сравнение с диодите и кенотроните :hi:
-
Според мен:трифазен селенов изправител схема Ларйонов линейно напрежение 100 волта ток 3.3 ампера.
-
Благодаря за отговора, това обяснява донякъде защо има три жълти извода , това са вероятно фазите, потърсих инфо в нета за да си представя логиката на включване и евентуално как мога да го използвам за монофазно изправяне ала не намирам, дайте акъл как да го включа или да пренареждам селеновите елементи,така би могло /предполагам/ да се вдигне напрежението и да падне тока :hi:
-
Моноофазно от ляво надясно по снимката1син заедно с 5 син е минуса 2 жълт и 4 жълт е променливо,3 червен е плюс останалите не използваш.Не разтягай шпилката няма да можеш да го събереш успешно.Боядисан е след монтажа.
-
Да се допълна:тока зависи от размера на отделните селенови клетки което е даденост.При монофазно връзване тока ще е по-малък.
-
нещо такова, обаче на период се падат две секции, което означава ли, че напрежението ще нарасне на 200 волта , въпреки че и 200 волта ми е малко дге :hi:
дали да не пробвам да разглобя и обърна поляритета на секция 5 и да си я оставя след секция 4 , а секция 6 както си е така да я поставя пред секция 1, така ще имам нещо като двоен селенов диод подобен на двоен кенотрон с раб напр. 300в !?? :nea:
-
Разглоби го и си го нареди както искаш ! Всяка клетка я третирай като диод ( каквото си е ) .
Може и грец да си направиш .
-
Не! В никакъв случай не разхлабвай шпилката! Послушай колегата Ангел Симеонов! Боядисан е след сглабяне, веднъж ако го разглобиш повече няма да става за нищо, защото контактните пружинени шайби около селеновите клетки вече няма да контактуват надеждно със слоя. Имах селенов стълб от Стадион, реших да го оправям че имаше малко по-голям пад от нормалното и след разглабяне и повторно сглобяване вече не ставаше за нищо, просто нямаше контакт между елементите. За каквото можеш го ползвай в този вид, ако не в продажба или в мазето :) При мостовата схема на свързване която си начертал, си остава стойността на променливото напрежение 100 волта, няма как за това е предвиден.
Иначе по отношение на въпроса ти за предимствата и недостатъците:
Кенотрона е с предимство пред селновия изправител с по-малкия си капацитет в запушено състояние и може би по-голямото бързодействие.
Селена е с предимство пред кенотрона с относително по-големия си ток за единица обем, остъствие на отопление и значително по-дълъг живот.
Кенотрона и Селена заедно имат предимство пред силициевите диоди че генерират по-малко смущения при запушване и че издържат на претоварвания без да дефектират. Твърди се в аудио средите че селеновите изправители звучат по-добре от силициевите но то там и щепселите звучат различно и спойките и т.н. та няма да го приемаме това за довод.
Силициевите диоди са ясни единствени недостатъци са относително високи смущения при комутация и поради нискоомността си са склонни да дефектират бързо при къси съединения и такива. Иначе практически имат неограничен експлоатационен ресурс в нормални условия. Това е.
-
30 волта обратно на клетка.Имаш ли 20 клетки?Можеш да ги разглобиш ако имаш опит.Нищо лично! :empathy2:
-
Благодаря за разясненията :hi:
аз така или иначе за трифазен изправител няма да го ползвам, така че секции 5 и 6 ще са ми излишни и мoга да ги махна, но така ще имам селенов Грец за 100 максимум 120 в който за лампови захранвания е безполезен..... в такъв случай може би единственото приложение ще е ако имам траф с вторична за анодно която да е двураменна със средна точка и да ползвам селена както е на схемата по-долу без да го разглобявам , така всяко рамо на селена ще е с по 8 секции /издържащи обратно 200-240в/ и на изхода амплитудата на изправеното ще е макс около 280-320 в , а дали е така? :hi:
ПП: Задълбавам се в темата защото искам да си изясня приложението и основните параметри на селенови стълбове инак имам и кенотрони и мощни бързи шотки диоди , така че не съм го закъсал откам МТБ :hi:
-
Не, така няма да стане защото в тази схема (двуфазен еднополупериоден изправител) всеки „диод“ се подлага на обратно напрежение 2 пъти пиковата стойност на половината вторична намотка, или иначе казано при 280 волта изходно напрежение на ПХ ти трябват диоди за 560 волта. С така сложения селенов изправител може да постигнеш анодно 120 волта. Просто свиквай с мисълта че селена който имаш не е за аноден изправител. Може би за преднапрежение на стъпало с фиксирано преднапрежение става, но за аноден просто забрави, няма как да го извъртиш.
-
origo - благодаря за отговора :hi: