Форум за любителите на Стара електроника
Измервателна и тестова апаратура => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Runtav69 в 14 Април, 2016, 15:37:10
-
Купих останките от нея от един колега . Липсват като за начало освен всичко двата поялника вакум помпата мрежовия , педала и няколко куплунга . До тук нищо фрапиращо . Налични са оригиналните платки които по моя преценка са контролирали градусите . Прекопах интернета схема не открих . . А на платката литсва интегралата и мощния тиристор . Според мен е тиристор . Според вас ако сваля схемата ще можете ли да ме насочите към някоя интеграла вижда ми се по добре да е с оригиналните контролери все пак са weller . :)
-
Това претендира да е за модел DS80, дано помогне...
-
Моятнчип е с 16 крака и нямам транзистори освен този ключовия . А сега де свалих схемата ще е я кача . Ако някой я пречертае на компютър . За да е достатъчно четливо че аз нямам вереме
-
Колеги свалих схемата . Да почва гадаенето на интегралата ако някой има такава станция може да сподели каква е , би било много хубаво.
Извинте ме за , чертаенето . Доста е зле но бързах :)
Първо краче нямаше как да го упределя :(
-
Здравей, Weller използват специализирана интегрална схема на телефункен, в тази серия от станции. Интегралната схема е - U 106 bs. Тази схема е модифицирана за няколко модели, и за твоята станция става.
-
:( :( :( Значи забравям за тези контролери . Мерси все пак . И аз я видях колега е леко лъжец на снимките които е сложил на едната платка я има но при мен дойдоха с някаква интеграла с 14 крака и изтъркани надписи . Абе българска му работа .
Тази схема ще свърши ли работа гоним все пак що годе точност :crazy:
-
Схемата която си поставил, е за поялник 24V но с термо датчик - К тип, не е за термо съпротивление. Като цяло, ще стане за масовите китайски поялници от този тип. Малко му е ниско захранващото напрежение на трансформатора. Вторичното напрежение трябва да е на 24v, за да може да вдигне градусите. Предния ми пост се изгуби.
-
Мерси за съвета, за захранващото съм съгласен . Според вас нестабилна ли ще е
-
Тази схема съм я правил за един познат, работи много коректно. Поддържа температурата в рамките на 2*С. Като изпълнение, е с една идея по добра от твоята. Изходната част е с триак, захранването на нагревателя е директно от вторичната намотка. Ако се спреш на нея, ще ти напиша какви промени съм направил по схемата.
-
Хареса ми кажете промените ако можете :)
-
Колега интегралата ми се вижда незахранена на твойта схема как работи ? Тогава :master:
Извинете ме недогледах
-
Най-добре ако е за поялник с термодвойка монтирай директно в дръжката на поялника една такава интеграла:
http://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/AD594_595.pdf (http://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/AD594_595.pdf)
Да ти изработва напрежението, хем прави компенсация и на температурата на студения край. Другите решения са компромисни защото студения край на термодвойката се затопля при работата значително и увеличението в неговата температура се натрупва като температурна грешка на поддържаната температура. Не че е кой знае колко критично това, но все пак ако очакваш да се държи температурата която си мислиш е добре да я има тази компенсация. От там насетне един компаратор с разумен хистерезис да включва и изключва нагревателя и си готов. Естествено е нормално да се очаква пререгулиране от +-4 градуса, но това за поялник е повече от нормален диапазон.
-
В схемата, слабото място е захранването. Преработил съм го така. Използва се трансформатор мин. 50w, с две напрежения по 12V. Цялото напрежение 24V се подава към триака, а половината за стабилизаторите. Така както са го оставили 5v да захранва LM324, прави проблеми в поддържането на температурата. Затова съм вдигнал захранването на LM324 на 9V. Това захранване 9V се свързва само на 11 pin на lm 324. Другото напрежение от 5v, остава за управляващата част.
Елементите по допълнителната схема са следните. Грец - 25v/0.5A, С1- 1000mf/25V, диод - 1N4004, С2- 100nf/керамичен, С3- 100mf/16V, С4- 100nf/полипропилен, С5- 100nf/керамичен, С6- 100mf/16v. Общата филтрация съм я гледал на осцилоскопа и е добра. Няма нужда от дросел. IC1 - стабилизатор 7809, IC2- стабилизатор 7805. Светодиод зелен, резистор - 1k. Другият светодиод в схемата е червен, за контрол на загряването.
Ето и промените в основната схема.
-
Налепих я набързо на универсална платка дава на късо някъде найн вероятно е lm324 ще купя нова да пробвам а схемата има ли печатна платка да не си играя с тия универсални . :writer: И другия въпрос диода какъв е на схемата че е свето свето е но мигащ или обикновенд
-
Пропуснах за LM 324. Плюсът е на pin 4, минуса на pin 11. На схемата са обърнати. Входовете 12 и 13 са разменени. Ако ще ползваш точно LM 324 са така изводите. Можеш да ползваш и други ИС. LM-124, LM-224, LM2902. Свето диода е обикновен, не е мигащ.
-
:rofl: Значи може да се окаже ,че е била здрава и мен нещо ме усъмни ама викам така ще е . :drinks: Мерси колега за уточнението :)
-
Когато търсих схеми за регулатор за моя познат, гледах да е от фабричен поялник. Ето по тази документация е направено. Там има и платка, можеш да се ориентираш.
-
Тази платка е по схемата.