Форум за любителите на Стара електроника

Общ раздел => Друга електрическа техника => Темата е започната от: kolev в 05 Май, 2016, 15:27:47

Титла: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: kolev в 05 Май, 2016, 15:27:47

[attach=1]
Днес започнах да се занимавам и аз с детекторни приемници. Навих бобина върху тръба 5 сантиметра, 67 навивки, 0,6 милиметра ПЕЛ. Променлив от Веф, германиев диод (ако някой знае какъв е да каже). Намерих и някаква слушалка (може и микрофон да е  :D) и реших да закача ей така всичко само да пробвам. Закачих заземяване за парното, сложих и 2 метра антена за парлама и почвам да слушам. Едвам едвам чувам бръмчене и пукот от време на време. Много се зарадвах естествено. Започнах да въртя променливия и чудо!!! Чувам песен едва доловимо. Помислих че ми се причува и вързах към усилвател - наистина свири музика. Брех викам си възможно ли е без антена да чувам румънците. Продължавам да слушам и песента свършва и аз чувам на български реклама. Втрещих се. Няма начин да съм хванал хоризонт, защото с хубаво радио не се хваща, какво остава с това. Какво се оказа като продължих да слушам - че хващам ,,Радио 1” на 90,5 мегахерца за Бургас.  :o Предавателят е на около километър от къщи. Някой ако се е  чудил възможно ли е фм детекторен приемник - възможен е. Хем се радвам, хем ми е чудно. Вързах антената за другии места - за дограмата, за нулата на контакта, пак се чуваше по силно или по слабо. Слушалката не знам какво е точно. Май от някакъв телефон я бях свалил. Няма никакво съпротивление, даже и мегаомове  :D, но върши прекрасна работа. Най вероятно е въгленов микрофон. С пиезо излъчвател пак става, но се чува по слабо. Ами това е за днес. Експериментът продължава. Приготвил съм една дъска за конструкцията. Трябва да почистя променливия, така че има база за експерименти и опити. Довечера ако не ме мързи може да пробвам по тъмно да видя какво ще стане.
Между другото не мога да намеря на даката темата за неговия детекторен?
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: ahedproductions в 05 Май, 2016, 15:35:47
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=7409.0
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: радиото в 05 Май, 2016, 15:42:44
Слушалките са важен елемент от всичкото  2000 ома ти трябват , и ще стане прекрасно .
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: Здравко в 05 Май, 2016, 16:01:20
   Диодът може би е Д2....стар руски ветеран... :)
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: dakata.radio в 05 Май, 2016, 16:05:55
Странно е, че чуваш УКВ станция с трептящ кръг за СВ. Според мен си хванал хармоник, защото си твърде близо до предавателя. Удължи антената и я опъни на високо, земното не го пипай. При теб е по-сложно за прием на СВ, защото си доста далече от Румъния и Видин. Не знам дали при тебе не се чуват турци или гърци в този обхват. На УКВ в Бургас е пълно с турски станции. Ловят се като местни предаватели. То и мощностите им са меко казано огромни за УКВ - 30 киловата.
Високоомните слушалки са задължителни! С моите 2 по 2 килоома се чува македонското радио дори през деня. Съветвам за по-дори резултати да си намериш. Другите неща просто ги забрави, но и няма да е зле ако си направиш елементарно НЧУ.
Диодите ти са Д2. Идеални за целта.
Опитай с кондензатор паралелно за слушалките (1-10 нанофарада) и последователно за антената (20-200 пикофарада примерно, при мен стана със 120, но си зависи от капацитета на антената). Можеш също да опиташ с индуктивна връзка и да включиш диода към 30% от бобината.
Удължи антената, намери високоомни слушалки и ще можеш и ти вечерно време да чуеш няколко станции. Аз чувам общо 6-7 (македонското радио, Хоризонт и един куп румънски). Най-добре провери преди това какво и как се хваща на суперхетеродинен приемник.

Успех! :)
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: styrshel в 05 Май, 2016, 16:16:25
Не е странно че хващаш FM. Явно облъчването е доста силничко, та затова ти се получава. С бобината и кондензатора си наплавил един L-C филтър, сигнала от антената със своята девиация на честотата предизвиква промяна на амплитудата на сигнала след филтъра, т.е. получава се амплитудно модулиран сигнал, който след детектиране се чува! :)
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: origo в 05 Май, 2016, 16:21:44
Да, демодулацията на склона на кръга е добре известна, обаче в случая резонансната честота на този кръг е МНОГО далеч от приемания честотен обхват, та едва ли там АЧХ на този кръг има някакъв склон, би трябвало да си е почти равна с огромно заихване, ама знам ли. При всяко положение явно благодарение на някакви паразитни ефекти си успял да чуеш ФМ станция, щом е така значи имаш поле за развитие на истински детекторен приемник на УКВ. Един затворен дипол, симетричен кабел, после някакъв евентуално индуктивно свързан с антената кръг и към него детектора и слушалки. При всяко положение ще чуеш нещо. После може да се работи към подобряване с 3 или 5 елементно Яги за УКВ и така. Успех.
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: dakata.radio в 05 Май, 2016, 17:46:40
Сложи на оста на променливия кондензатор някаква шайба (гледай да е възможно най-голяма, за да нацелваш по-лесно станциите).
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: kolev в 05 Май, 2016, 18:31:24
След вечеря мисля да почистя кондензатора че е доста прашен и ще сглобя пробно всичко като ги запоя. Бях ги хванал с крокодилчета само за пробата. Освен това ще хвана заземяването стабилно със скоба за парното, защото бях засукал един кабел и ще пробвам пак вечерта. Пак казвам че антена нямам хубава, но това не ми пречи да пробвам. Ще изровя и кондензатори. За антената не съм сигурен дали да слагам кондензатор, защото и без това сигнала е слаб.
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: ian в 05 Май, 2016, 18:35:09
На 250 м от мен има два УКВ предавателя по 50 W. ....още две причини да опитам и аз детектора! :)
Поздравления за труда и получените резултати, колега! :good:
Изненадвам се, че си хванал укв радиостанция! Радиото е магия....!  :drinks:
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: origo в 05 Май, 2016, 18:56:37
Да припомня само и да уточня че ако правите детекторен приемник за УКВ трябва да си сметнете кръга именно за УКВ. Променлив кондензатор - да кажем въздушен от УКВ блок на Селена, бобината там по извествите формули няколко навивки без ядро. препоръчвам индуктивна връзка с антената посредством втора бобинка от няколко навивки която да се приближава и отдалечава от кръговата като по този начин се регулира куплирането. Най-добре е бобинките да се изработват от посребрен проводник, при УКВ скин ефекта играе съществена роля а и в случая търсим максимално възможен Q фактор на кръга, та посребрената бобина не е просто каприз. Естествено поле за опити има всякакви не е задължително да се почне с посребрена бобина веднага. Прикачам PDF от принтиран уеб сайт на един германец, има много полезна информация за конструкцията на детекторни приемници на УКВ. Сега сайта май вече не съществува, или поне не можах да го открия на същия адрес.
[attach=1]
От тук може да черпите доста информация и идеи за конструкцията на такъв приемник. Успех!
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: dakata.radio в 05 Май, 2016, 19:29:28
Напиши в Гуглето "fm crystal radio". Разгледай, има доста информация. Ако разбираш добре английски, няма да имаш никакъв проблем. Известявай за всеки постигнат резултат, защото май доста е популярен такъв приемник на такъв обхват. :)

Успех!
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: ian в 05 Май, 2016, 22:22:52
Идея си нямах, че е възможно изобщо да се приема FM с детектор!!!
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: kolev в 05 Май, 2016, 22:23:50
Запоих връзките, всичко е стабилно хванато. Измих променливия кондензатор с медицински бензин, смазах го с бяла грес. Явно обаче при тези манипулации съм елиминирал паразитния капацитет и ФМ радиото спря да се приема. За средни вълни си иска антена и това си е.Знам много добре, не искам коментари от типа "аз ти казах...". Просто пробвах и това е. Ако не бях пробвал нямаше да видя че става и детекторен на ФМ. При включено заземяване и свързана нула на контакта за антена се чува бръмчене и на постоянен интервал от време сякаш някакъв цифров сигнал - може да е от електромерите. А всичкия този шум дето се чува предполагам са смущения. Аз продължавам с монтажа на конструкцията на дъската. То се е видяло че пробата ще се прави извън града с дълга антена.
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: kolev в 05 Май, 2016, 22:29:15
Идея си нямах, че е възможно изобщо да се приема FM с детектор!!!

И аз останах изненадан, още повече, че елементите които правих бяха предвидени за средни вълни. Представям си ако направя фм детекторен сигурно ще работи повече от прекрасно. При запояването на всички връзки обаче явно паразитния капацитет изчезна и спрях да приемам ФМ станцията.
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: dakata.radio в 05 Май, 2016, 23:07:20
Опитай и с диод между антена и земя. За антена е неправилно да използваш нулата, по-добре върни кабела. Ако трябва да се използва нулата, трябва по-скоро да е за земно, но не препоръчвам особено, защото има смущения. Аз един път си "играх" и използвах коаксиалния кабел на Булсаткома за антена. Чу се силно бръмчене. Това бръмчене беше просто някакъв паразитен ток, а не радиосигнал.
Най-добре опитай да си направиш детекторен да приема на УКВ, сегашната конструкция я запази, може след време да опънеш някъде извън града една 30-метрова антена за прием на средни вълни (може пък на къси или дълги, защо не?!). Не се отказвай и разочаровай. Проучи от нета как да си направиш специално на УКВ, щом си близо до предавател може да се получи нещо и в домашни условия. :)
Детекторния приемник всъщност си е сериозна занимавка. Не е за подценяване. Тя може да продължи с месеци или дори с години в реализиране и усъвършенстване. От първия път не става. Получава се с много опити и търпение. :)
Аз на моя детекторен на СВ съм хващал Радио Китай за България на КВ при изцяло отворен променлив кондензатор. Явно съм чул и аз паразитен сигнал. Принципно е нормално, защото този предавател е доста мощен. :)
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: Любо Божков в 05 Май, 2016, 23:34:02
... Измих променливия кондензатор с медицински бензин, смазах го с бяла грес. ...
Грес може да се постави само на лагеруването, но не е препоръчително. По добре е с капка масло. Не трябва да има грес по изолационните части и по пластините!
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: origo в 05 Май, 2016, 23:34:37
Приятелю предавателите не излъчват толкова силни хармоници че да могат да бъдат приети с детекторен приемник. Още повече за да чуеш на СВ КВ предавател ти трябва да си чул субхармоник, такива практически не съществуват на изхода на мощни предаватели. Не искам нито да ти режа ентусиазма нито да се заяждам, но избягвай да използваш термини които нямаш представа какво означават. Научи първо какво е ред на Фурие, какво представляват хармониците, в спектъра на кои сигнали съществуват и т.н. а не ползвай просто заучена фраза - хванал си хармоник.
Относно детекторните на УКВ, попаднах на много интересна разработка, детекторен приемник със спирален резонатор и дробен детектор: http://electronbunker.ca/eb/FMCrystalSet.html (http://electronbunker.ca/eb/FMCrystalSet.html)
Не бях си представял че е възможно да се постигне, но ето. Даже има приложен звуков файл. Естествено ефирната обстановка е много различна от нашата, а и този приемник като конструкция, макар че е най-доброто което може да се направи, не е за начинаещи никак и е критично да се докара до работещо състояние. Може да се каже че ако детекторния приемник на СВ е стартовия проект на почти всеки млад радиолюбител като най-простата форма на радиоприемник, то детекторния приемник на УКВ е мастурбация за инженери със специалност УКВ и ВЧ техника  :D.
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: dakata.radio в 05 Май, 2016, 23:42:54
Поправих "хармониците". Ориго, въздържай се от циничен език. :crazy:
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: styrshel в 06 Май, 2016, 12:34:07
Да, демодулацията на склона на кръга е добре известна, обаче в случая резонансната честота на този кръг е МНОГО далеч от приемания честотен обхват, та едва ли там АЧХ на този кръг има някакъв склон, би трябвало да си е почти равна с огромно заихване, ама знам ли. При всяко положение явно благодарение на някакви паразитни ефекти си успял да чуеш ФМ станция, щом е така значи имаш поле за развитие на истински детекторен приемник на УКВ. Един затворен дипол, симетричен кабел, после някакъв евентуално индуктивно свързан с антената кръг и към него детектора и слушалки. При всяко положение ще чуеш нещо. После може да се работи към подобряване с 3 или 5 елементно Яги за УКВ и така. Успех.
От това което се изписа, си мисля че е имало късо в променливия кондензатор, така закъсената бобина с дълги свързващи проводници и собствения и капацитет е образувала този резонансен кръг на подходящата честота и се  е осъществил прием. След измиването на кондензатора и оправянето на монтажа всичко си е дошло на мястото и не се приема нищо! :)
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: kolev в 06 Май, 2016, 12:52:09
Здравейте и честит празник.
Късо съединение в кондензатора няма, е не и в тази секция която ползвам. Другата която не използвам действително има късо, а тази която съм свързал многократно я проверявах въртейки кондензатора и съм сигурен, че е добре. Току що правих проби пак, укв станцията пак се появи. Направих и малко клипче набързо. Не е кой знае какво ама аз отдавна съм си признал във форума, че не мога да снимам  :D Свързал съм изхода на детектора към AUX входа на касетофон. Звукът е усилен докрай. На клипа се вижда как когато откача антената звукът изчезва. Освен това на откачен кабел от входа на касетофона не се чува абсолютно нищо освен свистенето на собствения усилвател на касетофона, така че съм сигурен че не се получава прослушване от самия касетофон. В края на клипа се вижда как като хвана кабела със заземяването звукът се засилва. Антената е парче кабел около 2 метра. Клипът не знам защо ми го дава HD. Ако ви накъсва изключете HD - то. http://vbox7.com/play:43c620b47a
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: ahedproductions в 06 Май, 2016, 12:54:26
Използвай таговете за ютюб видео, не за флаш, не става по някаква причина. Качи го там и го постни тук.
Или ако файла е на някакъв онлайн шер (например дропбокс) може да махнеш таговете и да пуснеш само линк да си го изтеглим.
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: dakata.radio в 06 Май, 2016, 13:09:07
Можеш да провериш променливия дали не окъсява някъде с батерия и лампа. Ако светне лампата - лошо. Може да се оправят пластините с тънка отвертка. При мен стана. Като гледам клипчето, едва ли окъсява, защото си се чува добре при въртене на оста.
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: origo в 06 Май, 2016, 16:06:28
Говорим за изцяло паразитен ефект в случая, не е нужно променливия да окъсява, той и без това за тези честоти си е почти късо. Кой знае някой паразитен резонанс на самата бобина ако се пада в областта на тази станция може да се получава заради това детекция на склона. Така или иначе от случилото се може да стигнеш до две заключения - имаш поле за разработка на детекторен приемник на УКВ и второ че не трябва прекалено много да се привързваш към паразитния прием който имаш с този приемник, защото той е паразитен - до голяма степен зависи от неконтролируеми от теб фактори (магии) и може да се появява и да изчезва когато си иска. И определено ако си направиш хубава УКВ антена (а не жичка 2 метра) и направиш приемник специално за УКВ ще можеш да приемаш на високоомни слушалки отлично въпросната станция, а може и още други.
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: dakata.radio в 06 Май, 2016, 16:28:16
И аз съветвам същото - не се занимавай с паразитен прием, просто няма смисъл. Най-добре направи детектора да си приема на КВ, СВ, ДВ или УКВ (ти си решаваш, този приемник можеш да го издокарваш във всякакви обхвати чрез различен брой намотки на бобината). ::)
Титла: Re: Моят детекторен радиоприемник
Публикувано от: ahedproductions в 06 Май, 2016, 18:33:15
.... чрез различен брой намотки на бобината, различни променливи кондензатори, различни диоди и различни конструкции на бобината / резонатора. :)