Форум за любителите на Стара електроника
Персонални компютри, игрови приставки и друга стара електроника за забавление => Колекции => Темата е започната от: RETROTRONICS.info в 28 Май, 2016, 22:49:35
-
Доста често съм чувал легенди от "знаещи", че у нас не са произвеждани чипове, а само са корпусирали заготовки от Сингапур / СССР и т.н. според предпочитанията на "знаещия".
Неотдавна ми попадна една плака от производството на СМ653-02, която показва, че чипове все пак май са произвеждани
[attach=1]
-
Първия електронен часовник в света е произведен в Правец . Няма как да правим часовник без чип .
СМ , чиповете са наше производство . И не само . Като се има предвид кои години е - било си е доста иновативно
-
Че сме произвеждали то е ясно. Но не сме измисляли. Просто сме копирали вече съществуващи. Като сме ги представяли за наши разработки.
-
Един цитат от уикипедия: The first digital electronic watch, a Pulsar LED prototype in 1970, was developed jointly by Hamilton Watch Company and Electro-Data, founded by George H. Thiess.[33] John Bergey, the head of Hamilton's Pulsar division, said that he was inspired to make a digital timepiece by the then-futuristic digital clock that Hamilton themselves made for the 1968 science fiction film 2001: A Space Odyssey. On 4 April 1972, the Pulsar was finally ready, made in 18-carat gold and sold for $2,100. It had a red light-emitting diode (LED) display.
Digital LED watches were very expensive and out of reach to the common consumer until 1975, when Texas Instruments started to mass-produce LED watches inside a plastic case. These watches, which first retailed for only $20,[34] reduced to $10 in 1976, saw Pulsar lose $6 million and the Pulsar brand sold to Seiko.[35]
An early LED watch that was rather problematic was The Black Watch made and sold by British company Sinclair Research in 1975. This was only sold for a few years, as production problems and returned (faulty) product forced the company to cease production..........
Линк към статията: https://en.wikipedia.org/wiki/Watch
Много е хубаво да се гордеем с нещо, стига да е вярно. Нито първият електронен калкулатор е български, нито първият електронен часовник. Не сме имали нито базата, нито потенциалът да го направим. Виж- да го краднем отнякъде и да го изкопираме- еша ни няма! Както и компютрите- ИМКО, ПРАВЕЦ. То и заради това прословутият проект "НЕВА" е бил даден на нашите служби, а не на ЩАЗИ примерно. Спирачката е била много голяма, е това е истината! Защото сме имали и самолетостроене, и машиностроене, ама сме били трън в гъ..а на Бати.
А чипове сме произвеждали- де копирани, де наши- имало е производство. В ИМЕ- София, имах даже такива от първите произведени, маркирани с перманентен маркер, в керамични корпуси, с позлатени крака. Имах и от по-късното производство- в пластмасовия корпус, маркирани със ситопечат.
-
На мен това по ми харесва :) http://www.engology.com/eng5petroff.htm
Peter Dimitroff Petroff, a NASA engineer and later an inventor whose enterprises developed heart-monitoring equipment and originated the digital wristwatch 30 years ago, died Feb. 27 at his home in Huntsville, Ala. He was 83. . .
He went into business on his own in 1968, founding Care Electrics, a high-technology company that developed a wireless heart monitor for hospital use. The venture evolved into Electro/Data, which created the prototype of the digital watch.
Marketed by the Hamilton Watch Company as the Pulsar, the odd-looking device sold for $2,100 in 1971.
-
Зная какво са изобретили китайците и съм сигурен че не тяхно дело е първия транзистор и първата интегрална схема . Това не им е попречило да се развиват и в момента да са абсолютни водещи в тези и не само отрасли . Престанете с тези глупави приказки какво сме откраднали , а гледайте какво са направили хора живели извън родината си и неотказали се да се числят българи и наши съвременници , всъщност мои защото критикарите не са от моето поколение. Патент за първия компютър , макар и много по-дребен електронния часовник също е българско творение , разровете се по-дълбоко и прочете за мисията на лунохода, койе работил по него и между другото за въпросния часовник .Преди време някой бърбореше и за Робко , и за Имко- ами защо точите лиги и искате да ви ги подаряват ? Сто лева били много ! По времето когато заводите в Ботевград и Правец правеха тези неща аз можех от книжарницата на Раковска да си купя само качествени четки за рисуване-китайски- сега и те не са на ниво . Вчера един колега - дано не се обиди от квалификацията- си позволи да нарече КОТЕШКАТА ГЛАВА "немска ширпотреба от 1940г." .Не ми харесват картините на Пикасо от късния му период- това значи ли че той не велик художник? За мен и не само , защото аз не мога да се причисля даже към събирачите, не към колекционерите това е култов приемник.Ами къде да сложим тогава нашия "Христо Ботев " и" Балкан"? И за какви придобивки и реставрации да си говорим - та това са напълно глупави работи...
-
Колега lager,ще те помоля много,ама много внимателно да ми четеш постовете.Не по диагонал и да ги цитираш както дявола чете евангелието."немска ширпотреба от 1940г" е приемника които е масово произвеждан.Отнася се за дървения Телефункен.Не съм "обиден" неприятно е да се преиначават думите ми и да се вадят от общия контест.Това е най малкото невъзпитано и не прави чест никому.
Така,сега по темата........преобладаващата част от поредицата CM си е чисто правешка изработка и конструкция.Добри чипове с високо за времето си качество.Това най вече се отнася за часовникарските и специализираните чипове за калкулаторите Елка.Серията СМ6хх са правени също с български кристали вътре.Отделна тема че произвеждахме и свои аналози на ттл 74хх серия с отлично качество.Имахме добър завод навремето,сега имаме само папагали.
-
Вчера един колега - дано не се обиди от квалификацията- си позволи да нарече КОТЕШКАТА ГЛАВА "немска ширпотреба от 1940г.
Предполагам, че колегата ще отговори сам, но не виждам някъде Котешката глава да е квалифицирана по този начин :hi:
-
Това са български чипове произведени с български кристали,MC3357 на Motorola и българската 1УО3357.Функционално са пълни аналози,но имат разлика в схемата и разположението на елементите в кристала.Примерно входа на приемника в моторолската е по схема общ емитер,на българската обща база..........и т.н.
Операционен усилвател 709 също с наш корпус и кристал.
Двоен операционен усилвател 1458 също правен от край до край у нас.
-
Да, копираха се неща, но с акъл :D . Това се казва промишлен шпионаж :rofl: Правеха се и оригинални неща - кирилизации, плотери марка "Микроника", принтери, таблети "Бриз", чипове и всякакви дискретни елементи в милиони бройки. Имаше десетки предприятия по цялата страна. Бяхме специализирани в СИВ и продавахме за милиони по цял свят.
Това беше златният век на българската електроника. :crazy:
Ще пусна 2 лан карти от онова време с по 45 чипа всяка.
и проспекти за нашите поточните линии за телевизори...
И книги за см601 и см630, "сърца" на Првец8D, съотв. 8А, 8C и 8M - чудесни клонове на микропроцесорите 6800 и 6502.
А сега знаете къде сме, нали? :mad:
-
Просто сме копирали вече съществуващи.
Много от продукцията си е била лицензна. И транзисторите 2Т, и Моторолите(СМ60Х) и кой знае какво още. Имало е производство, но не се отличавало с някакво особено качество. Аз като си правя сметката, се получава примерно закъснение в развитието от около 7 години, но на практика е повече. В условията на открит пазар такова закъснение е мигновена смърт. Нито повече, нито по-малко.
Чудеса не стават - за да има микроелектроника трябва научна база, обучени и мотивирани хора, инвестиции, материали. И в развитите държави бизнесите се сливат, защото мащабите нараства експоненциално. Колко производителя има сега на микропроцесори? На памети? Какъв им е мащаба?
-
Много от продукцията си е била лицензна. И транзисторите 2Т, и Моторолите(СМ60Х) и кой знае какво още....................
Много точно казано колега,въобще лицензни полупроводници сме имали и преди това.Спомнете си серията SFTххх и SFDххх.Давам пример,френските SFT306 на горния ред и българските SFT306 на долния ред,сдобих се с тях благодарение на колегата styrshel.Въпреки почтената си възраст са на 100% работоспособни,вероятно са на повече от 40 години :)
-
Хайде и аз да се намеся...
Това че са на 40 години - едва ли им има нещо на транзисторите. Не са от захар да се развалят. Аз имам от първите, точкови транзистори със стъклен корпус и лепен кристал, и пак са в добра кондиция.
Искам и аз да кажа нещо в защита на тогавашния ни потенциал. Колкото и да е странно - да тогава имаше хора способни и със ценз, хора така да се каже на световно ниво. Тези хора обаче не бяха на почит. Биваха тъпкани и принуждавани да работят за ниски (дори тогава) заплати, а други беряха плодовете на труда им. Някои от тях успяваха по една или друга линия да "хванат пътя" и се реализираха "Навън" - други... за съжаление вече ги няма на този свят. Системата тогава колкото и да е неприятно не беше от най-човеколюбивите. Това донякъде диктувано - отвън ( Спомнете си че в България се правеше Фиат 750/850/850С а после набързо всичко свърши и в Ловеч започнаха да се сглобяват "москвич"-и ), донякъде от местна бюрокрация. И така, поводи да се гордеем има наистина, ама ... си имаме и доста поумазано по ризките. Хубаво е да знаем историята такава каквато е, и не повтаряме грешките си от преди. :hi:
-
Усещате ли на къде отива темата пак? :D Правили сме това онова навремето. Каквото и да е то си иска потенциал за да се направи - техника и технология. И сега можем да правим хората продават и техниката и ноу хау и всичко. Само че условията са различни.
-
Колеги, дайте да не разводняваме темата за чиповете (МОЛЯ!!!)
Ако искате да обсъждаме кацането на луната, лунни модули и пр., най-долу има линк към другият ми форум - Форум за конспирации, уфология и мистика (http://forum.xnetbg.net/), заповядайте, регистрирайте се там и пишете
По-конкретно в темата : Всичко за ЛУНАТА - снимки, мисии, хипотези, конспирации! (http://forum.xnetbg.net/index.php?topic=41.0), започната е още през 2005 г. , 78 страници мнения.
-
Предлагам да се съсредочим върху 'чиповете' произвеждани в България, а Луната, Космосът и Вселената да ги оставим на други(рептилоиди! :D). Според мен най-голямото родно достижение е СМ757. За съжаление аз съм срещал само 757С, и не съм попадал на 757В или пък 757А. Само мога да предполагам, каква част от произведениете са отговаряли на тези норми.... :(
-
cm757 ADC ли беше?. Преди 30 години работих май с такъв. Чудесен чип, при това крамика с позлатен корпус. ИМЕ-то, горе на Цариградско шосе беше произвело 50 000 броя.
А иначе май амерканците наистина не са стъпвали на Луната, щото от 90-те години досега нищо не показаха. Какво да правят - липсва им държавната подкрепа - разни чстници милиардери си правят малки космичски апаратчета - играчки за собствено забавление.
-
"СПАМ-а" е отсят и преместен в темата Какво не сме изобретили, били ли са Американците на луната и други приказки. (http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=8056.0)
Следващият писал не по темата ( и тук и другаде) получава Мъмрене, след това Строго мъмрене и накрая леко няма да може да пише за известен период.
-
cm757 ADC ли беше?. Преди 30 години работих май с такъв. Чудесен чип, при това крамика с позлатен корпус. ИМЕ-то, горе на Цариградско шосе беше произвело 50 000 броя.
Това ИМЕ навремето правеше синтезаторите за Лен 160, СМ1630. Лично съм ходил от там да си купувам. И точно го разформироваха и продаваха всичко на безценица. После помня пак там някъде покрай Горубляне ходих за кварцови филтри на 51Мхц хубави. Абе правехме си готини неща, но за съжаление вече ги няма.
-
Taкa e shri, там се правеха над 200 вида чипове. Някъде трябва да им имам разпечатана офертата. Повечето даже имаха документация на хартия!
-
Да! Яд ме е още, че потамясах някъде оригиналната схема на 1630 която ми дадаха. Понеже купих доста бройки тогава.
-
Имам една платка, не знам от какво е (сякаш е някакъв контролер), на нея има 3 интегрални схеми сигурно със златно покритие 8) , с означение на тях СМ2114, с 24 крачета. Дали са български :unknown: ?
-
Статичен RAM 1024х4 или нещо такова. Не е върха, но в керамичен корпус, изглежда ОК.
Повечето даже имаха документация на хартия!
А на сайта ли да им бъде?
Лично съм ходил от там да си купувам. И точно го разформироваха и продаваха всичко на безценица.
Това коя година е било? 1996?
-
Предлагам да се съсредочим върху 'чиповете' произвеждани в България, а Луната, Космосът и Вселената да ги оставим на други(рептилоиди! :D). Според мен най-голямото родно достижение е СМ757. За съжаление аз съм срещал само 757С, и не съм попадал на 757В или пък 757А. Само мога да предполагам, каква част от произведениете са отговаряли на тези норми.... :(
И да се чуди човек защо са ги направили фукционнално и по изводи съвместими с :
CM757 -> ADC1205
CM758 -> DAC1230
Може би за да ги продават на лошите капиталисти ако закъсат с производството начипове ;)
-
Нашите нямаха необходимите години опит, както и развойни центрове за да създават нови и продуктивни чипове. Простата причина беше, че нямаше реална пазарна икономика и нямаше фирми които да влагат милиарди за разработки в стремеж пазарен дял както е било на запад. Всичко се спуска като задание, петилетка, срокове и някой учен носи отговорност до 2 години да се внедри в производство универсален таймер или ОУ. На наша почва не са имали тежест патентите на изпадналите империалисти, каквото и от който да копираш те пази ядрената бомба на великия СССР. Западните чипове са били пилени и разяждани с киселини да се открие плочката с кристала, от там се правят снимки и , плаки и прототипи. Дори и технологията по производството е била на загнилите капиталисти. Руснаците са по-добре в разработките, имат доста собствени неща. Другите от соц лагера правещи чипове - ГДР, Полша, ЧССР, Румъния, Югославия са същата песен като нас. Всичко друго са митове и легенди. Разбира се изказаното е моето виждане по темата. :master2:
-
копирането му е майката, ето защо IBM PCто (х86) стана лидерската платформа :D :master2:
-
Имам една платка, не знам от какво е (сякаш е някакъв контролер), на нея има 3 интегрални схеми сигурно със златно покритие 8) , с означение на тях СМ2114, с 24 крачета. Дали са български :unknown: ?
Тези наши схеми съм си ги запазил ( и други СМ-и, които не са на снимките ).... уникално красиви като изделие и почти трудно откриваеми в ново състояние !
Снимките са лични !
:good:
-
копирането му е майката, ето защо IBM PCто (х86) стана лидерската платформа :D :master2:
Точно така! Ето така китайците станаха световна икономика номер 1 в света, за някакви си 30 години развитие - среден ръст 10-15 процента годишно!
Корейците пък така надминаха японците. Примери колкото щеш. Копирай народе, ама с акъл. :disk:
-
Аз ходих в ИМЕ да купувам СМ 751, но със сигурност беше преди 1989-та. Дори мисля, че по него време бяха спрели вече производството на СМ 201- исках да си взема и един такъв, но нямаше. Взех СМ 202 и впоследствие успях да разменя един от тях с колега за СМ 201. Та за него бях писал- беше в керамика, позлатен и маркировката бе правена на ръка с перманентен маркер! Иначе това, което купих си беше опаковано в пластмаса и маркирано на ситопечат. Спомням си че преди да отида говорихме по телефона дали ще ни продадат няколко чипа и някой от Института ни посъветва да взема писмо от завода, в който работех че чиповете ни трябват за производствени нужди.....
-
Чесно казано не помня кога съм ходил. Но помня, че в предверието на масичка ставаха продажбите. Имаше списъци със цялата гама чипове дето са на склад. И ми казаха, че са на етап разпродаване и ликвидация. Но кога беше.......?
Та истината както казва колегата е тази. Копирали сме вече готови кристали. С помоща на братушките разбира се. И оптика цайс. Дори съм чувал, че фотоапарата снимащ кристала от микроскопа си бил наша специална разработка с много високо качество на заснемане. Което позволявало да се копира и свля схема на кристала.
Дори братушките не можаха да направят хубав 8 битов процесор а ползваха нашия 6502 копие на моторолския 6800. От към 8 битови компютри ги бихме братушките по всички параграфи по онова време. И нормално, то само процесора си е наш в него. Другите чипове в повечето случаи са си европейско и хамериканско производство. После и като се появи Z80 още по-добре стана.
Затуй пък руснаците правеха много електронни игри за разлика от нас.
-
хубав 8 битов процесор а ползваха нашия 6502 копие на моторолския 6800.
Колега, позволявам си да ви поправя лекичко. 6502 е разработка на компанията MOS Technology и под лиценз се е произвеждала от няколко фирми. Българският аналог е CM 630.
А българският CM 601 пък е аналога на цитираният от теб MC6800 на Моторола.
(Въпросният чип е обсъждан в нашият форум Чие производство е този СМ601 (http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=4925.0) )
-
Еми то само трафа остава да си е наш тогава. Затуй за времето си правците си бяха класика в жанра и на много добро качество и ниво.
-
Първите "Правци" реално се появяват 1983, и в тях български са кутията, бутоните, съпротивленията, кондензаторите, платката( която е неотличимо копие на оригинала), трансформатора и разни други дреболии.Всичко по сериозно си е "внос второ направление" - процесора, паметите, всички ИС. Масови стават след средата на 80-те и в тях вече има чувствително повече "наше" съдържание. Към 88 г. почти всички основни ИС са вече български или поне внос от СИВ. Ама вие бихте ли си купили десет годишен компютър за 4270 лева? Тогава почва втора вълна на вноса "второ напраление", поради безкрайно ниските цени на аналогични продукти в югоизточн Азия. Има си хас - 10+ годишни компютърни части какви пари да струват???
-
Има си хас - 10+ годишни компютърни части какви пари да струват???
Фактите които излагаш не са баш така ... Почнал съм с Правец 82, когато бях на 16 г. и съм свидетел на развитието на моделите, но това е друга тема.
Горецитираният абзац ще го сравня с един модел на Apple който имам в колекцията Macintosh IIci (http://www.everymac.com/systems/apple/mac_ii/specs/mac_iici.html). Продавал се е от 1989 до 1993 г /почти 3 години/ и то без никакви промени по хардуера, точно в разгара на IBM експанзията, когато тук вече копирахме Правец 16 и Juko платките.
-
СМ2114 и СМ6004-едни от ранните МОС ИС , предназначени за някои от силистренските калкулатори .Специално тези които са на снимката имам от над 30 години, купени са от магазин" Млад техник" , беше на мястото на на банката срещу ЦУМ- не знам ОББ или друга е. Те са със занижени параметри и са предназначени за любителски цели- някои от входовете на елементите не работят. РАМ-овете са СМ6114 .
-
СМ2114 и СМ6004-едни от ранните МОС ИС
Да, моя грешка. РАМ а е СМ8114, аналог на i2114.
-
Преди месеци бях на хижа,там се запознах с женица на която работата и бе да проверява под микроскоп новите чипове(кристали)за дефекти. След това получават корпус. Чипове в София се произвеждат но всичко е за износ.
-
Че те в София произведоха някакви опитни неща в ИМЕ и май доам беше всичко. Ходих след уговорка с човек от администрацията да купя за мен и колегата ми по два СМ 751 май бяха- цифрови волтметри.Че писмо от завода ми искаха, че докато навия зам.шефа да го подпише, защото трябвало да има екземпляр за архива, че пазарлъци после как да ги откраднем, защото нямаше как да ни ги продадат.... Та уреди ми зам. шефът и командировка, ходих, взех ги тия прословути волтметри. Та там ми показаха това-онова, попаднах на един общителен човек, който ме поразведе из института. Та на по-голямата част от произведените т.н. големи ИС маркировката се правеше с маркер върху чипа. СМ 751 били в по-голяма серия заради някакви изделия на друг институт, та те бяха маркирани със ситопечат...