Форум за любителите на Стара електроника
Персонални компютри, игрови приставки и друга стара електроника за забавление => Ремонт, схеми, документация, литература => Темата е започната от: Jimmy98 в 05 Август, 2016, 18:43:04
-
Здравейте,
С голям мерак открих една елка 6521, в съответния занемарен вид. Предполагам ще е сложно да се реставрира, ни все пак, да започнем от някъде. Намира ли му се на някого схема, документация и други знания? Благодарности и дори за евентуални съвети. ::)
-
Завиждам ти за дази прекрасна находка! Пожелавам ти да я реставрираш успешно до пълен работен вид! Това е едно уникално изделие на българската електроника, дори съм се замислял да й правя реплика използвайки оригиналните схемни решения. Съвета ми е да потърсиш информация за нея в старите книжки по импелсна и изчислителна техника там трябва да се намира информация за тригери, броячи и други цифрови устройства на базата на дискретни елементи. Също така съвета ми е да почистиш отлично с гума за триене на молив платките там където контактуват с цоклите, евентуално да се опиташ да почистиш някак вътрешно и цоклите и да прегледаш щателно всичко за лоши спойки. Започни от захранването. Изправния захранващ блок е опорната точка от която трябва да започнеш! Успех и ни дръж в течение по темата, ще ни бъде интересно да наблюдаваме реставрацията подкрепена с подобаващ снимков материал и обяснения. Ако се намери и схемата ще е чуденсно но не знам дали я има.
-
Колега много се съмнявам дали ще може да се намери схема аз я търся още от началото на 90г. Ходих по това време в завод Електроника-София но там ми разрешиха да снимам само заводската документация (описание на работата на тригерите и другите схеми) За съжаление схемата са я предали в Държавния архив. Там също ходих но в последствие се отказах, голяма бюрокрация. До 1989г. имаше Държавен сервиз на Веслец където ги ремонтираха тези машини. Ремонта се състоеше в подмяна на платките. Не зная дали ще можете да се справите, тая машина не е толкова проста! В документацията е описано как се прави диагностика на отделните блокове схеми и феромагнитната памет. Желая ви успех.
-
Благодаря и за двата отговора. Явно ще е голяма мъка, засега загубих един цял ден да развивам ръждиви болтове, последния го разпробих. Като свалих капака отвътре прах, ръжда и какви ли не мръсотии. Засега ще се захвана само с реставрация на външния вид, другото ще е мисия за по - добри времена. Самият аз основно колекционирам и преди време успях да се сдобия само с оригинално ръководство за съответната Елка. Ако случайно някой стигне до информация полезна, да заповяда. :morning1:
-
Ако музеят още го има, може да се попита за документация:
> ЕЛКА – фотогалерия на българската електроника (http://ivomirchev.com/2010/05/%D0%B5%D0%BB%D0%BA%D0%B0-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0/)
May 16th, 2010
Е, заглавието е доста претенциозно… Всъщност става дума за снимки от един малко известен музей. Позабравената вече българска марка ЕЛКА – символ на българската електроника през 70-те и 80-те години, оживява в град Силистра. На същото място, където преди повече от 20 години се е произвеждала продукция с тази марка днес има и място отделено за музей. Домакините от компанията Оргтехника бяха така добри да ни покажат този малко особен музей…
(http://ivomirchev.com/wp-content/gallery/elka/elka-30.jpg)
-
Малко или много благодарение на подобни сайтове и публикации научих, че има такава Елка и други модели.
-
Тая Елка няма нищо общо с другите модели. Това е първия Български електронен калкулатор. За да и се кланят Германците значи има защо! Сайт: "Златните десетилетия на българската електроника" Написал съм "успех" ако стигнете до там да светнат цифровите лампи. От там нататък проблем на тези машини че започват да грешат! Моята е чисто нова напълно запазена. Имам я от 1985г. в началото на 90те я ремонтирах и машината работеше перфектно но след това отново започна да греши. Имам и резервна касета с платки за нея. Ако не знаете коя платка каква функция изпълнява няма да може да я оправите. В книжките които имам е упътване за работа с калкулатора схема няма. Ще трябва да имате предвид че някой схеми се използват многократно и за други функции както пише в "нета"
-
Че е сложно, сложно е но чак пък толкова да драматизираме чисто за да сплашим човека няма смисъл. Ясно е от какъв мащаб е машината и че ако не се познава в дълбочина схемата и принципа й на работа ремонта е много труден да не кажа невъзможен. Грешенето също е често срещан проблем който е функция както от калпави контакти по куплунзите, така и от калпави спойки или дефектирали вече транзистори. Пак трябва принципа й на работа да се познава в детайли за да може да става въпрос за диагностика и ремонт и така. Наистина по никакъв начин не е за хора начинаещи в електрониката и изчислителната техника.
-
А дано да сте отваряли такава машина! От долу под клавиатурата е захранването. А свързването между отделните куплунзи на платките е паяжина от обемен монтаж. Вътре са 25 платки а броя на транзисторите е трицифрено число. Както пишат Руснаците Българите са създали компютър на транзистори! Само междуведомствената цена е била 3000лв. Говорим за 60те години когато заплатите са били 100-120лв. Не е от куплунзите те са позлатени не съм имал никакъв проблем с тях. Нито е от студени спойки. Много са си качествени спойките, освен това машината е била изпитана на вибрации. Проблема е в транзисторите SFT307, SFT308 в платките за събиране и изваждане с времето им се променят параметрите поради стареене на кристала или дефектират. Коефициентът им на усилване е много добре подбран за основните схеми моновибратори тригери и тн. Ако трябва да се ремонтира такава платка трябва да се подберат транзисторите с еднакъв коефициент на усилване. Описание на елементарните схеми. 1.Тригери 2.Моновибратори 3.Специални моновибратори 4. Генератор на импулси 5. Забраняващи схеми 6. Забраняващи схеми с повече изходи 7. Схеми за съвпадение 8. Схеми на разделение. 9. Инвертори 10. Нулирано стъпало 11. Емитерен повторител (използва се за формиране на разрешаващ потенциал при въвеждане на цифри в клавиатура) 12. Усилвател индикация / за анодите на лампите, ул.1-ул16 /13. Усилвател за индикация / за катодите на лампите уо-у9, у-,уир,у, 14. Тристабилна система-/А1,2,3/ 15.Четиристабилна система- /P0,1,2,3/ 16. Генератор на запис /ГЗРс-ГЗрз/ (Изработва адресния токов импулс за запис с амплитуда около 2/3 от номиналния ток, необходим за сигурно записване на "1") 17. Усилвател за запис /у31-у35 18. Генератор за четене/ГЧРс-ГЧРз/ Изработва импулса за четене. 19.Усилвател за четене/УЧ1-УЧ5/ (Усилва и формира прочетения от феритните сърцевини сигнал) 20.ключове/К1-К16 Посредством отпушване на един от 16те ключа се избира пентадата, от която се чете или, в която се извършва записа.
-
Настоящата обяснителна записка към технологичната документация на Електронен калкулатор "Елка6521" е задължителна за всички производствени поделения, лимитно бюро, ПДБ, ОТРЗ,МНК и ОТК при производство на Електронен калкулатор без главна кабелна форма.
-
Имам няколко платки от такъв калкулатор. Разбира се че е сложен и то много, но с подобаващо описание и вникване във всеки един блок на схемата ремонта е напълно възможен. Разбира се ще трябва и апаратура за диагностика - като минимум някаква форма на записващ осцилоскоп, а още по-добре логически анализатор. Говорим си за възможности, трябва да го проумееш така все едно ти си го конструирал и тогава може да се говори за ремонт. Това без схеата разбира се е почти невъзможно или много трудно защото трябва да се започне със сваляне на схемата от платки а това е трудно.
-
Здравейте колеги,
Пак благодаря за мненията, още повече ми се изяснява картинката. До момента аз само колекционирам и съхранявам богатството на родната електроника, което самата ни държава не прави много, за да запази и покаже. Не притежавам електротехнически умения. Елка 6521 е от първото поколение електронни калкулатори, която повече прилича на прототип (паяжина от жици свързват платките). Със следващите модели 22, 22М, 40, 42, 43 през 70-те нещата бързо идват на място - по компактни, по надеждни и по-евтини. Вероятно и по-лесни за поддръжка. В този миг ЕЛКА 6521 заминава по мазета да събира прах и влага. На тези цени ( цитираната 3000 лв на онези пари, а дори и 4000 сме чували), никое предприятие, учебно заведение или друг институт няма как да амортизира бързо за скрап този уникат, поне не до 90-те. И тогава - всичко по скрап пунктовете. Както казах - вероятно ще се концентрирам върху реставрацията на външния вид, а после ще мисля какво може да се случи с наличните ми ресурси. Все пак се радвам, че имам работещи 22 и 43, а освен и това рядка книга с пълните схеми на 22 и 22М и документация. :)
-
Щом нямаш задълбочени познания по електроника и изчислителна техника наистина не трябва да се опитваш да правиш нищо по калкулатора освен да го почистиш идеално и да прегледаш горе-долу механически как са нещата. После може да го пробваш дали ще тръгне и до там. За ремонти и дума не може да става, задачата е прекалено сложна за човек професионалист в областта а за начинаещ е невъзможна. Успех и ще се радваме на снимков материал!
-
Все още търся схема на тази машина.
-
Все още търся схема на тази машина.
Ами какво да кажа и аз. Когато имам мерак да възстановя някоя електроника дето е трудно и често невъзможно да се намери схема, хващам мултицета и почвам да прозвънявам връзките. Знам че това е сложен уред, ама е на модули, и те са вероятно предназначени за специфични функции и имат бая схематични повторения (Вероятно цял куп индентични тригери, броячи и пр.). Та като прозвъниш един и другите ще станат ясни. Пък и си е голям гъдел свалянето на схемата по този начин ;) . Та по мое мнение, хвани някои от по простите модули и пробвай да му свалиш схемата. А ако направиш а блог за прогреса направо ще си върха :)
Ако пък искаш да помогнеш с популяризирането, в света, на старата българска електроника, и по специално този исторически важен модел да си получи заслужаващото си внимание в света, то вземи да си стартираш проект в: https://hackaday.io . Там могат и други хора да се присъединят към проекта и да помагат, а и аз ще дам едно рамо до го популяризирам ;) Щото гениални разработки като 6521 заслужават световно признание! А същото заслужава и твоето усилие да го възстановиш ;-)
-
Схема трябва да търсиш при човек, който е наследил имуществото на "Канцеларски машини" и не я е предал за вторични. Знам кой е за Враца, но познвайки човека, едва ли да я пази. Това бяха едни хелиографски жълтеникави огроми хартии, на които връзките се проследяваха с линия. Всъщност, обективно схема не ти е нужна, защото цялата ЕЛКА е изградена на германиеви транзистори, които са обединени в регистрови модули. С други думи, многократно поавтарящи се блокове. По спомени, бил съм десетгодишен, когато съм зяпал как се ремонтират, даваха фира един или няколко транзистора. От един изгорял транзистор машината не спира, но прави глупости. Което си беше проблем, защото трябваше да я следиш какво смята.
Безумие на социализЪма, ако ме питат, но такива бяха времената.
П.П. ЛамБите й светят готино....
-
Безумие на социализЪма, ако ме питат, но такива бяха времената.
Безумие на времената ;) ENIAC и Colossus са същите Безумия, но са си заслужили мястото в историята, както си я заслужава и "Елка 6521". Както и аз казах свалянето на схемата и вероятно по добро решение. Като се свали един триггер, от там може да се почне сваляне по съб-блокове и схемата за "нула време" ще е готова а и доста по добра и по лесна за използване и разбиране от оригиналния лабиринт. А и ако се поства прогреса в Hackaday ще я направи много популярна по мое мнение :) . Като гледам по снимките ползва и магнитна памет та бая народ ще и се кефи по света! :)
-
Всички такива ЕЛКИ ползваха магнитна памет. Една от платките е с ферити с голямо мю и по три проводника през тях. Четеш, пишеш, триещ. Покрито с плексиглас, което беше "ебаси" за времето си.
Детството ми е минало между такива "калкулатори" на един въртящ се стол. Бях палав и се нуждаех от допълнително надзираване. И понеже скуката побеждаваше, то вниквах в случващото се около мен. От тогава ми остана навик да питам за всичко и да изисквам обосновани обяснения на фактите които наблюдавам.
А другите ритаха топка...
-
Отварял съм такава елка много отдавна,помня че беше на германиеви транзистори sft 307,sft308 мисля че бяха.Много вероятно някой от тях да е загинал или деградирал.А ако ти е нужна схемата за колекция това е друго нещо.Ако ти трябват такива транзистори за ремонта мога да ти подаря.
-
Всички такива ЕЛКИ ползваха магнитна памет. Една от платките е с ферити с голямо мю и по три проводника през тях. Четеш, пишеш, триещ. Покрито с плексиглас, което беше "ебаси" за времето си.
Детството ми е минало между такива "калкулатори" на един въртящ се стол. Бях палав и се нуждаех от допълнително надзираване. И понеже скуката побеждаваше, то вниквах в случващото се около мен. От тогава ми остана навик да питам за всичко и да изисквам обосновани обяснения на фактите които наблюдавам.
А другите ритаха топка...
Супер, супер :-) Ако този проект се започне в Hackaday, ще е добре да се включиш, и да помагаш с възстановяването на схемата по памет. Та значи GRIDLIC може да мери и да чертае тригерите и прочие, а пък ти можеш да помагаш с обяснения кое как би трябвало да се свързва и пр. А пък аз и други хора дето поназнаиваме нещо от цифрова електроника ще се пробваме до помагаме със връзките между блоковете и прочие. Мисля си че една такава ЕЛКА би трябвало да присъства и в компютърният музеи в Сан Хосе . Щото това си е жива история на изчислителната техника, и е повече от гениална за времето си! Има и доста хора по света дето обичат магнито феритни памети та и те ще помагат :)
-
Човек, бил съм на десет години. Спомените ми не са от позитивно естество. Полезно да, но в други аспекти, едва ли. Виж, като казах, че ще съм послушен и да ме запишат на "радиоклуб", нещата за мен се отприщиха. Какички, състезания, лагер-школи. Рахат. А то елки, антени за сръбска телевизия, конвертори за дециметров обхват. Скука. Като си млад навилзаш в тематиката много бързо и натам е точно скука.
-
Правени са в Силистра,и не мога да повярвам че всичко е унищожено.Няма ли някой от Силистра в форума да помогне със схема.
-
Уважаеми Г-н Митов не ми е необходимо обяснение. Както писах на първа страница през 2016г. През 90г. посетих завод "Електроника" и там успях да ксерокопирам 98стр. от стотици страници производственна документация на ЕЛКА 6521. Тук качвам една от страниците макар с много лошо качеството. С времето страниците са побелели. Както пише тези схеми се повтарят многократно в общата схема на калкулатора.
-
През 90г. посетих завод "Електроника" и там успях да ксерокопирам 98стр. от стотици страници производственна документация на ЕЛКА 6521. Тук качвам една от страниците макар с много лошо качеството. С времето страниците са побелели. Както пише тези схеми се повтарят многократно в общата схема на калкулатора.
Няма да е лошо да се добавят в библиотеката на форума ;-)
-
Не мога да си намеря драйвери за скенера. Мисля че ако се сканират качеството ще бъде много по добро. Имам някакво фотоапаратче 5 мегапиксела, и с него снимам.
-
Този калкулатор в никакъв случай не е безумие! За кои времена става дума? Не помня в соц. лагера, по това време, някой да е правил компактна изчислителна техника. Да не говорим възможностите му - 16 разряда, плаваща запетая, 3 регистъра памет, някои от които можеха да съхраняват междинни резултаи... А по това време в университетите още се смяташе с логаритмична линийка! Това си беше истински scientific calculator. :)
-
Ресурсът отделен за проектирането, въвеждането в производство, самото производство и поддръжката на техниката бяха безумие. Краварници трябваше да се строят и да се засилва ролята на селото в бита и ежедневието. Не оспорвам научната му стойност, но повсеместното му въвеждане за сметка на качеството на живот на ползващите го... Безумие!
То и на мен ще ми е секси да си направя ТОКАМАК за сметка на населението, но е добре, че времената, които ми даваха такава възможност, отминаха.
-
За 1965г. става въпрос. Проектанско бюро на завод "Електроника" София. Наскоро почина един от главните проектанти на Елка 6521. Интересното е че е Жена.
-
Браво на съфорумците, които могат и реставрират стари уреди. Аз, когато започнах треда, бях намерил една 6521 в прилично лош вид. После някак късметът се усмихна и се сдобих с още 2, в много добро състояние. Разбира се, за правилно смятане не може да става дума, но лампи светят. Все си мисля, че някой ден усилията могат да бъдат обединени в името на някакъв по-сериозен проект. Аз за съжаление от електроника не разбирам :( Адмирация на останалите
Поздрави Д.
-
Здравейте,
Пиша тук, за да не отварям нова тема.
Някой знае ли каква е разликата между Елка6521 и Елка21А?
http://www.calcuseum.com/scrapbook/BONUS/60549/1.htm
http://www.calcuseum.com/scrapbook/BONUS/71842/1.htm
Поздрави.
-
Няма разлика друга, освен табелката. 21 А е доста по-рядка ;)
-
Вече се сдобих с такава, ЕЛКА21А.
Има малка разлика в бутоните.
Единия е с променено място, а другия е различен.(На снимката се вижда)
Дали не е била нещо, като експортен вариант или....?
И дали са и същи платките, че ще трябва да се реставрира.
Била е в много влажно помещение и е корозирала.
-
Честито!
Наистина има малка разлика в бутоните, но другото би трябвало да е същото. Тази в calcmuseum май е единствената дето някой някъде може да види в нета, снимай твоята (освен ако не е същата). Според мен годината на производство може да е от значение за малката разлика.
-
Здравейте имам още снимки да качвам от заводската документация на завод Електроника. Там е обяснено функцията на всяка платка. Има и контролни точки за измерване. физическото обяснение на някой модули го има публикувано в някой от броевете на сп. "Радио и Телевизия" от 60те. години.
-
Здравейте имам още снимки да качвам от заводската документация на завод Електроника. Там е обяснено функцията на всяка платка. Има и контролни точки за измерване. физическото обяснение на някой модули го има публикувано в някой от броевете на сп. "Радио и Телевизия" от 60те. години.
Здравейте,
Това би било много полезно при реставрирането на Елката.
Благодаря и поздрави.
-
И няколко снимки от 21А преди разглобяването за почистване.
-
Блокова Схема На фигурата е показана блоковата схема на електронния калкулатор. С по-плътните линии са показани пътищата, по които протича цифровата информация. Възлово устройство, през което преминава цялата информация, се явява информационният регистър ИР. Паметта служи за съхраняване на четири 16 цифрени числа. Обработката на информацията се извършва в суматора Е, който заедно с ИР представява аритметичното устройство на калкулатора. За обработката на информацията за десетичната точка / порядъка на число се използува специален брояч BW. ИУ представлява изходящо устройство, вкючващо в себе си индикаторните лампи. Управляващото устройство УУ координира работата на отделните блокове при всяка операция и управлява схемите за извършване на различните аритметични и неаритметични действия. Всички операции в машината се извършват асинхронно, т.е. последователно и независимо. Известен синхрон е въведен само в блока за индикацията. Това дава възможност да се постигне голяма гъвкавост на схемите, да стане възможно извършването на такива сложни операции като коренуването чрез сравнително прости схемни решения. Съставил Авгарски. Проверил Йорданов 13.12.71 б- 416/71г. 16.12.71г. н. Контрол Атанасов 20.12.71г. Инструкция за работа ИР-1 стр.12 Здравейте, тук качвам информация за форума. Страниците са много избелели и ако се снимат нищо няма да излезе. Писани са преди около 50г. Налага се да ги преписвам за да се запази информацията.
-
Здравейте повдигам тази тема по желание на колега от форума. Книжката описание на работа с калкулатори "Елка" е снимана на втора страница.
-
Книгата "Електронни калкулатори" за съжаление в България не я намерих сканирана. Цената и по някои сайтове е незаслужено висока. Но..е издавана в някогашната СССР и.. я има сканирана в рунет пространството. Доживях да чета българска книга на руски..
-
Здравейте,
искам да попитам някой знае ли коя е книгата, от която по-горе колегата GRIDLIC е копирал няколко страници с описание на работата с Елка 22? Мога да кажа, че това не е книгата "Електронни калкулатори. Конструкция и експлоатация" на Стефан Ангелов и П. Архипов от 1979 г., нито книгата "Електронни калкулатори" на Стефан Ангелов от 1976 г., която е съвсем различна от посочената преди това. Ще бъда много благодарен, ако някой може да отговори на този въпрос.
-
Здравейте,
С голям мерак открих една елка 6521, в съответния занемарен вид. Предполагам ще е сложно да се реставрира, ни все пак, да започнем от някъде. ::)
Кефиш ме! Браво! :good: :drinks:
-
Никой ли не знае коя е книжката или авторите?
-
Само че това не е търговска тема! Ако става въпрос имам я тази машина и резервна метална каса с платките и още 20 цифрови лампи! Има и други хора които я притежават! Тази книга която търси колегата действително я няма никъде! Ако трябва ще я сканирам цялата и ще я кача във форума! Хубаво са направили видео с реставрацията на машината. Само че не знаят че Завода Производител е поставил глим лампи за тестов режим при обмяната на данни между всяка платка. Точно това смятам да направя! При работа с машината да наблюдавам обмяната на данни и формирането на хистерезиса на феромагнитната памет.
-
Още една Елка 6521 в темата, спасена от склад в почти изоставена сграда. Миналата седмица мургавите братя бяха разбили катинара и бяха тършували, така че я прибрах на сигурно преди да е отишла за скрап. На този етап съм отстранил само проблем с пробил кондензатор в захранването, при стартиране показва нули на позиции от 1 до 3 и на 16, след това започват да премигват цифри на останалите лампи и минава в някакво неопределено състояние, с бутона С отново минава в първото състояние. Така изглежда в момента, сериен номер 3717 от 1969 година:
[attach=1]
[attach=2]
-
Днес се сдобих с това наше родно пройзводство Елка 6521 видях в нета че отпред има надпис,като обков къде могат да го направят благодаря.