| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Последни публикации

Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10
31
Технологии и джаджи / Re: Стабилизатор от 0 волта до 5 волта
« Последна публикация от BatKoce - 20 Юни, 2026, 10:43:39 »
Аз също съм за понтенциометър в този случай. Ползва се качествен сабилизатор на 5 волта, което е лесно постижимо. След него се ползва качествен потенциометър, какъвто беше споменат. При положение, че входното съпротивление на изследваната схема е много високо и не се променя, може да се избере потенциометър, чието съпротивление е много пъти по-ниско от входното. Това трябва да свърши работа в повечето случаи от практиката.
По-трудно ще бъде, ако входното съпротивление е ниско и/или се променя от някакво условие...
32
Технологии и джаджи / Re: Стабилизатор от 0 волта до 5 волта
« Последна публикация от Ivo_ - 20 Юни, 2026, 10:26:41 »
Колко битово е АДЦ-то на нещото с дисплея ?
Ако е 10 бит (0 – 1023), както в Arduino UNO, Mega, Nano, за входен обхват 0-1В имаш около 1 mV на деление.
И какво правиме с температурната зависимост 2 миливолта на градус на преходите база емитер ?
Аз бих взел хубав многооборотен потенциометър.
примерно: https://store.comet.bg/Catalogue/Product/44592/
скъп е , но 20ppm/ градус. При 5В ще е по малко 0.1 мВ на градус дрейфа по най груби сметки.
Не е ясно и колко и как са ти стабилизирани тия 5В.
Аз бих взел прецизен източник на опорно ,примерно https://store.comet.bg/Catalogue/Product/99258/.
(рботил съм с този ). Не повеч от 0,4 мВ на градус.
33
            Много благодаря за предложението, но за сега няма да се възползвам. Нямам намерение да използвам радиото продължително време, просто преди малко по строго научен начин завързах с ластик към задния капак малък УКВ стерео приемник, сега остава да убия стереото с две съпротивления и да си се кефя на звука на  Филипса.
            За слушане и обикновен кеф си имам Грундиг Хейзелман, Филипс Филета, Нордменде Кабинет 58 , Духът на Сент Луис, Комсомолец и други.
            Трафа загрява до 45  градуса и утечката се увеличава с няколко волта. Силно грее и лампата ЕБЛ. Имахме във форума едно момче SOFIANEZ, дето пренавиваше трансформатори, но той от доста години не се появява.
34
Технологии и джаджи / Re: Стабилизатор от 0 волта до 5 волта
« Последна публикация от shri - 19 Юни, 2026, 23:02:45 »
То ще работи, но на мен ми трябва това напрежение да е стабилизирано и да не се влияе от температурния дрейф на потенциометъра. Понеже е важно, точно напрежението от 0 до 1 волт да мога да го променям плавно и да не мърда. Идеята е да имитирам входен сигнал от една сонда и да мога да наблюдавам показанията на дисплея на нещото. Така ще мога да разбирам дали всичко със усилването на входния чип е наред. А когато напрежението е постоянно мога да сравнявам показанията и да разбирам къде не показва това което трябва. Абе идеята е да заменя един лабораторен захранващ блок който върши тази работа.
Намерих нещо тука но незнам колко ток ще дърпа схемата.
192641-0
При мен ще е без входната част. Понеже напрежението идва от стабилизатор.
192643-1
Разбира се транзисторите ще са някакви СМД нпн. Това е само примерна схема на свързване. Тея мощни транзистори не ми трябват.
35
Технологии и джаджи / Re: Стабилизатор от 0 волта до 5 волта
« Последна публикация от Узунов - 19 Юни, 2026, 22:39:51 »
Търся идея или готов  регулеруем стабилизатор от 0 волта до 5 волта. По възможност да не харчи ток и да е миниатюрен. Консумацията ще е минимална. Ще се ползва за тестване усилването на едни операзионни усилватели. Трябва ми да мога да подам стабилизирано напрежение от 0 волта до 5 волта, линейно да го променям с потенциометър. Понеже входа на операционния усилвател не харчи нищо ми трябва нещо за малък ток и собствената му консумация на празен ход да е минимална.

Защо не ползваш един потенциометър направо!?  :crazy:
Ако няма да харчиш ток, колко и да е маитап може и да проработи адекватно...
36
Технологии и джаджи / Стабилизатор от 0 волта до 5 волта
« Последна публикация от shri - 19 Юни, 2026, 22:21:34 »
Търся идея или готов  регулеруем стабилизатор от 0 волта до 5 волта. По възможност да не харчи ток и да е миниатюрен. Консумацията ще е минимална. Ще се ползва за тестване усилването на едни операзионни усилватели. Трябва ми да мога да подам стабилизирано напрежение от 0 волта до 5 волта, линейно да го променям с потенциометър. Понеже входа на операционния усилвател не харчи нищо ми трябва нещо за малък ток и собствената му консумация на празен ход да е минимална.
37
Вероятно мили ампера.
Ако са милиампери нищо няма да измериш, защото очакваният (и опасен за здравето) ток е под 1 милиампер.
Дай си адреса на лични и ако не е късно, мога да мина тия дни да го измерим.
Не вярвам маслената баня да подобри нещата (освен пушиляка :hi:), понеже утечката е капацитивна.
Това което може да измериш сега, са пак двете напрежения на шасито спрямо нулата.
Ако са станали по-малки (например 150 и 5 волта) значи е имало ефект.
Ако са по-големи обаче (например 180 и 15 волта), значи че утечката се е увеличила.
38
       Вероятно мили ампера. Радиото стоя включено цяла нощ и нищо не се случи, може би маслото ще свърши работа -ако трафа тръгне да гори, ще има много повече пушек и аромат и веднага ще стане ясно, че нещо не е в ред :rofl:
Сега ще му сложа едно миниатюрен УКВ приемник и ще си го слушам тези дни- все пак нищо не обърках с жиците и к-рите,  което означава, че съм претърпял сериозно развитие. :bravo: :bravo: :bravo:
39
Утечката е малка и може да я измериш, като измериш променливия ток между шасито и нулата при 170 волта.
Не разбрах обаче това 200мА какво означава, милиампери(mA) или микроампери(µA)?
40
На свежа глава да добавя, че дроселите не са сваляни по време на измерванията.
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |