| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Последни публикации

Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 10
51
   Като завъртя щепсела, няма ток на шасито...

... Между първичната намотка и маса сложих нов, проверен к-р 2.2 нф 1000 волта, по схема е 20 нф...

Наличието на един кондензатор обяснява явлението. При изключването му то най вероятно не трябва да се прояви.
52
        Много полезно мнение! Някак си не бях склонен да се ползва мегер, защото  още едно потвърждение, че има утечка, не решава проблема. Между първичната намотка и маса сложих нов, проверен к-р 2.2 нф 1000 волта, по схема е 20 нф. Според Оги, не е нужен , ще го махна и да видим. Преди години много пъти пипвах право напрежение 250 волта и освен едно неприятно убождане нищо не се случи.Сега внимавам да непипам, защото възрастта си казва думата. Трафа не се нагрява и не жужи, но се силно се нагрява лампата ЕБЛ. Не съм мерил и сменял пикофарадовите к-ри.
53
Ремонт, схеми, документация и литература / Re: "PHILIPS 470A", реставрация
« Последна публикация от morski - 17 Юни, 2026, 20:21:04 »
Колеги, с това замерване и изчисляване на тока през човешкото тяло ме притеснихте, защо ли.
На първо място човешкото тяло има различно съпротивление поради много причини,влагата на пръстите и не само това да не споменавам пък за теглото и контакта към земята който винаги е различен, а като следствие тока ще е много различена а той е решаващият фактор за безопасноста на съответното напрежение. Като някаква база може да се приеме за безопасно напрежение 48 волта ,което е прието за база в нашите и руските среди.ПОлзването на мегер едва ли е решение зашото там се ползва високо напрежение което може да влоши нещата с утечката.И накрая да изкажа лично предположение,че тази фаза на шасито може да излиза поради лош кондензатор между фазата и масата.И като правите експерименти моля да отчитате че безсмъртните са само единици.Имах преподаватем по ел.машини, който без проблеми се хващаше за 380 волта, но кожата на пръстите му беше като каиш и идеален изолатор от многогодишна работа с проводници.
Дано съм бил полезен.
54
        Благодаря, не се сетих  да меря тока,но сега ще го направя. Май ще икономисаме мегера.
 Всичкомера ми е до 200 ма и не показа ток, но мигаше минуса на екрана, което означава, че има ток.
55
Продавам / Re: сервизирани PC за колекция
« Последна публикация от apm - 17 Юни, 2026, 18:09:48 »
Нова цена за лаптопа - 45евро.
Това е с 1/3 по-малко от цената само на захранващия адаптер
 :flag_of_truce:
56
   Като завъртя щепсела, няма ток на шасито.
Тока не се мери с фазомер, понеже фазомера не свети под 50 волта.
Измери колко волта е напрежението на шасито спрямо нулата на контакта, така както си измерил 170-те волта.
След това по същия начин с амперметъра измери колко микроампера е тока?
Утечката в мегаоми се получава по закона на Ом като се раздели напрежението с тока R=U/I.
След тези измервания ще стане ясно дали тока е опасен и какво може да се направи за решаване на проблема.
57
Продавам нещата от снимките.

=българско импулсно захранване от правец 8. Не работи, но не забелязвам липси.
=кутия от флопи
=оригинален захранващ кабел от Правец
=няколко клавиши
=няколко детайла от плотер микротика пр297
=моторчета
=куплунги
=две дискети 5,25 инча и една дискета с някакъв странен формат
=глави от флопита 8 инча
=памети
=капаци и парчета от капаци от осембитови Правец
=няколко негодни платки с останали по тях цифрови интегрални схеми
=интегрална схема К155ЛН1 - нова

Всичко се продава за 52 евро.

Пътуват за ваша сметка.

Не се предлагат отделни неща!

0882222525, Костадин
58
   Много благодаря за предложението, ще се възползвам,но преди това е добре да се чуем - 0888 612 812.
59
Ремонт, схеми, документация и литература / Re: "PHILIPS 470A", реставрация
« Последна публикация от tvservice - 16 Юни, 2026, 21:06:00 »
        Благодаря за съвета, ама в нашата махала такова животно мегер НЕма. Имам няколко апарата, които дават фаза на шаси при определено положение на щепсела. Работят си с години и нищо им няма. Филипса е бакелит не е опасен за пипане. Ще го включвам рядко, така че за сега няма проблем, да видим колко ще издържи 80 годишно радио.
Здравейте, може би мога да помогна, имам някакъв мегер, само трябва да успея да го изровя.
60
СК "ОТ"
СК "Организационна техника"   (https://www.sandacite.bg/wp-content/uploads/2016/03/бултекс-1025-5.jpg)

Бултекс - СК "ОТ"
Бултекст - Заводът за пишещи машини, СО "Периферна техника"
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 10

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |