| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Въпроси по изграждане на регулатор на мощност (димер) с тиристори КУ202Н  (Прочетена 9089 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Та реших да си правя мощостен регулатор(димер) за поялника 100W-ов и имам налични тиристори:

КУ202Н до400волта 2броя

КУ202Е до100волта 1брой

КУ202Г до50волта  2броя

Пробвах тези 2 схеми с грец(греца го направих с 1n4007 диоди), но с тях получавам регулация до към 10% след това не се променя, за товар ползвах електрическа крушка 60W с нажежаема жица.
74518-0

Понеже не бях доволен направих и тази схема, при която половината изправяне го прави мощния диод, ползвах HER305.
Тука обаче имам 50% мощност при използване само на диода и още към 40% при използване и на тиристора. 


И тази схема не ми хареса, поялника жужи, и не мога да настройвам изобщо под 50% мощност.

Та С наличните тиристори  предполагам да ползвам 2та броя КУ202Н до400волта, да ги вържа противоположно и така да си направя импровизиран Симистор ?!? и после да го ползвам в симисторна схема за регулиране която да ми докара 10-90% регулиране без изправяне.

Та казвайте идеи, препоръки схеми и тн..   8)







Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Мисля че за управлемието на симистора трябва да ползваш диак,както са направени димерите за лампи.
Виждал съм руски схеми на този принцип.

Неактивен KVM

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: България
Колега пробвайте с тази схема. По нея едно време си бях правил регулатор на мощност за 100W поялник. Устройството и до днес работи безотказно в момента с един 60W руски поялник. По тая схема съм правил и зарядни устройства за автомобилни акумулатори, ех разбира се с допълнения. Схемата управляваше само трафа. Помня че вместо 1N4007 ползвах BY228, а тиристорът ми беше КУ202Н или КТ705.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Може да пробва с регулатор на оборотите от стара прахосмукачка.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
не ми се ползва разделителен траф за целта.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Ето по тази схема съм си правил димери и работят много добре, регулирането е плавно от 0 до 95% някъде:

74740-0

Без диак или негов еквивалент няма как да стане читав такъв регулатор. И тъй като така или иначе ще се наложи да ходиш до Комет за DB3, защо не вземеш и един триак дето ще ти струва под 50 стотинки, ами ще се занимаваш с наличната елементна база. То не че няма да стане и с нея де, но трябва да се рови по стари схеми за откриване на подобаваща схема за тиристорен регулатор. Но да знаеш че ВИНАГИ при фазово регулиране поялника ще ти жужи. Това е неизбежно независимо от използваната схема.
А схемата която ти дава KVM си е работеща и може да я пробваш, в неговия случай просто е сложил траф за товар, но той не е част от схемата, просто на мястото на първичната намотка на трафа при теб ще бъде реотана на поялника. Двата транзистора в схемата са аналог на еднопреходен транзистор и могат да бъдат заменени с която и да е комплементарна двойка транзистори с напрежение колектор-емитер 70 или повече волта. Например стават отлично за там BC639, BC640 макар че в момента 639 мистериозно е изчезнал като позиция от комет. Ще стане и с BC337 BC327 малко по-малък запас по напрежение ще има, но няма ядове, 25 волта запас стига :)
« Последна редакция: 11 Юни, 2017, 12:22:39 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Благодаря за изчерпателния отговор, Митко. Дам, схемата на KVM чак сега се загледах, че няма  нагревател в нея, тоест е трафа. Ха явно съм много разсеян.  :) Иска ми се с тиристор да го направя, ще я пробвам нея. Иначе с диак и триак  ги има готови по 4лв...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Добре, работи по схемата на KVM изглежда съвсем свесна и се очаква да даде добро плавно регулиране от 0 до 95%. Ползвай BC337 BC327 за транзисторите, за ценери може да използваш всеки ценер 1.3 вата за 20 волта, или два по 10 или нещо от сорта не е критично до волт, но все пак да е в тоя диапазон. Ако после регулирането не е в точните граници ще променим стойностите на потенциометъра и резистора, няма ядове от там. Останалото мисля го имаш. За всякакви неясноти по работата на схемата или въпроси ме питай, готов съм да ти помогна, за елементи ако ти трябва нещо също съм насреща. Ако искаш мога да напиша едно обяснение какво представлява фазовото регулиране и как работи конкретната схема, кое за какво служи. Защото както винаги казвам доброто разбиране на принципа на действие на една схема преди да започнеш да я правиш е най-важното нещо. Ако ти е ясно как работи схемата и евентуалните механични грешки при монтажа се откриват по-лесно и други неизправности се диагностицират бързо. Така че казвай ако искаш да обясня принципа.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен KVM

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: България
Във схемата която ти пратих не е нужно да поставяш трансформатор. На неговото място се включва директно поялника. Схемата е чертана преди 30-тина години. Не ми се занимаваше просто да ти я чертая на ново без да има траф, а поялник. Може да се ползва и за регулатор на осветление, като лампите се свързват отново директно. Помня че в случая най-важно бяха диодите в греца. За предпочитане са мощни импулсни с изправителни се получаваше леко жужене...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Диодите в грец-а в случая май не са най-критичния елемент в тази схема, освен това когато тя управлява трансформатор случая е доста по-сложен и може и от там да е имало разни проблеми. В тази схема ми се струва че критичното е това че ако увеличиш прекалено много времеконстантата на веригата RC преди еднопреходния транзистор, така че времето за зареждане на кондензатора до прага на отпушване на транзисторната двойка стане по-голямо от един полупериод, в края на полупериода кондензатора няма предвидена верига за разряд и ще продължи да се дозарежда през следващия полупериод когато в един момент ще достигне праговото напрежение и ще отпуши тиристора в произволен момент от полупериода и така схемата ще работи в странен прекъснат режим като ще пропуска на случаен принцип някаква част от някой полупериод през няколко полупериода пауза. Затова аз препоръчвам да се ограничи регулацията на мощността до 5 - 10 процента, за да се избегне възможността за навлизане в такъв режим който настъпва някъде около 0 процента мощност. В случая този режим не е проблем за поялника който е активен товар, но за някой трансформатор това може да е голям проблем.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
От години ползвам за целта китовете на НЕОМОНТАНА- има  два варианта- с тиристор и с триак.Платката я навирам директно в контакта, който ще се регулира,ползвам контакт за открит монтаж. Отстрани извеждам потенциометъра, едно светодиодче, правя импровизирана скала и съм готов. За охлаждане слагам алуминиева пластина по размер за самия контакт.А, да , и предпазителче, което общо-взето си върши работата. Тази година синът ми забоде в димирания контакт едно електроженче  :empathy2:  ама изгоря бушона само. Та правете схемата смело, много е добра и върши идеална работа. По принцип тя е с еднопреходен транзистор, но неомонтанци ползват негов заместител с два биполярни транзистора.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: България
Във схемата която ти пратих не е нужно да поставяш трансформатор. На неговото място се включва директно поялника. Схемата е чертана преди 30-тина години. Не ми се занимаваше просто да ти я чертая на ново без да има траф, а поялник. Може да се ползва и за регулатор на осветление, като лампите се свързват отново директно. Помня че в случая най-важно бяха диодите в греца. За предпочитане са мощни импулсни с изправителни се получаваше леко жужене...
с разделителен траф е по добре няма да береш ядове от статики и офазявания

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Тези схеми с импулсно фазовото регулиране имат един недостатък, създават смущения в мрежата. Не са подходящи, когато се работи по настройки и др. по радиоприемници. Има схеми ,които са направени да превключват през нулата от синусоидата. Ето една ,която не е толкова сложна и не създава смущения според Руснаците.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Съвсем му усложнихте живота. То ако ще задълбава толкова е най-добре за 65лв. да си купи станция за запояване с терморегулация а не да се гаври с регулация по мощност, която лично на мен не ми харесва - бавно достига номинална температура. Ако става въпрос за включване в нулата на напрежението най-лесно е да се направи като за управление на триака се използва MOC3083 който при подаване на управляващ сигнал следи за преход през нулата и тогава се отпушва. С него и посредством например таймер 555 може да се направи бавен шим (период 5 - 10 сек.) с който да се регулира мощността. Винаги ще се пропускат и спират цели полупериоди. Работата е там че не знам дали си заслужава усложнението.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен KVM

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: България
Origo съгласен съм, с това което сподели. На времето съм и правил доста допълнения за работа с трафове. Но когато се включи директно поялник няма никакъв проблем. От 20-тина години ползвам регулатор за поялник по тази схема. Свързвал съм от 40 до 250 ватови поялници и си работи нормално. За бързо загряване се пуска на максимум , после се намалява според нуждите. Нека да опита човека, смятам че ще е доволен от резултата. А и схемата е елементарно лесна за осъществяване.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |