| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: дайте идея за стабилизирано напрежение 12V за автомобил .... 2А -3А ..  (Прочетена 3369 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Здравейте

дайте идея за стабилизирано напрежение 12V за автомобил ....  2А -3А ..
има много готови модули дето се продават , но явно не мога да намеря правилния къде го има
намерил съм модул в Китай ... но на мен ми трябва сега , че ще пътувам ... :(  и ми трябват 12волта  за да включа един компютър ....

как мога да ги получа тези 2 ампера ? с 7812 колко е пада на напрежението или как се казва там , тоест трябва да му подам 13 за да получа 12 ...  ? Имало някакви с малка разлика или пад на напрежение .... и как да получа 2 ампера ако те са по 1,.5а 

накрая ще го свържа направо  ... ако умре ... умре . дет се вика ама :)
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Няма да стане с 7812. ....То не че не може с няколко трика, ама става дълга и широка ( да превърнеш 12 волта постоянно в променливо, после множител, после 7812, която да управлява транзистор за да имаш голям ток...бла, бла).
С една дума, трябва ти нещо импулсно и то кадърно направено с добра екранизация !

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Има монолитни интегрални стабилизатори с разлика между входящото и изходящо напрежение от  порядъка на 0.5 -1 волта

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel

 ... и ми трябват 12 волта  за да включа един компютър ....


Ако имахме повече информация за този компютър, щеше да ни е по лесно да помогнем. Много е вероятно компютърът да си работи  прекрасно на бордовото напрежение на автомобила и без стабилизатор. Ако има строго изискване за стабилно напрежение трябва да се използва стабилизатор с малък пад върху регулиращия елемент (тип LDO) или импулсно захранване.

Ето пример за такъв стабилизатор:https://store.comet.bg/Catalogue/Product/16983/

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Вижте къде се продава такова или подобно около вашия град или с доставка - не са лоши. Ако искате готово решение за по-бързо  :)

http://kvazer.com/switching-power-adapters/46719--12v.html

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Това, което предлага TheMechanic може би е най лесното и бързо решение.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Действително щом си говорим за спешност, трябва да е изцяло готово и това което ти предлага TheMechanic „е твоето“. Не те съветвам да свързваш компа директно към инсталацията, първо зависи много от реле регулатора дали напрежението е както трябва, има случаи в които ходи до 14.8 при не добре регулирани или неизправни реле регулатори. Освен това в автомобилната инсталация се разхождат пренапрежения до 100 волта от комутации на индуктивни товари. Така че ако ще се свързва директно задължително предпазител, големи електролити (общ капацитет над 4700 микро) и як супресор на около 16 - 17 волта. И пак както са ти казали зависи от компютъра, може напрежението на работещ двигател да му дойде в повече.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Ето една примерна схема за директно свързване (ако е допустимо):

F1 -  подбира се така, че да не гори при заряд на кондензаторите (10-12 ампера автомобилен)
D1 - диод 10 ампера/100 волта (или подобен)
R1 - около 2,2 до 4,7 ома/5 вата
C1 - колкото може по-голям (примерно 22000 микро)
C2 - 1000 микрофарада
D2 - трансил (супресор) 16 -17 волта

Тази или подобна схема може да предпази компютъра от рестартиране при стартиране на двигателя.
Възможно е също така на мястото на С1 да се добави малък гелов акумулатор.


Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Ако имахме повече информация за този компютър, щеше да ни е по лесно да помогнем. Много е вероятно компютърът да си работи  прекрасно на бордовото напрежение на автомобила и без стабилизатор. Ако има строго изискване за стабилно напрежение трябва да се използва стабилизатор с малък пад върху регулиращия елемент (тип LDO) или импулсно захранване.

Ето пример за такъв стабилизатор:https://store.comet.bg/Catalogue/Product/16983/
Ще свърши работа сигурно това за лаптопа дето ми го показахте , не знаех че има такива "големи"
изглежда обещаващо

компютъра е HP T5730 ето тук повече инфо ...  http://www.parkytowers.me.uk/thin/hp/t5730/
и ще е свързн към  дисплей  7" с тъч скрийн  , който днес се мъчих да напъхам в таблото си , но ще го завърша утре сигурно , не ми стигнаха  "материалите" (пластмаса)

другия вариант е да го свържа към лаптопа си .... асус еее 900 (или въобще да не го използвам а да си бъда само с лаптопа ..)  който също е на 12 волта , но там има и баетрия и може да поеме времето когато не се зарежда , имам "зарядно" за кола , но то има пад на напрежението примерно 1 волт ( с lm317 е вътре ...)  и при вход 12 волта , дава 11 .... а те изглежда не са достатъчни за HP T5730 да върви ....
малко почнах да съжелявам че са на 12 волта ... ако бяха на 19 , има стотици повишаващи модули ...  "степ ъп"
въобще идеята за това "carpc"  бе да бъде с OrangePi ... което е ARM базиран компютър (примерно подобно на Raspberry Pi)  .... но там не нещата не можаха да се инсталират както аз искам  ....  и си казах че сега ще сложа сигурното .... което върви , а по-нататъка ще настройвам Оринджа ...

сега като се ровех намерих един понижаващ модул на който пишат че има разлика  0.5 (или 0.3в)  https://goo.gl/yedCNB (сигурно има много такива де , но аз този го видях ) 
измерих си акумулатора  ...  12.3 - 12.4  ....  като запаля  скача до 14.5  ,   така че може би и той да стане ?   :crazy:

P.S.  като казвам че ми е спешно имах предвид до няколко дни ... 5-6 ... (и няма да мога да дочакам модул от братски Китай)
« Последна редакция: 04 Август, 2017, 19:25:12 от help40 »
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
най-вероятно ще взема това  "лаптопското" ... намерих го в алиекспресс .. гледам  пишат   
Вход: AC 110-240 В 50-60 Гц 1.3A max
DC 12 (9-15 В)
Выход: 12/15/16/18/19/20/22/24 В 5A max
USB 5 В 1A

тоест ще работи за тези 12в .. при всякакво напрежение на акумулатора  ... това сигурно е най-доброто решение .... , ще пиша като го взема дали работи стабилно , ако на някой му трябва да знае.
Благодаря за помощта! 

(има го в олх за 20 лв ... от там най-вероятно ще го взема  " Универсално зарядно за лаптоп 100w или 120w + за Кола " )
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Попринцип повишаващо-понижаващи импулсни захранвания не са рядкост, има си такива които изкарват да кажем изход 12 волта при вход от 10 до 20 примерно.
Ето този е един такъв:
http://hobby.neomontana-bg.com/kit1306.htm#
Но е маломощен за твоите нужди.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Попринцип повишаващо-понижаващи импулсни захранвания не са рядкост, има си такива които изкарват да кажем изход 12 волта при вход от 10 до 20 примерно.
Ето този е един такъв:
http://hobby.neomontana-bg.com/kit1306.htm#
Но е маломощен за твоите нужди.

а какъв е изхода  Ubat  13.6 там  ?  (точно над изхода 12в)  просто ми стана интересно

http://danyk.cz/noteb_en.html

да това е точно такова!!  благодаря !  ( но като знам колко съм сръчен с поялника , ще го оставя за след като се върна )
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Пробвай ще помагаме ако трябва,виж тук има интересни неща.
http://danyk.cz/index_en.html

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Пробвай ще помагаме ако трябва ..

ох сега пак го погледнах , то това е само повишаващо 
аз  преди малко не съм го прочел явно както трябв а...
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |