| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Реставриране на един немски говорител  (Прочетена 2490 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Здравейте! Преди известно време си купих говорител от народното радио "Ve301W". Днес реших да го доведа до първоначаният му вид. Ето снимките  :) :

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Реставриране на един немски говорител
« Отговор #1 -: 29 Август, 2017, 19:54:51 »
 :)

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Реставриране на един немски говорител
« Отговор #2 -: 29 Август, 2017, 19:57:56 »
Високоомен е, има три извода бобината, като съпротивленията са: 800 Ома, 1150 Ома и 2000 Ома. Диаметърът му е приблизително 245 мм, мисля да го изпробвам в мрежата за радиоточките, имаме такава. На какво съпроотивление да го включа  :writer: ?

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Реставриране на един немски говорител
« Отговор #3 -: 29 Август, 2017, 22:34:55 »
Говорителя  ми напомня за точно такъв, с който проработи първият ми детекторен приемник преди над 60 години! Така си го спомням не само по външен вид, но и съпротивление 2 ком. Малко по-късно баща ми (лека му пръст) намери из архивите си високоомните слушалки, които паза и до днес.
0888981645, 072365106

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Реставриране на един немски говорител
« Отговор #4 -: 30 Август, 2017, 11:26:26 »
Всъщност, това е омическото съпротивление, иначе импеданса сигурно е доста по-висок. Пробвах го в мрежата на радиоточката и с трите извода, най-добре свири (но пак тихично) на 800 Ома. По принцип си е за безтрансформаторно НЧУ-стъпало. Когато имам време, мисля да си направя някакъв лампов усилвател спрециално за него.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Реставриране на един немски говорител
« Отговор #5 -: 30 Август, 2017, 11:34:42 »
Всъщност, това е омическото съпротивление, иначе импеданса сигурно е доста по-висок. Пробвах го в мрежата на радиоточката и с трите извода, най-добре свири (но пак тихично) на 800 Ома. По принцип си е за безтрансформаторно НЧУ-стъпало. Когато имам време, мисля да си направя някакъв лампов усилвател спрециално за него.
Е то това си е изходен траф - бобината . Само че вместо вторична - ЕДС , дърпа мембраната .|

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Реставриране на един немски говорител
« Отговор #6 -: 30 Август, 2017, 19:01:31 »
Отново се намесвам, дано не досаждам. Пак във връзка с високоомния говорител. Имаше бакелитови приемници, от класа на "народните", както им казвате, но защо мисля, че бяха "Телефункен" или греша? Но, кое е интересното, говорителя беше същия тип, но шасито му (конуса) беше от нещо като фазер, някакъв пресован картон, а шасито му беше от гетинакс. Обясняваха ми, че така са правени за икономия на метал. Стоманите трябвали на вермахта! Някой знае ли, виждал ли е такъв вариант, спомените ми са поизбледнели, но в това, което казвам, съм сигурен? Извинявам се, ако някога е коментирана такава тема!
0888981645, 072365106

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Реставриране на един немски говорител
« Отговор #7 -: 30 Август, 2017, 19:06:06 »
Да, народните малки приемници "DKE-38", са с такива говорители.
https://antiqueradio.org/KleinempfaengerDKE38.htm

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Реставриране на един немски говорител
« Отговор #8 -: 30 Август, 2017, 19:08:04 »
DKE,deutsche kleine empfänger.Валери има няколко такива.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Реставриране на един немски говорител
« Отговор #9 -: 30 Август, 2017, 19:18:07 »
С любезното съдействие на lz2xl  :drinks:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Реставриране на един немски говорител
« Отговор #10 -: 30 Август, 2017, 20:46:58 »
Поне ги оправи :) При мен стояха :drinks:

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Реставриране на един немски говорител
« Отговор #11 -: 30 Август, 2017, 20:57:58 »
Сега ще търся и третият им събрат "Ve301W", дори и само бакелитовата му кутия, или каквито и да са части. Засега имам само говорителя  :) .

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Реставриране на един немски говорител
« Отговор #12 -: 31 Август, 2017, 12:11:49 »
Значи, не съм още толкова зле, щом си спомням за реално съществували неща, а и събития? Доколкото виждам от снимката едното е "Телефункен"? И друго си спомням, как се настройваше с две ръце (казваха му линейка), нали не греша? Ами техника, времена, а  и евтиното има малко неудобства. Пък сега се сещам за една друга техника, която е в съвсем другия край на ценовия диапазон - магнетофоните "Награ", напр. III или IV. При тях също се налага да се работи с две ръце!
Но най-важното, приветствам Валери за желанието му да намери и друго "братче", според мен, така се прави колекция. От дадена марка, модел или клас да събереш "серия" или както искате му казвайте. Пожелавам му успех!
0888981645, 072365106

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |