| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Съвети за заземяване  (Прочетена 7741 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 404
  • Населено място: България
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #15 -: 18 Август, 2017, 00:18:22 »
Интересна идея е тази за вратите.
Касите не са метални, но мисля че имам достъп до една арматура в работилницата.
Ще пробвам и ще докладвам
  Hе е удачно това. Mълния може да ти индуктира напрежение капацитивно в електрическата мрежа. Aко антените са от рода на граунд плеин или дълга жица изрежи си от подцинкована ламарина ивица широка 25-35 сантиметра и дълга 10 метра като шина за заземление. Kолкото отношението ширина към дебелина е по голямо толкова индуктивноста е по малка. Aко може мотирай шината на 30 сантиметра от стената на сградата. Tова е практически най-достижимото до идеалния вариант.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1896
  • Населено място: Пловдив
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #16 -: 18 Август, 2017, 09:51:15 »
25-35 см.
Дименсията вярна ли е?
От ламарина отрязано ме устройва идеално.
От земята до работилницата разстоянието е около 6 метра.
Дистанцията от стената може ли със шпилки?

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #17 -: 18 Август, 2017, 10:22:31 »
Бих искал да се включа и аз в темата ако колегата не възразява. За радиолюбителските антени става дума, искам да ги заземявам и да си предпазя техниката от статичното електричество, което се натрупва във въздуха при гръмотевични бури. Антените ми не са много високо, на около 6-7 метра от земята, работилницата с техниката ми е на кота 0. До нея съм забил един поцинкован кол с шина от тези, които ги продават по магазините. Не е достатъчен за истинско земно, но все пак е по-добре от нищо. Мисля да забия поне още 2 кола. Сега за антените, те са монтирани къде на железни, къде на алуминиеви тръби. 6 квадрата кабел съм хванал за самите тръби и съм ги отвел до забития в земята кол. Антената контактува така или иначе с тръбата на маса, но активното жило не. за целта съм си направил по един женски конектор като съм вързал глим лампа между активното и ширмовката. Когато не работя със станциите вадя кабелите от тях и завинтвам женския конектор с глимката. Така се надявам статиката която би дошка по активното жило на кабела, да разреди към кола. Колко е вярно това не знам, дайте съвети моля че ми е много притеснено.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #18 -: 18 Август, 2017, 11:14:51 »
Зависи, ако говорим просто за статика нещо което се натрупва и разрежда в антените при тихо време всичко е наред и това което си направил ще ти свърши работа. Също така при близка гръмотевична активност без преки попадения върху антената ще върши работа. При пряко попадение обаче глимката ще се взриви, няма възможност да поема такива яки импулси. Според мен трябва и активния край на коаксиала и оплетката общо на късо и към заземител, як. Прякото попадение не е шега работа, и дори при описаното заземяване е твърде вероятно да бъде поразена част от апаратурата ти само от електромагнитното поле от протичащия ток през въпросния кабел. Абе да не се случва на никого!
Арматурата е идеална за качествен радио прием, обаче наистина не е желателно да я използваш за защитно заземяване на антената, едно че както ти е писал колегата може да ти индуцира в ел инсталацията високоволтов импулс, а може и да се стигне до пострадал човек, ако в това време някой е близо до друг открит край на арматурата.
Варианта с ламарината който ти е дал колегата е МНОГО добър, наистина ако пуснеш лента 20см широка убийствено добре ще работи тоя заземител. Отдалечаването от стената май е по-добре да бъде с изолационни материали, не знам дали ще стане със шпилки, ако са със дюбели в стената мисля че ще стане.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 404
  • Населено място: България
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #19 -: 18 Август, 2017, 12:32:25 »
  Говорим за натрупване на статични заряди и отвеждането им и качествен противовес на предавателна (приемна)антена тип дълга жица или граунд плеин. Аз мисля че при пряко попадение каквото и земно да е няма спасение. Виждал съм да се прави с метални шпилки за дистанция от сградата. Държи се по далеч от инсталацията по стените. Колегата ще реши конкретно практическото реализиране според обстоятелствата. И евентуално ако не загрознява обстановката. Правилото е колкото е по- широка шината толкова по-добре. Другото е компромис.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #20 -: 18 Август, 2017, 12:42:54 »
При мен антените са различни видове, граунд плейн, омни, яги и дипол около 35 метра.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 404
  • Населено място: България
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #21 -: 18 Август, 2017, 13:00:27 »
При мен антените са различни видове, граунд плейн, омни, яги и дипол около 35 метра.
  металната фишка горе респ. оплетката горе трябва да е заземена по висока честота . тогава не текат нежелателни токове по оплетката. инак ако е тип дълга жица гореспоменатата конструкция се явява част от антенната система.

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #22 -: 18 Август, 2017, 15:32:45 »


Ей таквиз държачи за мълнезащита се ползват 

Знам къде се продават

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1896
  • Населено място: Пловдив
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #23 -: 18 Август, 2017, 16:34:22 »
Къде?

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #24 -: 18 Август, 2017, 21:40:14 »
телефона ми е 0889408725  работим и в събота от 9.30 до 13.30

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 404
  • Населено място: България
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #25 -: 19 Август, 2017, 00:13:46 »
според мен начина е този

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #26 -: 19 Август, 2017, 09:41:56 »
В случай , че набивният анкер се допре до арматурата на  конструкцията/ блока заземяваме и тях и тръгват едни уравнителни токове , а и дефектно токовите защити ако ги има се перколясват

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 404
  • Населено място: България
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #27 -: 19 Август, 2017, 12:33:30 »
В случай , че набивният анкер се допре до арматурата на  конструкцията/ блока заземяваме и тях и тръгват едни уравнителни токове , а и дефектно токовите защити ако ги има се перколясват
:) :D

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 404
  • Населено място: България
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #28 -: 19 Август, 2017, 13:42:36 »
   Може и така да е. Но това пластмасово нещо дали ще носи тежестта на шината. Говорим за ивица от подцинкована ламарина със ширина 30 сантиметра целта ни е да намалим индуктивността на отвода за да не представлява бобина във веригата на заземлението и същевременно капацитета между ел.инсталация и шината да е минимален.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #29 -: 19 Август, 2017, 16:42:17 »
Темата доста се отклони от правилния отговор. Колегата питаше дали ще е достатъчно..., за приемане на радио, най вероятно за средни и дълги вълни. За радиостанциите нещата може да са по специални, но тук много по-прости решения ще му свършат работа. Аз ползвам 5-6м проводник ф0,5 усукан върху водопроводния кран. Приемането рязко се подобрява с такава земя. Ако има притеснения от мълния, един ножов прекъсвач който заземява антената когато не се ползва ще свърши работа.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |