| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Реставрация тонколони RFT Sinfonie  (Прочетена 6149 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #15 -: 27 Септември, 2017, 20:17:44 »
Какво ли има вътре в тях...

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #16 -: 28 Септември, 2017, 09:25:51 »
В колоните или в кондензаторите :-) Разтърсих се из eBay. Там продават разни нишикони, ама знам ли колко са читави. А като гледам какви са габаритите на метално хартиените по 20 микро и че ще ми трябват три за целта, си мисля, че поне 1/3 от обема на колоната ще отиде за кондензатори.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #17 -: 28 Септември, 2017, 10:04:25 »
На много озвучителни тела и радиоапарати се слагат ОРИГИНАЛНО електролитни кондензатори които с години си работят безпроблемно.Например телевизор Стадион.Сложи си пак електролитен кондензатор за по-голям волтаж например за 63 волта и си готов.Да има и неелектролитни например на руските лампови цветни телевизори.Въпрос на конструктивно решение.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #18 -: 02 Януари, 2018, 13:56:34 »
Още не съм купил кондензаторите, че нещо проектът остана на заден план. Сега гледам схемата и виждам, че оригинално са поставени електролитни, а не биполярни кондензатори. Накрая ще взема да купя най-различни и да пробвам с кое как звучи и така да реша  :master2:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #19 -: 02 Януари, 2018, 16:56:12 »
Щом оригинално е имало резистор следва да го добавиш.
Относно кондензаторите - и да не чуеш разлика може да има такава. Аз си гласувам за МБГО и подобните, но не е необходимо да правиш шедьовър :). В никакъв случай на такова място не обикновен електролит, може както ти писах два насрещно последователно с двойно по-голям капацитет и толкова. Нямаш много избор според мен. Или МБГО или двата електролита. Биполярните електролити на практика са това същото, само че реализирано върху две алуминиеви ленти а не 4 :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #20 -: 02 Януари, 2018, 17:22:56 »
Прав си, Митак :-) Забавното е, че ако взема МБГТ, ще отнема близо 0,6 литра от обема на колоната (ще ми трябват три на колона), като в случая става въпрос за ОТ със затворен обем. Не знам дали това няма да има по-негативен ефект, отколкото да сложа по два електролита. Парите в случая не са никакъв фактор, говорим за 10 - 20 лева.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #21 -: 03 Януари, 2018, 11:05:47 »
То пък и да бяха колони които да си заслужават, слагай им електролитите и не се занимавай!
(ама съм много гаден глей как говоря за да те дразня само :))
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #22 -: 03 Януари, 2018, 13:10:27 »
Ей, лош човек, ахахаха  :rofl:  При положение, че още не съм чул как свирят двете, а само едната, май слагам електролитите и толкова. Най-много другата да се окаже заминала. Ако пък не е и ми дойде вдъховението, взимам другите кондезатори. Две години ги правя колоните и усилвателя, мисля, че е време да завършвам целия този проект!

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #23 -: 19 Юли, 2018, 10:34:14 »
Твърде лоша новина  :help: Най-накрая си оправих хола, сглобих системата, по която вече май две години работя, пускам я и чувам един ужас. Колоната, която не бях пускал преди да започна реставрацията, е трагедия - високочестотният въобще не работи, нискочестотният стърже някъде. Ядосах се и свалих говорителите, сложих на мястото на нискочестотните едни широколентови JBL, но автомобилни, които работят ОК, но ми звучат супер плоско.
Дайте идея какви говорители заместници да търся. Искам да използвам същите тела, тъй като вложих много труд в тях. Нискочестотните са 20 см диаметър, високочестотните са елипси 13х8. По принцип колоните са проектирани така, че да работят в затворен обем.
НЧУ е от тази тема https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=10880.0

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #24 -: 19 Юли, 2018, 14:55:40 »
Абе как ще слагаш други говорители. Тия които имаш ,знаеш ли колко пари дават за тях даже и неработещи..

Просто се научи да си оправяш говорителите. Тайната е>  1л Чист ацетон+ спринцовка за дозиране на поливането върху хартията гънките и трептилката , 10 броя плоски подострени дървени пръчки от сладолед на клечка за отлепване на трештилката и гънката от шасито също и за капачката , една кофичка от евтино кисело мялко за изработка на инструмента за центриране на бобината при монтаж след почистване,Тънка отверка и макри кърпички за почистване на междината в магнита  и естествено много търпение  и здраво накисване на хартията в ацетона, за да не скъсаш конуса при разлепване.

После залепянето на мембрана и траптилка към шаси се прави с лепило> Moment Universal на Henkel

Ако има изгоряла бобина може да ползваш екосидна смола, за да залепиш новата бобина към конуса.

На мене ми се получи от първия път. После още не знам си колко чифта говорители си оправих по тоя начин.

Ето с информацията в тази тема започнах, прочети-я и ще си оправиш стържещия говорител.
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=5788.0
https://oldoctober.com/ru/loudspeaker_2/
НЕ ползвай метални инструменти както е в това ръководство дадено- те са за гумени гънки. Хартиени и текстилни гънки се разлепят САМО с дървени инструменти.

А за вискочестотния като го разглобиш ако е прекъснал- ще ти дам контакт на майстор да ти прати бобинка да си я смениш и си в джаза.

С ацетона се работи само на проветриво място а ако си алергичен, не се работи.

« Последна редакция: 19 Юли, 2018, 15:20:30 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #25 -: 19 Юли, 2018, 16:24:50 »
Не пречи да пробвам. Има няколко неща, които ме притесняват. Гънката на нискочестотните е текстилна и стои адски твърда, а предполагам това се отразява върху качеството. Другото е, че при високочестотния явно е прекъсната бобината. Другият високочестотен е бил ремонтиран и там положението също не е розово.
Нямам съмнение, че ще се справя, но не съм убеден доколко си струва целият труд за високочестотните. Ако смятате, че няма адекватен аналог, ще се хвана и ще ги направя. Имам ли избор :-)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #26 -: 19 Юли, 2018, 21:39:34 »
Ето ти меки гънки
http://www.megavoice.bg/?pid=92
http://tpetrov.com/search.php?s=%E3%EE%F4%F0%E0

Разлепва се пак с ацетон и подострена дървена шпакличка или клечка. от вътре навън, та ако прокъса хартията, прокъсаното да остане под ръба на новата гънка.Нищо  не напъваш, нищо не насилваш и винаги с подпираш хартията от задната страна с пръст докато разлепваш, за да знаеш колко ти е натиска и да не я пробиеш. Напояваш с ацетон, чакаш малко да проникне, после напояваш пак и почваш да разлепваш, като почне да става трудно пак напояваш пак разлепваш и малко по малко научваш как се прави- само търпение и наблюдателност е нужно докато свикнеш точно в кой момент ацетона е размекнал лепилото. Ацетона се изпарява напълно след 10 часа и не остават петна, също с него може да почистваш ако помажеш много с лепило, ама бъди внимателен, че тая хартия мн лесно се късаи по добре си бележи с молив до къде застъпват новите гънки и много леко мажи с новото лепило вътре в очертанията само даже не до маркираното, че то винаги излиза навън като ги притиснеш.

За поставянето на новата гънка, аз първо мажа конуса и гунката, чакам да минат 10 минути  и лепилото ДА СПРЕ да лепне на пипане и тогава много внимателно и бавно поставяам гънката върху коноса. Чак след това центрирам конуса на шасито мажа шасито о гънката външно и ги притискам докато са центрирани. Има много клипчета в тубата може да гледаш. Хич не е трудно стига да си внимателен спокоен и да действаш бавно, на първите няколко екземпляра, после ставаш много бърз.

За високочестотния, да такива неща много пъти съм си мисли, пък в последствие се окаже спойката чене е добра на муширеното въженце с бобината или въженцето е клеясало и е провежда...Та НЕ е винаги бобинката, разглоби-го- тъкмо ще потренираш. Пък ако не стане лесно ще се сложи друг високочестотен, ама си е по-хубаво при тая прекрасна реставрация на кутии и филтри да оправиш и оригиналните говорители.

ПП> Тая сивата гъба-тепиха за уплътнение дето е по външния ръб на гънките на говорителите я махни на сухо с дървената шпакличка, че ще поеме сума ти ацетон и няма да може да ги разлепиш заради нея.Тя после се лепи лесно и е в общи линии само за декор тука, та и да я поокъсаш -да не ти пука.
« Последна редакция: 19 Юли, 2018, 22:34:58 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #27 -: 12 Септември, 2018, 14:33:21 »
Процесът по реставрация на тонколоните завърши. Високоговорителите заедно с едната колона стигнаха до Девин  :drinks: Коцето Рахнев пое щафетата и възстанови високочестотните. Същевременно беше категоричен, че гънките на нисокочестотните не трябва да се бутат, тъй като са промазани и нарочно са твърди заради специфичната конструкция на колоната, която е със затворен обем.
Помогна ми да намеря и добри кондензатори и вчера имах щастието да навържа всичко и най-накрая да затворя и двете тела. Резултатът е много приятен звук с ненатрапчиви ниски, много ясно изразени средни и прекрасни високи. Не съм слухар, напротив, по-скоро съм "глухар", но съм много доволен от крайния резултат. Най-накрая цялата система звучи в хола ни  :drinks:
Благодаря на всички, които помагаха здраво!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #28 -: 14 Септември, 2018, 01:05:29 »
Честито за завършената система, сега вече имаш заслужено време за слушане на всичко що ти е кеф.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #29 -: 14 Септември, 2018, 12:31:04 »
Браво за усилията. Взели сте правилно решение за говорителите. :hi:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |