| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Третото ми "DKE"  (Прочетена 8470 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Третото ми "DKE"
« -: 08 Септември, 2017, 21:27:25 »
Здравейте! Колегата Любо Божков ми подари едно "DKE Roland Brandt", батерийно. В много лошо състояние е, преправяно е за работа в мрежа, липсват оригиналните лампи, почти всички елементи, задният капак и едното копче. Кутията имаше спуквания, пробити отвори и отчупено парче. Говорителя е с изядена мембрана. Не го снимах как беше, ако иска колегата може да качи някоя снимка  :) . Почнах го, ще видя докъде ще го докарам  ??? :

Неактивен Laic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 155
  • Населено място: Пазарджик
  • Петър Петров
Re: Третото ми "DKE"
« Отговор #1 -: 08 Септември, 2017, 22:52:15 »
Здравей,
Има кутия, има шаси, има скелет от говорител, има и Валери  ;) - комбинацията е пълна, крайния резултат е ясен - още едно спасено радио.
Честито, и приятни забавления ... !
МОМЧЕТАТА НЕ ПОРАСТВАТ,САМО ИГРАЧКИТЕ ИМ СТАВАТ ПО-СКЪПИ.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Третото ми "DKE"
« Отговор #2 -: 09 Септември, 2017, 19:41:32 »
 :)

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Третото ми "DKE"
« Отговор #3 -: 09 Септември, 2017, 20:54:23 »
Браво,много си бърз и перфектен, както винаги! Явно имаш и условия, но благородно ти завиждам! Като гледам как се мотая, просто се чудя къде се бутам в А група?!
Давай, ще ми припомниш поне апарати, които си спомням от детските години!
0888981645, 072365106

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Третото ми "DKE"
« Отговор #4 -: 09 Септември, 2017, 20:58:41 »
Валери е като фурия :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Третото ми "DKE"
« Отговор #5 -: 09 Септември, 2017, 21:01:48 »
Мембраната на говорителя я направих от обикновен картон, напръсках го със сив спрей. Не стана от първият път, в краищата направих една-две гънки за да може да се движи. Пробвах го на контакта за радиоточката, свири не много силно, защото все пак има омическо съпротивление от 2 кОма. (Е, нямам кой-знае какви условия  8) ).

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Третото ми "DKE"
« Отговор #6 -: 10 Септември, 2017, 21:03:04 »
Хм, появи се проблем, досаден бих казал: текстолитовото лостче за вкл./изкл., беше счупено, направих друго 100% идентично. Обаче, пружинката която движи контактната плочица я нямаше  :( . Опитах се да я направя от пружинираща стоманизирана тел, но не става, явно си трябва оригинална, или приблизително същата  ??? . (Снимката не е моя  :alko: )
 

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Третото ми "DKE"
« Отговор #7 -: 10 Септември, 2017, 21:09:41 »
Мембраната на говорителя я направих от обикновен картон, напръсках го със сив спрей. Не стана от първият път, в краищата направих една-две гънки за да може да се движи. Пробвах го на контакта за радиоточката, свири не много силно, защото все пак има омическо съпротивление от 2 кОма. (Е, нямам кой-знае какви условия  8) ).
Струва ми се че в контакта на радиоточката този говорител трябва да свири добре, 2к не е много за там.
P=U^2/R- това при 30V вход дава около 1/2W...

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Третото ми "DKE"
« Отговор #8 -: 10 Септември, 2017, 21:15:46 »
Не съм сигурен, 2 кОма е омическото съпротивление, импеданса сигурно е около 12 кОма, което прави около 75 миливата  :drinks: .

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Третото ми "DKE"
« Отговор #9 -: 10 Септември, 2017, 21:24:23 »
Не съм сигурен, 2 кОма е омическото съпротивление, импеданса сигурно е около 12 кОма, което прави около 75 миливата  :drinks: .
Възможно е, там са много навивки...

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Третото ми "DKE"
« Отговор #10 -: 11 Септември, 2017, 07:58:02 »
Причина за слабото звучене е може би и прекалено твърдата мембрана, особено след боядисването. Мисля, че би трябвало да се използва близка по размери от стар говорител, с демпващите гънки. Може да се пробва с такава от руските цветни телевизионни приемници от серията "Електрон", а и от по новите им модели с диагонал 61 см.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Третото ми "DKE"
« Отговор #11 -: 11 Септември, 2017, 09:50:14 »
Валери може да реставрира цяло радио само от една кутия! Това е сериозна работа и не е за всеки !
Пожелавам още много успешни реставрации !  :drinks:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Третото ми "DKE"
« Отговор #12 -: 11 Септември, 2017, 17:25:08 »
Хм, мисля да си направя едно пробно НЧУ, без изходен траф, да чуя как свирят тези 2кОмови говорители. Бихте ли ми предложили някаква такава схема, примерно с 6Н8С+6П6С  :unknown: .

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Третото ми "DKE"
« Отговор #13 -: 12 Септември, 2017, 21:38:58 »
Направих лостчето-прекъсвач да работи, голям зор беше  ??? , тая пружинка ме измъчи. Накрая стана, работи добре  :) :
 

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Третото ми "DKE"
« Отговор #14 -: 12 Септември, 2017, 22:07:42 »
Браво Валери, помислих си че пробваш някои от нас, които следиме темата?! С твоя хъс и възможности бях сигурен, че ще се справиш. То и какъв съвет  можеше да дадеме. По принцип работата с пружинки си е преживяване, те са като живи и трябва да приложиш доста хитрини за да ги излъжеш. Говоря за оригиналните на някой механизъм, а не за "правени". В първите ти опити явно нещо не си уцелил ваксата или с диаметъра, но най-вероятно с материала. Не всички пружинни стомани се "опитомяват" на студено, налагало ми се е да отгрявам краищата със запалката и да действаш бързо. Играчка е, но става. Явно, още едно препятствие си прескочил. Давай, зяпачи има!
0888981645, 072365106

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
4404 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
29 Отговора
18193 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
0 Отговора
3267 Прегледи
Последна публикация 02 Февруари, 2016, 21:32:53
от Ricarq
2 Отговора
4274 Прегледи
Последна публикация 14 Юни, 2017, 21:56:53
от Laic
12 Отговора
6382 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2017, 01:31:32
от GRIDLIC

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |