| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: възстановяване на лампово радио TESLA Minor  (Прочетена 2129 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1157
  • Населено място: Пловдив
Здравейте колеги съфорумци
Днес успях да съживя батерийното лампово радиоTESLA Minor,което закупих на доверие преди две години от сбирката в Казанлък.
Продавачът бе наш колега,който "не знаел",че лампите са с изгоряло отопление,което установих едва след като се прибрах в Пловдив.
След повече от две години търпение и упорито търсене успях да намеря лампите, които ми трябваха по схемата.Радиото имаше малки проблеми в нискочестотното стъпало и закрепването на феритната антена.
За анодно захранване приготвих 6 броя  батерии от 9 волта по 1,50 лева,а за отоплението 1 батерия 1,5в.
За учудване в градски условия вечерно време се хващат 3-4 радиостанции на средни вълни,като се помага с външна антена.При опит за захранване с анодно напрежение от токоизправител се чува силен брум и не хваща нищо.
Пластмасовите панели са претърпели деформации от времето и понякога опират в подвижните пластини на въздушния кондензатор при 50% отваряне.
80329-0
80331-1
80333-2
80335-3
 
« Последна редакция: 09 Октомври, 2017, 20:19:34 от lz2xl »

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: възстановяване на лампово радио TESLA Minor
« Отговор #1 -: 07 Октомври, 2017, 22:07:06 »
Браво колега! Мога така да го кажа, защото до вчера и аз се борих с "лампов транзистор". Не знам защо, но си заслужава борбата. Но, в случая ме вълнуват други мисли, как социализЪма не попречи на чехите (тогава и словаците) да им попречи да се работи, както трябва?! Дори не бях чувал за този Минор, но добре си спомням първият транзисторен приемник в нашия дом, някъде 61-ва, 62-ра година. Беше чудо, радио без лампи? А това беше TESLA! Тогава беше внасян и го имаше на пазара,вярно само със средни вълни, картонена кутия и 6 волтово захранване, но тогава можеше да слушаш на средни достатъчно станции и през деня. Сега, като се поразрових, се оказва (не помня модел), че това е Т58, Т2800 или Comet9, в зависимост от изпълненито и периода и е изнасян дори в САЩ и Канада!
Дали някъде у нас е оцелял такъв? Ако има, бих се пазарил! Спомени...
0888981645, 072365106

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: възстановяване на лампово радио TESLA Minor
« Отговор #2 -: 07 Октомври, 2017, 23:14:44 »
Браво колега! Мога така да го кажа, защото до вчера и аз се борих с "лампов транзистор". Не знам защо, но си заслужава борбата. Но, в случая ме вълнуват други мисли, как социализЪма не попречи на чехите (тогава и словаците) да им попречи да се работи, както трябва?! Дори не бях чувал за този Минор, но добре си спомням първият транзисторен приемник в нашия дом, някъде 61-ва, 62-ра година. Беше чудо, радио без лампи? А това беше TESLA! Тогава беше внасян и го имаше на пазара,вярно само със средни вълни, картонена кутия и 6 волтово захранване, но тогава можеше да слушаш на средни достатъчно станции и през деня. Сега, като се поразрових, се оказва (не помня модел), че това е Т58, Т2800 или Comet9, в зависимост от изпълненито и периода и е изнасян дори в САЩ и Канада!
Дали някъде у нас е оцелял такъв? Ако има, бих се пазарил! Спомени...
У нас надали, но ето тук можеш да си го вземеш:
https://www.sbazar.cz/Calibier/detail/23950591-tesla-t-2800b-comet-9-commodore
Малко е скъпо, но мерак цена няма.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: възстановяване на лампово радио TESLA Minor
« Отговор #3 -: 08 Октомври, 2017, 00:06:20 »
Така е колега, видял съм. Но цените са неприемливи за нас, Просто се поставям в положение български купувач на български пазар. Като гледам какво става, просто нещата у нас, както във всички области са сбъркани. Не може да му казвам, че това съм го купил от ибей, а той да ми говори, че това на битаците в Европа и по контейнерите е почти без пари... Ами да си го купи оттам...
0888981645, 072365106

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1157
  • Населено място: Пловдив
Re: възстановяване на лампово радио TESLA Minor
« Отговор #4 -: 08 Октомври, 2017, 19:35:29 »
Здравейте колеги съфорумци
Днес успях да съживя батерийното лампово радиоTESLA Minor,което закупих на доверие преди две години от сбирката в Казанлък.
Продавачът бе наш колега,който "не знаел",че лампите са с изгоряло отопление,което установих едва след като се прибрах в Пловдив.
След повече от две години търпение и упорито търсене успях да намеря лампите, които ми трябваха по схемата.Радиото имаше малки проблеми в нискочестотното стъпало и закрепването на феритната антена.
За анодно захранване приготвих 6 броя  батерии от 9 волта по 1,50 лева,а за отоплението 1 батерия 1,5в.
За учудване в градски условия вечерно време се хващат 3-4 радиостанции на средни вълни,като се помага с външна антена.При опит за захранване с анодно напрежение от токоизправител се чува силен брум и не хваща нищо.
Пластмасовите панели са претърпели деформации от времето и понякога опират в подвижните пластини на въздушния кондензатор при 50% отваряне.
ЗДравейте отново
Тази вечер излязох да се поразходя в парка и взех със себе си Теслата и проводник около 5 метра за антена. Радиото работеше прекрасно без смущения.
Имаше висока чувствителност на СВ .Появиха се коло 5-6 станции

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: възстановяване на лампово радио TESLA Minor
« Отговор #5 -: 08 Октомври, 2017, 20:00:04 »
Браво Драгане, по това време тук е още рано за толкова станции!
0888981645, 072365106

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1157
  • Населено място: Пловдив
Re: възстановяване на лампово радио TESLA Minor
« Отговор #6 -: 09 Октомври, 2017, 19:25:06 »
Браво Драгане, по това време тук е още рано за толкова станции!
Благодаря на оклегата бай Слави за отзивите

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
23 Отговора
5154 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2020, 11:24:48
от radocadcam
0 Отговора
992 Прегледи
Последна публикация 25 Март, 2013, 15:30:44
от valia1975
32 Отговора
27185 Прегледи
Последна публикация 26 Февруари, 2014, 20:46:21
от Иван Иванов
1 Отговора
557 Прегледи
Последна публикация 16 Юли, 2018, 12:20:57
от dragan
6 Отговора
716 Прегледи
Последна публикация 19 Август, 2021, 20:08:48
от slavi

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |