| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Куриерските служби се отчитат пред НАП  (Прочетена 10588 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Здравейте, понеже и във нашия форум, както и в много други, се извършва някаква покупко-продажба на стари стоки, искам да ви съобщя, че от известно време насам Еконт, Спиди и другите куриерски фирми са започнали да се отчитат на НАП за стоките, които продавате, и по-точно сумите които получавате. В този ред на мисли на един колега са му изпратили писмо, цитирам:

"Уважаеми г-н Аз , любезно Ви уведомяваме че по закона за Онлайн търговията дължите данък върху сумата 7317лв и наказателни лихви за периода 2016г от извадки на куриерски служби. Приканваме Ви към Доброволно плащане в срок 14 дена от датата на получаване на уведомлението."

Имайте предвид, че НАП са погнали фирмите да им снасят информация и ще започнат да ни цедят да плащаме данък (мисля беше около 10% върху данъчната основа) за това, което продаваме. Разбира се ако докажем с документ, че стоката сме я купили на по-висока цена и сме на загуба, няма да ни дават пари за това, но няма и да ни търсят. Знам само, че за нещата които съм продавал някога, не съм пазил документи за покупка (касова бележка), сигурен съм, че и вие нямате такива за старите апаратури от преди много години.

Така че имайте едно на ум.

Неактивен Laic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 155
  • Населено място: Пазарджик
  • Петър Петров
Re: Куриерските служби се отчитат пред НАП
« Отговор #1 -: 17 Октомври, 2017, 23:50:32 »
     Да, така е, но НАП са погнали :batt: тия, които извършват търговия "по занятие" /както е казано в Закона - чл.13, ал.5 ЗДДФЛ във вр. с чл.1, ал.1 от ТЗ/.
     Ако за годината продадеш един радиоапарат и/или две-три ламБи - няма кой да се занимава с теб, макар, че чл.13, ал.1, т.2, буква "б" от ЗДДФЛ им го позволява.
МОМЧЕТАТА НЕ ПОРАСТВАТ,САМО ИГРАЧКИТЕ ИМ СТАВАТ ПО-СКЪПИ.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Куриерските служби се отчитат пред НАП
« Отговор #2 -: 17 Октомври, 2017, 23:58:12 »
Благодаря за информацията колега! Наистина, аз съм се замислял по този въпрос, при нашата закъсала икономика трябва винаги да сме готови "да ни дойде отнякъде"!? Ще трябва наистина да поровя архивите и да видя какво съм продавал, а при коректна проверка и купувал. Защото, претендирам, съм колекционер, а не търговец! Всичко, което съм продал, ми е било излишно, някои неща са останали от баща ми, други съм купувал преди 30-40 години по соц. време, кой пази такива документи? Интересно ми е, как се доказва печалба? Ами нещата, купени от ибей за колекциите ми, а после продал, защото съм купил нещо по-добро, а другото ми се дублира и го продавам на, може да се кажа "номинална" цена, колкото "да си върна парите"? Мога да докажа, че е така, на нашия мършав пазар съм продавал и на загуба, а някъде с 20-30 лв. отгоре, заедно с труда и материалните разходи по реставрацията? Но, от белите якички може да се очаква всичко...
И друго ми е интересно, ще ми приемат ли това, което съм купувал, особено от ибей, за разход? Не съм икономист (финансист и т.н.), но и това трябва да влезе в сметките!...
« Последна редакция: 18 Октомври, 2017, 00:13:53 от slavi »
0888981645, 072365106

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Куриерските служби се отчитат пред НАП
« Отговор #3 -: 18 Октомври, 2017, 13:39:15 »
Слави , то не е въпроса са им доказваш каквото и да е . Въпроса е да ти вземат парите.
А и почнеш ли да доказваш , откъде имаш 100лева - то това ти стига . Тормоза е важен !
Всичко къде мърда , трябва да го отсвират . Но това е тема за друг форум .
Макар че определено търговските ни отношения тук са  мижава работа .
Аз благодаря на модератора за информацията. Очаквах подобни действия . Озверели са за пари , та кой знае какво ще измислят . 
          :hi:

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Куриерските служби се отчитат пред НАП
« Отговор #4 -: 18 Октомври, 2017, 17:42:33 »
За 50-100 то дори 1000 лв. на година, не вярвам някой да ви прави проблем, НО!!! Съгласете се, че ако за годината имате 7, 10, 50 или 100 000 лв. получени през Еконт или Спиди или друга куриерска фирма, то значи че не си продавате само събираните в колекцията части и уреди.
Щом аз за моята фирма плащам осигуровки, данък общ доход и подавам декларации, то и тези дето въртят тая 'черна' търговийка следва да си плащат.
Време е да се спре с натрапеното ни мислене, че Андрешко е положителен герой, щото оставил бирника в блатото.
Или както е казал Атанас Буров:
Цитат
    Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество — винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Куриерските служби се отчитат пред НАП
« Отговор #5 -: 18 Октомври, 2017, 18:34:27 »
 :D. Дай Боже всекиму ! Да прави тия пари . Тогава и за данъци ще има .

Неактивен gotin108

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: СОФИЯ
Re: Куриерските служби се отчитат пред НАП
« Отговор #6 -: 18 Октомври, 2017, 21:36:14 »
Благодаря за информацията. НАП явно се възползва от незнанието на гражданите.Ето какво пише в законите :
ЗАКОН ЗА ЕЛЕКТРОННАТА ТЪРГОВИЯ, последно изм.ДВ. бр.57 от 28 Юли 2015г.Чл. 1. (1) Този закон урежда обществени отношения, свързани с осъществяването на електронна търговия.
(2) Електронна търговия по смисъла на този закон е предоставянето на услуги на информационното общество.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 105 от 2011 г., в сила от 29.12.2011 г.) Услуги на информационното общество са такива услуги, включително предоставяне на търговски съобщения, които обикновено са възмездни и се предоставят от разстояние чрез използването на електронни средства след изрично изявление от страна на получателя на услугата.
ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА, последно изм.ДВ. бр.63 от 4 Август 2017г.
Необлагаеми доходи
Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;
б) произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;
в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;
г) движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците

т.е приходи от продажби осъществени от физически лица на лични вещи не се облагат, с изключение на горепосочените / антикварни вещи и др./
В Допълнителните разпоредби на ЗДДС са дадени определения за "Произведения на изкуството", "Предмети за колекции", "Антикварни предмети" (§ 1, т. 20, 21, 22 от ДР на ЗДДС). Фрмулировките за "Отпадък" са направени в Допълнителните разпоредби на Закона за управление на отпадъците, а "Пътно превозно средство" е дефинирано в § 6, т. 10 от ДР на Закона за движението по пътищата.
Документ за собственост върху продаваната стока може да се изисква, но не от НАП, а с цел да се докаже, че веща не е крадена например.
Обжалването на актове на НАП става по реда на ДОПК /съобщението не е такъв документ, който може да се обжалва/.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Куриерските служби се отчитат пред НАП
« Отговор #7 -: 18 Октомври, 2017, 22:24:47 »
Да благодариме на gotin108, че се е поровил и дава задоволителен и изчечпателен смятам, отговор на казуса! Съгласен съм и с Gabo, но в частта за фирмите, а за нашите кокошкарски сделки, направо е смешно! Но и радиото е прав, важното е да те тормозят и разни чиновници да показват колко са необходими на държавата. Ще взема да поразпитам знаещи, как стои въпроса в Европа-та, нищо, че горните закони, предполагам, са правени по неин терк?....
0888981645, 072365106

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Куриерските служби се отчитат пред НАП
« Отговор #8 -: 19 Октомври, 2017, 00:37:42 »
Благодаря за информацията. НАП явно се възползва от незнанието на гражданите.Ето какво пише в законите :
Благодаря за мнението колега, не ви знам с какво се занимавате освен хобито, но имаме и мнение на адвокат:
     Да, така е, но НАП са погнали :batt: тия, които извършват търговия "по занятие" /както е казано в Закона - чл.13, ал.5 ЗДДФЛ във вр. с чл.1, ал.1 от ТЗ/.
     Ако за годината продадеш един радиоапарат и/или две-три ламБи - няма кой да се занимава с теб, макар, че чл.13, ал.1, т.2, буква "б" от ЗДДФЛ им го позволява.
Та ... всеки да си прави сам сметката. (А темата подробно ще обсъдим на предстоящата Първа НАЦИОНАЛНА сбирка на форума 21.10.2017

Неактивен Laic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 155
  • Населено място: Пазарджик
  • Петър Петров
Re: Куриерските служби се отчитат пред НАП
« Отговор #9 -: 19 Октомври, 2017, 03:10:35 »
Благодаря за информацията. НАП явно се възползва от незнанието на гражданите. 
....
Обжалването на актове на НАП става по реда на ДОПК /съобщението не е такъв документ, който може да се обжалва/.

      Явно Вие не сте от незнаещите, но за кои АКТОВЕТЕ на НАП става въпрос???

      Можете ли да ги изброите тези актове, след като така категорично давате  становището си???  За РД, за РА или за НП, или просто така, от скука, цитирате закона?
 
     Тъй като сте цитирал и съвсем малка извадка от ЗЕТ, да ви попитам: Правите ли разлика между "услуги" /както е посочено в цитата Ви/  и "покупко-продажба" /търговийка/, макар, че и двете сделки по default са възмезди /т.е., и при двете сделки се реализира доход - според закона облагаем/???
     "Що е то е възмездна сделка и насрещна престация?" -  тъй като сте явно любознателен и не  сте  от  лаиците /без да правя реклама  на учебника, не и в този форум :D/, вероятно, сам ще прочетете в "Римско частно право" на М.Андреев.
      И какво общо има този закон, ЗЕТ, със сделките осъществявани чрез Еконт или другите куриерски фирми? Ако сделката /покупко-продажба/ е сключена по телефона, пак ли мислите, че е електронна търговия?

      Между другото, Вие да не сте от търговците - виждам, че от 136 публикации само 4 не са в търговския раздел?
МОМЧЕТАТА НЕ ПОРАСТВАТ,САМО ИГРАЧКИТЕ ИМ СТАВАТ ПО-СКЪПИ.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Куриерските служби се отчитат пред НАП
« Отговор #10 -: 19 Октомври, 2017, 10:11:41 »
Данъците са за да се плащат. Хубаво...и аз искам или не, плащам нещичко.
НО много моля - огледайте колко стоки се продават без документи и това се афишира публично. И нищо - продават си, а другите да плащат...
В този ред на мисли подкрепям Андрешко!
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Куриерските служби се отчитат пред НАП
« Отговор #11 -: 19 Октомври, 2017, 10:15:20 »
В този ред на мисли подкрепям Андрешко[/quote]    :good: :drinks:

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Куриерските служби се отчитат пред НАП
« Отговор #12 -: 19 Октомври, 2017, 16:23:18 »
Днес си направих труда да поговоря по телвфона с двама познати, които от години живеят в Европа-та (Фрнция и Германия) и имат някаква представа, въпреки, че ги заварих неподготвени и не можаха конкретно с цифри да ми кажат как стоят нещата. Но накратко - при фирмите работата е ясна, щом си регистриран като търговец, няма мърдане и всичко е канализирано (то, сигурно и у нас е така, щом трябва в обявата да заявиш като какъв продаваш). При частните обяви обаче, не бяха точни, но имало някакъв лимит (праг) за месец, респ. година, над който вече дължиш някакъв данък.
Мисля, че във всичко това има някаква логика и справедливост, но да видиме у нас как ще се "извъртят" нещата...
Не знам защо, но се сещам и за един друг наш казус, имам предвид OLX, където за над две обяви в категория искат твърда такса за нещо, което може въобще да не продадеш? Съгласен съм, услуга е, би трябвало да се плати, но нека да е някакъв минимален процент, но след като реално си продал това нещо, пък дори в нея да влиза някакъв данък, който те пък ще внесат в хазната. Не знам какво мислите по въпроса?
0888981645, 072365106

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Куриерските служби се отчитат пред НАП
« Отговор #13 -: 19 Октомври, 2017, 16:40:00 »
Облагат с данък пълния оборот който сте реализирали през куриера. Например, продали сте с наложен платеж стоки за 10 000 лв през годината. Дължите 15% данък или иначе казано 1500 лв годишен данък. Не ги интересува вие от тези 10 000 лв дали имате печалба 5 или 5000 лв. Облагат ви целия оборот с данък които няма как да не платите, освен ако не предоставите фактури на ваше име с което да оправдаете разходи. Лошото е, че няма какво да обжавате, попадате в категория - Стопанска дейност на физическо лице по ТЗ. Общо взето с данъчни не може да се спори, лошото е че започнаха да тормозят обикновените хора които си докарват по некой лев с продажби през ОЛХ, а големите играчи лапат ДДС и укриват милиони от данъци. Явно вече няма от къде да намерят пари за да пълнят огромните дупки по бюджета и започват да прекаляват.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Куриерските служби се отчитат пред НАП
« Отговор #14 -: 19 Октомври, 2017, 17:18:37 »
лошото е че започнаха да тормозят обикновените хора които си докарват по некой лев с продажби през ОЛХ,
Извинявай колега, но ако имаш дори 10 000 лв. оборот през OLX, съвсем не мисля, че е 'някой лев', това са си близо 1000 лв на месец. Защо за същите (а дори и по-малко) пари другите работещи плащат данък и осигуровки, а 'обикновеният човечец' - не?
Както казах и в първия си пост, когато става дума за 100-200-1000 лв - Да, но тук говорим ачик-ачик за Търговска дейност, със заобикаляне на закона.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |