| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Необичайна конструкция на стопяем предпазител  (Прочетена 1648 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 387
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Срещнах следната конструкция на стопяем предпазител, която ми се стори странна. Срещал съм описание на такъв предпазител, но не мога да се сетя къде. Предпазителят се намира във входа за захранване с 27 в. на американски военен осцилоскоп от 70-те години AN USM 338.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Необичайна конструкция на стопяем предпазител
« Отговор #1 -: 01 Декември, 2017, 12:21:05 »
С пружината се осигурява определено бързодействие при изгаряне и едно минимално изолационно отстояние при прекъсване. Освен това се държат двете капачки на място, няма лепила. Ползва се по военните апаратури с идеята, че изгорелия предпазител трябва да е виброустийчив и да няма шанс като е изгорял от някой подскок да възстанови случайно веригата, както ми се е случвало с обикновен.
Осцилоскопът е невероятено животно, базиран е на HP1707B, но е докаран до MIL SPEC. Според спецификациите затворен издържа потапяне под вода и неопределен брой изпускания от 1 метър върху бетон. :)
Няма вентилационни отвори и минава тестовете по Dust Test of Method 510 / Procedure I / MIL-STD-810 и може да оперира в химически и газозамърсени/корозивни среди (заводи, рафинерии и т.н.)
Консумира ужасно мално, около 25 вата от мрежата и 18 вата при постояннотоково захранване. Всички компоненти са с 80-90 процента мощностен резерв. Липсата на вентилационни отвори също така премахва кратковременната грешка от температурен дрифт от околната среда.
Ако си се докопал до това - ЧЕСТИТО!
http://mark.rehorst.com/AN_USM_338/index.html
« Последна редакция: 01 Декември, 2017, 12:32:08 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 387
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Необичайна конструкция на стопяем предпазител
« Отговор #2 -: 01 Декември, 2017, 15:44:05 »
Точно такъв си взех :) :) За първи път виждам позлатени писти на платките :o

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Необичайна конструкция на стопяем предпазител
« Отговор #3 -: 01 Декември, 2017, 15:52:38 »
Еее, не е рядкост позлатяването в лабораторна апаратура. Има много осцилоскопи и сигналгенератори на HP с изцяло позлатени писти под солдермаската.
Относно бушона - освен описаните предимства, подобна конструкция се използва при високоволтови предпазители, където е необходимо рязко прекъсване и отдалечаване за изгасяне на дъгата. Например в някои микровълнови фурни които имат предпазител на високото напрежение са с подобна конструкция с жичка и пружинка.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Re: Необичайна конструкция на стопяем предпазител
« Отговор #4 -: 02 Декември, 2017, 15:34:11 »
Точно такъв си взех :) :) За първи път виждам позлатени писти на платките :o

Честито. Изглежда супер. Дано да е в пълна изправност.
Иначе и моя Филипс е с позлатени писти...
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 387
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Необичайна конструкция на стопяем предпазител
« Отговор #5 -: 02 Декември, 2017, 16:56:27 »
Честито. Изглежда супер. Дано да е в пълна изправност.
Иначе и моя Филипс е с позлатени писти...
Благодаря!Купих го като повреден, изправен не ми е по джоба. Не дава никакви признаци на живот, което според мен е добре, защото предполагам, че ще е нещо елементарно. Това е първата техника със златно покритие и за това се впечатлих.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Re: Необичайна конструкция на стопяем предпазител
« Отговор #6 -: 03 Декември, 2017, 16:14:12 »
Ако имаш желание, пускай по малко снимки и кратко описание на ремонта. Просто ми е интересно, пък и имам слабост към старите осцилоскопи.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 387
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Необичайна конструкция на стопяем предпазител
« Отговор #7 -: 03 Декември, 2017, 19:29:02 »
Ако имаш желание, пускай по малко снимки и кратко описание на ремонта. Просто ми е интересно, пък и имам слабост към старите осцилоскопи.
Няма проблеми! По празниците мисля да изляза малко отпуска и ще се занимая с него и с един струг.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |