| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Спасението на един малък гигант - нов микрофон за Icom IC-735  (Прочетена 2740 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Привет сандъкчии!

Тези дни кротичко боря някакъв вирус, т.е. нищо не ми се ровичка по техниките. Имах нужда от някакъв малък и простичък проект, който да не ме уморява. Имам си аз един трансивър, Icom IC-735. Това малко желязно радио има изключитено много качества, но за съжаление аудиото не му е силна страна. Причината е, че цялата верига от микрофона, през компресора, предусилвателя та до балансния смесител не е като хората и съсипва звука. Микрофоните на Icom също не са цвете за мирисане. За късмет обаче има спасение под формата на вход за RTTY модулация, разположен на гърба, на конектора за аксесоари ACC2. От там директно се достига през само един транзистор до балансния смесител! Експерименти на други собственици с този вход са показали, че и IC-735 може да звучи перфектно дори на АМ, стига човек да намали докрай усилването на микрофона от предния панел, да изключи компресора да не шумка и да подаде към 1 волт аудио на този вход.
Преди време използвах този вход за цифровите модове PSK31 и Olivia и ми се намираше специфичния DIN8 конектор за целта. Освен това покрай проекта за големия предавател закупих хубав микрофон на Philips. Ето ти проект!
Известно време се борих да намеря информация за микрофона. В базата има два бутона и малка платка с предусилвател, базиран на ТАА263. След известен размисъл се отказах да я ползвам в този вид. Все пак микрофонът е балансиран, трябваше да изпълня нещата както е по книгите... Първата задачка бе да превърна балансирания нискоомен сигнал в небалансиран по-високоомен такъв. Това изпълних с един прекрасен малък аудио трансформатор на Triad - A-12J. Свързах двете първични последователно, получавайки трансформация от 600 към 60000 ома (това е номинала на трафа, в моя случай 200 към 20000) или 10 пъти по напрежение. Последва схема от Elliott Sound Products, която леко модифицирах за моите цели. Запазих двата бутона, като единия нормално отворен ползвам за PTT (предаване), а с другия, нормално затворен, мога да прекъсна микрофонната верига, нещо като MUTE. Всичко си заспа в базата и стана супер, сега остава да намеря време (надявам се този уикенд) да измеря какво се случва в схемата, какъв е изхода и да подкарам станцията. Ще ида на WebSDR.org и ще си направя зпис от приемника в Туенте, Дания, за да си чуя аудиото с двата варианта - стар и нов. Ето ви снимков материал, схеми, който иска да повтаря, който иска да модифицира, който каквото иска!
************** Дали микрофонът става?
Според данните чуствителността е 0.16mV/uBar. Като превърнем това налягане в нещо смислено получаваме 1.6mV/94dB/1m, което си е съвсем прилично. Имайки пред вид, че нормалната реч идва към 60dВ/1m, мога да очаквам около 1mV от микрофона. Като повдигнем това напрежение до 10mV с трафчето ще имаме нужда от усилване около 100 пъти, което е 40dB. Става!
**************
 :drinks:

На мястото на трафчето имаше лампа за 8 волта с прекрасна червена леща отгоре. Не съм снимал с нея, вече бях боднал трафа на нейно място.

82920-082941-1
82918-282914-3
82922-482924-5
82926-682928-7
82930-8

« Последна редакция: 23 Ноември, 2017, 23:44:30 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
82932-082934-1
82936-282939-3

Информация за трансформатора:
* Triad_A-Series.pdf (710.72 kB - свалено 211 пъти.)

ХАХ! Не съм запоил единия от краката на операционния усилвател! Добре, че си разгледах снимките хаха!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
На изхода към трансивъра им филтър, съставен от 10 микрохенри и 1 нанофарад към маса. Пропуснах го на схемата...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Привет, Биляне!
Понеже и аз имам същия микрофон но мисля да го оставя в оригинален вид и имам някои въпроси:
1. Къде може да се намери такава петица (DIN 45322 5 pin 60 градуса между пиновете, общо 240 градуса) женска?
2. Фантомното захранване колко волта трябва да е? Винаги съм си мислел, че фантомното е 48 волта, обаче на филтриращия кондензатор на платката пише че е за 40 волта.
3. Малката крушчица казваш е за 8 волта, има ли някакъв пиниз за изваждане? Че уж се клати, ама нещо не мога да я изкарам, дали не е запоена за фасунгата? Предполагам се дърпа нагоре?
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Здравей!
Петицата взех от дебелия в Пепина, още прди много лета. Ибея не може да не помогне, птобвай и ТМЕ.
За фантомното никаква идея нямам, каквото съм имал за микрофона съм го сложил в темата.
Пиниза за крушката му се вика байонет - натискаш я леко навътре и я завърташ, излиза си. Малка е и е тясно, не помня точно как я дръпнах, но помня, че имаше зор...  :D Клати се на двете си байонетни пъпки.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1616
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Не зная как е в случая, но ако балона на крушката не може да се хване с ръка, върху него може да се наниже плътна шлауха с подходяща дължина и с нейна помощ да се извади.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Много благодаря. Значи шлауха не намерих, но с болкит успях да увелича триенето и я извадих. Оказа се, че на резбица и е била развита и затова се е клатела. Приятна изненада, защото откъм фасунгата мултицетът я виждаше като изгоряла, а не е.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
За буксата може да звъннеш и в Интегра-А все пак са
най-добрият сервиз и магазин в БГ . Ако имат то със сигрурност е оригинал не като боклуците в разни пепини елимексовци и т.н. след 3 вкарвания хвърляш ...

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Благодаря за идеята, ще потърся при тях. Иначе сега като разгледах схемата, се опитвам да отгатна напрежението, което да подам. Понеже комутацията се осъществява чрез тиридстор (BTX 18 400) който директно захранва крушката, то захранването трябва да е номиналното напр. на крушката плюс пада Анод-Катод върху тиристора. След като крушката е за 8 волта, според първия пост, а падът е 1.5 волта според спецификацията, то напрежение от 9 волта изглежда разумнен избор за захранване.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Niakoi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 29
  • Населено място: Пазарджик

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Малко ъпдейт: Подкарах го с 9 волта и работи супер :) Проблемът беше, че някой беше вързал захранващата червена жица към единия извод на микрофонната капсула и това ме заблуди че изисква фантомно захранване и изходът е балансиран. Благодарение на снимките на Билян по-горе свързах както трябва да е, но пак не проработи, по точно не светна лампичката. Оказа се, че просто трябва малко да се почисти и всичко заспа. Ключът е тиристорен и включването/ изключването са безшумни. Изходното ниво е доста високо, доста трябва да намалявам усилването на микрофонния вход на ПЦ-то. Спокойно може да се включи в Line in входа.


Сега искам да направя захранване от USB - т.е. ще ми трябва удвоител на постоянно напрежение. Съвет за схема? Мисля, че може да се направи с 555 и удвоител с диоди, но дали няма да шуми?
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
16 Отговора
7818 Прегледи
Последна публикация 08 Октомври, 2016, 10:08:07
от ahedproductions
23 Отговора
2881 Прегледи
Последна публикация 07 Ноември, 2020, 11:03:33
от ahedproductions
12 Отговора
1664 Прегледи
Последна публикация 04 Март, 2022, 16:38:19
от shri
7 Отговора
1530 Прегледи
Последна публикация 18 Декември, 2023, 16:19:21
от ahedproductions

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |