| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем или компромис с LED крушка.  (Прочетена 5033 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Kamona

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем или компромис с LED крушка.
« Отговор #15 -: 25 Юли, 2019, 13:31:08 »
Здрасти

та 40W са си нещо като ги плащам от 10 години равни на 87600 часа
Сега електромера е сменен с електронен и вече
дирекрно отчита консумацията.
При старите /въртящи/ всичко беше мъгла.
В банята имам 2 крушки при гасене винаги свети първата
по-близката до ключа дори и при смяната на местата им.


Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем или компромис с LED крушка.
« Отговор #16 -: 25 Юли, 2019, 13:51:34 »
Ако е двоен ключ с глимка, вероятно глимката е свързана паралелно на едната секция и за това ти свети тази крушка.
Относно консумацията - не твърдя, че 40 вата са малко, не са. Но е хубаво да не се следва порочният пример на евро ала бала които за доводи използват, в 10 милиона домакинства и ето ти как тези 5 вата редукция са значими... Трябва да се работи в проценти. 40 вата за 10 години ти костват точно 630 лева, което никак не е малко и не може и да става спор по този въпрос. Естествено пътя към пещерата без наличие на електроенергия е винаги свободен и въпрос на личен избор! При старите електромери не е точно мъгла, просто имат праг на консумацията под който не отчитат. При изправен електромер този праг е около 30 - 40 вата. И добре, че го имат, иначе без консумация ще се въртят свободно в една от двете посоки и е неясно какво ще става с показанието.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Kamona

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем или компромис с LED крушка.
« Отговор #17 -: 25 Юли, 2019, 17:01:05 »

Да ключа е двоен с глим на осветлението той е важен.
Трябва да го изхвърля от порцелан е като глима е
вградена вътре и свети през отвор.
Другия е вентилатор.
Вече смених няколко ключа

Пловдив

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 410
  • Населено място: България
Re: Проблем или компромис с LED крушка.
« Отговор #18 -: 26 Юли, 2019, 01:40:36 »
LED лампите увреждат зрението.  http://ekosf.ru/stati/525-pulsacii              /      http://blog.asobol.ru/2014/10/led-lcd.html

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Проблем или компромис с LED крушка.
« Отговор #19 -: 26 Юли, 2019, 09:55:32 »
Горното е силно изолиран случай с най-евтин тип лампи. В моите иу дома, например, има импулсен токов източник с честота на превключване 100кХц и никакви забележими на осцилоскоп пулсации на диодите. Специално си разглобих една да ги огледам как са направени и ги мерих. Крушките са V-Tac Samsung chip тип.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Re: Проблем или компромис с LED крушка.
« Отговор #20 -: 27 Юли, 2019, 10:29:13 »
Не само пулсациите увреждат зрението,а и спектъра на светлината който излъчват светодиодите.Има много изследвания,но не се говори много по въпроса защото някой трябва да си продава LED крушките.Най-голямата вреда която причинява LED осветлението е късогледство при децата,като най-пострадала от това е Южна Корея,която е една от първите страни в които са внедрили LED осветлението на обществени места.Според изследване там 80-90% от децата са с късогледство. Проблема идва от това че за да направят бяла светлина използват син светодиод и жълт луминофор а не трите основни цвята син,червен,зелен.Четох някъде че Toshiba до колкото си спомням са разработили безвредно светодиодно осветление,но не са могли да се преборят с конкуренцията.Аз също използвам LED крушки но само в коридора,стълбището,таван,мазе,тоалетна.Ключовете са ми обикновени и не съм имал проблем със слабо светеща крушка.Скоро в работата смениха ключовете с едни в които вместо глимка има светодиод и са бутонен тип,при тях също няма проблем с оставащи да светят слабо крушки.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем или компромис с LED крушка.
« Отговор #21 -: 27 Юли, 2019, 14:07:24 »
Не съм защитник на LED осветлението по отношение на спектъра, но ако те са зле, то луминесцентните лампи са още по-зле поради по-голямото съдържание на UV-A към светлината. В момента светодиодните са много напреднали като качество на излъчваната светлина, и реално все по-силно се доближават до нажежаемите по спектър. Уви, изразения пик във синята област не могат да оправят и това все още се използва като коз от някои, че вреди на очите. Лично аз на всякъде в къщи съм с нажежаеми.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: Проблем или компромис с LED крушка.
« Отговор #22 -: 27 Юли, 2019, 19:25:43 »
Извинявам се ако някой друг е писал по въпроса.Самите ЛЕД лампи са копромис,защото диодите дават насочена светлина и затова се слага разсейвател наподобяващ  балона на старите лампи със жичка.Той пък ограничава разсейването на топлината,която е смърт за диодите.

Неактивен Kamona

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем или компромис с LED крушка.
« Отговор #23 -: 27 Юли, 2019, 22:00:44 »

Да на 3-4 минута вече са загряли цоклите.
Като идея бях оставил една крушка да свети непрекъснато на
терасата.
Средно им дават от 15000 до 30000 часа работа.
Може би и от жегата или късмета тази крушка замина за
една седмица работа.
Не мога да я подменя загубил съм касовата бележка
дават и 2 години гаранция.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 410
  • Населено място: България
Re: Проблем или компромис с LED крушка.
« Отговор #24 -: 28 Юли, 2019, 00:57:09 »
Няма гаранции за спектъра на крушките. 395 - 400нм. е опасната дължина.  http://ra4nal.qrz.ru/uvled.shtml

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем или компромис с LED крушка.
« Отговор #25 -: 28 Юли, 2019, 17:32:49 »
Това, че експонират платки с нея не означава нищо. Пак казвам - не защитавам толкова LED, обаче твърденията тук повече пасват на диодите преди 10 години. Сега нещата са доста по-добре! Но трябва да се внимава на кои производители се залага, защото както се вижда има и значителна фира.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 410
  • Населено място: България
Re: Проблем или компромис с LED крушка.
« Отговор #26 -: 28 Юли, 2019, 17:58:33 »
Напротив сега нещата са още по зле. Опита го показва. Нещо марково на което разчиташ понеже е скъпо може да те подведе. Например Филипс. Приключвам да дискутирам всеки сам решава колко ще си експонира макулата на очите.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: Проблем или компромис с LED крушка.
« Отговор #27 -: 28 Юли, 2019, 18:28:33 »
На Филипс са много слабо запоени диодите.Даже като свалиш сферата за разсейване ти падат диоди в ръката.Може да има няколко филипса!

Неактивен petkosamoletko

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 32
Re: Проблем или компромис с LED крушка.
« Отговор #28 -: 28 Юли, 2019, 18:46:37 »
Да споделя и аз нещо по въпроса. Баща ми преди доста време навсякъде сложи ЛЕД крушки и от това, което съм наблюдавал мога да кажа следното. В началото мисля, че беше купил някакви на Philips (за проба) и бързо отидоха в кофата, не изкараха много. След това започна да взима някакви V-Tac (нещо от сорта 10-12 вата, които уж отговарят на 75-80) и мисля, че още не ги е сменял от както са сложени. Взе същата марка за вилата, но от друго място и след няма и месец се скапаха. Бяха с 2 години гаранция, така че ги върна и нямаше проблеми. Най-вероятно е било кофти партида, то в днешно време всичко си е на късмът май. Както и да е уж е доволен, единствено му казах да взима от тези с 2000-2700К температура(ако не се лъжа тази температура я съпоставят с температурата на светлината от свещ), не дразнят толкова очите и са доста близо до крушките с жичка. Що се отнася до тази синя светлина, навсякъде я гледаме - телефон, компютър, телевизор....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |