| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84  (Прочетена 19683 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: България
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #15 -: 06 Декември, 2017, 22:09:10 »
Скромен въпрос.  Да се практикува с дървесина и топлина не е ли пожароoпасно?

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #16 -: 06 Декември, 2017, 22:14:34 »
По принцип, ДА,
Но не си мисли, че пък тея лампи излъчват такава жега, та чак да се запали дървото. Като казах да се запали, имах предвид трафа, най-вече захранващият, от претоварване.

Активен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #17 -: 06 Декември, 2017, 22:17:41 »
Нека опита колегата,всички така сме правили едно или друго нещо и сме се учили от грешките си.
Като го пусне ще види добре ли е не е ли ще промени някой неща ще пита за някой неща.
Аз също не бих го направил така но това е друга работа.
Мога да му пожелая успех и радост за ушите и очите.

Неактивен emanuilis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 150
  • Населено място: гр. София
  • LZ1EMS
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #18 -: 06 Декември, 2017, 22:18:01 »
Преди близо две години започнах този проект...

Не виждам реално да има Вариант 1 и 2. Дупките в корпуса са 5, т.е. нещо като Министър Ананиев, има мнение преди да е извършена проверката.  :boredom:

Да не помислиш, че не съм за този вариант, напротив - „като ще е гарга, да е рошава".
"I see the sadness in your eyes My life was undisguised..."

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #19 -: 06 Декември, 2017, 22:33:27 »
То и аз не видях да има разлики между показаните схеми.

Иначе ето схема с такива трафове, която съм правил. Нека Емо да каже как е на звук. Неговият е правен по нея.

83706-0

Емо, абстрахирай се от проблема с лекия брум.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #20 -: 06 Декември, 2017, 22:46:45 »
Благодаря за съветите и за мненията, ценя много вашия опит, защото моят е минимален. Поне в тази посока де :-)
На първо място ще почна с дървенията. Нарочно избрах този вариант, защото класическата схема с метално шаси и дървени капаци не ми допада. И тъй като и аз се притеснявах за греенето на лампите, реших, че цоклите ще са монтирани отгоре на дъската, за да може лампите да се охлаждат максимално добре. Мрежовият траф също е отвън без капаци, така че охлаждането не мисля, че ще бъде проблем при нормални режими. Едно лампово радио в дървена кутия според мен е много по-рисково при евентуални повреди отколкото тази конфигурация. Особено като си спомня какво се случи веднъж с кенотрона на една моя Олимпия  :bomb:
Иначе за трафа. Мерих го при товар и въз основа на резултатите origo направи схемата. Мисля да му се доверя на този етап (не че имам много избор при наличните познания) и да изпробвам. Именно това е идеята - да изпробвам. Това е и причината дупките за лампите да са пет. Това ми дава възможност за вариации. Ако имаше само две, тогава нямаше да има място за експерименти. А и има и друго. Просто ми хареса как се подреждат на две линии с три отпред и две отзад.
В крайна сметка толкова време чаках да започна всичко и ще действам спрямо предварително начертания план. Пък ако трябва, ще сресваме гаргата в процеса на работа  :)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #21 -: 06 Декември, 2017, 23:27:42 »
Пожелавам успех. Митко си разбира от работата, та по схемата няма съмнения, ще тръгне, и после почва забавлението. Ецц84 е малко странен избор, интересно е защо се е спрял точно на нея. Относно трафа, мисля че ще му търсиш замесник като я подкараш, най-добре си поръчай да ти навият един нов.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #22 -: 07 Декември, 2017, 11:20:45 »
Ами избрах я поради липса на PCC88 (по-добре ECC), липса на ECC81 а тази я намерихме в мрежата на достъпна цена. Не е добър вариант както PCC88, но последната стана голям хит в аудиото, и в момента се намира трудно а цената е в небесата. Вярно е че усилването ще е по-ниско с тази лампа.
Относно напрежението катод-отопление - поне за ECC84 която е аналог на 6Н14П то данните са че при + на катода допустимото напрежение е 250 волта. При - на катода а + на отоплението тогава напрежението е 90 волта.
За еднаквостта на половинките няма притеснения - 1. не е 100% задължително изходното напрежение да е на половината от захранването 2. винаги в един балон са достатъчно еднакви - до сега не съм имал никакви проблеми от този характер и излизат приблизително 1/2 от захранването на изхода.
Относно това дали горния триод е генератор на ток или друго . Ясно е че от гледна точка на долния триод това отгоре е генератор на ток. От гледна точка на товара пък горната половинка е катоден повторител. Схемата се нарича SRPP (Shunt Regulated Push Pull) предоставя ниско изходно съпротивление и ниски изкривявания.
Относно тока на крайната - подбрал съм 48 милиампера, но в момента наистина при преоценка на нещата смятам че на трафовете от Пирин това ще им е много. Не че ще се опекат, просто максималната изходна неизкривена мощност ще е по-ниска. Наистина оптималния ток на тия трафове е по-малък при крайна в триоден режим. Тези дни ще преоразмеря катодния резистор на крайното стъпало, или ще видя дали съм заложил наистина тоя ток, или просто катодното напрежение е означено грешно. Действително симетричен клип ще се получи при по-нисък ток в триоден режим на крайната. А това че с по-нисък ток не свирел тоя траф, че нямал бас и т.н. това няма как да се съглася - не е така и Огнян го е слушал при мен на 25 милиампера и го хареса.
Мрежовия траф е важно да се каже че е от приемник с двутактно крайно стъпало - т.е. не е толкова маломощен и клякащ като от еднотактните. Вътрешното съпротивление на трансформатора е изчислено по dU/dI метода и после изправителите са симулирани. Така че стойностите на напреженията от захранването гарантирам че ще излязат точно такива при товар двата канала и във двата варианта - и с кенотрон, и с диоден изправител с RC филтър.
В заключение - ще пипнем режима на крайната лампа, може ако не стигне усилването да се наложи да сменим предусилвателната с 6Н23П, но да стискаме палци да стане с 14П че колегата няма да се радва сега да търси други лампи. Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #23 -: 07 Декември, 2017, 20:39:10 »
PCC88 чак пък хит, даже и в момента я има в търговския раздел по актуалните теми и не е скъпа( PCC88 tesla 1 x 8 лв.- това ако е скъпо за нова лампа май трябва да минете на транзисторен проект). Да се има предвид, че е със  7в отопление и иска изправяне на същото ако се ползва стандаретн траф с 6.3в.

Виж E88CC е вече скъпа лампа, ама Тесла ECC88 се намират на по 20лв.
 6н23п е добър аналог на горните, даже си пазя още един чифт от ЕВ версията подбрани с 4 еднакви триода, че ми е подарък от скъп приятел.

Тука Целта бюджетен амп лие или нещо друго, щото парчето орехова дървесина струва колкото всички елемнти вложени в него? Нещо не ми става ясно как е точно насочен проекта.

ЩЕ подкрепя Елтехно, тука. Тия изходни трафове са супер за P/ECL86, ама тая лампа стана като  голямата стъпка и еднорозите- неоткриваема.

Може би за тоя  захранващ траф, Един чифт PCL82  + 2 Индикатора ЕМ84 e по-уместно.

Все пак не забравяйте, че Изходните звукови трансформатори от Пирин са   Проектирани точно за работа с PCL82.






« Последна редакция: 07 Декември, 2017, 20:53:28 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #24 -: 07 Декември, 2017, 23:12:20 »
Цитат
Все пак не забравяйте, че Изходните звукови трансформатори от Пирин са   Проектирани точно за работа с PCL82.

Само да уточним, Пирин е с PCL86, а не с 82.  ;)

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #25 -: 08 Декември, 2017, 10:54:01 »
Оги, този усилвател има две цели - забавление и обучение  :D   Всичко останало са допълнителни ползи. Истината е, че за такива неща съм склонен да давам пари, но само ако виждам реална полза от това. Орехът например го намерих сред едни купища дървени боклуци. Обработката я правих в цеха на един приятел и не ми струва абсолютно нищо. Мрежовият траф стои отдавна в шкафа, а изходните от Пирин намерих съвсем случайно, пак за без пари. Купихме само 6Н14П, но за прекрасна цена, както и останалите елементи. Така че за момента не е инвестирано почти нищо. Ако се наложи, ще вкарам пари, не е проблем, но засега ще следваме този план и ще се забавляваме  :D

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #26 -: 08 Декември, 2017, 11:21:13 »
Абе 8 лева за парче е доста, поне моите схващания по отношение на лампите са както бяха преди 10 - 15 години когато лампа над 3 лв. беше рядкост и се водеше скъпа.
За сега ще оставим проекта както е, само ще намалим тока на крайните лампи че да не тормозим трафчето и да не насищаме изходните, пък после ако не стига усилване ще сменим предусилвателната лампа. Но пак казвам - този траф е от двутактен приемник - редно е да не са му чужди такива товари. Освен това когато стои напълно открит спокойно държи и на леко претоварване. Виж като започнеш да го криеш под капаци става страшно - личен опит с Орфейски траф който открит е само топъл на пипане, а под капак (макар и с вентилационни отвори) се нагрява до парене.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #27 -: 12 Декември, 2017, 20:52:55 »
Монтирах и изходните трафове. Проверих позицията за евентуален брум и първоначалните ми предположения се оправдаха - разположени са достатъчно далеч от мрежовия траф и позицията им е без особено значение. Обърнати са "с главата надолу", за да няма директен достъп до кабелите. Не срещнах никакъв проблем с удължаването им и всичко стана супер. Поиграх си малко и с дървенията :D Утре може да се хвана с филтрацията на анодното.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #28 -: 12 Декември, 2017, 21:24:58 »
Супер си го направил. Много готин вид придобива, ако боядисаш трансформаторите ще им направиш добро.

Цоклите за лампите са много хубави от Христо Ботев  или Ворошилов. Мият се с Меглио да падне патината да нямаш проблеми с контактуването на лампите в тях. Само винтовете за цоклите с конусните глави- внимавай с тях, че така се чупят ушите им.
 
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #29 -: 13 Декември, 2017, 09:47:05 »
Ако може да преглътнеш промяната в дизайна, би било хубаво да "дефазираш" геометрично двата изходни трансформатора един спрямо друг . т .е да не са успоредно един на друг. Или пък просто да ги екранираш с метални кутии.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
21 Отговора
14625 Прегледи
Последна публикация 31 Януари, 2013, 23:53:13
от Pichaga933
1 Отговора
1329 Прегледи
Последна публикация 25 Април, 2015, 20:29:48
от Eltehno
1 Отговора
1308 Прегледи
Последна публикация 17 Юли, 2016, 13:47:36
от vasevdeyan
0 Отговора
2215 Прегледи
Последна публикация 30 Юли, 2016, 14:43:00
от emilmin4ev51
1 Отговора
861 Прегледи
Последна публикация 17 Януари, 2018, 12:18:51
от lampamp

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |