| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84  (Прочетена 19746 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #30 -: 13 Декември, 2017, 11:13:35 »
Прехвърлянето на сигнал от един канал към друг посредством магнитното поле от трансфолрматорите-изходните е нищожно.Даже има схеми с които се  смесват леко двата канала регулируемо.Важното е да не прониква мрежов брум от мрежовия.За целта-захранваш мрежовия траф,запояваш говорител към изходните трафове и напрягаш слух за да чуеш има ли бръмчене.Разбира се при пълна тишина и добър слух...

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #31 -: 13 Декември, 2017, 15:59:59 »
Точно това и направих. Сетих се за една тема, в която origo обясняваше за тази схема и установих, че брумът изчезва далеч преди средата на расзстоянието между актуалната им позиция и мрежовия траф. stoi, благодаря за съвета, но май позиционирането вече е окончателно и почвам да градя филтрирането и отоплението. Според вас как е най-удачният вариант за отоплението? За усуканата двойка е ясно, но да пускам ли от всеки цокъл по една и накрая да ги свържа с мрежовия траф или да върви една единствена двойка, която минава през всеки цокъл и накрая стига до мрежовия?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #32 -: 14 Декември, 2017, 10:17:57 »
Аз лично смятам че не е проблем да обикаля цоклите една усукана двойка. Имайки предвид обаче тока който консумират лампите за отопление, трябва да се съобрази сечението. Не се поддавай на внушения от някои хора във форума които ще ти обясняват как при такова опроводяване ще имаш проблеми и брум - ако не могат да се аргументират научно защо ще има проблеми, не следва да им се доверяваш. До сега не съм чул някой с адекватна аргументация на причината за потенциални проблеми при такова опроводяване. Не забравяй обаче че единия край на отоплението трябва да е свързан към масата на усилвателя в една точка. Ако пък решим да правим повдигане на отоплението ще ти кажа друга схема, но за сега смятам да се ръководя от дейташийта на европейския аналог на лампата според който следва да няма проблеми.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #33 -: 14 Декември, 2017, 12:29:50 »
Препоръчително е да облицоваш всичко отдолу със станиол по-дебел за да служи за екран.Свържи на маса като забиеш габърче.Кройката може да те затрудни но и да се намачка някъде не е проблем.Прикрепи станиола с лепило за да не се свлича..На капака отдолу също сложи станиол и с габърче и проводник заземи.Внимавай обаче да не се опират елементите в станиола.Лек ден.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #34 -: 14 Декември, 2017, 14:00:44 »
Ама защо станиол? И габърчета. Какво ще екранира станиола? Ако става дума за магнитно екраниране- бяло тенеке (калайдисана ламарина), ако става дума за ВЧ- защо не медно фолио? То поне се запоява! Какви габърчета, какви станиоли, какви 5 лева? Според мен ще бъде много по-добре и полезно да го занесеш в църквата да го освети тоя усилвател един свещеник!
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #35 -: 14 Декември, 2017, 20:53:37 »
Не мисля, че има нужда от каквото и било екраниране отдолу.
Ако ползва текстолита за ето такъв монтаж, е достатъчно само да го замаси в една точка.

83979-0

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #36 -: 14 Декември, 2017, 21:49:07 »
Колеги , от какво по - точно  трябва екраниране . В случая имаме за шаси - парче дъска . В повечето случаи ги правим ,  на  по - голяма дъска .

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #37 -: 14 Декември, 2017, 23:29:55 »
Завъртане на трафовете не е лоша идея, ама са толкоз близко , че няма значение, пък и не хвърлят кой знае какви полета, за разлика от захранващия който си е на доволно разстояние.

За отоплението, при читави лампи няма проблем и само една двойка да обхожда всичките, обаче ако някой от предусилвателите е склонен да микрофони да се самовъзбужда итн. Дефекти на ползваните лампи, като ги наредиш една след друга , крайните лампи почват да да брумят. Това го казвам от опит, като се вържат на отделни проводници към ендбрумера , отопленията, тоя проблем отпада. Не е задължително да стане, обикновенно се получава при износени лампи, какво е научното обясненние, оствям на Митко да го намери, все пак е научен кадър.Аз првтенции нямам за вярност. Митко е чудесен конструктор, мисля че схемата му ще свирне и ще работи както я е сметнал. От неговите неща, лош звук не съм чул.

Относно станиолите- много лесен начин да си направиш късо. Тая схема няма от какво да се ектанира, 5 елемнта са отдолу а активните отгоре са - лампите са Голи, ако искате да екранирате, почнете с цокли с екраниращи капци, другото е безмислено, бубини отдолу няма.

Препоръчвам дървото да се импрегнира срещу горене, има такъв импрегнант бг производатво, който не позволява запалване на детайла, и отгоре ест лак, за да не дишаш импрегнанта...

За магнитно екраниране - "черна" обикноврнна магнитна ламарина, колкото по-дебела толкоз по-добре. Тенекето е стандарт който  означава ,че е толкоз тънко, че даже не може да се нарече ламарина , и се използва за опаковки като например сирене, в електрониката се използва ламарина - 0,3 най тънката която съм мяркал в изделия. Ако си мислите че с не магнитна  ламарина ще мине номера, не се и опитвайте, алпака-та не екранира нищо , просто няма магнитни свойства. Един приятел пробва, и беше неприятно изненадан- хубаво на вид ама безмислено.
« Последна редакция: 14 Декември, 2017, 23:44:47 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #38 -: 19 Декември, 2017, 19:14:10 »
Днес откраднах малко време и налепих половината НЧУ. Осъзнавам, че първо трябваше да направя експериментален монтаж, за да може по-лесно да се правят корекции, но вече бях напреднал доста и реших да завърша единия канал. Мястото се оказа кът противно на очакванията ми, но и съм се стремил да използвам максимално къси крачета на елементите, което допълнително затруднява монтажа. При крайната лампа катодните съпротивления са поставени само за проба, затова и краищата им не са отрязани.
Реших да махна лустер клемите, като оставих единствено тази за мрежовия кабел. Съпротивленията на RC филтрацията са отдалечени от електролитите, за не греят близо до тях. В общи линии е това. Следващия път, като намеря време, започвам с тестовете и едва когато имаме готова и стабилно работеща версия, ще налепя втория канал и ще скъся и подредя кабелите  :)

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #39 -: 19 Декември, 2017, 19:53:51 »
Съвсем добре се е получило . Спретнато стой .   :bravo:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #40 -: 19 Декември, 2017, 20:06:30 »
Ами тая работа с опроводяването на отоплението има файда единствено срещу ВЧ самовъзбуждане и именно в случаите на такова може да доведе до описаните ефекти. И причината за това самовъзбуждане изобщо не е опроводяването на отоплението, а най-често друг проблем с опроводяването на схемата, но наистина погледнато така, няма лошо да се пуснат отделни двойки за пред и крайни лампи, макар че аз бих борил потенциалните проблеми по други начини.
Относно сигналните кабели - струва ми се че не виждам да са екранирани - добре е да се опроводява от входните букси до потенциометъра и от потенциометъра до входа на схемата само с екраниран кабел. Това може да се окаже критично срещу самовъзбуждане и брумове. Така че купи си RG-174 и опроводявай с него, читав коаксиал - тънък, гъвкав и удобен за работа - ако намериш с медно жило и оплетка. Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #41 -: 19 Декември, 2017, 20:43:22 »
Този потенциометър за звука, който го гледам на снимките може направо да го забравиш...  Ще почнат едни брумове и чудесии. Поне за подкарването на схемата  не го слагай-ще ти е много по лесно така да си настроиш ампа и да решиш всички възникнали ядове. Пък като нагодиш всичко, последната работа е да сложиш потенциометъра. То не е случайно, че е последна щото в БГ потенциометри читави почти не може да намериш. В Комет имаше едни сини пластмасови, бяха ок, ама ги свършиха, ако са заредили пак, купи от тях.  В Елимекс на ТУ на входа имаше NOS, ама и там май свършиха.

Поздравления за монтажа, за първи Амп, е много-Добър монтажа.

Тоя електролит дето е кацнал на платката, може да го изместиш, че ще ти пречи, другите са  ок.

За кабелите от чинчовете- слагй екранирани, както те е посъветвал Митко, като ги замасяваш само на ЕДНО място- НА потенциометъра и от потенциометъра към обшата точка маса на платката...

Евтини такива кабели, за донор съм свалял от стари PC-кутии- кабела между дъното и жака за слушалки на предния панел.- Намират се и са качествени.


Оня проводник дето си го пуснал от платката към чинчовете-за маса, го махни, че иначе ще направиш кръг и ще си генерираш брум от там.

Надявам се коментара ми да ти е полезен. Успех!
« Последна редакция: 19 Декември, 2017, 20:51:50 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #42 -: 19 Декември, 2017, 21:42:35 »
Благодаря за обратната връзка  :)  Сигналните кабели са екранирани. Не помня кой ми беше казал във форума, но преди доста време ми даде много полезен съвет - старите VGA кабели на CRT мониторите имат страхотни екранирани кабели вътре. Използвал съм такъв, като е замасен точно така - от общата точка към потенциометъра и после към чинчовете.
Потенциометъра съм го купувал от Комет с ясното съзнание, че е само временно решение. Да видим обаче откъде ще намеря читав. Аз живея точно до ТУ, така че не пречи тези дни да проверя какво има в Елимекс  :)
Когато Митко сметне съпротивленията на крайната лампа, следва и първия тест, така че очаквайте включване  :D

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #43 -: 19 Декември, 2017, 23:35:52 »
Оня проводник дето си го пуснал от платката към чинчовете-за маса, го махни, че иначе ще направиш кръг и ще си генерираш брум от там

Точно така. Ама като гледам , май има и други елементи , които си "вземат" масата от там. Разкарай я изобщо тая жица, да я няма там. Ползвай платката за тая цел.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #44 -: 23 Декември, 2017, 20:10:41 »
Не съм преправял нищо по усилвателя. Единствено променихме катодното съпротивление на крайната лампа на 220 ома и емулирах единия канал с 10кОм 10В съпротивление! И усилвателят тръгна от раз  :master2:
Използвам OT2 ГИ7552 за озвучително тяло, че още не съм сменил кондензаторите на колоните, които правя за ламповия усилвател. Така че за звука трудно мога да правя коментари. Лампите сега са 6Н14П и 6П14П - и двете са използвани, но бяха за първоначалния тест. Благодарение на styrshel имам две нови ECC84, имам и шест нови 6П14П, купени преди две години. С крайните лампи не съм толкова добре зареден - 5-6 EL84, но само една е нова.
Напрежението в момента е доста по-високо. Някъде около 320 волта, но точните измервания ще ги почваме с втория канал за товар  :)
Много се радвам, че най-накрая след две години планиране тръгна от раз, за което заслугата е на Митко. Няма и абсолютно никакъв брум. По време на празниците продължавам!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
21 Отговора
14678 Прегледи
Последна публикация 31 Януари, 2013, 23:53:13
от Pichaga933
1 Отговора
1354 Прегледи
Последна публикация 25 Април, 2015, 20:29:48
от Eltehno
1 Отговора
1333 Прегледи
Последна публикация 17 Юли, 2016, 13:47:36
от vasevdeyan
0 Отговора
2240 Прегледи
Последна публикация 30 Юли, 2016, 14:43:00
от emilmin4ev51
1 Отговора
886 Прегледи
Последна публикация 17 Януари, 2018, 12:18:51
от lampamp

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |