| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84  (Прочетена 19951 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #45 -: 24 Декември, 2017, 16:23:31 »
Много се радвам! Ако след сглабянето на втория канал и настройките напрежението отново е високо ще се наложи да увеличиш резисторите в CRCRC филтъра. Но нека уточним режимите. При завишените анодни напрежения е хубаво да го загледаш на тъмно дали анода на крайната не започва да се черви леко, че може да ѝ дойде в повече мощността.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #46 -: 25 Декември, 2017, 22:38:26 »
Весела Коледа на всички  :drinks:
Днес, докато си седях във вкъщи, реших, че е време да направя и втория канал. Този път не тръгна от раз, заради една лоша спойка, но след бърза инспекция всичко си дойде на мястото. Отново никакъв брум  :)
Понеже другата аналогична колона беше в мазето, а не ми се ходеше дотам, не направих тест и с двата канала. Утре обаче мисля да го пробвам. Да видя как са напреженията, след което ще наглася и тока на крайните лампи. Чудя се дали да действам с наличните руски 6П14П или с EL84. Оказа се, че от EL84 имам две напълно нови, така че може би с тях ще започна.
Като видя как са напреженията и как се държи трафа, ще преценя как да процедирам с индикаторната лампа. Имам EM84 и мисля да използвам нея. Приемам всякакви предложения за нейната реализация, като за мен няма никакъв проблем да се използват и полупроводникови елементи.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #47 -: 25 Декември, 2017, 23:37:00 »
EL84 ги остави за най-накрая след като настроиш всичко. Само леко ще им пипнеш катоднитe съпротивления ако е нужно и готово, че не са толкоз издръжливи на грешки колкото Рускините :D :D :D

Това е най-читавата Схема за ЕМ84 индикатор, която познавам. Не влияе на звука и индикира бързо и точно. Предусилвателя е едно доста масово транзисторче. Може да слушаш директно от входа, преди или след  потенциометъра. Аз обикновенно ги слагм преди потенциометъра, та да тазнцуват индикаторите даже когато съм намалил ампа до нула.

http://www.loetstelle.net/projekte/emuniversal/emuniversal.php


Иначе може да ги вържеш и към пред-усилвателните лампи през кондензаторче ама се отразява на звука, по някоя от тези схеми и индикацията не е толкова приятна за гледане, колкото по горната схема:

http://pics.data.bg/storage/pics/2490325/34506/e7ea48747a643782f4d094e47d34a6ae_610x0.jpg

http://pics.data.bg/storage/pics/2490325/34506/64ed4f61f0b71e68d8ec7d8f1900c8e1_610x458.jpg



« Последна редакция: 25 Декември, 2017, 23:43:52 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #48 -: 26 Декември, 2017, 10:37:42 »
Ако ще е без транзистор нека не е в предусилвателната а в анода на крайната. Все пак там е по-голяма амплитудата на сигнала, а и импеданса е може би малко по-нисък. Разбира се се очаква в повечето случаи да има някакво влияние върху звука, макар че е възможно и да няма. Може да взаимстваш за експеримента схемата от магнетофон Астра 4 примерно:
http://www.rw6ase.narod.ru/00/mg_l/astra4instr1.djvu
Реагира много плавно и мазно на сигнала (лично аз предпочитам пред подскоци в такт с музиката без никаква „инертност“) макар че това си е до вкусови предпочитания.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #49 -: 31 Декември, 2017, 00:34:24 »
Празниците бяха много благодатни за проекта и вече съм на финалната фаза  :drinks:  Всичко е монтирано, включително и индикаторната лампа. Свързана е към анода на крайната на единия канал. Пробвах няколко схеми, но отново origo извади тази, която не се отразява по никакъв начин на звука (поне на ухо) и има най-приятна реакция.
Напреженията ми са с около 10% по-високи, затова чакам празниците да приключат и да взема нови керамични 5-ватови съпротивления и да вкараме усилвателя в режим. Тогава ще сложа новите лампи, ще махна тестовите и ще настроя режимите на крайните EL84.
Както повечето от вас предположиха, потенциометърът започна да прави магарии преди реално да е започнала същинската му служба. Имах обаче едини стари руски, почти нови, които не вървят толкова мазно, но за сметка на това се държат в пъти по добре! Засега слагам пауза на проекта докато не се сдобия с нови резистори през 2018-а  :D

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #50 -: 09 Януари, 2018, 18:20:43 »
Представям ви завършения проект  :master2:
Точно две години минаха, откакто тръгна идеята за този усилвател. По една или друга причина изработването му се забави много, но резултатът е точно такъв, какъвто си го представях. В него не са инвестирани почти никакви средства. Максимум 20-30 лева за елементите. Всичко останало съм го събирал откъде ли не.
Лампите в момента са 6Н14П, EL84 и EM84. Усилването е повече от достатъчно за средна по размери стая. В момента крайните лампи са с 220 катодно съпротивление и анодният ток е около 35 милиампера. Напреженията излязоха точно като по схемата, която origo проектира. Единствено трябваше да се сложат резистори с по-голямо съпротивление в RC-групата.
Няма и помен от брум, въпреки че монтажът ми е далеч от перфектен. Захранващият траф при работа около половин час е леко топъл. На този етап смятам проекта за приключен. Когато завърша колоните и довърша ремонта на хола, вече ще мога да говоря и за звука  :drinks:
Благодаря много на всички за съветите и помощта. Нямаше да се справя без вас!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #51 -: 09 Януари, 2018, 19:34:56 »
Браво! Прекрасен проект отлично завършен! Използвай го със здраве и да ти носи много радости!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #52 -: 09 Януари, 2018, 19:47:30 »
 :good: :bravo:... :drinks:

Неактивен ian

Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #53 -: 09 Януари, 2018, 20:35:54 »
Браво, колега! Чудесно е станал и най-важното е, че са оправдани очакванията ти!
Чакаме следващия  :drinks:

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #54 -: 09 Януари, 2018, 21:16:28 »
Честито колега, монтажа ти е супер а и на вид е много готин. Гледам и читав потенциометър си му намерил. Пожелавам ти много да му се кефиш и едни хубави колонки да му направиш.

Ако му теглиш един спрей на трафовете няма да се отрази топлинно.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 121
  • Населено място: гр. Куклен
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #55 -: 09 Януари, 2018, 22:46:30 »
Честито колега ! С здраве да му се кефиш и да "подчаршафиш" някоя мацка на "ламбово" осветление :)  Може ли да повторя и аз проекта ти....че съм заделил едни Акордски трафчета...и мацки съм набелязал......   :)))

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #56 -: 10 Януари, 2018, 10:20:24 »
Повтаряй го, но си намери 6Н23П за предусилвателна, или PCC88 (но трябва да донавиеш няколко навивки за отоплението на PCC). Иначе схемата е трепач! Няма да съжаляваш.

« Последна редакция: 10 Януари, 2018, 14:59:17 от Pichaga933 »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #57 -: 10 Януари, 2018, 18:54:32 »
Браво, добре изглежда и монтажа, и завършения вид!

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #58 -: 10 Януари, 2018, 19:14:57 »
Правата на схемата са на origo, така че щом Митака дава, действай, barlog  :master2:

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 121
  • Населено място: гр. Куклен
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #59 -: 10 Януари, 2018, 19:27:54 »
БЛАГОДАРЯ ! Ще пиша в темата като го захвана :)

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
21 Отговора
14828 Прегледи
Последна публикация 31 Януари, 2013, 23:53:13
от Pichaga933
1 Отговора
1426 Прегледи
Последна публикация 25 Април, 2015, 20:29:48
от Eltehno
1 Отговора
1407 Прегледи
Последна публикация 17 Юли, 2016, 13:47:36
от vasevdeyan
0 Отговора
2309 Прегледи
Последна публикация 30 Юли, 2016, 14:43:00
от emilmin4ev51
1 Отговора
952 Прегледи
Последна публикация 17 Януари, 2018, 12:18:51
от lampamp

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |