| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84  (Прочетена 19759 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 121
  • Населено място: гр. Куклен
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #90 -: 28 Февруари, 2018, 20:08:05 »
Да, имам го в предвид това :) Благодаря !

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #91 -: 02 Март, 2018, 10:38:31 »
Да, работи по схемата която си постнал. Но наистина послушай колегата и увеличи катодното съпротивление на крайната лампа. Над 37 милиампера са излишен ток и напъване на крайната лампа и трафа, а още повече водят и до по-ниска неизкривена мощност в товара.
Ако работиш с CRCRCRC филтър на анодното напрежение, винаги може с малки корекции на стойността на резисторите да докараш търсената стойност на напрежението, което неминуемо ще зависи от товара.
Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 121
  • Населено място: гр. Куклен
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #92 -: 05 Март, 2018, 16:11:06 »
Здравейте господа !
 Ето сега и да "докладвам" до къде докарах усилвателя...тестова версия върху парче лам. паркет :) :)))
Зработи веднага, тока на крайната лампа го свалих до 36мА и повече не съм ръчкал режимите. Ще ги донагласям като направя и втория канал....най вероятно в постоянната кутия която е още в "размисли"  Експериментирах и с индикаторна лампа ЕМ80, получи се добре.  Пак напомням че това е само тестова версия. Всички ползвани лампи са употребявани...както и повечето елементи... само по захранването всичко е ново.  Няма никакви шумове , брумове или самовъзбуждане. Тествах на стар говорител от Акорд  сигнала от радиото на стар телефон....така че за качеството е твърде рано да се говори.
 Планирам кутията да е от черешов материал ..имам доста ..... но тепърва ще я обмислям.
Намерих си и готина голяма "глимка" за индикатор на захранването :)
  Качвам снимки....... БЛАГОДАРЯ на всички помогнали с мнения и съвети....приемам и идеи за кутия /корпус/ .
 Ще пиша за следващите етапи  :)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #93 -: 05 Март, 2018, 20:59:59 »
Е като имаш такъв хубав дървен материал подходи предвидливо, направи един проект в някоя програма за 3д моделиране, сега вее са прости за ползване и има много безплатни и после в Cad  и директно на ЦПУ Фреза.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 121
  • Населено място: гр. Куклен
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #94 -: 06 Март, 2018, 14:11:45 »
Нееее друго си е.....чара и удоволствието от ръчния труд......е,  няма да мине без техника разбира се, само с теслата не става :)))))

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #95 -: 20 Юли, 2018, 12:13:56 »
Да раздвижа малко темата :-) Усилвателят вече е в хола и свири въпреки проблемите, които имам с колоните. По време на тестовете зимата използвах едни стари малки респроми и с тях не можах да го усетя, но сега, като минах на големите ОТ и ги отдалечих достатъчно, установих, че има разлика между двата канала. И тази разлика е провокирана от изходните, тъй като режимите навсякъде се еднакви, а като смених само изходните на двата канала, се видя, че единият вади много по-приятни високи.
И двата трафа са от телевизор Пирин. Първичната и при двата е две 1650х0,15, вторичната - 90х0,62 при единия, а при другия 90х0,62 и 14х0,62, като използвам само 90х0,62. Категорично мога да кажа, че звукът при този с двете вторични е много по-приятен. Сега остава да търся още един такъв с две вторични, ама дали ще вади същия звук, ахахаха

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #96 -: 20 Юли, 2018, 14:06:05 »
Пак провери режимите на всички лампи, после виж и да няма някоя дефектна. То не че не може да е от трафа де, но именно и моя лампов си е така с различни трафчета и не съм забелязал да има каквито и да било разлики. Виж също дали си сфазирал правилно намотките на двете трафчета. Виж и от анода на коя крайна взимаш сигнал за индикаторната лампа. Ако го взимаш само от единия анод, вероятно и това е канала в който в момента срещаш проблем с високите. Та така, ще го преборим, няма как иначе! Провери добре и всички Grid leak резистори (тези последователно на първи решетки). Ако там си объркал стойността на някой друг порядък, това на режима няма да се отрази, но на високите да.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #97 -: 20 Юли, 2018, 16:56:38 »
И на мен първата асоциация ми беше индикаторната лампа, но изненадващото е, че тя е свързана към канала, който уж ми звучи по-добре. Ама вече почвам да си мисля, че проблемът е в главата ми :-) Или в разположението на ОТ и на предметите в стаята. В крайна сметка без осцилоскоп толкова!
Днес поразпитах колко ще ми вземат за ремонт на говорителите в Надежда. Само за гънките на басите - 60 лева. Май ще се захвана аз, нямам много какво да губя :-)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #98 -: 20 Юли, 2018, 20:37:10 »
Тестовете за еднакво звучене се правят по следния начин<> 1во Премахваш ПОТЕНЦИОМЕТЪРА за усилване- щото обикновено са много различни логаритмиччните стойности на 2 та канала, после РАзменяш колоните, щото е най лесно, след това разменяш пред-усилвателните лампи,  след това разменяш крайните лампи и накрая разменяш изходните трафове. В случая мисля че имаш разлика в триодите на пред-усилвателната лампа.  Тоест трябва за тест да разкачиш  Прехвърлящите кондензатори от пред-усилватела лампа към крайна лампа и да ги пусне ш с кабелчета към другия канал, за да си провериш това стъпало.
Ако след всички тия тестове стигнеш до изходни трансформатори което е доста невероятно, ето ти нови фабрични секцонирани
за 8 ома колони
https://www.tme.eu/bg/details/tgl5_001/transformatori-sas-zakrepvane/indel/tgl-5001/

за 4 ома колони
https://www.tme.eu/bg/details/tgl5_002/transformatori-sas-zakrepvane/indel/tgl-5002/
« Последна редакция: 20 Юли, 2018, 20:46:32 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 121
  • Населено място: гр. Куклен
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #99 -: 29 Февруари, 2024, 18:31:28 »
Здравейте колеги ! Изкарвам темата от праха защото след няколко години най-сетне дойде време да пусна усилвател коментиран в тази тема. Прикачвам схемата, моето изделие и схема на изх. тр-ри... Акордски.
 Питането ми е как/кои изводи на първичната да вържа към лампата ЕЛ84. Тествах към двата най-крайни, ток 36мА. Не свири добре, ниските са добре, високите са по тихи и кривят при усилване. Тонколоните Кеймбридж Аудио 4 ома. Захранването с диодите, отоплението  донавито за РСС88, единия край към маса.
 Помощ !! Благодаря предварително

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #100 -: 29 Февруари, 2024, 18:46:25 »
Ами тези трафове са за пентодно свързване. Освен това каква е тази изчанчена схема? Серийно пуш-пул стъпало се прави за голям размах и ниско изходно съпротивление, тук няма нужда от нито едното. Защо не изкопира акордската схема с акордските трафове?

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 121
  • Населено място: гр. Куклен
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #101 -: 29 Февруари, 2024, 18:53:39 »
Нямам опит с ламповите усилватели. Гледах акордската схема. Не ми стана мн. ясно коя част от крайното стъпало да отделя. Конкретна рисунка / схема / би ми помогнала.
Тази схема ми бе препоръчана в тази тема по назад.

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #102 -: 29 Февруари, 2024, 19:05:45 »
Това:

« Последна редакция: 29 Февруари, 2024, 19:12:14 от styrshel »

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 121
  • Населено място: гр. Куклен
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #103 -: 29 Февруари, 2024, 19:18:42 »
Ще го разгледам...благодаря

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 121
  • Населено място: гр. Куклен
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #104 -: 17 Март, 2024, 19:27:25 »
И финала на моя проект. Корпус масивно парче череша. Детаели също череша. РСС88, ЕЛ84 и ЕМ80. диодно изправяне, изходни- Акордски. Без претенции за аудиофилия но си свири супер. Финиш на дървото масло Белинка.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
21 Отговора
14689 Прегледи
Последна публикация 31 Януари, 2013, 23:53:13
от Pichaga933
1 Отговора
1360 Прегледи
Последна публикация 25 Април, 2015, 20:29:48
от Eltehno
1 Отговора
1339 Прегледи
Последна публикация 17 Юли, 2016, 13:47:36
от vasevdeyan
0 Отговора
2245 Прегледи
Последна публикация 30 Юли, 2016, 14:43:00
от emilmin4ev51
1 Отговора
891 Прегледи
Последна публикация 17 Януари, 2018, 12:18:51
от lampamp

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |