| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Смешна сигнализация, ама работеше...  (Прочетена 759 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Смешна сигнализация, ама работеше...
« -: 06 Декември, 2017, 10:36:14 »
Хрумна ми да пусна една тема за нещо, което правих когато бях на около 13 - 15 години...
Майка ми много често забравяше, я котлон, я фурна включени, когато излизаше до магазин, или до някоя комшийка... И тъй като обикновено 10-те минути се превръщаха в 30 и повече, яденето, което приготвяше загаряше, защото забравяше да изключи въпросният уред /тогава нямаше бойлери, климатици, радиатори и др. подобни, мощни неща/...

Та тогава ми хрумна идеята да направя една сигнализация за включен уред, и лампичка да индикира за това /тогава за светодиоди никой не знаеше нищо, такова "животно" не съществуваше/...

Дойде ми мисълта да навия трансформатор с няколко намотки 4мм², които в зависимост от прозореца на "Ш"-образният пакет, бяха от 2 до 5. Другата намотка беше с тънък проводник, какъвто и да е, но да дава ток най-малко до към 200 - 500 мА.
Трансформатора го включих между входящият проводник към таблото и самото табло.
 
Най-трудното беше да се намери крушка за ниско напрежение, примерно 2,5V и малка консумация...

 Та в зависимост от сърцевината пресмятах тези 2-5 намотки за какво напрежение отговаряха и също така колко намотки трябваше да има вторичната, за да свети крушката. Обикновено навивах доста повече. Вече знам, че така не може да се изчислява, но за времето и познанията ми, така разсъждавах...
Монтирах лампичката една педя над дръжката на външната врата и я свързах към вторичната на трансформатора. Оказа се, че заработи... Колкото по-мощен уред беше включен, толково по-силно светеше. Така майка ми не забравяше вече включен мощен уред.

Пиша го всичкото това, защото на някой може да му хрумне нещо в тази връзка... Понякога една дума отключва цели решения... :drinks:
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен hristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 22
  • Населено място: Габрово
  • LZ2GAA
Re: Смешна сигнализация, ама работеше...
« Отговор #1 -: 06 Декември, 2017, 10:57:15 »
То простите идеи са на ефективни, за млад учен добре се справил :good:
« Последна редакция: 06 Декември, 2017, 14:30:28 от mano »

Неактивен hristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 22
  • Населено място: Габрово
  • LZ2GAA
Re: Смешна сигнализация, ама работеше...
« Отговор #2 -: 06 Декември, 2017, 11:16:05 »
  този проблем съм го решил с такъв всичкомер монтиран до входната врата, като изляза мятам един поглед.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Смешна сигнализация, ама работеше...
« Отговор #3 -: 06 Декември, 2017, 11:55:25 »
  този проблем съм го решил с такъв всичкомер монтиран до входната врата, като изляза мятам един поглед.
Ами то нали знаеш..., "мястото ти е сторено, ала ти е време минало..."

Сега вече е много по-лесно, има всичко..., само да знаеш какво и как да го направиш...  :drinks:
Timeo Danaos et dona ferentes...

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |