| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Хармония 103  (Прочетена 9170 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Хармония 103
« Отговор #15 -: 21 Декември, 2017, 00:02:23 »
     Какъв УКВ модул си поръчал?

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #16 -: 21 Декември, 2017, 09:28:46 »
То като гледам по скоро се води УКВ конверторна приставка. Тази която е на КИПА.
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #17 -: 21 Декември, 2017, 11:09:33 »
Малко се обърках като четох темата за монтажа. Направил съм една рисунчица. Мисля че е точно като на схемата която са ми пратили. Това прекъсване на УКВ блока задължително ли е?
Mithrandir

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Хармония 103
« Отговор #18 -: 21 Декември, 2017, 11:18:41 »
Прекъсването е задължително ако монтираш платката след антенния вход на радиото. Т.е., сигнала от антената, трябва първо да влиза в платката, след това да излиза по кабела с оплетката, и да влиза в УКВ-блока на радиото. 

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #19 -: 21 Декември, 2017, 11:27:46 »
Ами мисля да го направя както го е направил origo. Един вид външно към УКВ входа на радиоприемника. Не съм много наясно, но копи пейст-а ми е сила :)
Mithrandir

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Хармония 103
« Отговор #20 -: 21 Декември, 2017, 11:35:45 »
Разбира се, че може, трябва да монтираш обаче допълнителна букса за антената. Препоръчвам да направиш отделно захранване с трансформаторче и изправителен блок за около 6-9 волта.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #21 -: 21 Декември, 2017, 11:41:41 »
Захранване имам. 9V филтрирано и стабилизирано с трансформатор. Външната букса ще я взимам после и ще я монтирам като колегата. Въпроса ми е верни ли са ми рисунките по снимката? Защото единия кабел е за буксата за външната антена. Другия е + на захранването. След това имаме външен вход към УКВ-то и оплетката остава да е - на захранването. Към входа на УКВ-то не трябва ли да са два проводника?
Mithrandir

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Хармония 103
« Отговор #22 -: 21 Декември, 2017, 11:49:11 »
Не, от конверторната приставка ще ползваш само един кабел към УКВ входа, другият отвор на входа си остава празен, оплетката ще я свържеш към шасито на приемника. Това е.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #23 -: 21 Декември, 2017, 11:55:44 »
Много благодаря!  :drinks:
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #24 -: 21 Декември, 2017, 14:56:35 »
Пак да питам за скалата на УКВ-то. Предполагам не е нормално да има толкова малък ход на въртене. От 71 до 73 Mhz. Идеи къде може да е проблема. Нещо може би я спира и не може да слезе под 71 Mhz. Довечера ще я погледна, но някой може да се е сблъсквал с проблема.
Mithrandir

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Хармония 103
« Отговор #25 -: 21 Декември, 2017, 16:01:20 »
Има две вероятни причини:
1. Конеца, да се застъпват навивките една върху друга на масурчето, малко е вероятно;
2. Да е свалян и да не е поставен правилно. Т.е. на самия УКВ-блок колелото, да спира хода преди да е направило необходимия брой обороти 1-2. Причината е в засечката му, конеца влиза в неправилен момент вътре. Трябва наново да се наниже конеца, не е трудно.
Не знам дали обясних както трябва. Има и кинематична схема за движението на стрелката.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #26 -: 21 Декември, 2017, 21:54:26 »
Нов проблем. Както писах радиото беше с една лампа EL84 и си работеше. Вчера като сложих втората лампа (номер 6 на схемата) и усилвателя едва се чува. Явно има някакъв проблем. Мога да запоявам и имам всичко нужно, но не разбирам грам от схемотехника. Може ли да работи само с една лампа? Идеи защо не работи като сложа и втората? Може ли да е заминал трафа или нещо по веригата? Или някоя лампа.
Mithrandir

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Хармония 103
« Отговор #27 -: 21 Декември, 2017, 22:14:04 »
Не е желателно да го пускаш само с една EL84.Там преднапрежението на първата решетка се получава от катоден блок и само с една лампа ще е по ниско,лампата по отпушена и като резултат или ще скапеш по бързо лампата или може да повредиш едната секция на изходния от голям ток.Не е добре така,ако нямаш EL84 може да сложиш 6П14П която е аналог.Трансформатора ако се подпали ще му личи.Вземи волтлетъра и провери какво има на първите решетки на двете лампи EL84.Кондензаторите по 22 n понякога пробиват или имат ликаж.Виж режима на фазоинверторната лампа.Ето ти схемата http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/sch_rx_harmoniq_20_69_103.pdf Напреженията ги пише.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #28 -: 21 Декември, 2017, 22:25:05 »
Лампа имам, но като я сложа и започва да се чува съвсем тихо. Като я махна свири пак нормално. Ще видя какво мога да няправя. Както казах съм малко бос в материятя. Пък за режима на фазоинверторната, освен да я сменя нищо друго не мога да направ. :) Май ще трябва да търся някой да го погледне иначе ще питам като папагал за всяко нещо.
Mithrandir

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Хармония 103
« Отговор #29 -: 21 Декември, 2017, 22:30:35 »
Нали каза че имаш нужното,там ти трябва мултицет да премериш напрежението.Желателно стрелкови,тия електронните от евтините са съмнителни.Първа решетка (g1)  на EL84  е второ краче броено по часовниковата стрелка.При ремонта е така,гледаш схемата,мериш напрежения и разсъждаваш ако нещо не е наред защо е така.Иначе рецепти от типа ще отрежеш червената жица и ще я вържеш за синята...примерно.Не минават :) Ако искаш пробвай се,ние ще помагаме.Щях да забравя да ти кажа,провери отдолу фолиото на платката да не е нагоряло много.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |