| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: МАТАДОР-едно пътуване през годините ,Европа и света.  (Прочетена 1109 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
След перипетиите през които преминах след придобиването на последните два екземпляра за моята сбирка ми се наложи да търся информация за да мога да ги приведа в нормален вид. Ровейки из мрежата попаднах на интересни за мен факти, които искам да споделя с всички колеги притежатели на подобни апарати и тези които искат да имат такива.Както писах и по-рано единия беше напълно преработен и след включването му даваше някакви признаци на живот. Още след като разбрах за какво съм дал не малко-поне замен-пари започнах да мисля по два варианта-довършване на това което бях получил и моя последваща преработка до оригиналния вариант.Свалих няколко различни схеми повечето варианти на V6 ,т.е. А-серия лампи, бакелитова кутия и "нахвърляни с лопата чаркове".Мислех си че това едва ли ще бъде "сериозно изпитание " за мен ,но по едно време попаднах на непознат вариант - МАТАДОР1730 произведен 1936 г. в клона на Филипс-Будапеща.Схемата беше линеен свръхрегенератор с лампи AF7,AL1 ,AZ1.Има класическа дървена кутия и скала както всеки нормален приемник от онова време .Същият вариант е произвеждан и в Румъния по същото време."Класическият му вариант се появява през 1937 г. В Холандия-суперхетеродин с лампи AK2,AF7ABC1AL4.ПОчти по същото време започва производството му в държави от цяла Европа-1937г-КОСМОС Варшава-вариант с АМ1 и АL1,JUNIOR PV4LU-френски Филипс,PIONERE P50 -Италия с лампи WE32,33..Има и производство в Америка.Успоредно с този вариант се пускат и модели GW ,W6U с лампи С-серия.С доста голяма изненада открих обаче описание на детекторен приемник Матадор , а след това и еднолампов приемник със същото име, които са пуснати като китове за самостоятелно сглобяване през 1924 г. от фирмата на Йохан Корбули във Виена.Най-вероятно Филипс е използвал името и опита на този австрийски инженер за своите разработки-данни има, но има нужда от по-добро владеене на немски, пък и аз няма да пиша тепърва дисертация.Исках просто да споделя това което научих за този доста популярен и желан апарат с вас колеги от форума.Ще сложа и снимки на моите Матадори. 

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |