| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: MEAN WELL PSP-600-12 преработка  (Прочетена 1915 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
MEAN WELL PSP-600-12 преработка
« -: 05 Януари, 2018, 19:53:04 »
Здравейте и за много години. Купих си едно хубаво захранване MEAN WELL PSP-600-12, и ми се ще да го направя регулируемо. Както е показано в силистренския сайт за преработка на АТХ със регулиране на тока и напрежението. Първо да питам може ли да се намери схема на това. Има два чипа там, единия е LM324 и LM358. Със схема ще е по-лесно разгадаването кое за какво служи. Взел съм хубав и тих вентилатор на 230В. Изобщо какво ви е мнението за преработка на това захранване дали е удачно. Мощно е и ако стане ще се получи добър вариянт за захранващ блок.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: MEAN WELL PSP-600-12 преработка
« Отговор #1 -: 05 Януари, 2018, 20:14:20 »
Иванчо,те там проблема ти е решен от производителя :) Там вътре до куплунга на изхода има един пример SVR1  до регулируемия ценер.Те там всичките от тази серия PSP-600-5,PSP-600-12,PSP-600-13.5,PSP-600-15,PSP-600-24,PSP-600-27,PSP-600-48 са по един и същ начин направени.Сменяш го с потенциометър и си готов.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: MEAN WELL PSP-600-12 преработка
« Отговор #2 -: 05 Януари, 2018, 21:33:41 »
Добре, а в какъв обхват мога да направя напрежението. Ще може ли плавно от 5 до 20-30 волта. Купил съм и изходни кондери 3300Мф/35В. защото на 50 бяха много скъпи 2 евра за бройка, тея са по 1 евро. Веригата на вентилатора не ме интересува защото ще сложа на 230В. Само незнам другите защити как ще им се отрази тази промяна. Гледам всичко се следи през оптрони.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: MEAN WELL PSP-600-12 преработка
« Отговор #3 -: 05 Януари, 2018, 21:43:23 »
Не може така. Вторичното зависи от броя навивки във вторичната на трафа и може да се мени в тесни граници по електронен път. Импулсните са малко по-различни, поне тези с такава топология на преобразуването и управлението. Не можеш и да товариш с капацитети на изхода до безкрай, няма да зарегулира. Попрочети някакви базови неща за импулсните преди да пазаруваш или си кажи идеята тук, щяхме да изясним уловката преди покупката.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: MEAN WELL PSP-600-12 преработка
« Отговор #4 -: 05 Януари, 2018, 22:40:35 »
Идеята е ясна, да си направя регулируемо импулсно захранване. Не товаря с кондери, просто ако стане трябва да сменя оригиналните 3х3300мф/16В с по-високоволтови. От тази серия има 5, 12, и 24 волтови но не зная за трафовете дали са еднакви. Тока се регулира от входния филтър има си отделен чип за него. А за напрежението не знам. Не съм го купил на празно, трябва ми мощно 12волтово. Ако става да се регулира защо не. Ако не, ще сменя само шумящия вентилатор. С другия по-хубав и с лагери и много по-малко шумен. То така и така оригиналния е с два извода и няма реглаж на обороти или следене дали се върти. А и като го врътна на 13,8В започва така да шуми и дрънчи този, че не се трае.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: MEAN WELL PSP-600-12 преработка
« Отговор #5 -: 05 Януари, 2018, 22:55:33 »
От 5 до 20-30 волта няма да стане специално този.Ще го регулира 20-30 % от номиналното.Примерно PSP-600-12 от 8 волта до към 15 волта.Ако беше PSP-600-24 или по високоволтовите PSP-600-27, и SP-600-48 тогава би могъл да регулираш в по големи граници.Там както ти каза ahedproductions зависи от широчината на импулса и ако е прекалени тесен или прекалено широк се съмнявам да работи коректно.Не съм гледал подробно за какво служат и двата стабилитрона,единия обаче със сигурност е свързан с триак.Управляем стабилитрон.Не знам при теб конкретно китайците какъв са сложили.Напрежението на уравлявашия електрод при което отваря е около 2.5 волта и там има един делител от изхода на изправитела.Тримерчето е част от тази верига.Както в захранванията на някой CRT телевизори.

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: MEAN WELL PSP-600-12 преработка
« Отговор #6 -: 08 Януари, 2018, 15:54:00 »
Тези захранвания по принцип имат потенциометър за фина настройка на напрежението точно до клемите. Не мисля, че могат да се правят драстични преработки като примерно от 5В на 12В.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: MEAN WELL PSP-600-12 преработка
« Отговор #7 -: 08 Януари, 2018, 16:35:32 »
Предполагам тука целта е зарядно за оловни автомобилни акумулатори, което става на 14,4в-14.7в. Ако може да ги достигнеш с регулация без промени в схемата всичко е наред и какъвто е тока по 12в линия която ползваш, захранването ще си го изпълнява.

Относно вентилатора, може спокойно да го сложиш на същата линия и да му изведеш един LM7812 да стабилизира от 14,4в-14.7в  на 12в само за вентилатора, за да е тих и да не шуми.

Вентилаторите с Лагер хич ама хич не ти ги препоръчвам и то е защото  не могат да се смазват. Ако  лагерен му налееш тънко масло става супер шумен. Та тия на втулка са най-добрите от към шум особено когато са смазани и с хубавва тефлонова зегерка.

Аз правех едни гадни номера , като преправях ПЦ захранвания за Power Mac Apple машини. Там има едно 24 волта напрежение, което минимума е около 17-18волта, за да работят Файърваиър портовете, един стандарт дето е като USB  ама по стар , по-бавен и по-надежден. Та, за да го докарам това напрежение през мощни щотки диоди сдвоявах 12в изправено и 5в изправено и стигаше за портовете да ги подкара. Ще ти писна схема ако се интересуваш по-късно днес. ПРави се външно на кабелния сноп даже.

Предполагам тоя номер на осцилоскоп е пълно мазало като го погледнеш ама вършеше работа

Не ми е много ясно защо си се засилил ПЦ захранване да преправяш, като има Импулсни за Лед лампи със регулация и всякакви изходни напрежения.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: MEAN WELL PSP-600-12 преработка
« Отговор #8 -: 09 Януари, 2018, 01:10:24 »
По принцип ми трябва качествено захранване за да захранвам трансивери. Та това е добро от към смущения. А питах дали става защото ми трябва да си имам и регулеруемо. Като не става добре няма да се пъна. Вентилатора го чух и видях как рабори в магазина може и да не е с лагери но е много по-тих и стабилен от оригиналния. Казва се SUNON SF23080AT. По принцип повече от 20-30 амперя няма да дърпам и то рядко само когато пускам някой предавател за проверка. А на въпроса защо, защото тука едно читаво регулируемо захранване струва 400-500 евра. Ако мога да си преправя едно сносно от 150 евра защо не. А аз това го взех за 50 на промоция, те така. :drinks:
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: MEAN WELL PSP-600-12 преработка
« Отговор #9 -: 09 Януари, 2018, 12:02:56 »
Както са ти казали и колегите подводните камъни са много и това което искаш да направиш е изключително малко вероятно да стане. Ограничението по ток още повече!
Както можеш да забележиш в Силистренския сайт при преработката на захранването се преконфигурира и свързването на вторичните намотки на трафа и изправителя за да може да осигури 30 волта изходно напрежение. Защитите които Силистренци са си спестили също изискват преработка (защита по максимална мощност която трябва да има всяко импулсно). Да не говорим какъв проблем са времеконстантите в обратната връзка при такъв широк диапазон на регулиране на напрежението за да работи устойчиво при всички обстоятелства. За прехода от ограничение по напрежение, в ограничение по ток също има тънкости и проблеми - получават се някои проблеми в регулирането по време на самия преход. Така че определено това не е никак проста задача, и ако се захванеш с такова нещо първо трябва да имаш доста сериозен опит с импулсни захранвания, второ трябва да си приготвиш поне 5-6 комплекта крайни транзистори защото докато гласиш защитите ... :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: MEAN WELL PSP-600-12 преработка
« Отговор #10 -: 09 Януари, 2018, 12:44:40 »
Някакъв подобен модул предполагам е решение на проблема ти-цивилизовано. и можеш директно от китай да си го поръчаш.

https://www.zahranvane.com/%D0%97%D0%B0%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B2%D0%B0%D1%89%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BB%D0%B8/DC-DC-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BB%D0%B8/boost-12-19V-QSKJ

или тоя

https://www.zahranvane.com/%D0%97%D0%B0%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B2%D0%B0%D1%89%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BB%D0%B8/DC-DC-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BB%D0%B8/boost-12-34V-CC-CV-8A

@shri, в Берлин, няма ли малки компютърни фирмички, що не се поразходиш, току  виж си намерил бая неща на промоция..
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: MEAN WELL PSP-600-12 преработка
« Отговор #11 -: 09 Януари, 2018, 15:15:38 »
Да това също е вариант но не става за радиолюбителски цели. Много е шумно. Няма да преправям нищо, ще го ползвам така на 12В. Хубаво захранване без траф знам че излиза много скъпо. На конрад продават едни боклуци дето ако видите цените ще ви падне шапката. Аз по скоро да си поръчам един мощен траф на 40В и да си направя класическа схема на ТЕС например. Така темата е приключена. Питах става ли и получих отговор. Няма какво повече да се обсъжда. Хубав ден на всички и успехи в начинанията.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |