| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на лампомер Л3-3  (Прочетена 2645 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Ремонт на лампомер Л3-3
« -: 14 Януари, 2018, 12:25:47 »
Закупих лампомера като неработещ преди извесно време. Имаше смачкани контакти на галетен превключвател В1, които изправих. Използвайки тестови карти за лампомера виждам, че всички напрежения са налични и в норми. Промлемът който имам е при измерването на Uc1 - напрежението го има измервайки го с допълнителен волтметър през тестовата карта, но не мога да го видя на измервателният прибор ИП1 на самият лампомер. Разглобих лампомера и започнах да проследявам веригите около това напрежение. Елементите които го задават (R88, R89, R90 и R91) са изправни. Във веригата от елементи които конфигурират обхвата на скалата обаче има проблем. Резисторът R107 е прекъснал. Той е навит от проводник за да се постигне определена стойност (точна) и аз не съм сигурен колко е тя. Измервайки елементите за другите обхвати имам стойности разминаващи се със схемите и спецификациите за лампомера, които имам. Явно моят е друга ревизия (модификация).

Може ли някой да ми помогне да определя каква модификация имам и каква трябва да е стойността на R107.

86110-0 86112-1

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на лампомер Л3-3
« Отговор #1 -: 14 Януари, 2018, 13:09:56 »
Вероятно стрелковата система е с различна чувствителност, та според друга схема на този лампомер - при теб този резистор трябва да е 3,3333к.

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Ремонт на лампомер Л3-3
« Отговор #2 -: 14 Януари, 2018, 16:14:06 »
86137-0

Да - изглежда това е търсената стойност на R107. Ще пробвам да го поправя, защото замяната му с не точно тази стойност ще води до грешни измервания.

А дали може да публикуваш тази схема или линк към нея?

Неактивен stareca

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: Нова Загора
Re: Ремонт на лампомер Л3-3
« Отговор #3 -: 14 Януари, 2018, 16:21:28 »
e-mail: [email protected]
GSM: 0887 094 171  гр.Нова Загора

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Ремонт на лампомер Л3-3
« Отговор #4 -: 14 Януари, 2018, 16:42:31 »
Най-добре го ремонтирай ако е възможно. Ако не, винаги може да се докара точната стойност от паралелно или последователно съединение на два резистора (дори три за фина донастройка) като това може да се осъществи като калибрация за съвсем точни показания по системата. За начало, 3.333к се получават точно от 3.3к с 33 ома последователно. Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Re: Ремонт на лампомер Л3-3
« Отговор #5 -: 14 Януари, 2018, 21:05:27 »
"Най-добре го ремонтирай ако е възможно. Ако не, винаги може да се докара точната стойност от паралелно или последователно съединение на два резистора (дори три за фина донастройка) като това може да се осъществи като калибрация за съвсем точни показания по системата. За начало, 3.333к се получават точно от 3.3к с 33 ома последователно. Успех!"
-----------
Здравейте,
Предложението за "ремонт" на този жичен резистор ясно доказва пълно непознаване на уреда.
Следващата поредица общи приказки как се "докарва точна стойност", освен че е напълно грешна (за цели числа ли говорим, за безкрайни переодични дроби ли...толеранса няма да го споменавам а там става истински интересно)практически води до една топка съпротивления(обикновенно с 10% толеранс, понеже "такива имам под ръка"),и която най-редовно изхвърлям от всякакви апаратури.Предложението да се въртите в затворен кръг ползвайки микроампермера за настройка на резистора и същевременно резистора за настройка на микроампера няма да коментирам...Отново е казано нещо за да се потвърди израза: "На всяко гърне..и.т.н"
Сега по същество:
1)Наблюдението ви че руските лампомери имат модификации е правилно и несъответствия между принципните схеми и физическото изпълнение е вярно(имам 4 лампомера и няма споменавам с колко други съм се занимавал).
2)Схемата с микроампермера, която сте снимали е еднаква с тази на Л1-3(добре е да се знае, колкото за обща култура).При вас е възможно местата и респ. означенията на резисторите да са разменени, и също трябва да обърнете внимание на факта че в разгъната схема е нарисуван един резистор обаче физически не точно така  :lol: :lol: :lol: Стойностите на резисторите по документация са както следва:
R103: 37500ом +/-0,2%;(свързани 8 последователно) или 300ком;
R104: 33333,3ом +/-0,2%;(свързани 3 последователно) до 100ком;
R105: 25000ом +/-0,2%;(свързани 2 последователно) или 50ком;
R106: 30000ом +/-0,2%; 30ком;
R107: 10000ом +/-0,2%; 10ком;

Това са числата които трябва да проверите за вашия лампомер

Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Re: Ремонт на лампомер Л3-3
« Отговор #6 -: 14 Януари, 2018, 21:25:58 »
Данните за резисторите са извадка от оригинална документация на Л1-3 тип Е641.02 доколкото виждам от снимката,
стойностите вероятно се припокриват, но не и физическото изпълнение.
Данните за микроампермера на Л1-3 са:
тип:М24
0-150мкА;
850ом;
кл.1,0;
ГОСТ:ТУП ОПП.533.07761

Вече имате отправна точка и база за сравнение, така че остава работата.....

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Ремонт на лампомер Л3-3
« Отговор #7 -: 14 Януари, 2018, 22:02:16 »
Да докладвам какво свърших.

Започнах да разплитам кантала търсейки прекъсване. Разплетох го целият, но физическо прекъсване нямаше. Започнах да го проверявам на контролни места. Общото съпротивление излезе 3287 Ома. Съединяването на отделните части обаче не ми се получи. След два часа борба се предадох и минах на план Б. Комбинирах два резистора с обща стойност 3324 Ома. Събрах лампомера, проверих с тестовите карти за Uc1 и разбира се заработи както се очакваше.

При мен стойностите на резисторите са:
R103: 98800 Ома
R104: 33200 Ома
R105: 16000 Ома (жичен)
R106: 10000 Ома (жичен)
R107:  3324 Ома (след замяната)
R108:   400 Ома (жичен)
R109:  3000 Ома
« Последна редакция: 14 Януари, 2018, 22:07:20 от simeon_ivanov »

Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Re: Ремонт на лампомер Л3-3
« Отговор #8 -: 15 Януари, 2018, 03:23:45 »
 :) :)  :master:; В моята оригинална фабрична документация R109 е нарисуван, неозначен и отсъстващ от спецификацията, а R108 e 1200ohm.
Останалите разминавания ще ги взема под внимание при поява на подобна повреда в тези уреди. Интересна повреда - обикновенно има проблеми с щекерите, гнездата им, микроампермера(причиняват ги външни зад-лапомерни "устройства") и галетите В1 и В2.
Вашия лампомер ми изглежда като прясно излязъл от производство (на снимката която сте публикували всичко е като ново ), и ми се струва че са му поставили печат от ОТК, но практически уреда не е работил ,докато не е попаднал при вас.Има ли нещо вярно в това което предполагам ?

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на лампомер Л3-3
« Отговор #9 -: 15 Януари, 2018, 08:47:18 »
Поразгледах схемата и мога да изкажа следните съображения:

Съпротивленията са  стълбица и са свързани към щекери с означения 1.5 , 3 , 7.5 , 15. Заедно с микроампермера образуват волтметър, който трябва да показва съответни волтове. Ако използваме числата-обхвати на волтметъра, и ако знаем, че съпротивлението на системата е примерно 1200 Ом, може да бъдат изчислени стойностите на резисторите. Възможна стълбица от стойности, която изпълнява условието е: (1200 + 400 = 1600) , 3200 , 8000 , 16000. Това ако R108 не е включен, а не знам кога е включен... 
Със сигурност, ако на съответния щекер спрямо маса бъдат подадени външни точни напрежения 1.5 , 3 , 7.5 и 15V , тогава стрелката на системата трябва да застане точно на края на скалата, и това може да бъде използвано за проверка и настройка на стойността на резисторите.

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Ремонт на лампомер Л3-3
« Отговор #10 -: 15 Януари, 2018, 09:20:09 »
liebnitz: Външно лампомера има следи от използване. Вътрешно не виждам сменяни компоненти. Има оксидация на места.

NHB: Подаването на еталонни напрежения от вън е добра идея. Аз лично обаче не разполагам с добър за тази цел източник. Вчера при проверката на Uc1 с картите и допълнителен дигитален мултицет си изглеждаше в норми - както при проверката на Uc2, Ua, Uн и т.н.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |