| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Регулеруемо захранване 30 ампера  (Прочетена 7302 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: РегулИруемо захранване 30 ампера
« Отговор #15 -: 23 Януари, 2018, 17:33:41 »
Батка, много моля. Оправи заглавието на темата. Ако е възможно де. Избоде ми очите това регулЕране от което е дошло реголЕруемо...
73 de LZ2VL

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #16 -: 23 Януари, 2018, 21:03:19 »
Честно да ти кажа Иване, от 1kVA с линеен стабилизатор няма как да изкараш 900W на изхода. ще ти трябват поне 25-30% запас. че и вентилатори ще ти трябват да издухваш тази топлина дето ше губиш!

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 387
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #17 -: 23 Януари, 2018, 22:09:23 »
Моят траф е 1600VA - 27V, 36A - употребяван,фабричен немски.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #18 -: 23 Януари, 2018, 23:20:54 »
Къде видя импулсно захранване? Синхроният изправител не е импулсно захранване. По принцип един LM317 е най-лесно, и малко мощни транзистори. Но ми се ще да го направя по-интелигентно. Нещо като ТЕС. Но ако знаете някой по модерно решение от 723, кажете.                    Не желая импулсно захранване да правя.

Ето захранване -Нещо като ТЕС.
Имам го направено в 2 екземпляра -работи.
Увеличаваш броя на мощните транзистори,и дано успееш да ги охладиш.

http://paja-trb.cz/konstrukce/zdroj.html

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #19 -: 24 Януари, 2018, 08:58:07 »
Един скромен съвет от мен - не се захващай със синхронен изправител за 30 волта. Смисъла е в ниските напрежения - 2-3-5-6 волта
Сметни загубите в поне 100 волтови МОСФЕТ-и и ще видиш че не печелиш много освен усложняване на конструкцията.
И за токове от порядъка на 30А предвиди размери на линейното захранване като радио Орфей :D
Ако все пак решиш нещо импулсно - ще ти дам идея.

Импулсен захранващ блок,  с последващо линейно регулиране. Хитроста е в това, че се следи разликата  Колектор-Емитер на регулиращия транзистор и от там се променя автоматично напрежението на захранващия импулсен блок.
Така имаме предимствата на линейното регулиране и в същото време приемливи загуби на топлина.
Помисли... :drinks:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #20 -: 24 Януари, 2018, 08:59:26 »
Благодаря за схемата хареса ми. Колеги не съм казал, че ще дърпам 30А постоянно от него. Просто това са ми поставените параметри по които да се ориентирам при реализацията
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 387
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #21 -: 24 Януари, 2018, 09:25:46 »
Благодаря за схемата хареса ми. Колеги не съм казал, че ще дърпам 30А постоянно от него. Просто това са ми поставените параметри по които да се ориентирам при реализацията
Какви са техническите параметри на заданието - вид на товара /електроника, двигатели, магнити/, какъв е режима на работа - 24/7, периодично или друго, ще има ли регулиране на напрежението /или ще е фиксирано/ и тока, ще има ли защити от превишаване на изходното напрежение при пробив на мощния транзистор, размери и маса на захранването, цена за изработването и др.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #22 -: 24 Януари, 2018, 10:10:45 »
0-30В и 0-30А. Правя си захранване за лична употреба. Ще пускам на него всякакви неща . Най вече ще го ползвам за ремонт на трансивери. Но много голям ток дълго време няма да дърпам. Може някога да се наложи да заредя някой акумулатор. Защо линейно не импулсно. Защото по лесна филтрация на шумовете. Въпроса за филтрация и защити не го обсъждам защото ми е ясно как да го реализирам. Разбира се ще има защити. Конкретната реализация зависи от това каква схема ще реализирам .
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #23 -: 24 Януари, 2018, 10:13:37 »
Концепцията с импулсно захранване следвано от линейно е добра. Но да не забравяме че не печелим най-доброто и от двете концепции. Линейното захранване има честотна зависимост на коефициента на потискане на входните пулсации, като за високи честоти този коефициент намалява. Трябва да се вземат специални мерки при проектирането на линейния стабилизатор, за да бъде той ефективен за честотите на пулсациите които излизат от импулсното захранване. И въпреки това е по-добре от импулсно без никакво линейно след него.
Иначе по отношение на линейните захранвания - там няма схема която да грее по-малко, важи си P=U*I и независимо каква схема направиш, то винаги мощността която ще трябва да разсейваш е една и съща. Е хубаво е когато е разпределена върху повече транзистори. Останалото вече е клас G който вече коментирахме, при него може да постигнеш повишаване на ефективността но за сметка на малко по-сложна реализация, но май няма да ти бъде по силите проектирането на такъв от нулата.
Защитите си ги знаеш, добре е да има тиристорна шунтова защита в изхода, особено след като ще захранваш трансивъри с него. При заряд на акумулатори обаче трябва в изхода да се свързва диод последователно, защото ако сработи шунтовата защита със закачен акумулатор...  :master2:
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 387
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #24 -: 24 Януари, 2018, 10:35:17 »
За мен класически схеми на лин. захранвания са тези на ТЕС 42 и ТЕС5060, разбира се с корекция на елементната база. Въпросът с разсейваната мощност при първия е решен, като обхвата от 15 волта е разделен на две и при повишаването на изх. напрежение се включва втори трансформатор, за да повиши напрежението на входа на стабилизатора. При ТЕС 5060 се превключват с тиристори вторичните намотки. Първият вариант е лесно реализируем, при вторият има доста електроника.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #25 -: 24 Януари, 2018, 11:47:17 »
Колегата преди години искаше да си направи регулируем захранващ блок за голям изходен ток 15-20А. Идеята беше да се търсят схеми само на фабрични модели, без самоделки, без импулсни изпълнения . От няколко подбрани схеми се спря на модел на Mastech HY3020. Захранващия блок го направи с леки доработки от основната схема. Използва се една много добра идея да се превключват вторичните намотки, добавят се и се махат в зависимост от зададеното напрежение и ток. Да не се получава излишно греене на транзисторите. Силовите транзистори са изнесени извън корпуса. Обдухват се с два вентилатора на 12V, с плавно регулиране на оборотите в зависимост от температурата на радиатора. Има плавно и грубо регулиране на напрежението и тока, осигурява 20А. Има и по малък модел HY3010. За него Руснаците са писали много, направи ли са и подобрения. Ето и схемата му.
http://www.wild-pc.co.uk/images/HY3020/Mastech_HY3020_6434vur.png

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 387
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #26 -: 24 Януари, 2018, 12:13:47 »
Според мен схемата на Mastech HY3020 добра, но на ТЕС5060 е по-добра. Не е добро конструктивно решение превключване на големи токове във вторичната намотка с релета, при теса е с тиристори. Освен това тиристорите съвместяват функцията на превключващ елемент и изправител. Останалата част от схемата е горе-долу класическа. Като цяло имам чувството, че е правена с оглед постигането на най-ниската цена.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #27 -: 24 Януари, 2018, 13:02:35 »
Концепцията с импулсно захранване следвано от линейно е добра. Но да не забравяме че не печелим най-доброто и от двете концепции. Линейното захранване има честотна зависимост на коефициента на потискане на входните пулсации, като за високи честоти този коефициент намалява.

Няма пълно щастие :D
И все пак, траф с мощност 1000 ++ вата и линеен стабилизатор след него ми звучи доста...хм...обемисто. Поне в моите представи за изработка със 100% надеждна работа при 30А и например 5 волта на изхода.
Ще следя с интерес темата и реализацията.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #28 -: 24 Януари, 2018, 13:50:34 »
Обемисто е без никакви съмнения. Отново въпроса е за какво се ползва. Ако е за трансивъри в късовълновия диапазон, е добре да няма импулсни. То за там и не трябват 30 ампера де...
Относно превключванията - не съм фен на превключването с релета, не само защото се износват, ами и при искренето създават смущения и пикове. Освен това реакцията е забавена, представи си че източника работи в режим CC (ограничение по ток) и товара се изменя динамично така че изходното напрежение трябва да се „разхожда“ в целия диапазон. При ситуацията с релета ще има едно забавяне в момента на превключване когато регулатора ще излиза от режим и изходния ток ще се променя макар и за кратко. Това в някои ситуации може да е проблем. Разбира се не е кой знае каква болка.
За това наистина тиристорното превключване е по-добра идея, но изисква по-усложнено управление, за това аз ако правя в момента такова захранване залагам твърдо на концепцията клас G от материала който постнах като линк в първото си мнение по темата. Там комутациите стават по съвсем естествен път без външно управление. Недостатък е че има няколко двойки крайни транзистори като в един момент от време почти винаги най-голяма мощност разсейва 1 двойка т.е. не си преразпределят натоварването, но пък всяка двойка грее значително по-малко.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 387
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #29 -: 24 Януари, 2018, 13:52:25 »
Няма пълно щастие :D
И все пак, траф с мощност 1000 ++ вата и линеен стабилизатор след него ми звучи доста...хм...обемисто. Поне в моите представи за изработка със 100% надеждна работа при 30А и например 5 волта на изхода.
Ще следя с интерес темата и реализацията.
Е, няма как да тежи малко. Не искам да разводнявам темата на колегата с мойте размисли и само да намеря малко свободно време ще отворя една тема за захранването, което правя. Механичната част е готова, сега размислям върху едни проблем, който възникна и междувременно експериментирам с електрониката. За съжаление, трансформаторът ми е с една намотка и няма да има превключване на входното напрежение, поради което в максимален режим ще грее като хубава печка, но зимата това дори си е предимство. :) За сметка на това ще е два канала, вторият ще е по-слабосилен - около 20 А. Като размер кутията  е малко по-малка от тази на ТЕС5060.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |