| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Усилвател ИРЕТ АА250  (Прочетена 3129 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен shtur-man

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 2
  • Населено място: Варна
Усилвател ИРЕТ АА250
« -: 02 Март, 2018, 21:46:51 »
Здравейте,
На скоро попаднах на български транзисторен усилвател ИРЕТ АА250 произведен 1990г. С изкъртено крайно стапало на единия канал е и скоро ще ми доставят оригинални транзистори, за да го възстановя в що годе оригинален вид.
Интересува ме, всичко което можете да ми кажете за него - история, мощност, как звучи, а ако има и схема ще бъде супер.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Усилвател ИРЕТ АА250
« Отговор #1 -: 03 Март, 2018, 21:32:09 »
Като му гледам западните надписи на латиница това е частен наследник на респромите правен в младите години на демокрацията 90те години на 20 ти век.... Интересно, че са го написали като интегрален отзад пък казваш, че е транзисторен.
Пусни някоя снимка от вътре, ще е интересно.

Определено си е рядка находка, пази го!

Предполагам вътре е нещо като: Респром УС221

Схема тук:

https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=4963.0



Слушал съм въпросния ресийвър рс201 респром, изграден  с такъв усилвател по схемата на ус221 няколко години в оригинална схема и е пълен отврат от към звук.  Предполагам Всяка друга интеграла направена за звук ще възпроизведе  по-добър такъв, от въпросната тесленска... Е да мек и топъл е звука на тая интеграла и само това. Кривоча е забележителен, 2 та канала звучат различно итн... малки фабрични дефектчета налични при всички бройки. Явно за това по онова време Сони е било голяма работа  и хората са налитали на Студио-2...

Сега като  разгледах схемите, имало и  такава с транзистори след интегралата  сигурно са по нея, последната от линка в темата.

« Последна редакция: 03 Март, 2018, 22:01:18 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Усилвател ИРЕТ АА250
« Отговор #2 -: 03 Март, 2018, 22:07:15 »
Градски,ако вътре са платки нанизани на дънна платка както на УС221 мисля че имам на работа един такъв.Направи една две ясни снимки вътре да го видим това чудо какво е.Как е направено вътре.
89555-0
MDA2020 ли са му сложили или е като Студио 2 с 2N3055.Такова чудо за пръв път виждам.
« Последна редакция: 03 Март, 2018, 22:13:07 от lz2xl »

Активен Concord

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Добрич
Re: Усилвател ИРЕТ АА250
« Отговор #3 -: 05 Март, 2018, 09:55:19 »
Ремонтирал съм същия усилвател, само че беше брандиран с друго име.
Крайното стъпало е вариация на QUAD 405, с дарлингтони на изхода. Подобна на тази от Млад Конструктор.
Ако се сменят крайни транзистори препоръчвам да се ползват TIP142, TIP147 - пасват на на ТО-3 отворите и се намират оригинални много по-лесно и на много по-добра цена.
Като звучене поне на мен не ми хареса, може да е най-вече от пред-а.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Усилвател ИРЕТ АА250
« Отговор #4 -: 05 Март, 2018, 11:26:19 »
И на вид изглежда доста добре. Прилича на западна техника.

Неактивен shtur-man

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 2
  • Населено място: Варна
Re: Усилвател ИРЕТ АА250
« Отговор #5 -: 05 Март, 2018, 16:42:25 »
Здравейте колеги,
Възстанових го на вид, добавил съм и снимки. Има обаче и някакъв проблем в драйверното стъпало на единия канал. Ток на покой около 4А :D
Крайното стъпало е изпълнено с транзистори 2Т7637 и 2Т7638. Всички транзистори (2Т3167,2Т3307,2Т9139 и 2Т9140) и диоди са български. Интеграли има цели две в предусилвателя, 1ОУ534 (5534). До колкото разбрах и те са български.

Concord това ли е усилвателя, който сте срещали?

Активен Concord

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Добрич
Re: Усилвател ИРЕТ АА250
« Отговор #6 -: 05 Март, 2018, 19:17:47 »
Всъщност - не. Съвсем различен е под капака.

Схема едва ли ще намериш - ако ти се занимава започвай да я сваляш от платката... :)

Съветвам те да смениш всички дребни транзистори от типа на 2Т3167, 2Т3307, 2Т6551, 2Т6821 със западни заместители (примерно BC546, BC556, KSC340, KSC350), понеже българските съм забелязал, че имат склонност да прекъсват с времето и експлоатацията.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Усилвател ИРЕТ АА250
« Отговор #7 -: 05 Март, 2018, 19:18:07 »
ИРЕТ си бяха сериозна фирма и то за разработки на по-сложна от стандартното техника, нещо като NIVOX и със сигурност се различават значително от Респромите. Вижда се и от снимките вече :)
ПП: @Pichaga933: не е грешка това че пише Integrated Amplifier, а e изпълнен с транзистори. Интегриран в случая означава, че в един корпус са крайно стъпало, предусилватели, тонкоректор, РИАА преамп и т.н.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |