| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: PHILIPS EL 3300-първият в света касетофон използващ компакт касета СС  (Прочетена 3718 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Пуснатият на пазара през 1963 година EL3300/00 от Филипс е бащата или дядото на всички касетофони използващи стандартна СС компакт касета.Известни са и други опити от онези години -Грундиг , Меморекс и други ,но може би наистина много добрата конструкция позволяваща усъвършенстване и отворената лицензна политика на фирмата са причина тя да се наложи като световен стандарт и да не последва съдбата на Бетамакс и DAT .Аз имам доста касетофони и декове в т.ч. най-тънкия-според твърденията на майка му Сони ,но от днес съм собственик на екземпляр от модела EL3300/00.Нямам претенции за рекорди , но мога да докажа че през доста далечната 1964 година съм слушал Бийтълс на същия модел касетофон. Това е причината да слухтя по аукциони и продавалници доста време докато ми се усмихне щастието. Новата ми придобивка е ползвана в Холандия-ще се уверите от снимките ,абсолютно работоспособна и добре изглеждаща.Отвътре не е впечатляваща , най-важна е табелката.За сравнение  слагам по-нов ползван у нас модел .Следващата ми придобивка дано да е НАКАМИЧИ 1000 .

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Честита придобивка, как да не е впечатляваща отвътре ами тоз обромен мотор и още по-голям маховик и то за преносима машинка- впечатляващ е.   :hi:

И понеже каза за Най-тънкия касетофон на Sony, за един от серията Walkman ли говориш?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
 TC-FX7-дек от 80-те и касетата му стои вертикално .

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Мотора не е огромен.Това което се вижда е екрана.отгоре има капаче,мотора е обвит в кече за гасене на вибрациите.Иначе моторчето е стандартно.Същите са моторчетата на МК125 и 122 на Унитра.Предполагам този е на 6 волта.Маховика не е огромен.Това,че на новите дръжкофони е една голяма желязна шайба е друг въпрос.Огромен може да се каже за маховика на Смарагд БГ20... :D

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Мотора не е голям,касетофона е малък!
Аз също имам много приятни спомени с този касетофон.През далечната 1974г с  голямо самочувствие разхождах един такъв по гезмето/по шуменски това е главната улица/.А Шумен има доста дълга главна улица.След това много  време това ми беше мечта -да го притежавам.А този се беше появил с един стар войник,софиянец.Със софианци при нас идваше Западът.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Честита придобивка! Искрено се радвам! Дали случайно имаш схемата на уреда, та да видим дали подмагнитването на изтриващата глава е променливотоково или постояннотоково. Защото на много стари машини от това време, има променливотоково подмагнитване при запис, обаче за изтриване използват постоянен ток, което е една груба грешка от към параметри на готовия запис.
И аз ти пожелавам следващия екземпляр да е Накамичи 1000 или поне някой не по-малко класен дек от него, например Revox B215 :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
За информация ето и схемата на касетофона.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Да,това е схемата ,аз я свалих от Таня и на нея липсва картинката на превключвателя възпроизвеждане-запис.За късмет както писах не ми се наложи да я ползвам .Не съм пробвал дали записва ,защото липсва адаптера за захранване, не искам да се харча за батерии-и при нас гезмето отдавна го няма . Имам куплунг за захранване от другия -N2203-и ще пригодя някакъв изправител.Подмагнитването е високочестотно ,не постояннотоково и изтриване с постоянен магнит вместо глава , както е при някои японски машинки макар и доста по-млади.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Подмагнитването е високочестотно ,не постояннотоково и изтриване с постоянен магнит вместо глава , както е при някои японски машинки макар и доста по-млади.

Да, за съжаление, от това се опасявах! Това е много лошо за качеството на записа. Все още ми е ужасно мъчно като си прослушвам в момента стотиците часове записи от радиото които съм правил с касетофона си Sanyo на времето, който изтриваше именно с постоянен магнит. Всичко е прекрасно, само дето се получава един такъв много силен нискочестотен шум в паузите, особено на лента тип I. Нещо като вой на вятър нещо като тътен.... това при променливотоково изтриване го няма, и шума на лентата е съвсем нормален и звучащ слабо и нежно.
Да кажем обаче че на това касетофонче от зората на касетите му е простено, и без това със сигурност няма потенциал за много качествен запис.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Темата ме накара да се върна и аз в миналото.В случая става въпрос за единствения радиокасетофон, който притежавам, но и той е Филипс! Модела е 22RL673/61R и е модел някъде 1967 г. Тук интересното, поне за мен е, че това е първият радиокасетофон и въобще касетка, които съм видял в живота си, помня добре, декември 1968 г. Но по-интересна е съдбата му. Лятото с.г. моя вуйчо Коста (бог да го прости) е бил командировка във ФРГ и го купува от там. Обаче при завръщането  на митницата му го задържат, защото е трябвало да се провери що за машина е това! Разказвал ми е, че са трябвали два месеца ходене по мъките и връзки, за да си го вземе. Версиите са две. Или са търсили причина да му го конфискуват за наши хора (все пак е бил голяма новост и рядкост) или наистина службите още треска ги е тресяла след случая с Иван-Асен Георгиев?! След много години не много интензивно ползване, преди 15-20 години ми го подари!
Темата ме накара да го отворя и снимам, защото исках да се убедя, че по принцип това е същата механика като на колегата lager, но модернизирана, основно в управлението и, имам предвид големия бутон отгоре, вместо общото копче, което решение дълго се ползваше в много изпълнения на тази механика, включително съветската. Като гледам, май на колегата му липсва едното ремъче, а и не ми стана ясно представянето на снимките, кой точно е показан? За моя модел има предостатъчна информация, вкл.и за механиката, от където могат да се видят всички прилики и разлики. Е и за електрониката се вижда, че Филипс е вървял нагоре, изтриващата не е постоянен магнит!
А относно маховика, колегата Ангел Симеонов е прав. По-голям от този на Смарагд и аз не съм виждал!
0888981645, 072365106

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Slavi,ако не греша това е най масово копираната механика.Поляците имаха няколко модела на касетофони и там по спомени слагаха такива големи маховици.Моторите им бяха големи защото слагаха и регулатора на оборотите вътре.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Нали това казах, масова механика правена от кой ли не, къде копирана (крадена?), къде лицензна, не случайно споменах и съветска, но явно си беше явление в тази техника. Сравнително проста и евтина за изпълнение и надеждна при експлатация на не особено претенциозни касетофони! Ами това е гениалното за много технически решения.
Относно размерите всичко е относително. Моторите бяха сравнително големи заради центробежните регулатори тогава, но и "трифазните", които се появиха там някъде, не бяха по-малки. А относно маховиците се сещам за относителното им тегло, спрямо общата маса на машината, типичен пример за мен е Грундиг ТК2400, където двата маховика са май половината от общото тегло на радиомагнетофона.
0888981645, 072365106

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
4 Отговора
15659 Прегледи
Последна публикация 05 Юни, 2013, 00:27:04
от Лъчо Минков
1 Отговора
2007 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2015, 11:25:28
от pch64
1 Отговора
958 Прегледи
Последна публикация 14 Март, 2017, 19:55:04
от spasdimitrov
0 Отговора
559 Прегледи
Последна публикация 02 Септември, 2017, 16:41:12
от muneson
2 Отговора
2169 Прегледи
Последна публикация 21 Ноември, 2017, 07:41:13
от Любо Божков

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |