| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Реставриране на Осцилоскоп Kabid + мнооого Снимки  (Прочетена 5468 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Ta историята е следната:

 Въпросния осцилоскоп, си  го прибрах преди около 2 години, ползвах го малко и го зарязах.

След 2 годишна пауза, преди месец пускам: и няма никой на екрана  ???

Чакам към 30мин и се включи май ХО на тръбата, с леко сияние, но без да показва, нито чертата, нито точка даже...

Та реших да го отворя, все пак е 197Хг. производство и да премеря какво се случва по електролитните кондензатори.

Въоръжих се с Капацитетомера и ESR уреда...




Нямерих си подробно оисание и схеми от нета:
http://regimuszereklhanzi.5mp.eu/kepgaleria_nagyitas.php?azonosito=regimuszereklhanzi&oldalkod=EXcHntnXFz&kepkonyvtar=&kep=dscf2112.jpg



Започнах със смяна на всички Електролити в захранването, където беше леш... Големите след трафа и по стабилизаторите на нанапрежения бяха съвсем  избягали...











1Ви тест след операцията:
Изкарахме черта... без чакане  :)



При опит да променя каквото и да било по обхвати,  чертата изчезваше от екрана, ставаше на точка,  в най-добрия случай на черга... :lol:



Реших, че само с това няма да се размина:

Въоръжих се със Спей за потенциометри Мотип от Бриколаж за 7,50лв, с който да почистя всчики Галетни ключове и  контакти...



Свалих 2 та модула , за честотата и за  вход на сондите и почистих галетните ключове и другите доста добре, направо отиде целия спрей почти и почти се натрових от изпаренията , понеже е към 100% спиртове, но след монтажа
 на модулите , спря да изчезва чертата при настройки...  :drinks:







Имаше още няколко проблема осцилоскопа:

- По вертикалното беше пипано, бяха сменени няколко ценера с НЕ подходящи, понеже при предишните ремонти нямаше схема. Сега обаче имам и сложих правилните ценери, съответно ХО вече е перфектно.



-  Вътрешния генератор на сигнал за  калибриране-  даваше доста странна картинка, трябва  да са 2 реда прекъсвания а то беше ужас от падове итн...



Реших да сменя  електролитите в модула на генератора, те са към 30 броя в модула + към всеки шунтиращ керамичен.
та смених ги и след доста настройка Изкарах желаните прекъсвания....Но ми трепереха ръцете и снимката стана шит  :D :-X



Но това не е всичко, апарата очевидно не можеше да покаже квадратни импулси  и с прекъсванията му беше трудно.

Прехвърлих се намодула със сондите и там, подмених към 30-35 електролита + шунтиращи керамики към тях....



Така нещата си дойдоха на мястото.







Вече вижда абсолютно коректно  Прекъсвания с оперделена честота, квадрати от пимпулсни захранвания и ако има по тях  деформации, Сиусоидален сигнал( звук от звуковата карта на компа) итн...

Интегралата на вътрешния генератор на триъгълник и квадрат е за смяна, и съм я намерил на 30ст... та това се очаква
да го свърша тези дни... :diablo:
Ето това трябва да е квадрат вътрешно генериран ,ама не го прекъсва:


Но както казах , проблема е отстраним за 30ст..  :D

Но междувремнно го събрах и си го ползвам  :D




Като тегля чертата:
към 70 сменени електролита и толкова Керамични. Всчиките електролити са Fujicon 105С, А керамиката е многослойна.
това са всички стари:

Интересно при старите е, че Млките 47uf/16v- повечето бяха с утечки, но със съвсем леко изместен капацитет. Тоест капацитетометъра при малките електролити почти никакви проблеми не видя , за Сметка на ЕСР уреда, които  хващаше утечките...При големите електролити пък проблема беше точно обратяния , там всичко беше с много променен капацитет...

До тук вложих към 25лв... очаква се влагане на още към 30ст.. :D
« Последна редакция: 13 Декември, 2012, 20:00:51 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Реставриране на Осцилоскоп Kabid + мнооого Снимки
« Отговор #1 -: 14 Декември, 2012, 15:47:58 »
И аз си събирам старите кондери в пакетчета. :D Браво, много труд си вложил!

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Реставриране на Осцилоскоп Kabid + мнооого Снимки
« Отговор #2 -: 14 Декември, 2012, 18:08:48 »
Супер успял си да го върнеш към живот.
Аз преди година се борих със един съветски модел с1-65-голяма мъка беше но успях и аз.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Реставриране на Осцилоскоп Kabid + мнооого Снимки
« Отговор #3 -: 14 Декември, 2012, 18:24:59 »
Ако имаш снимки, качи, разкажи за процеса  :) Какво му беше на твоя?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Реставриране на Осцилоскоп Kabid + мнооого Снимки
« Отговор #4 -: 14 Декември, 2012, 19:20:40 »
За съжаление снимки по време на ремонта не съм правил.
Не ми е идвало на ум.
Уреда не можеше да синхронизира.
Много ядове брах до като го вкарам в ред.
Платките на уреда бяха лакирани.
Много трудно можеше да се мери по платката.Вземах го от военна радиостанция на камион.
Та проблема се оказа тунелен диод участващ в синхронизацията.
И със него ядове трудно можеш да установиш дали е здрав.
Между другото джокер ми пуснаха от руски форум за повредата.
Смених диода след дълго издирване и уреда заработи.
Смея да твърдя че тези модели работят много добре.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
28 Отговора
6101 Прегледи
Последна публикация 10 Ноември, 2015, 14:19:05
от Bengata

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |